عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۲۳۱
شرایط بحرانی دانشجویان دکتری از سراب اشتغال تا جریمه‌هاي میلیونی و درآمد صفر؛

۳۰ سالگی‌هاي بدون شغل و حقوق

گروه جامعه: نمایندگان دانشجویان دکتری وضعیت فعلی دانشجویان در این مقطع تحصیلی را بحرانی عنوان می‌کنند. آنها معتقدند؛ باید فکری برای وضعیت معیشتی دانشجویان، کار و حقوقشان شود. یکی از این نمایندگان بزرگترین آفتِ فعلی را ظرفیت‌هاي زیاد در این مقطع می‌داند و می‌گوید: هیات علمی کشش این تعداد دانشجوی دکتری را ندارد و این ظرفیت بی‌حساب و کتاب، از طرفی فرصت‌هاي دانشجویان را سوزانده و از طرف دیگر منزلتِ آنان را زیر سؤال برده‌است.

مهر ماه ۱۳۹۵ همزمان با آغاز سال تحصیلی، وزیر علوم سابق از اعطای وام دانشجویی ویژه‌ دکتری خبر داد و قرار بر این بود که این وام به تمام دانشجویان دکتریِ دوره‌ روزانه تعلق بگیرد. ارائه سند ضمانت محضری رسمی از دو ضامن کارمند و بازپرداخت شصت ماهه پس از گذشت دو سال از فارغ‌التحصیلی شرایط اخذ این وام بود که مدتی این روال ادامه داشت تا اینکه از بهار ۹۶ به بعد اعطای این وام به دانشجویان با شروط دیگری مواجه شد.
صندوق رفاه دانشجویی با سپردن وام به بانک توسعه، اعطای آن را منوط به شرایط سفته، بازپرداخت تقریبا ماهانه هفتصد هزارتومان بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی و معرفی دو ضامن جدید (غیربازنشسته)، دانستند، اما این شرایط جدید به مذاق دانشجویان خوش نیامد و اعتراض‌ها از این مقطع زمانی آغاز شد و ‌کمپین مطالبات دانشجویان و فار‌غ‌التحصیلان  دکتری وزارت علوم‌ در فضای مجاری شکل گرفت و به تدریج دانشجویان معترض زیادی به این کمپین ملحق شدند. البته این کمپین نه فقط به تسهیلات رفاهی وزارت علوم معترض بودند که بعدها ابعاد اعتراضات گستردگی بیشتری یافت.
 دانشجویان دکتری که معترض به وضع موجوداند، خواهان تسهیلات رفاهی در دوران تحصیل دکتری (حقوق ماهیانه همانند وزارت بهداشت و یا ابقای پژوهانه، ایجاد طرح تدریس اجباری دانشجویان دکتری و فارغ‌التحصیل در دانشگاه‌هاي محل تحصیل و یا دیگر دانشگاه‌ها، جلوگیری از افزایش بی‌برنامه‌ ظرفیت دانشجویان دکتری همه‌ دانشگاه‌ها هستند. کاهش مدت زمان خدمت سربازی برای فارغ‌التحصیلان دکتری، ابلاغ قانون تک‌شغلی بودن و نظارت بر اجرای چندشغله نبودن اعضای هیات علمی و سایر کارکنان ارگان‌هاي دولتی و یا تدریس در چند دانشگاه، سیاست‌گذاری‌هاي لازم جهت یکسان‌سازی مبلغ حق‌التدریس در شان دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دکتری بدون اعمال مالیات بر آن، اولویت‌دهی در جذب نیروهای جوان (دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان دکتری) به عنوان اعضاء هیات علمی یا کارشناس و پرهیز از جذب نیروهای بازنشسته در همه‌ ارگان‌هاي دولتی، از دیگر مواردی است که در مفاد این کمپین جزو مطالبات دانشجویان دکتری عنوان شده است.
طالبی، نماینده دانشجویان دکتری دانشگاه صنعتی شریف، مهمترین عامل تشکیل کمپین مطالبات دانشجویان دکتری را قوانین شناورِ وزارت علوم برشمرد و گفت: این قوانین باعث می‌شد وضعیت پژوهش و معیشت دانشجویان روز به روز بدتر شود. بعد از اینکه بچه‌ها همدیگر را پیدا کردند، متوجه شدند جدا از این مسائلِ ساده، گیرهای بزرگتری وجود دارد که البته می‌شود با همفکری، آن را تغییر داد و یا حداقل برای بهبودِ آن تلاش کرد. درهمین راستا با شکل دهیِ یک حرکت مدنی، با حدود ۱۴۰ نماینده مجلس دیدار کردیم و از آنها خواستیم اگر امکانی فراهم است، برخی قوانین تغییر کند و یا یک درخواست برای همکاری فرا دستگاهی؛ میان مجلس و دولت و یا میان دولت و برخی وزارتخانه‌ها، مطرح و درکوتاه مدت و بلند مدت، ایرادات موجود رفع شود.
وی افزود: مطالبات کوتاه مدت ما به ساختار وزارت علوم برمی‌گردد؛ مواردی مثل معیشت، پژوهانه و پذیرش هدفمند. در حال حاضر مشخص است که هیچ نیازسنجی صورت نگرفته و به نظر می‌رسد دچار یک نوع چشم و هم چشمی، ابرازِ قدرت و چانه‌زنی از سوی دانشگاه‌ها برای پذیرش بیشتر، هستیم. در همین راستا شاهد هستیم که بعضی گروه‌ها، رشته‌هایی را بدون نیازسنجی و به صرفِ یک مشورتِ درون گروهی، ایجاد کرده، دانشجو می‌گیرند و افتخار هم می‌کنند که دانشجو پرورش می‌دهند، آیا اما آینده این دانشجو در این تصمیمات مدنظر بوده است؟ در این میان وزارت علوم چرا اجازه چنین کاری می‌دهد؟ ! با چنین تصمیماتی، فقط به جمعیت بیکاران اضافه می‌شود و هیچ تولید دانشی برای کمک به جامعه صورت نمی‌گیرد.
در ادامه حسامی، نماینده دانشجویان دانشگاه زنجان درباره مطالبات و درخواست‌های این کمپین در حوزه مالی و حمایت‌های معیشتی، اظهار داشت: درست است که در همه دنیا و همچنین در کشور ما تعهد منطقی و معقولی به دانشگاه می‌دهیم که تمام وقت در خدمت دانشگاه باشیم تا یک تزی به سرانجام برسد، اما در ازای این تعهد قاعدتاً باید یک حمایت مالی وجود داشته باشد. با این حال اما در شرایطی که دانشجو ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ ساعت در دانشگاه پر می‌کند، نه تنها چیزی نمی‌گیرد که ۹ ماه بعد از فارغ التحصیلی، ۳۰ میلیون تومان بدهی پیش روی خود می‌بیند!
وی گفت: در قبال این تعهد، دانشجوی دکتری عملاً تا ۲۷ – ۲۸ و حتی ۳۰ سالگی در دانشگاه است، آنهم بدون هیچ شغل و حقوقی! این واقعاً آزار دهنده و به نوعی کشنده‌است. به برخی نخبگان یک کمک هزینه‌ای پرداخت می‌شود که آنهم کلی دردسر برای پیدا کردن ضامن برایشان به‌دنبال دارد! با حقوق ۷۰۰ هزارتومان واقعاً نمی‌توان زندگی کرد. از طرفی خوابگاه‌هاي متاهلی هم لغو شده است و دلیلش هم این است که از سال ۸۹ – ۹۰ ظرفیت کارشناسی و ارشد به شدت افزایش یافت.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۹/۱۴ -  شماره 4109
جستجو
جستجو
بالای صفحه