عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۲۶۴۶
سیل بی امان فاضلاب شهری به رودخانه؛

زنگ خطر برای کارون

گروه دیار کارون: کارون پرآب‌ترین رود ایران، که روزگاری نماد جوش و خروش شادی و سرزندگی بود، در سال‌های گذشته به بزرگترین محل تخلیه فاضلاب کشور تبدیل شده و انبوه لوله‌هايي که در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز فاضلاب‌های صنعتی و خانگی را به گلوی این آبراهه حیاتی استان پمپاژ می‌کنند، نفس‌های این رودخانه خروشان را به شماره انداخته است.

بوی مشمئز کننده این فاضلاب‌ها موجب شده دیگر کسی رغبتی برای بازدید از کارون زیبای دوران گذشته نداشته باشد.
این روند گذشته از مسائل زیست‌محیطی، عدم تصفیه و یا تصفیه ابتدایی فاضلاب‌های صنعتی، بیمارستانی و خانگی از یک سو و برداشت شدن آب شرب بخش‌هایی از اهواز و نیز بسیاری از مناطق جنوب استان ازاین رودخانه، خطر انتقال بیماری‌های عفونی به شهروندان وجود دارد وهمین امر ضرورت اقدام هر چه سریعتر دراین زمینه را دوچندان می‌کند. کارشناسان حوزه محیط‌زیست هشدار دادند: رود کارون به دلیل کاهش دبی آب و افزایش حجم فاضلاب‌های وارده به آن، قدرت خودپالایی خود را از دست داده و شرایط آن از لحاظ زیست محیطی به مرز هشدار رسیده است.
در واقع وضعیت رودخانه کارون بحرانی است. کارشناسان می گویند: در حال حاضر جز فاضلاب، آبی در رودخانه کارون نیست و اگر فکری برای این رودخانه نشود بحرانی جدی در خوزستان رخ خواهد داد. علاوه بر خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها، اجرای پروژه‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای از سرشاخه‌های رودخانه کارون در بالادست، کاهش شدید آورد این رودخانه را در پی داشته است. وضعیت بحرانی آب کارون در حالی است که همچنان دولت برای انتقال آب این رودخانه اصرار دارد. چندی پیش رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفته بود با وجود آب مازاد در رودخانه کارون، می‌توان ٧۵٠‌میلیون متر مکعب از آن را به طرح‌های انتقال آب اختصاص داد در حالی که رئیس دانشکده علوم آب اهواز می‌گوید آبدهی کارون از حدود ١٩‌میلیارد متر مکعب در سال‌های گذشته، به کمتر از ١۴‌میلیارد متر مکعب رسیده است.
سلب قدرت خودپالایی کارون
معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط‌زیست در سفر اخیرش به خوزستان در این باره گفت: وقتی میزان ورودی آب کاهش می‌یابد ولی از حجم آلاینده‌های وارد شده به آن کاسته نمی‌شود قطعا رودخانه قدرت خود پالایی و پویایی گذشته خود را از دست می‌دهد. حمید ظهرابی با اشاره افزایش میزان شوری آب این رودخانه گفت: حجم زیادی از آلاینده‌های آلی به کارون وارد می‌شود از همین رو این رودخانه نمی‌تواند به صورت پایدار باعث حفظ محیط‌زیست و تنوع زیستی خود شود اما می‌توان امیدوار بود با همکاری همه دستگاه‌ها شرایط کارون بهبود یابد. وی با بیان اینکه انتظار داریم در کنار فعالیت‌های توسعه‌ای استان به حل مشکلات رودخانه کارون هم توجه شود، افزود: وزارت نیرو باید یک برنامه زمانبندی شده برای کاهش آلودگی رودخانه کارون ارائه دهد. ظهرابی با تاکید بر اینکه تنها پنج درصد فاضلاب‌های وارد شده به کارون تصفیه می‌شود گفت: بخش عمده‌ای از فاضلابی که به این رودخانه ریخته می‌شود خام است که این امر قابل پذیرش نیست.
تخلیه فاضلاب از ۲۴ نقطه به کارون
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز به ایرنا گفت: پساب‌های وارده تنها از سه نقطه به رودخانه کارون، معادل سهم ۲۵ تا ۳۰ درصدی از کل آلودگی این رود است که رفع آن نیازمند ۲۰۰ میلیارد ریال است.
علی اصغر قانع با اشاره بر اینکه از ۲۴نقطه فاضلاب به کارون سرریز می‌شود افزود: اگر تامین اعتبار صورت گیرد ظرف مدت ۶ ماه قادر خواهیم بود این نقاط پرحجم ورود فاضلاب به کارون را اصلاح کنیم.
وی همچنین در جلسه‌ای در اهواز با تصریح به اختصاص ۱۷هزار میلیارد ریال به پروژه‌های فاضلاب خوزستان یادآور شد: مسئولان استان باید پیگیر باشند تا این بودجه تخصیص کامل یابد زیرا ممکن است در سال آینده این ردیف اعتباری حذف شود.
 ورود فاضلاب
یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز بخش عمده‌ای از مشکلات امروز کارون را ورود فاضلاب به آن دانست و گفت: مشکل کارون تنها بحث انتقال آب نیست بلکه بخش زیادی از مشکلات این رودخانه به تخلیه فاضلاب به داخل آن باز می‌گردد.  نعمت‌اله جعفرزاده یکی از راه‌های بهبود شرایط رودخانه کارون را تصفیه فاضلاب‌ها عنوان کرد و یادآور شد: وظیفه شکایت از شرکت‌ها و بیمارستان‌های متخلف که فاضلاب را درون رودخانه کارون می‌ریزند برعهده اداره کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان است.
این پژوهشگر خاطرنشان کرد: طبق قانون ریختن فاضلاب حاوی مواد پرتوزا و تجمع پذیر به رودخانه‌ها ممنوع است.
مشکل ورود فاضلاب خام به رودخانه کارون یک معضل زیست محیطی است که در کنار کم شدن دبی آب رودخانه ها، منابع آب را تحت تأثیر قرار داده و در درازمدت اکوسیستم پایین دست را متاثر خواهد ساخت از همین رو انتظار می‌رود به وضعیت کارون به عنوان قلب تپنده شهر اهواز و منبع تامین کننده آب شرب مردم هر چه سریعتر رسیدگی شود. مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت خوزستان نیز با اشاره به اینکه بیش از ۹۵درصد میکروب‌های موجود در آب شرب اهواز توسط فرآیندهایی که در مراحل تصفیه آب انجام می‌شود، از بین می‌روند، گفت: از این منظر کیفیت آب شرب اهواز قابل قیاس با سایر شهرها است.
فرهاد صفدری افزود: به علت کدر بودن رنگ آب اهواز، برخی از مردم آب شرب مورد نیاز خود را به صورت بشکه‌ای از فروشنده‌های سطح شهر تهیه می‌کنند که همین عاملی برای مشکلات ثانویه است.
وی افزود: وجود مقادیر کمی کلر در آب نیز سبب از بین رفتن مابقی میکروب‌ها می‌شود. اما آنچه سبب بی کیفیت جلوه دادن آب شرب می‌شود بحث زیباشناختی آب و کدر بودن آن است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۶/۱۱/۲۴ -  شماره 4159
جستجو
جستجو
بالای صفحه