عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۱۵۴۴

کابینه تکراری و نه ناامیدکننده

محمد توکلی

بانگاهی به واکنش‌ها به کابینه دوازدهم شاهد آن هستیم که این کابینه آن چنان که انتظار می‌رفت مورد اقبال حامیان دولت قرار نگرفته است. حامیان جریان اعتدال انتظار داشتند که با توجه به تغییر ترکیب مجلس و همین‌طور وعده‌ها و شعارهای مطرح‌ شده از سوی منتخبشان که با رای قابل توجه ۲۴میلیونی هم روبرو شد، شاهد کابینه‌ای همسوتر با تصویری که روحانی در روزهای انتخابات۹۶ از خودش عرضه کرده است، باشند. انتظاری که محقق نشد.
پرسش قابل طرح در خصوص کابینه معرفی شده از سوی رییس‌جمهور روحانی این است که آیا این کابینه همین‌قدر که در روزهای اخیر علیه آن جوّی منفی و پر از ناامیدی ایجاد شده است ناامیدکننده خواهد بود؟
به نظر می‌آید که بخشی از اعتراضات در این روزها بیشتر از آن که مبتنی بر واقعیت‌های روی زمین باشد حاصل نوعی همراه شدن با جوّ منفی به راه افتاده است. حتی با کمی بدبینی می‌توان گفت که دو گروه شکست‌خوردگان در انتخابات و همین‌طور آنان که به هر دلیلی تمایلی به مشارکت در انتخابات نداشتند هم به این جوّ منفی دامن می‌زنند.کابینه دوازدهم، کابینه‌ای تکراری و نه کابینه‌ای ناامیدکننده است. حسن روحانی در انتخابات۹۶ با عملکرد حاصل از کابینه‌ای مشابه همین کابینه دوازدهم به علاوه شعارهایی جذاب توانست رای اکثریت را از آن خود کند.
کابینه‌ای که عملکرد آن به عنوان مثال در حوزه اقتصادی کاهش نرخ تورم از۴۰ درصد به کمتر از ۱۰ درصد بود و وضعیت رکودی حاکم بر اقتصاد نیز از نرخ رشد منفی نجات پیدا کرد. یا در حوزه فرهنگ شاهد ایجاد فضایی بودیم که نسبت به گذشته اعتماد و گفتگو بین دولت و اصحاب فرهنگ بیشتر و ملموس‌تر جریان داشت. در حوزه سیاست خارجی شاهکاری مانند برجام را شاهد بودیم

که هم غل و زنجیرهای تحریم‌هایی که با اجماع جهانی علیه کشورمان اجرا می‌شد باز شد و هم خطوط قرمز اصلی نظام در صنعت هسته‌ای حفظ شد. کابینه دوازدهم همان نقاط قوت و ضعف کابینه یازدهم را دارد. گزینه‌های پیشنهادی رییس‌جمهور روحانی در حوزه‌های اقتصادی و سیاست خارجی نشانگر آن است که می‌توانیم امیدوار باشیم که همان برآیند مثبت در این بخش‌ها ادامه پیدا کند و گزینه‌های خنثی در بخش‌هایی همچون سیاست داخلی و فرهنگ هم این دلواپسی بزرگ را به وجود آورده است که ظاهرا باید شاهد تکرار انفعال‌های آزاردهنده دولت اعتدال در این حوزه‌ها باشیم.
آن‌چه نگران کننده است نه سهم اندک فلان جریان سیاسی است و نه عدم حضور زنان به عنوان وزیر و یا مثلا معرفی افرادی برای وزارت‌خانه‌ها که در گذشته سوابق روشن و خوبی نداشته‌اند.آن‌چه مایه نگرانی است عدم عبرت رییس‌جمهور و حلقه اول تصمیم‌گیر دولت اعتدال از تجارب کابینه یازدهم است. «ما أَكْثَرَ الْعِبَر‌َ وَ أَقَلَّ الِاعْتِبَار» (چه بسیارند عبرت‌ها و چه اندکند عبرت‌گیرندگان)

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۵/۲۱ -  شماره 4021
جستجو
جستجو
بالای صفحه