عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۲۳۴
حوثی‌های یمن، ‌علی عبدالله صالح متحد خود را اعدام كردند

پایان شوم یک اتحاد

گروه بين‌الملل: علی عبداله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن توسط متحدان خود (انصارالله- حوثی‌ها) کشته شد.

شبکه عربی  العالم ایران و برخی خبرگزاری‌های داخلی اولین رسانه‌‌هایی بودند كه تصاویری از جسد علی عبدالله صالح را منتشر  و اعلام كردند وی در هنگام  ترك صنعا و در منطقه سنحان  توسط حوثی‌ها کشته شد. برخی شبكه‌های عربی گزارش دادند او اول بازداشت و سپس با سلاح‌های سرد و گرم اعدام شد. پس از درگیری‌های چند روز اخیر بین حوثی‌ها و طرفداران صالح، سخنگوی انصار الله دو روز پیش به صراحت تهدید کرده بود متحد سابق خود را خواهند کشت. عارف الزوکا، دبیرکل کنگره مردمی، حسین الحمیدی، رئیس محافظان شخصی صالح و یاسر العواضی، معاون دبیرکل کنگره مردمی نیز کشته شدند.
عبدالملک الحوثی رهبر حوثی‌ها بلافاصله پس از خبر قتل صالح، در تلویزیون ظاهر شد و  گفت: علی عبدالله صالح بخشی از توطئه های فراوان برای تضعیف ملت یمن بود و من قتل او را تبریك می‌گویم. امروز روزي استثنايي است. امروز را به ملت يمن تبريک مي‌گويم. از توطئه ای بزرگ عبور کردیم.
 وی ادامه داد: مردم یمن می توانند در جنگ جاری، علیه متجاوزان پیروز شوند همانگونه که امروز یک توطئه بزرگ را خنثی کردند. اما حزب كنگره مردمی، با صدور بیانیه‌ای ضمن شهید خواندن رهبر خود،  اعلام كرد: جنگ با حوثی‌ها بنا به آخرین توصیه  عبدالله صالح تا نابودی شر آنها در یمن ادامه خواهد یافت و دست ایران در این جنایت، آشكار است!
روز یکشنبه، ‌گزارش‌هایی مبنی بر برخورد شدید نیروهای حوثی و طرفداران صالح در صنعا از سوی خبرگزاری‌ها منتشر شده بود. بنا به این گزارش‌ها نیروهای حوثی به اقامتگاه صالح نزدیک شده بودند. رئیس‌جمهوری پیشین یمن در سال‌های اولیه شانه به شانه و در کنار شبه‌نظامیان حوثی علیه رژیم وقت یمن در مبارزه شرکت کرده بود. حدود پنج روز پیش پس از این که صالح به همکاری خود با حوثی‌ها خاتمه داد، در صنعا درگیری میان نیروهای هوادار او و طرفداران حوثی‌ها آغاز شد.
او اعلام آمادگی ‌کرده بود که بنا به شروطی همکاری خود با عربستان سعودی را از سر گیرد. صالح پیش‌تر در تلویزیون یمن گفته بود:‌من همه برادران در کشورهای همجوار و متحدانشان را فرا می‌خوانم تعرض علیه یمن را متوقف سازند. بعد از آن ما فصلی جدید خواهیم گشود و با یکدیگر برخوردی مثبت خواهیم داشت.‌حوثی‌ها در سال ۲۰۱۵ کنترل صنعا، پایتخت یمن را به دست گرفتند و نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور وقت یمن را وادار به خروج از کشور کردند.
* تشدید حملات هوایی در صنعا
حملات هوایی بیشتری به اهدافی در صنعا، پایتخت، صورت گرفته است.براساس همین گزارشها این حملات در حالی افزایش یافته است که درگیریها بین نیروهای حوثی و نیروهای وفادار به عبدالله صالح، رئیس جمهور پیشین این کشور، تشدید شده است. ساکنان صنعا می‌گویند چندین انفجار پیاپی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی صنعا و همچنین وزارت کشور صورت گرفته است.
* هادی فرمان حمله داد
رئیس‌جمهور یمن، فرمان آغاز عملیات نظامی صنعای عربی با هدف آزادسازی پایتخت این کشور از دست کودتاگران حوثی را صادر کرد. احمد بن دغر، نخست‌وزیر یمن گفت: عبدربه منصور هادی فرمان عفو عمومی در یمن را صادر کرد بر اساس این فرمان افرادی که همکاری با حوثی‌ها را متوقف کنند، شامل این عفو خواهند شد. عملیات نظامی گسترده که با پوشش هوایی ائتلاف عربی همراه است با هدف آزادسازی کامل صنعا از وجود شبه‌نظامیان حوثی آغاز شده است. در حالی که درگیری شدیدی میان حوثی‌ها و نیروهای حزب گنگره خلق وفادار به علی عبداله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن، در داخل صنعا ادامه دارد، نیروهای عظیمی از قبایل اطراف صنعا در کنار نیروهای دولت یمن از خارج پایتخت به داخل در حال پیشروی هستند.
 در همین حال ائتلاف عربی از ساکنان و غیرنظامیان صنعا خواست تا حداقل ۵۰۰ متر از تجمعات و مقرهای حوثی‌ها فاصله بگیرند. صنعاء طی روزهای اخیر شاهد درگیری میان نیروهای عبداله صالح و نیروهای انصاراله است. علی عبداله صالح از پنج روز پیش هم‌پیمانی خود را با حوثی‌ها به هم زد و در صنعا بین نیروهای وفادار به او و حوثی‌ها جنگ در گرفت.
* امارات منتظر غافلگیری بیشتر باشد
سخنگوی ارتش یمن وابسته به انصاراله ضمن انتقاد شدید از علی عبداله صالح، تأکید کرد که نیروهای ارتش کنترل کامل صنعا را در دست دارند. اشرف لقمان در مصاحبه با شبکه خبری المیادین گفت: آنچه شنبه در صنعا رخ داد صرفا اتفاق ناچیزی بود که نشان دهنده خروج علی عبداله صالح، رئیس‌جمهور پیشی یمن از معادله و ائتلافش با متجاوزان بود. وی گفت: بخش اعظمی از حزب کنگره سراسری مردمی اشتباهی را که رهبری این حزب مرتکب شده درک می‌کنند. صالح با کاری که کرد سابقه خود را خراب کرد. لقمان گفت: تمامی صنعا در کنترل ماست و اوضاع امنیتی باثبات و کاملا آرام است.
وی از مرحله جدید تشدید مواضع علیه امارات خبر داد و گفت: امارات دیگر کاملا ناامن است. نیروهای مسلح یمن موشک‌های کروز زیادی دارند و حوادث غافلگیرکننده بیشتری در راه است. نیروهای مسلح یمن توانایی ساخت تعداد بیشتری از موشک‌های کروز را دارند. نیروی موشکی یمن روز یکشنبه از پرتاب موشک کروز به تأسیسات هسته‌ای درحال ساخت ابوظبی خبر داد هرچند که امارات این خبر را تکذیب کرد. یمن از سال ۲۰۱۴ میلادی در اختیار صالح و حوثی‌ها قرار داشته است که به طور مشترک علیه عبدربه منصور هادی مبارزه کرده اند.
با این همه، ‌از هفته گذشته، درگیری‌هایی بین نیروهای آنها در صنعا آغاز شد و پس از آن، علی عبداله صالح روز شنبه اعلام کرد که درهای مذاکره با عربستان سعودی و متحدانش باز است به شرط آنکه آنها به محاصره هوایی و دریایی پایان دهند.
 ‌علی عبداله صالح در ماه‌های اخیر اشاره می‌کرد که از افزایش قدرت شبه نظامیان حوثی نگران است. حوثی‌ها نیز در مقابل از علی عبداله صالح در مورد تماس‌هایش با عربستان سعودی انتقاد می‌کردند.
در همین حال، آپریل لانگلی الی، پژوهشگر مسائل شبه جزیره عربستان از گروه بحران بین المللی، با اشاره به درگیری‌های نیروهای صالح و حوثی‌ها گفت: درگیری‌ها در پایتخت یمن ادامه خواهدداشت و حتی بدتر خواهد شد؛ درگیری‌هایی که می‌تواند بسیار خونین باشد. جنگ داخلی یمن از زمان آغاز آن دستکم ۱۰ هزار کشته و بیش از ۲ میلیون آواره برجای گذاشته و این کشور فقیر را در آستانه شیوع گسترده وبا و قحطی فراگیر قرار داده‌است. در این میان، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، با اشاره به خطر مرگ، ‌بیماری و گرسنگی میلیون‌ها کودک، زن و مرد در یمن، از طرفین درگیر خواست به حملات هوایی و زمینی پایان دهند.
*  حمله به سفارت ایران در یمن
شبکه العربیه  خبر داد که سفارت جمهوری اسلامی ایران در صنعا پایتخت یمن در اثر درگیری میان انصارالله یمن و حزب‌الموتمر که علی عبدالله صالح ریاست آن را بر عهده دارد دچار آتش‌سوزی شد. در شرایطی که مسیر منتهی به فرودگاه صنعاء در جریان درگیری‌ها مسدود شده سازمان ملل از آمادگی یک فروند هواپیما در جیبوتی برای انتقال دست‌کم ۱۴۰ کارمند این سازمان از صنعاء خبر داد. خمپاره‌هایی به نزدیکی ساختمان سازمان ملل در خیابان ستین در شهر صنعاء اصابت کرده و به گفته یکی از شاهدان عینی این ساختمان به شدت هدف تیراندازی قرار گرفته است اما با صدور دستوراتی از سوی سازمان مبنی بر تخلیه ساختمان، آنجا خالی بود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۹/۱۴ -  شماره 4109
جستجو
جستجو
بالای صفحه