عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۴۵۶
نامه‌ای دیگر به ‌کلانتری‌ درباره انتقال آب كارون؛

انتقال آب خوزستان با کدام منطق؟

گروه دیار کارون: جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران با صدور نامه‌‌ای رئیس سازمان محیط‌زیست را برای ارائه توضیحات درباره علت انتقال آب خوزستان به این دانشگاه دعوت کردند.

دو تشكل دانشجویی پردیس‌های کشاورزی و ابوریحان دانشگاه تهران در نامه‌ای به عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ضمن انتقاد از مدیریت منابع آب کشور مسئولان این سازمان را برای حضور در محفلی علمی تخصصی در این دانشکده‌ها دعوت کرد.
در بخشی از این نامه آمده است: قطعا مطلع هستید، انتقال آب بین حوزه‌ای و استانی امری پیچیده است که نیاز به مطالعات گسترده و جمع‌آوری دیدگاه‌های تخصصی از تمامی بخش‌ها و نهادهای سازمانی مرتبط و ذی‌حق در این امر را دارد. بدیهی است که در مورد اخیر باید دیدگاه نمایندگان مجلس خوزستان، سازمان‌ها و نهادهای مرتبط و صاحب‌نظر به عنوان نمایندگان مردم خوزستان شنیده شود و با در نظر گرفتن حقوق مردم مناطق ذی‌حق در این رابطه تصمیم‌گیری شود. اینکه با نوشتن‌ نامه محرمانه به رئیس‌جمهور در این امر، مردم و مسئولان بخشی از کشور را نامحرم دانسته‌اید خود نشان‌دهنده وجود رفتاری به غایت غلط در این حوزه تخصصی است. همان‌گونه هم که دریافته‌اید نامه‌هایی در این سطح از اهمیت که با زندگی و نیازهای اساسی مردم و حیات آنان گره‌خورده‌است هیچگاه مخفی باقی نمی‌ماند و با افشای آن متاسفانه مردم و مسئولان استانی را نسبت به حوزه مدیریت خود و دولت مستقر بدبین می‌کنید.
در بخش دیگری از این نامه آمده است: سازمان محیط‌زیست و دستگاه‌های مسئول درحالی تهیه آب شرب استان‌های همجوار را بهانه انتقال آب بین حوزه‌ای عنوان می‌کنند که‌اندازه و قطر لوله‌های انتقال آب و حجم سالانه این میزان جابجایی در پروژه‌های انتقال، خود حاکی از انتقال آب برای مصارف بخش‌های کشاورزی و صنعتی سایر مناطق همجوار و غیرهمجوار دوردست‌تر خوزستان است. خوزستان که زمانی با رودهای خروشانش در کشور شناخته می‌شد اکنون با مشکلات کم‌آبی و خشکسالی روبه‌رو است.
کشاورزی بعضی از شهرستان‌های استان با چالش جدی روبه‌رو شده و به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده است؛ که این خود نشان دهنده آن است که اگر نیاز به انتقال آب باشد روستاها و شهرهای همین استان در اولویت هستند. اگر بناست آب برای بخش‌های صنعت و کشاورزی انتقال یابد چه زمین‌ها و صنایعی مستحق‌تر از کشاورزی و صنایع خوزستان؟ ! جلگه خوزستان از دیرباز مهد کشاورزی ایران بوده و سال‌هااست که این استان در تولید محصولات استراتژیک مثل گندم رتبه اول در کشور را در اختیار دارد. وجود محیط مستعد برای کشاورزی نیز موجب شد تا بزرگترین و مهم‌ترین طرح کشاورزی کشور که همان طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دشت‌های خوزستان و ایلام باشد، در این منطقه طرح‌ریزی و قدم‌های اجرایی آن برداشته شود.
در این نامه تصریح شده است: موضوع انتقال آب خوزستان درحالی مطرح است که حضرتعالی به عنوان مسئول احیای دریاچه ارومیه خود از نزدیک شاهد فاجعه خشکی این دریاچه، پیش‌بینی ایجاد طوفان‌های نمکی، معضلات و مشکلات ناشی از آن در نبود مدیریت جامع منابع آب در حوزه آبریز دریاچه ارومیه در طی سالیان دراز بوده‌اید. حال چگونه حضرتعالی بر انتقال آب در حوزه آبریز خوزستان تاکید دارید؟ ! آیا سازمان محیط‌زیست شاهد طوفان‌های گرد و غبار متعدد در خوزستان و سایر استان‌های کشور نیست؟ ! گرد و غباری که در چندسال اخیر بعضاً تا یک سوم روزهای سال را در استان دربرگرفته و زندگی را برای مردم سخت و دشوار کرده است. لازم به ذکر است که با طرح انتقال آب از خوزستان و به‌خصوص از سرشاخه‌های کارون، موجب خشکی بیشتر دشت خوزستان و تالاب‌های درون استان و تالاب‌های مرزی شده و این به معنی افزایش کانون‌های ایجاد گرد و غبار خواهد بود.
در این نامه تاکید شده است: به سازمان محیط‌زیست کشور به عنوان یکی از متولیان اصلی راهبرد گزینی در مقابله با خشکسالی و ایجاد طوفان‌های ریزگرد متذکر می‌شویم که با ادامه وضعیت نابسامان خوزستان به دلایلی که پیشتر ذکر شد باید شاهد نابسامانی‌ها و عدم وجود امنیت پایدار (مشابه آنچه که بعضاً در مناطق و استان‌های شرقی کشور مشاهده می‌شود) در آینده‌ای نه چندان دور باشیم.
دانشجویان در بخش دیگری از نامه خود با طرح این سئوال که با توجه به شرایط نامناسب زیست محیطی استان خوزستان که به‌خصوص به مدیریت منابع آب باز می‌گردد، بر اساس کدام مطالعات علمی و زیست محیطی بدون درنظرگرفتن حق مردم ذی‌حق، بدین‌گونه تصمیم بر انتقال آب صورت گرفته شده است؟، تاکید کردند: از حضرتعالی تقاضا داریم، ضمن حضور در محفلی علمی تخصصی در هر یک از دو پردیس کشاورزی کرج و ابوریحان دانشگاه تهران ابعاد این تصمیم سازمان در انتقال آب را برای عموم اساتید، دانشجویان و کارشناسان به دور از هر گونه مصلحت اندیشی‌های سیاسی تشریح کنید.
پیگیری طرح سئوال از رئیس‌جمهور
در این باره همچنین،‌ نماینده ایذه با اشاره به آخرین پیگیری‌های نمایندگان خوزستان در خصوص انتقال آب گفت: پس از تعطیلات مجلس طرح سئوال از رئیس‌جمهور مطرح می‌شود. همچنین طرح سئوال از وزیران را پیگیری می‌کنیم و در صورت لزوم استیضاح وزرا را می‌نویسیم و اجازه نمی‌دهیم با خیال راحت آب خوزستان را ببرند. هدایت‌اله خادمی با اشاره به پروژه‌های انتقال آب خوزستان اظهار کرد: دولت در حال تلاش برای انتقال آب خوزستان به استان‌های دیگر است و با روی کار آوردن کلانتری و با توجیهات غلط وی قصد دارد کار انتقال آب را تسریع کند.
 وی افزود: اگر آب خوزستان را انتقال دهند اکثر استان‌های زاگرس‌نشین مخصوصاً استان چهار محال بختیاری و خوزستان آسیب شدیدی می‌بینند. با انتقال آب خوزستان صنایع و کشاورزی تعطیل می‌شوند و ریزگردها نه تنها کاهش پیدا نمی‌کنند بلکه افزایش می‌یابند. خادمی با اشاره به آخرین پیگیری‌های نمایندگان خوزستان در خصوص انتقال آب تصریح کرد: پس از تعطیلات مجلس طرح سئوال از رئیس‌جمهور مطرح می‌شود. همچنین طرح سئوال از وزیران را پیگیری می‌کنیم و در صورت لزوم استیضاح وزرا را می‌نویسیم و اجازه نمی‌دهیم با خیال راحت آب خوزستان را ببرند.
وی عنوان کرد: با صحبت‌هایی که انجام شد بسیاری از نمایندگان استان‌های زاگرس‌نشین پشتیبان ما هستند. باید نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، امام جمعه‌ها و همه مردم به صورت سازمان‌یافته جهت جلوگیری از انتقال آب خوزستان پای کار بیایند و اینکه تنها حرفی بزنیم و در عمل سکوت کنیم کاری از پیش نمی‌برد. نماینده ایذه افزود: رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بداند که نخستین تمدن‌ها در کنار رودخانه‌ها و چشمه‌ها شکل گرفت و انتقال آب استانی به یک استان دیگر خلاف اکوسیستم و خلاف تمدن انسان است. خادمی عنوان کرد: نباید پروژه‌های صنایع را به استان‌های خشک که آبی ندارند ببرند تا برای تامین آب مورد نیاز این صنایع مجبور به انتقال آب شوند. مثلا استان‌های شمالی کشور پتانسیل کشاوری را دارند و استان‌های خوزستان و بوشهر پتانسیل صنایع سنگین و خدماتی را دارند، بنابراین نمی‌شود آب این استان‌ها را به استان دیگر انتقال داد.
وی گفت: رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست باید بداند که هزاران سال طول می‌کشد تا مسیر جریان یافتن یک رودخانه ایجاد شود و اگر اختلالی در این مسیر ایجاد شود، موجب صدمات شدیدی به مردم و محیط‌زیست خواهد شد. اگر استان‌های دیگر نیاز به آب دارند دلیل بر انتقال آب خوزستان نیست و ایده انتقال آب خلاف عقل، شرع و انسانیت است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ -  شماره 4136
جستجو
جستجو
بالای صفحه