عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۱۵۴۸
قراردادهای دقیقه نودی شهرداری؛ پیمانکاران ضعیفی که متولی نظافت اهواز شدند

اهواز بدون پیشرفت به حیات ادامه می‌دهد

گروه دیار کارون: شهروندان اهوازی در واپسین روزهای باقی مانده از عمر فعالیت‌ شهردار و چهارمین دوره شورای شهر شاهد تغییرات چشمگیری شده تغییراتی که نه می‌توان آن‌ها را حرکتی رو به جلو و نه اقداماتی خارج از چارچوب فعالیت‌کاری دانست اما همچنان این تغییرات به وجود آمده قابل هضم نیستند.

به گزارش تسنیم، با وجود بیان مشکلات و معضلات توسط منتقدان درباره سطح خدمات شهری ارائه شده، همچنان در لیست پیمانکاران فعال حوزه خدمات شهری اهواز افرادی حضور دارند که به گفته هوشنگ شیرمری رئیس شورای شهر، باید در لیست سیاه شهرداری اهواز قرار بگیرند و از انتخاب مجدد برای ارائه خدمات شهری محروم شوند. اين قراردادهای منعقد شده در سال ۹۳ تا نیمه نخست امسال به منظور ملزم ساختن پیمانکار به ارائه خدمات مطلوب با آنچه که در واقعیت مشاهده می‌شود تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. به عنوان نمونه پیگیری‌ها نشان می‌دهد طبق قرارداد‌های یاد شده باید در منطقه یک ۱۵۰۰ مخزن جمع‌آوری زباله وجود داشته باشد که فقط ۱۷۰ مخزن وجود دارد و این منطقه با کمبود بیش از ۱۳۰۰ مخزن زباله مواجه است.
این موضوع در دیگر مناطق نیز صدق می‌کند به طوری که منطقه دو نیازمند ۷۲۴ مخزن است ولی ۴۹۶ مخزن جمع‌آوری زباله دارد همچنین منطقه سه و چهار نیازمند ۱۰۰۰ مخزن ولی دارای ۶۵۳ و ۳۴۲ مخزن است و....
کمبود بیش از ۳هزار سطل زباله در مناطق هشت‌گانه شهری تنها بخشی از کم‌کاری پیمانکارانی را نشان می‌دهد که شهردار اهواز بدون در نظر گرفتن سابقه کاری و میزان رعایت اصل مفاد پیمان توسط پیمانکار بار دیگر با آن‌ها به انعقاد قراردادهای بلند مدت اقدام کرده است؛ مشاهده این رفتار شهرداری، نشان می‌دهد شهر اهواز همچنان قرار است بدون پیشرفت به حیات خود ادامه دهد.
انتقاد ۴ ساله شهروندان
 انتخاب پیمانکاران قبلی به عنوان پیمانکاران جدید تنها سبب آشفتگی و ایجاد اعتراض بین شهروندان نشد بلکه برخی از اعضای شورای شهر نیز با این اقدام شهردار مخالف بوده و آن را به نوعی دخالت در کار شهردار و شورای شهر آینده می‌دانند.  آذر زمان‌پور عضو چهارمین دوره شورای شهر اهواز درباره عملکرد شهردار در زمینه انعقاد قراردادهای بلند مدت با پیمانکاران سابق گفته است در طول چهارسال گذشته بیشترین انتقاد شهروندان در حوزه رفت و روب خدمات شهری بود و پیمانکاران انتخاب شده همان پیمانکارانی هستند که نه تنها چابک نبودند بلکه شهروندان هیچ رضایتی نسبت به عملکرد آن‌ها ندارند.
اقدامی خارج از عرف اما قانونی...
رئیس چهارمین دوره شورای شهر اهواز نیز با بیان اینکه قراردادهای شهرداری در صورت عدم تمکین پیمانکار به تعهدات قابل فسخ است عملکرد شهردار برای تجدید پیمان با پیمانکاران سابق را غیر قانونی ندانست اما شیوه‌ای که شهردار برای انتخاب پیمانکاران در نظر گرفته است را خارج از عرف دانست. هوشنگ شیرمردی معتقد است اگر شوراباتمدید قراردادها موافقت نمی‌کرد فرار از مسئولیت محسوب و دادگاه اجازه مجازات شهرداری را داشت. شهرداری قبل از هماهنگی با اعضای شورای شهر مناقصه را برگزار و اوراق مناقصه فروخت. اگر ما با انعقاد قراردادهای جدید مخالفت می‌کردیم آنگاه شهرداری باید غرامت پرداخت می‌کرد که پرداخت غرامت توسط شهرداری به ضرر همه شهر بود.
قراردادهای دقیقه نودی آقای شهردار
عملکرد شهردار در حوزه ارائه خدمات مطلوب شهری و نوع رفتاری که با شورای شهر در زمینه فروش اوراق مناقصه داشت، نشان داد وی هیچ گاه خود را منتخب نمایندگان شهروندان نمی‌داند و آن چیزی که به ظن خود درست است را انجام می‌دهدبه طوری که محمدرضا ایزدی عضو منتخب پنجمین دوره شورای شهر اهواز نیزمعتقد است که قراردادهای دقیقه نودی شهردار نه تنها به صلاح و آینده شهر نیست بلکه شورای پنجم را با مشکلاتی از پیش آماده شده رو به رو می‌کند. وی در این باره گفته است در شرایط کنونی که مدت زمان کوتاهی از عمر شورای چهارم مانده‌کار ناپسندی است که توسط شهرداری انجام شده چراکه این اقدام شهردار در واقع تصمیم‌گیری برای شورای آینده است. علی‌رغم اینکه به شهردار اعلام کردیم این قراردادها نباید به صورت بلند مدت بسته شود اما متاسفانه این کار صورت گرفت. این اقدام نه تنها برای شهردار بلکه برای پیمانکار خوب نیست زیرا شورای پنجم بعد از رسمیت یافتن امکان دارد تصمیم دیگری بگیرد.
ناظران در خواب تابستانه
با تمام تفاسیر بیان شده برخی از اعضای منتخب پنجمین دوره شورای شهر اهواز همچنان مسببان اصلی عملکردهای اخیر شهردار، را اعضای چهارمین دوره شورای شهر می‌دانند. جاسم موسی‌پور ،دیگر منتخب پنجمین دوره شورای شهر اهواز با بیان اینکه قراردادهای منعقد شده توسط شهرداری اهواز برای شورای پنجم حاشیه‌ساز می‌شود، گفت: وظیفه اصلی پیگیری‌ موضوعات رخ داده به عهده شورای چهارم است زیرا همچنان دوره مسئولیت این شورا پابرجا بوده و قطعا باید این مسائل را پیگیری کنند.
نظارت یکی از مهمترین وظایف و اهرم‌هایی است که اعضای شورای شهر می‌توانند با اتکا برآن از پستی و بلندی‌هایی با شیب‌های نامتعارفی جلوگیری کنند.
 عملکرد شهردار و شهرداری در واپسین روزهای عمر فعالیت کاری شورای چهارم و شهردار ناشی از ضعف نظارتی است بنابراین انتظار می‌رود که منتخبان پنجمین دوره شورای شهر اهواز با عبرت گرفتن از ضعف نظارتی شورای چهارم نه تنها در انتخاب یک فرد صلاحیت‌دار به عنوان شهردار اقدام بلکه از طریق وظیفه ذاتی و قانونی خود یعنی نظارت به شعار‌های انتخاباتی خود عمل کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۵/۲۱ -  شماره 4021
جستجو
جستجو
بالای صفحه