عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۶۴۵
مرگ استاد دانشگاه در زندان: خودکشی یا...؟

بررسی فوت «سیدامامی» در زندان

گروه سياسي:سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه خودکشی كاوس سیدامامی در حال بررسی است تا ببینیم چگونه اتفاق افتاده است، درباره بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیست گفت: اینکه برای چه کسانی و به چه میزانی اتهامشان اثبات می‌شود باید تا پایان بررسی‌ها و دادگاه صبر کرد.

 حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای درباره بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیست و ادعای خودکشی سید کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط‌زیست گفت: افرادی به اتهام دادن اطلاعات طبقه‌بندی شده و از مراکز حساس به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه از جمله رژیم صیهونیستی وآمریکا در روزهای گذشته دستگیر شده و بعضی از آنها در بازداشت هستند.  فرد مورد نظر شما جزو همان بازداشت‌شدگان بوده است اما اینکه برای چه کسانی و به چه میزانی اتهامشان اثبات می‌شود باید تا پایان بررسی‌ها و دادگاه صبر کرد. معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به این سئوال که علت درگذشت سیدکاووس سیدامامی چه بوده است؟ اظهار داشت: من هم شنیده‌ام ایشان خودکشی کرده‌اند اما هنوز از جزییات آن اطلاع ندارم.
محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سئوال که با توجه به خودکشی سیدکاووس سیدامامی و دو نفر دیگر در زمان اعتراضات، موجب ایجاد سئوال برای مردم و ایجاد این شبهه شده است که چرا سازمان زندان‌ها مراقبتی نسبت به بازداشت‌شدگان ندارد. آیا قوه قضاییه برنامه‌ای برای رسیدگی به این تقصیر از سوی سازمان زندان‌ها دارد؟ تصریح کرد: مراقبت می‌شود اما این موضوع اخیر نیز در حال بررسی است که ببینیم چگونه اتفاق افتاده است.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا در رابطه با بازداشت‌های اخیر که در اعتراضات صورت گرفت، قوه قضاییه گزارشی را به نهادهای بالادستی مانند رهبری یا شورای عالی امنیت ملی داده است؟ خاطرنشان کرد: قوه قضاییه از طریق دبیرخانه یا از طرق دیگر اطلاعات کامل را به شورای عالی امنیت ملی داده است.
از سوی دیگر رئيس دادگاه انقلاب گفت که پرونده افراد دستگیر شده مرتبط با جاسوسی در دادسرای امنیت مطرح است و هنوز به دادگاه انقلاب نیامده است. حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی د از تعداد این افراد اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: اتهامات این افراد، جاسوسی است.
این در حالی است که خبر درگذشت دکتر کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و کارشناس محیط زیست که در زندان بازداشت بود، موجی از پرسش و نگرانی را در جامعه به وجود آورده است. سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست بود که چند روز بعد از بازداشت، خبر رسید که او در زندان خودکشی کرده است. به گزارش عصر ایران، هر چند عده‌ای مؤکداً می‌گویند که او در زندان خودکشی کرده است، اما کسانی که این استاد دانشگاه را می‌شناسند، با توجه به روحیات و شخصیت وی، چنین چیزی را باورپذیر نمی‌دانند. در این میان، سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به رسانه‌ها گفته است که چنین خبری را شنیده، ولی از جزییات آن اطلاعی ندارد. این که سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرده است که هنوز در جریان جزئیات نیست، این امید را می‌دهد که در رده‌های بالای قوه قضائیه تصمیمی برای لاپوشانی قضیه وجود ندارد و الا آقای سخنگو می‌توانست بگوید که الّا و بلّا او در زندان خودکشی کرده و پرونده مختومه است. از این رو، پاسخ او را می‌توان حرفه‌ای دانست.
واقعیت این است که ما نمی‌دانیم واقعاً در زندان چه گذشته است و لذا هر چه بگوییم، اعم از این که او را کشته‌اند یا خودکشی کرده یا بر اثر بیماری یا حادثه درگذشته است، بر اساس ندانسته‌ها قضاوت کرده ایم. بنابر این، تنها می‌توانیم در این باره تأمل و تحلیل کنیم.
اتفاق اخیر، از سه حال خارج نیست:
۱ - آن مرحوم بر اثر بیماری و حادثه درگذشته است که با توجه به این که خبر خودکشی وی را داده اند، در واقع پذیرفته‌اند که چنین نبوده است. لذا این گزینه منطقاً منتفی است.
۲ - همان طور که خبرش منتشر شده، مرحوم سیدامامی خودکشی کرده است. در این صورت، نه تنها مسئولان زندان از مسئولیت‌بری نیستند بلکه باید پاسخگو باشند که چرا در نگهداری زندانی این همه کوتاهی کرده‌اند که وی توانسته است خودکشی کند؟ مگر نه این است که از لحظه ورود فرد به زندان، مسئولیت مراقبت از او و حفظ حیات و سلامتی اش با مقامات زندان است؟ اگر بپذیریم که اتهام این استاد دانشگاه، جاسوسی بوده که باید بیشتر از حد متعارف از وی مراقبت می‌کردند تا زنده بماند و اطلاعات دهد. اساساً چرا در چند وقت اخیر، خبرهای خودکشی در بازداشتگاه‌ها بیش از حد متعارف است؟
۳ - ممکن است ثابت شود که دکتر سیدامامی خودکشی نکرده و قصور و تقصیری در زندان رخ داده و مرگ او را رقم زده است. در این صورت انتظار می‌رود قوه قضائیه به جای کتمان قضیه، محکم و قاطع، مقصر یا مقصران را معرفی و محاکمه کند. در هر سیستمی در همه جای دنیا ممکن است افرادی باشند که قانون را نقض کنند و حتی مرتکب خطاهای بزرگ شوند. در خود آمریکا نیز گاه خبرهایی از تعدی پلیس به شهروندان و متهمان منتشر می‌شود که بعضاً به قتل هم منجر شده است. در چنین مواردی، اگر سیستم بخواهد لاپوشانی کند، در خطای فرد سهیم می‌شود ولی اگر ساز و کار تصفیه درونی اش خوب عمل کند و فرد متخلف یا مجرم را شناسایی و مجازات کند، آنگاه نه تنها به آتش فرد خطاکار نمی‌سوزد بلکه چهره‌ای کارآمد و عدالتگرا از خود به نمایش می‌گذارد که حتی با ناراستی‌های درونی هم مقابله و مدام خود را پالایش می‌کند و سالم نگه می‌دارد. از قوه قضائیه انتظار می‌رود این پرونده را که افکار عمومی درگیر آن هستند و با توجه به دو تابعیتی بودن متوفی (ایرانی-کانادایی) ابعاد بین المللی نیز پیدا می‌کند، بدون هیچ اغماضی بررسی کند تا هم در صورت صحت خبر خودکشی، مردم قانع شوند و خیال شان راحت شود و هم در صورتی که خطایی رخ داده، خطاکاران مجازات شوند که باز هم خیال مردم آسوده شود.
دیدار با خانواده‌های
فعالان بازداشت‌شده محیط زیست
رئيس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به پیگیری‌های این فراکسیون در مورد بازداشت فعالان محیط زیست و همچنین خبر خودکشی دکترسید امامی در زندان، از توضیحات کارشناسان اطلاعات سپاه در این باره خبر داد.
محمدرضا تابش، اظهار کرد: در ادامه پیگیری‌های فراکسیون محیط زیست هم با خانواده‌های فعالان بازداشت شده محیط زیست و برخی کارکنان موسسه حیات وحش میراث پارسیان بنا به درخواست آنها دیدار کردیم و نظرات کارشناسان اطلاعات سپاه را در این باره استماع کردیم. وی افزود: اظهارات خانواده‌های زندانیان و کارکنان این موسسه مبنی بر چارچوب‌دار بودن فعالیت‌ها و هماهنگی با دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط در همه مراحل انجام کار حتی ارتباطات بین‌المللی بود و این‌که تلاش‌های آنها معطوف به حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب بیشتر آنها و صیانت از گونه‌های جانوری و گیاهی نادر بوده است. تابش یادآور شد: کارشناسان اطلاعات سپاه نیز با ارائه توضیحاتی ادعای نفوذ سرویس‌های خارجی در برخی عرصه‌های فعالیت این موسسه را مطرح کردند و به اظهارات برخی متهمین علیه متوفی استناد می‌کردند. موضوع اعلام خودکشی آقای دکتر سید امامی نیز در دست بررسی است و این سئوال مطرح است چرا مسئولان ذیربط در زندان علیرغم آن‌که آن‌جا به دوربین مدار بسته مجهز بوده متوجه این حادثه نشده‌اند.
 مسئولیت حفظ جان سیدامامی برعهده سازمان زندان‌هاست
نایب رئيس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان این‌که مسئولیت حفاظت از جان زندانیان برعهده سازمان زندان‌ها و قوه قضاییه است، با اشاره به آخرین وضعیت پرونده بازداشت فعالان محیط زیست و خودکشی یکی از چهره‌های دانشگاهی این حوزه در زندان اوین اعلام کرد: به هر حال قوه قضاییه یک قوای مستقل است و طبیعتاً مسئولان این قوه باید پاسخگو باشند.
محمد کاظمی در واکنش به این سئوال که آیا مجلس و کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس قصد پیگیری این مسئله را ندارد، تاکید کرد: تا به حال صحبتی در رابطه با ورود مجلس یا کمیسیون قضایی به این پرونده نشده است؛ به هر حال این یک پرونده قضایی است و مجلس چندان امکان ورود به آن را ندارد. وی در واکنش به این پرسش که حفاظت از امنیت جانی زندانیان و نظارت بر رعایت حقوق آن‌ها برعهده چه نهادی است، گفت: آن‌چنان که تاکید کردم، قوه قضاییه مستقل است و باید پاسخگو باشد. آن‌چه مسلم است بنابر قانون حفاظت از زندانیان برعهده سازمان زندان‌ها است و آن‌ها باید جوابگو باشند که علت خودکشی این زندانی چه بوده است. نایب رئيس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در پاسخ به سئوالی در مورد علت عدم ورود مجلس به این پرونده یادآور شد: ما اخیراً کمیته‌ای به منظور بازدید از زندان اوین تشکیل دادیم و رئيس کمیسیون قضایی در راس این کمیته، در این رابطه وظیفه و مسئولیت دارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ -  شماره 4159
جستجو
جستجو
بالای صفحه