عناوین این صفحه
محیط آرا بهارنیوز شکلات
کد خبر: ۱۱۲۲۳۶
فارغ التحصیلان رتبه الف دانشکده نفت:

بورسیه‌ کردند اما جذبمان نمی‌کنند

گروه دیار کارون: با گذشت بالغ بر ۱۰۰ سال از عمر صنعت نفت ایران به نظر می‌رسد همچنان دست‌اندازهایی برای استفاده از نیروهای توانمند داخلی و جذب آنها در این صنعت وجود دارد.

پاسکاری هایی که برای استخدام فارغ‌التحصیلان دانشکده صنعت نفت رخ می‌دهد، مبین این واقعیت است که همانند سنوات گذشته، عزم راسخی برای جذب این افراد وجود ندارد. البته این وزارتخانه برنامه داشت که از بین ۲۵۰۰ نفر نیروی جدیدی که استخدام خواهد کرد، ۲۰۰ نفر را به جمعیت دانشجویان فارغ التحصیل از دانشکده نفت اختصاص دهد که با رای دیوان عدالت اداری، برگزاری این آزمون لغو شد.
چندی پیش از متقاضیان برای شرکت در آزمون استخدامی وزارت نفت ثبت نام و اعلام شد که ۲۵۰۰ نفر از برگزیدگان این آزمون در وزارت نفت استخدام خواهند شد؛ از همان روزهای ابتدایی ثبت نام این آزمون، انتقاداتی به نوع ممیزی‌های شرکت در آزمون مطرح شد. از ۲۵۰۰ نفر نیرویی که قرار بود به استخدام وزارت نفت درآیند، ۱۰۵۰ نفر به تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی فعلی به استخدامی، ۲۵ درصد سهمیه خانواده شهدا، ۵ درصد سهمیه خانواده ایثارگران و ۲۰۰ نفر سهمیه فارغ التحصیلان دانشکده صنعت نفت اختصاص داشت.
م. س که از جمله متحصنین دو روز گذشته در مقابل وزارت نفت است نخستین خواسته معترضین را استخدام در وزارت نفت اعلام کرد و به مهر گفت: ۳۰ ماه است که بلا تکلیف هستیم. بارها نمایندگان ما نزد مسئولان وزارت نفت رفته و مطالبات ما را مطرح کرده اند، اما آنها همواره گفته‌های خود را تکرار می‌کنند و معتقدند فارغ‌التحصیلان دانشکده صنعت نفت که رتبه الف دارند هم باید در مصاحبه و گزینش شرکت کنند و در صورت تائید در گزینش، به استخدام وزارت نفت درخواهند آمد.
به گفته او، طبق رای دیوان عدالت اداری، استخدام فارغ‌التحصیلان دانشکده صنعت نفت در وزارت نفت یک تعهد دو طرفه بین دانشجویان و وزارتخانه بوده و لازم الاجرا است. این در حالی است که متاسفانه وزارت نفت رای را اجرا نمی‌کند. این فارغ‌التحصیل دانشکده نفت تصریح کرد: نامه‌های مدیران وزارت نفت را مبنی بر اعلام نیاز نیرو به دست آورده‌ایم و می‌دانیم که زیرمجموعه‌های وزارت نفت به نیروی انسانی متخصص در رشته‌های ما نیاز دارند اما جای سئوال دارد که چرا وزارت نفت حاضر نیست ما را با رتبه ممتاز در دانشکده خود وزارت نفت كه فارغ‌التحصیل شده ایم، به کار بگیرد. اگر وزارت نفت طی سالهای اخیر به تدریج و طبق روال، فارغ التحصیلان این دانشکده را جذب می‌کرد، یک هزار نفری که اکنون تجمع کرده‌اند، الان مشغول به کار بودند و هزینه‌هایی که برای آموزش ما به صورت بورسیه هزینه شده است، معطل نمی‌ماند.
ح. ع یکی دیگر از متحصنین در مقابل وزارت نفت با تاکید بر اینکه اگروزارت نفت به نیرو نیاز ندارد علت جذب دانشجویان در دانشکده صنعت نفت چیست؟ گفت: برای تحصیل دانشجویان دانشکده صنعت نفت، ۴ تا ۶ سال از بودجه وزارت نفت هزینه می‌شود و در مقابل شاهد جذب تنها ۲۰۰ نفر از دانشجویان صنعت نفت پس از گذشت مدت‌ها هستیم و این یعنی هدررفت بیت المال. وی ادامه داد: بسیاری از دانشجویان که می‌توانستند رشته‌های دیگری در دانشگاه‌های دیگری برگزینند به امید استخدام در وزارت نفت، وارد دانشکده نفت شدند و به عنوان مثال حفاری خوانده‌اند و طبیعتا اکنون با این مدرک در جایی جز در وزارت نفت امکان اشتغال ندارند.
طبق گفته‌های این فارغ‌التحصیل دانشکده نفت، وزارت نفت بر اساس میزان نیاز خود از رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد. به طور مثال در یک ورودی ۴ دانشجوی مکانیک و در ورودی دیگر ۶ دانشجو می‌پذیرد، بنابراین کاملا مبتنی بر نیاز صنعت نفت کشور، اقدام به جذب دانشجو در دانشکده صنعت نفت می‌کند. د رهمین حال، ما چندین ممیزی و ارزیابی را طی کرده‌ایم تا به عنوان دانشجوی رتبه الف پذیرفته شده‌ایم و حتی در این مورد، قاضی دیوان عدالت اداری نیز برگزاری آزمون دوباره برای استخدام رتبه‌های الف را منطقی نمی‌داند.
ح. ع خواسته متحصنین در مقابل وزارت نفت را برگزاری جلسه پرسش و پاسخ عنوان کرد و گفت: اگر صحبت یا وعده‌ای می‌خواهند به دانشجویان بدهند در جمع مطرح کنند تا بتوانیم از آنها سند داشته باشیم که خلف وعده نکنند. البته به زودی اتحادیه‌ها و تشکل‌های دانشجویی بیانیه‌ای در دفاع از تحصن دانشجویان صنعت نفت صادر می‌کنند.
به گفته وی تمام نیروهای آماده به کار در رشته مکانیک دانشکده صنعت نفت ۱۲۰ نفر است اما وزارت نفت قصد داشت در آزمون استخدامی خود، ۱۷۴ نیروی متخصص مکانیک جدید کند و همین تعداد هم از نیروهای قراردادی خود به استخدام تبدیل وضعیت کند. درباره رشته عمران نیز وضعیت به همین نحو است. نیروی آماده به کار دانشکده صنعت نفت در رشته عمران یک نفر است در حالی که نیاز این وزارتخانه در این رشته ۱۸ نفر است.
دانشکده صنعت نفت در سال ۱۳۱۸ در قالب آموزشگاه فنی آبادان و با هدف‌تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز صنعت نفت آغاز به كار کرد. با توسعه این آموزشگاه، نام آن به دانشکده فنی آبادان و سپس به دانشکده نفت آبادان تغییر یافت. با توجه به گسترش فعالیت‌های آموزشی دانشکده نفت آبادان و نیاز کشور به‌تربیت نیروهای متخصص در صنعت نفت و گاز، این دانشکده در سال ۱۳۶۸ به دانشگاه صنعت نفت ارتقا یافت.
هر سال براساس نیاز این صنعت، دانشجویانی به صورت بورسیه جذب دانشکده نفت شده؛‌تربیت می‌شوند و در این صنعت به کار گرفته می‌شوند. اما طی سال‌های اخیر تنها تعدادی از فارغ‌التحصیلان رتبه الف این دانشکده،  به استخدام این وزارتخانه درآمده‌اند و بسیاری از آنها از فعالیت بازمانده اند.

 

 

دیوان عدالت آزمون را متوقف کند، آن را منتفی می‌کنیم
وزیر نفت گفت: اگر دیوان عدالت اداری آزمون استخدامی این وزارتخانه را متوقف کند، ما در کل آزمون را منتفی می‌کنیم. بیژن زنگنه درباره اعتراض برخی دانشجویان دانشگاه صنعت نفت به برگزاری آزمون استخدامی این وزارتخانه اظهار کرد: قرار بود تعدادی از دانشجویان یا فارغ التحصیلان بدون اینکه در آزمون کتبی عمومی شرکت کنند، با انجام مصاحبه بر حسب نیاز این وزارتخانه استخدام شوند. ما هم می‌خواهیم همین کار را انجام دهیم و دانشجویان مطمئن باشند که به آنچه تعهد داده‌ایم و گفته ایم، عمل می‌کنیم اما خارج از آن، با فشار نمی‌توانند کار خود را پیش ببرند. وی درباره نظر دیوان عدالت اداری درباره برگزاری این آزمون استخدامی گفت: برخی گفته‌اند که دیوان عدالت اداری این آزمون را به تأخیر انداخته است؛ اگر این دیوان چنین بگوید، ما کلاً آزمون را منتفی می‌کنیم.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۹/۱۴ -  شماره 4109
جستجو
جستجو
MP4
بالای صفحه