عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۱۵۴۶
حق حضور از اولین کابینه تا امروز از زنان سلب شده است؛

زنان همچنان در موقعیّت ۴۰ سال پیش

رئيس کمیته زنان خانه احزاب ایران گفت: زنان به دلیل احساس تعهد و مسئولیّت برای سامان دادن به بی سامانی ها، بی اخلاقی ها، خشونت ها، فقر و فساد، محیط زیست بیمار و هر آنچه به سرنوشت آینده کشور و فرزندانشان مربوط می‌شود، خواهان حضور در عرصه قدرت‌اند تا اهدافی را که ۴ دهه است بی وقفه دنبال می‌کنند به فعلیت برسانند.

فاطمه راکعی در نشست‌بررسی ضرورت حضور زنان در کابینه دوازدهم‌، گفت: زنان با وجود همه تلاش‌هايي که در طول چهار دهه برای رفع تبعیض داشته‌اند و توانسته‌اند سهمیه ۳۰ درصدی زنان را در لیست‌های مجلس و شوراها جا بیندازند، برای حضور در کابینه به عنوان وزیر، همچنان در موقعیّت ۴۰ سال پیش قرار دارند. وی ادامه داد: در کابینه اوّل بعد از انقلاب، به لحاظ دارا بودن شأن رجل سیاسی، زنان و مردان شرایط مشابه داشتند و حرف اول را دارا بودن دغدغه‌های مردمی و مطرح بودن در طراز ملی، اندیشه سیاسی، صداقت و اخلاق می‌زد و کسی قبلاً در جایگاه مدیریّتی خاصّی قرار نداشت که وزیر شدن مشروط به آن باشد. حق حضور در کابینه از اولین کابینه تا امروز از زنان سلب شده و این دور باطل که چون زنان در مدیریت‌های ارشد قرار نداشته‌اند پس در جایگاه وزارت قرار نمی‌گیرند، همچنان ادامه دارد.
وی افزود: قطعاً فشارهایی از سوی یک تفکر اقلیتی، مخالف با آرای امام(ره) و قانون اساسی، همیشه به دولت‌های مردمی و توسعه گرا وارد می‌آید، چون آنها زنان را فقط برای داخل خانه و فرزند آوری می‌خواهند و نه بیش از آن! راکعی افزود: فشار جناح رادیکال مخالف دولت در مورد زنان، ظاهراً تمام مسئله نیست و متأسفانه آقایان، فارغ از جناح بندهای سیاسی، عموما از این فشارها ناخشنود نیستند، چون عملاً در این زمینه در طول چهار دهه مقاومتی انجام نداده‌اند.
وی تاکید کرد: جابه جایی خانم‌ها مولاوردی و ابتکار از جایگاه‌هايي که در کابینه یازدهم داشته و در آن درخشیده اند، برای جامعه تکان دهنده بود و ابقای این دو شخصیّت را در جایگاه‌های موجود یا در صورت جابه جایی، ارتقاء شان به سطح وزارت را از آقای روحانی انتظار داریم. راکعی گفت: زنان به دلیل احساس تعهد و مسئولیّت برای سامان دادن به بی سامانی ها، بی اخلاقی ها، خشونت ها، فقر و فساد، محیط زیست بیمار و هر آنچه به سرنوشت آینده کشور و فرزندانشان مربوط می‌شود، خواهان حضور در عرصه قدرت‌اند تا اهدافی را که ۴ دهه است بی وقفه دنبال می‌کنند به فعلیت برسانند.
وی با بیان اینکه امروز حرکت‌های زنان به خاطر ظلم و توهینی که آن‌ها در اثر استمرار نادیده گرفته شدن و شنیده نشدن در طول ۴ دهه متوالی احساس می‌کنند، وارد فاز جدیدی شده است، گفت: مطالبه زنان برای حضور در جایگاههای تصمیم‌سازی و تصمیم گیری و مدیریتهای کلان، امروز خوشبختانه از جامعه زنان گذشته و دارد وارد فاز مطالبه ملی می‌شود. وی تاکید کرد: حداقل کاری که می‌شد رئيس دولت تدبیر و امید برای پاسخگویی به مطالبات جامعه زنان کشور انجام دهند، تشکیل وزارت زنان، جوانان و امور خانواده و معرفی یکی از خانم‌های کابینه به عنوان وزیر در راس این وزارتخانه بود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۵/۲۱ -  شماره 4021
جستجو
جستجو
بالای صفحه