عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۱۵۴۵

محمد علی نجفی؛ شهردار آینده تهران

با رای اعضای منتخب شورای شهر پنجم تهران، کمتر از یک ماه مانده به شروع رسمی دوره جدید شوراها، محمدعلی نجفی شهردار تهران شد.

نجفی پس از تشکیل شورای شهر در اول شهریور و پس از سوگند اعضای شورای شهر، انتخاب رئيس و هیات رئيسه شورا و رای گیری رسمی در صحن علنی شورای شهر به عنوان شهردار به وزارت کشور معرفی می‌شود.محمدعلی نجفی، متولد ۲۳ دی ۱۳۳۰ در تهران است. این سیاستمدار اصلاح طلب، برای فرهنگیان بسیار شناخته شده است؛ او از ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶ به مدت ۹ سال، وزیرآموزش و پرورش بود؛ در دولت میرحسین موسوی و دولت‌های مرحوم آیت‌الله هاشمی. نجفی اما در دولت نخست اصلاحات از ۱۳۷۶ - ۱۳۷۹ رئيس سازمان برنامه بودجه شد. چندسال پس از آن و در انتخابات شورای شهر سوم توانست رای مردم تهران را به‌دست بیاورد و از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ عضو پارلمان پایتخت بود. نجفی در سال ۹۲ گزینه نخست روحانی برای وزارت آموزش و پرورش بود. اما فقط با یک رای از وزارت بازماند و پس از مدتی به عنوان معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب شد. او اما چندماه بعد در ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ از سمت خود استعفا کرد. روحانی در ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ طی حکمی محمدعلی نجفی را به سمت مشاور رئیس‌جمهور و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی منصوب کرد. در دوره تصدی وی در ستاد هماهنگی اقتصادی بود که لایحه خروج از رکود دولت تدوین و به مجلس ارائه شد.  رئیس‌جمهور در ۲۹ مرداد ۱۳۹۳، پس از استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، نجفی را به عنوان سرپرست وزارت علوم، منصوب کرد. دوره سرپرستی نجفی در وزارت علوم بیش از زمان قانونی بود؛ چون مجلس به گزینه‌های روحانی برای وزارت علوم رای نمی‌داد و او با حکم حکومتی تا زمان رای اعتماد مجلس سرپرست وزارت علوم ماند. نجفی در بخشی از کلیات برنامه‌هایش برای شهرداری تهران که به شورای شهر ارائه داده و از آن دفاع کرد، ‌آورده است:
- انتشارقراردادهای بالای یک میلیارد تومان شهرداری.
- روابط دولت و شهرداری حسنه خواهد شد
- فقط درباره جوانان و زنان تبعیض مثبت داریم ولاغیر
- از روزی که شهردار شوم دیگر سیاسی نخواهم بود
- در حوزه آسیب‌های اجتماعی شهرداری باید اختیار داشته باشد
- باشگاه مشاوران شهرداری راه‌اندازی می‌شود
- معلولان در اولویت برنامه‌های شهری خواهند بود
- از مدیرانی که سابقه مدیریت شهری دارند استفاده می‌کنم
نجفی را می‌توان نخستین شهردار تهرانی پایتخت پس از جنگ نامید؛ غلامحسین کرباسچی متولد قم، مرتضی الویری، متولد دماوند، محمدحسن ملک‌مدنی متولد اصفهان، محمود احمدی‌نژاد متولد آرادان گرمسار و محمدباقر قالیباف متولد طرقبه مشهد بوده اند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۵/۲۱ -  شماره 4021
جستجو
جستجو
بالای صفحه