عناوین این صفحه
محیط آرا بهارنیوز
کد خبر: ۱۰۹۲۷۲
تلاش‌هایی برای انزوای هرچه بیشتر دوحه

فشارهاعلیه قطر افزایش می‌یابد

گروه بين‌الملل: وزارت امورخارجه امارات متحده ضمن متهم کردن مجدد دوحه به حمایت از‌تروریسم تاکید کرد: ابوظبی به همراه همپیمانانش فشارهای سیاسی علیه قطر را افزایش می‌دهد.

وزارت امورخارجه امارات با اعلام اینکه سیاست‌های ابوظبی درتعامل با قطر تغییر نکرده است، تاکید کرد: سیاست برخورد با سیاست‌های دوحه و منزوی کردن قطر تا زمانی که سیاست‌های دوحه تغییر نکند ادامه خواهد یافت. وزارت امورخارجه امارات با اشاره به اینکه مقامات اماراتی مواضع و ادعاهای قطر را نمی‌پذیرند و هرگونه تغییری درمواضع دوحه باید با تغییرات عملی همراه باشد. امارات همچنین قطر را به حمایت از‌تروریسم متهم کرده است. از سوی دیگر همزمان با تشدید تنش میان امارات و عربستان سعودی از یک سو و قطر از سویی دیگر، وزیر مشاور در امور خارجه امارات بار دیگر ضمن متهم کردن قطر به حمایت از‌تروریسم خواهان نظارت کشورهای غربی بر رفتار دوحه شد.
 انور قرقاش با اشاره به ادامه روند بحران سیاسی در روابط با قطر گفت: امارات از کشورهای غربی می‌خواهد تا به صورت دقیق سیاست‌ها و رویکردی قطر را تحت نظارت قرار دهند و منابع مالی که این کشور در خارج هزینه می‌کند، کنترل کنند. وی با متهم کردن قطر به حمایت از‌تروریسم گفت: قطر باید برای اعمال هرگونه تغییری در شرایط کنونی حمایت‌های خود را از گروه‌های اسلامگرا متوقف کند و دست از حمایت گروه‌های اخوان المسلمین حماس و القاعده بردارد.
قرقاش همچنین با ادعای اینکه عربستان هیچ گاه از گروه‌های‌تروریستی حمایت نکرده است، گفت: امارات تا زمانی که دوحه به این رویکرد سیاسی ادامه دهد به تحریم دوحه ادامه خواهد داد. در همین حال دولت قطر اعلام کرد در واکنش به سیاستهای منفی عربستان و برخی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، کیفرخواستی رسمی به نهادهای رسمی علیه آنها ارائه کرده است.
 دولت قطر اعلام کرد که شکوائیه‌ای را به نهادهای بین المللی علیه عربستان و همپیمانانش ارائه کرده و خواستار پایان شرایط تحریم اعمال شده از سوی ریاض شده است. دولت قطر اعلام کرد در واکنش به رفتارهای خصمانه ریاض و همپیمانانش شکوائیه‌های جداگانه را به اتحادیه بین المللی پست اتحادیه بین المللی هوانوردی ‌ایکائو‌ و اتحادیه بین المللی دریانوردی ارسال کرده و خواستار پایان تحریم‌های ریاض شده است. قطر همچنین اتهامات عربستان در زمینه انجام فعالیت‌های‌تروریستی را رد کرد.
عربستان پیش از این امکان هرگونه میانجی گری میان ریاض با دوحه را رد کرده بود. عربستان به همراه امارات، بحرین، مصر، دولت شرق لیبی، جزایر مالدیو و رئیس جمهوری فراری و مستعفی یمن روابط سیاسی خود را با قطر قطع کردند. اظهارات منتسب به‌شیخ تمیم بن حمد آل ثانی‌امیر قطر علیه سیاست‌های منطقه‌ای عربستان سعودی با واکنش شدید رسانه‌های گروهی و مقام‌های ریاض و ابوظبی علیه وی، همراه شده است.
ارسال ۵۰۰۰ تن کمک غذایی
     ‌ترکیه به قطر
وزیر اقتصاد‌ترکیه اعلام کرد:‌ترکیه با ۷۱ هواپیما، ۵۰۰۰ تن محصولات غذایی به قطر ارسال کرده است. در پی بروز بحران دیپلماتیک میان قطر با برخی از کشورهای عربی از جمله عربستان، نیهات زیبکچی، وی همچنین اعلام کرد در طول چند روز آینده حمل و نقل از طریق کشتی نیز میان دو کشور آغاز می‌شود. عربستان، مصر، بحرین، امارات و چند کشور متحد عربستان اخیرا روابط دیپلمایک خود را با قطر با ادعای حمایت این کشور از طرح‌های‌تروریستی قطع کردند.
 دوحه همچنان متحد آمریکاست
نخست‌وزیر پیشین قطر به رئیس‌جمهوری آمریکا اطمینان داد که دوحه همچنان متحد ایالات متحده است. حمد بن جاسم آل ثانی، در مصاحبه‌ای با برنامه فرید زکریا در شبکه سی‌ان‌ان اظهاراتی را درباره بحران این کشورش مطرح کرد. زکریا با بیان اینکه این مقام شخصا دونالد‌ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را می‌شناسد، از او پرسید که پیامش به‌ترامپ چیست.
نخست‌وزیر پیشین قطر پاسخ داد: بله من او را شخصا می‌شناسم. پیام من این است آقای رئیس‌جمهور شما به‌اندازه کافی شجاع هستید که به این مساله و سایر مسائل رسیدگی کنید. من معتقدم که قطر یک متحد بوده و همچنان متحد ایالات متحده آمریکا باقی می‌ماند و تمام کشورهای دیگر عضو شورای همکاری هم متحد شما هستند و من تمایل دارم و تاکید می‌کنم که به این مساله از دیدگاه استراتژیک نگاه شود و یک راه منصفانه و یک رویکرد منصفانه در نظر گرفته شود تا مشخص شود که آیا اشتباهاتی صورت گرفته و یا اینکه تمام اینها ساختگی هستند تا ببینند ما چه کاری می‌توانیم انجام دهیم، چرا که برخی هستند که می‌خواهند بدون مشورت با ما سیاست دیگری را در پیش بگیرند.
او در پاسخ به اینکه آیا دوباره منظورش عربستان است، گفت: من منظورم تمام کشورهای عربی و خصوصا عربستان است. آنها باید به قطر به چشم برادر کوچک خودشان و کشوری کوچک اما با یک تمامیت ارضی مشابه نگاه کنند. گمان می‌کنم هرچه رخ می‌دهد، اثری در تمامیت ما دارد که آن هم به رویکرد و برخورد رسانه‌ها بستگی دارد و ما قبلا در چنین شرایط توهین‌آمیزی نبودیم که این از نظر من زخم بر جای می‌گذارد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۳/۲۹ -  شماره 3980
جستجو
جستجو
بالای صفحه