عناوین این صفحه
محیط آرا بهارنیوز
کد خبر: ۱۰۹۲۷۰
گزارش «کارون» از حال و هوای زندگی در دمای ۵۰ درجه خوزستان

بی‌برقی فصل خرماپزان را داغ‌تر کرد

فرزانه سعید بسطامی

 امروزه برق به عنوان یکی از نیازهای اساسی هر جامعه شناخته شده به طوریکه در بسیاری از موارد مانند بیمارستان‌ها و سایر موراد حیاتی بدون وجود این موهبت الهی ساخته دست بشر زندگی امکان پذیر نیست.
زمستانی که گذشت شهرهای بزرگ خوزستان با قطعی برق مواجه شدند و این قطعی‌ها در برخی شهرها موجب قطعی آب هم شده بود. هشدار مدیران آب و برق محلی در خصوص احتمال گسترش قطعی برق در این استان کار را به جایی کشاند که وزیر نیرو نیز به خوزستان سفر کرد. رفع موانع احتمالی و نظارت دقیق‌تر بر روند رفع مشکلات ایجاد شده در شبکه و پست‌های برق از مهم‌ترین برنامه‌های سفر وزیر به استان بود. در آن زمان تمام نگرانی مردم و مسوولان استانی تداوم یافتن این قطعی‌ها در فصول گرم سال و پدید آمدن مشکلات مضاعف برای شهروندان بود. ترس و واهمه از اینکه بی‌برقی در تابستان سبب گرم شدن خانه‌ها و خاموشی سیستم‌های سرمایشی و نیز قطع آب گردد، سبب شد نیروهای ادارات برق با همکاری سایر ارگان‌ها و ادارات به شست و شوی محله به محله مقره‌ها بپردازند که شاید با زدوده شدن خاک‌های بر جای مانده بر روی این مقرره‌ها میزان خاموشی‌ها در کلانشهر اهواز و سایر شهرهای استان کاهش یابد.
اکنون که به روزهای پایانی فصل بهار نزدیک می‌شویم و نفس‌های داغ تابستان با سرعت هرچه تمام‌تر در حال فرا رسیدن است؛ باز هم بی برقی و به تبع آن قطع آب  معضلات جدیدی را پیش روی مردم دیار کارون قرار داده است. وقوع آتش‌سوزی درپست برق سپیدار اهواز و به دنبال آن قطع برق در مناطقی از این کلانشهر، برای ساعاتی شهروندان را یاد خاطرات تلخ زمستان گذشته انداخت با این تفاوت که در کنار بی‌آبی و نبود برق، اینبار باید گرمای ۴۰درجه شامگاهی را با پوست و استخوان خود تجربه می‌کردند.
بار اضافی مصرف برق و تاثیر گرمای شدید بر عملکرد پست‌های برق به گفته مسوولان، از جمله دلایل قطع برق مناطق مختلف اهواز عنوان شده است و اما در این میان همانند سنوات قبل تنها چیزی که بدان پرداخته نشده است؛ عدم به روزرسانی سیستم شبکه برق اهواز است.
 با توجه به پیشرفت علم قطعا تاکنون راهکارها و تجهیزاتی با فناوری بالا کشف شده است که با تکیه بر آن بتوان مانع از خاموشی‌های برق در فصول مختلف سال شد. انفجار ترانس به دلیل گرمای هوا و نفوذ رطوبت به مقره‌ها به واسطه غباری که بر روی آن نشسته است؛ تنها بهانه‌هایی مقطعی است که می‌توان با آن برای مدت هرچند کوتاه شهروندان را قانع نمود که مسوولان هیچگونه سهمی در بروز اینگونه اختلالات نداشته‌اند!
بارها نوشته‌ایم و بر ما خرده گرفته‌اند که چرا بدون علم به موضوعی اینچنین اداره و سازمانی را مورد نقد قرار می‌دهید؛ اما هدف این رسانه تنها بهبود شرایط زندگی در شهرهای خوزستان و به ویژه کلانشهر اهواز است. هرچند می‌دانیم و بر این موضوع آگاه هستیم که هر اقدامی در وهله نخست نیازمند تامین اعتبارات است؛ اما این نکته را هم نباید از یاد برد که علاوه بر استان خوزستان، در دیگر نقاط جهان هم مناطق گرمسیر و با شرایط سخت آب و هوایی وجود دارد که برای ممانعت از بروز اختلال در سیستم خدمات‌رسانی به شهروندان، راه‌حل‌های علمی و فنی بسیاری در پیش گرفته‌اند.
در همین رابطه یک کارشناس برق قدرت در گفتگو با «کارون» عنوان کرد: با توجه به اهميت ويژه ترانس‌هاي شبكه، همواره مواظبت و نگهداري آنها از مسائل مهم در صنعت برق بوده و هم‌چنين در صورت صدمه ديدن ترانس، هزينه مربوطه بالا و خاموشي تحميـل شده طولاني مدت خواهد بود. هادي شدن عايق ترانس یا پاره شدن يا قطع شدن هادي‌هاي ترانس، هر دو مورد پيامد سه عامل افزايش دماي داخل ترانس، اضافه ولتاژ و ضربات مكانيكي است. آرش بهفر ادامه داد: از جمله عواملي كه باعث صدمه ديدن ترانس مي‌گردد، می‌توان به عمر بالاي ترانس اشاره نمود. وی افزود: وقتي ترانس به مدت طولاني در شبكه مورداستفاده قرار گيرد، عايق خشك ترانس كم‌كم خاصيت اوليه خود را از دست مي‌دهد كه حتي با تعويض روغن هم‌ديگر به حالت اوليه برنمي‌گردد. (عمر مفيد ترانس معمولاً از طرف شركت سازنده داده مي‌شود). این کارشناس حوزه برق قدرت گفت: البته عوامل دیگری هم در وارد آمدن آسیب در ترانس موثر هستند که می‌توان به نفوذ رطوبت، اضافه بار، بالا رفتن دماي محيط و ... اشاره کرد.
وی درخصوص بروز جرقه‌ها و انفجارهای ترانس در سطح شهر اهواز گفت: افزايش دماي محيط موجب آسيب‌ديدگي ترانس مي‌گردد. بدين صورت كه وقتي تفاوت دماي داخل ترانس و محيط پست در اثر افزايش حرارت محيط كم گردد تبادل حرارتي بين ترانس و هواي پست كم شده و حرارت توليد شده در ترانس حبس گرديده و عايق ترانس صدمه مي‌بيند. دماي شرايط كاري جهت اخذ قدرت نامي توسط سازنده تعيين مي‌گردد كه مي‌بايست ميزان كاهش قدرت به ازاي افزايش درجه حرارت نيزقيد شود.
بهفر خاطرنشان ساخت: بازديد‌هاي دوره‌اي و مداوم پست‌هاي توزيع مي‌تواند در خصوص جلوگیری از این انفجارها راهگشا باشد. همچنین نمونه‌برداري و تست روغن ترانس‌ها طي برنامه‌هاي ازپيش تعيين شده اطلاع دقيقي از نفوذ رطوبت به داخل تانك ترانس بدست مي‌دهد. در حال حاضر همراه با تعميرات خط، ترانس‌هاي هوائي و سرويس پست‌هاي زميني، نمونه‌گيري وتست روغن انجام مي‌گيرد كه طول دوره‌هاي بازديد و سرويس حدود يك بار در هر سال مي‌باشد ولي با توجه به شرايط جوي برخي مناطق زمان این سرویس‌ها متفاوت است.
 این کارشناس برق قدرت درخصوص راهکار مقابله با قطعی برق در مناطقی چون خوزستان اظهار داشت: براي تبادل حرارتي بيشتر در فصول گرم در اغلب پست‌هاي زميني از فن استفاده مي‌گردد، اما براي ترانس‌هاي هوائي چنين راهي وجودندارد. اگر هواي محيط گرم شود به علت كاهش اختلاف دماي داخل ترانس و هواي اطراف تبادل حرارتي كم شده و ترانس گرم‌تر مي‌شود. بنابراين بهترين راه چاره كاهش بارترانس در اين مواقع مي‌باشد كه در فصول گرم بار ترانس زير بار نامي باشد، اما متأسفانه پيك بار شبكه هنگام گرما به علت استفاده از كولرهاي گازي اتفاق مي‌افتد ودر فصول ديگر گاهاً بار ترانس‌ها از ۴۰ بار نامي نيز كمتر مي‌باشد.
وی در خصوص مزیت‌های زیر زمینی شدن شبکه‌های برق شهری گفت: صنعت برق يكي از حياتي‌ترين صنايع استان خوزستان به حساب مي‌آيد. در اين ميان، شبكه هاي توزيع انرژي ا لكتريكي به عنوان شاهرگ هاي نيرورساني و محل تلاقي با مشتركين نقاط مختلف استان مي‌باشد و اشكالات سيستم توزيع برق، از
ديد مصرف كنندگان، مشكل اوليه صنعت برق قلمداد خواهد شد. توسعه روزافزون، عدم پيش بيني صحيح اين روند و عقب ماندگي تكنولوژي، همواره مشكلاتي را در سيستم توزيع انرژي الكتريكي در استان خوزستان به همراه داشته است.
بهفر در خاتمه بیان کرد: در حال حاضر استفاده از شبكه هاي توزيع هوايي بيش از ۹۷ درصد كل شبكه توزيع در سطح كشور را به خود اختصاص داده كه عدم رشد و تكامل در اجراي سيستم هاي كابل كشي زميني در ايران به ویژه مناطق گرمسیر چون خوزستان يكي از دلايل عدم توجه و عقب ماندگي آن مي باشد. بنابراين لزوم آموزش و انتقال دانش فني جديد، نوآوري، رعايت نكات فني و استانداردها، نظارت، كنترل و ارزيابي در سيستم هاي توزيع شديدا احساس مي شود.
گفتنی است، سيستم هاي هوايي برخلاف سيستم هاي زميني، بسيار كم هزينه تر و با قيمت تمام شده كمتر اجرا مي گردند. زيرا به كندن كانال، هزينه هاي اخذ مجوزهاي حفاري، لوله هاي مخصوص و... نيازي نداشته و در مورد خود كابل‌ها نيز حفاظ و عايق گرانقيمت، اتصالات و غلاف هاي آب‌بندي گران جهت امكانات ويژه ضدآب كردن تجهيزات زيرزميني وجود ندارد. درست همين هزينه هاي گزاف سرمايه‌گذاري اوليه است كه سيستم هاي زميني را چندين برابر گرانتر از سيستم هاي هوايي كرده است.
 امروزه با پيشرفت‌هاي تكنولوژيكي ساخت مواد عايق پليمري از مواد با خانواده پلاستيك به عنوان عايق و پوسته كابل هاي زميني استفاده مي شود. توانايي اين مواد براي دفن مستقيم در زير خاك، صرفه اقتصادي آنرا نسبت به سيستم‌هاي هوايي كاهش داده با اين حال، هنوز هم افزايش هزينه هاي شبكه زميني در ولتاژهاي بالا به علت عدم‌امكان ساخت تجهيزات شبكه در داخل كشور به مراتب بيشتر مي باشد در صورتيكه امكان ساخت تجهيزات شبكه هوايي در داخل كشور و ارزان بودن قيمت تجهيزات و اتصالات شبكه توزيع با سيم هوايي نسبت به شبكه هاي ديگري از برتري بيشتر برخوردار مي باشد.
رضا گردان یکی از شاغلین حوزه برق در گفتگو با «کارون» عنوان کرد: احداث شبكه هاي هوايي آسان تر است و در هر نقطه و محلي مي توان بوسيله شبكه هوايي، به سرعت جريان برق را برقرار نمود. در اين شبكه ها، سادگي ساخت و احداث، سهولت بهره‌برداري و تعميراتي كه به دنبال دارند به عنوان اصولي مهم در قيمت تمام شده احداث و بهره برداري اين خطوط در كل زمان بهره برداري در نظر گرفته مي‌شود. وی افزود: يك طرح ساده، هميشه بر طرح‌هاي پيچيده برتري دارد مگر عواملي مهم، استفاده از طرح‌هاي پيچيده شبكه هاي زيرزميني راتوجيه نمايد. در استان خوزستان با توجه به وجود معضلات زیست محیطی نظیر وقوع طوفان‌های گردوغبار و همزمان شدن این  موضوع با رطوبت هوا در فصل زمستان و نیز به دنبال افزایش گرما در فصول گرم؛ شبکه برق با مشکلاتی مواجه می‌گردد.
گردان ادامه داد: هرچند براي پيدا كردن عيب در شبكه زيرزميني برق، به دستگاه‌هاي خاص نياز خواهد بود و هنگامي كه در سيستم‌هاي زميني مشكلي پيش مي‌آيد، از نظر تعمير بسيار وقت‌گير و سخت است، با اين حال، سيستم زميني با خطر قطعي برق ناشي از طوفان، رفت و آمد و برخورد وسايل نقليه، سقوط درختان و غيره مواجه نيست. به همين دليل، صرف مخارج اضافي براي شبكه هاي زميني، جهت احداث شبكه هاي قابل تغذيه از دو سو (مدار دوم)، چندين مدار موازي، طرح‌هاي تبديلي و حتي شبكه هاي غربالي براي ايجاد قابليت اطمينان برق رساني، توجيه پذير خواهد بود.
این فعال حوزه برق خاطرنشان‌کرد: شبكه هاي زميني به دلیل اینکه در زير خاك دفن مي‌باشند از عوامل جوي، مانند طوفان، يخ زدگي، برخورد شاخه هاي درختان و رعد و برق در امان بوده و امكان خرابي آن‌ها كمتر مي باشد، از اين رو قطع جريان كمتري نيز پيش مي آيد.
*بی‌برقی مناطقی از  اهواز در شب احيا
از ساعت حدود ۲۳ شنبه شب، برق تعدادی از مناطق اهواز از جمله کوی پلیس، سپیدار، سه راه باهنر، فولادشهر، مستغلات، صددستگاه، ۲۵۴ دستگاه، نبوت، رسالت، کوی ایثار، منازل ترابری، کوی ستایش، صادقیه، منازل راه کربلا، کوی شهروند، فاز ۲ و ۵ پاداد و کوی مهدیس با قطعی مواجه شد. به گفته شركت توزيع برق اهواز، عدم رعایت الگوی صحیح مصرف برق در ساعات پیک مصرف، باعث به وجود آمدن این خاموشی‌ها در سطح شهر اهواز شده است.
ظهر دیروز نيز منطقه كمپلو اهواز بی‌برق شد كه شركت توزيع برق در توضيح علت اين خاموشی، اعلام كرد كه افزايش بار و سوختگی جمپر (كابل متصل كننده خطوط برق) علت اين قطعی بوده است.
* آتش‌سوزی پست برق سپیدار اهواز
معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز از آتش‌سوزی پست برق سپیدار اهواز در شنبه شب خبر داد و گفت: آتش‌سوزی در ایستگاه برق سپیدار که از ایستگاه‌های مربوط به شرکت برق منطقه‌ای خوزستان است، ساعت ۲۲:۳۲ به آتش‌نشانی اعلام شد. محمود روزبهانی افزود: محل این حادثه در کوی ایثار در مجاورت کوی شهروند قرار داشت. وی ادامه داد: عملیات مهار تا چهار ساعت ادامه داشت و در نهایت آتش در ساعت ۲:۰۲ بامداد مهار شد.
* کاهش ساعت کار ادارات خوزستان
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از برنامه‌ریزی برای تامین تمهیدات لازم جهت جلوگیری از قطعی برق گسترده در سطح استان با توجه به گرمای شدید هوا در هفته جاری خبر داد. کیامرث حاجی‌زاده  ‌اظهارکرد:‌ با توجه به دمای بالای هوا و معضلاتی که در شبکه فوق توزیع برق استان اتفاق افتاده است؛ ‌به منظور رفاه مردم و صرفه‌جویی در مصرف برق، ساعات کار ادارات و دستگاه‌های اجرایی خوزستان بنا به تصمیم ستاد بحران از یکشنبه تا روز چهارشنبه هفته جاری تا ساعت ۱۲ ظهر اعلام شده است. وی افزود: به منظور پیشگیری از قطعی گسترده برق، به شرکت توزیع برق منطقه‌ای و منطقه خوزستان و برق منطقه‌ای اهواز دستور داده شده تا تمهیدات لازم را بیاندیشند.
 حاجی‌زاده ادامه داد: ‌به کلیه شهروندان خوزستانی و اهوازی توصیه می‌شود به منظور پیشگیری از قطعی برق، در مصرف برق صرفه‌جویی کنند تا در شرایط گرمای شدید هوا امکان مصرف یکسان برق برای کلیه مناطق وجود داشته باشد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۳/۲۹ -  شماره 3980
جستجو
جستجو
بالای صفحه