عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۱۹۳۲
آیا «پالونیا» جایگزین «کونوکارپوس» می‌شود یا دو گونه گیاهی بومی؟

بدنبال جایگزین«کونوکارپوس»!

گروه دیار كارون: در حالی كه اخیرا اعلام شده بود درختی به نام «پالونیا» برای كشت در خوزستان مورد بررسی آزمایشی قرار می‌گیرد، حالا شهردار اهواز از تکثیر ۲ گونه گیاهی بومی برای جایگزین کردن با کنوکارپوس خبر می‌دهد!

منصور کتانباف با اشاره به جایگزینی گونه‌های گیاهی جدید به جای کنوکارپوس اظهار کرد: ۲ گونه گیاهی دارای رشد و صنعتی برای اهواز انتخاب شده که در نهالستان خوزستان در حال تکثیر است.وی بیان داشت: خوزستان گونه‌های گیاهی بسیار خوبی را از گذشته در خود داشته است که در این دوره قصد داریم گونه‌هایی که سابقه کشت در خوزستان داشته را دوباره در فضای شهری استفاده کنیم. مطالعات بر روی گونه‌های جدید انجام شده و گیاهانی متناسب با اقلیم خوزستان آزمایش شده است.  وی بدون اشاره به نام این ۲ گونه درختی اذعان داشت: این ۲ گونه بومی خوزستان هستند که در دوره‌ای رو به انقراض رفتند اما در ۴ سال گذشته احیا شدند و اکنون در حال تکثیر هستند.
وی همچنین به هرس درختان کونوکارپوس با توجه به نزدیکی فصل بارندگی اشاره و بیان کرد: هرس درختان کنوکارپوس از ابتدای مهر امسال آغاز شده و به صورت گسترده در همه مناطق اهواز در حال انجام است. این در حالیست كه عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفت: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان از ۲۵ سال قبل تحقیقات خود بر روی سازگاری پالونیا را آغاز کرده و اخیرا نیز قرار است کشت این گونه در خوزستان مورد بررسی آزمایشی قرار بگیرد، تا اگر شرایط مهیا و نتایج بررسی‌ها مثبت بود، در خوزستان مورد استفاده قرار گیرد. چند روز پیش، کارگاه تخصصی و آموزشی " کشت پالونیا  در خوزستان " به میزبانی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در اهواز برگزار شد. در حاشیه این کارگاه تخصصی و آموزشی، علی عرب، درباره سابقه کشت این گونه گیاهی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پالونیا گونه درختی سریع الرشد است که از سال‌ها قبل وارد کشور شده و مراحل سازگاری خود را طی کرده و در تولید صنایع چوب کاربرد دارد. عرب افزود: از سال‌ها قبل زراعت چوب پالونیا در جنگل آموزشی دانشگاه علوم کشاورزی گرگان در چند هکتار صورت گرفته و از نهال این گونه درختی برای فضای سبز و زیباسازی، توسط شهرداری‌های اصفهان، مشهد و کرمان استفاده شده است.
در ادامه  این کارگاه تخصصی  جعفر فلاح مدیر فعالیت‌های اقتصادی غیر نیشکری شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی اظهار کرد: گونه‌های پالونیا از درختان سریع الرشد بومی کشور چین است، و به عنوان یک گونه با نیاز کم آبی مطرح است که به دلیل کاربرد و مصارف گوناگون آن از جمله در صنایع چوب، بسرعت در کشورهای مختلف جهان توسعه یافته و بنا بر تحقیقات صورت گرفته می‌تواند در دمای بالای ۵۰ درجه نیز رشد کند. وی افزود: به دلیل قابلیت‌ها و کاربردهای فراوان پالونیا، با حضور اساتید مرکز تحقیقات و با همکاری معاونت کشاورزی توسعه نیشکر، در سفر به گرگان از شرایط رشد و پرورش این گونه، بازدید به عمل آمد و تصمیم بر آن شد تا شرایط کاشت آن در خوزستان مورد بررسی آزمایشی قرار گیرد. با توجه به کارکردهای فراوان پالونیا بخصوص در صنایع چوب و فضای سبز، در صورت مورد تایید قرار گرفتن، کشت آن در خوزستان می‌تواند بسیار مفید واقع شود و جایگاه مناسبی را در صنایع استان از جمله کاغذسازی و مبلمان و فضای سبز و. . . باز کندفلاح یاد آور شد: ۴۰۰ اصله گونه پالونیا به منظور بررسی و تطابق با شرایط اقلیمی رشد آن در خوزستان خریداری شده تا در واحدهای‌های شمال و جنوب استان کشت آزمایشی شود.
وی تاکید کرد:  در صورت تطابق و سازگاری این گیاه  با شرایط آب و هوایی استان، در حجم انبوه کشت و در گسترش فضای سبز و جلوگیری از ریزگردها موثر واقع شود. لذا با توجه به کاربرد فراوان گونه پالونیا در ایجاد فضای سبز و همچنین صنایع چوب و. . . در صورت تطابق این گونه گیاهی در استان و امکان رشد و مزیت کم آب خواهی آن، شاید پالونیا بتواند به عنوان گزینه‌ای جدی جای خود را در فضای سبز استان باز کند. البته باید تا آن زمان منتظر تایید نظر کارشناسان و محققان در خصوص میزان سازگاری آن در خوزستان ماند.
پالونیا (نام علمی: Paulownia) نام یک سرده از تیره پالونیاییان در راسته نعناسانان است. این سرده بسته به روش طبقه‌بندی، ۶ تا ۱۷ گونه دارد. آنها گاه با گل‌میمونیان مشترک دانسته می‌شوند.
 گونه‌های مختلف آن بومی شمال آمریکا، چین، لائوس و ویتنام، و مناطق دیگر شرق آسیا، به ویژه ژاپن و کره هستند. پالونیاها درختان برگریزی هستند که برگ قلبی شکل و شکوفه‌هایی شبیه به گل انگشتانه دارند. این درختان به نام دوشس آنا پاولونا، دختر پاول یکم تزار روسیه نامگذاری شده است. درختی زیبا با برگ‌های بزرگ و گل‌های خوشه‌ای به رنگ سفید مایل به بنفش است که بومی مرکز و غرب چین است، این درخت در شرایط اقلیمی و خاکی گوناگون سازگاری نشان داده و در دشتهای پست تا ارتفاعات ۲۰۰۰ متری کشور چین گسترده شده است. این درخت امروزه به طور گسترده در آمریکا کاشته می‌شود. پالونیا از اواسط دهه هشتاد وارد ایران شده و در استان گلستان کشت می‌شود. این درخت به دلیل گلهای بسیار زیبا و خوشه مانندی که دارد، درخت زینتی بسیار محبوبی به شمار می‌آید و به وفور در پارکها و باغها کاشته می‌شود . این درخت جایزه انجمن شایستگی باغ انگلستان را از آن خود کرده است.
از ویژگی‌های درخت پالونیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
    مقاومت به کم‌آبی
    مقاومت به خاکهای آهکی و گچی
    مقاومت به خاکهای با زهکش بد
    مقاومت به دود و هوای مناطق صنعتی
پالونیا از درختان خیلی مناسب برای جنگل کاری سریع، توسعه فضای سبز شهر و روستا و کشت تؤام با انواع گیاهان زراعی رایج اس

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۷/۲۰ -  شماره 4068
جستجو
جستجو
بالای صفحه