عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۳۹۲۰
همزمان با شکست دیپلماتیک روسیه در شورای امنیت

‌ترامپ: آماده حمله مجدد به سوریه هستیم

گروه بين‌الملل: یک روز پس از حمله موشکی آمریکا و متحدانش به اهدافی در خاک سوریه، دونالد‌ترامپ، هشدار داد در صورتی که سوریه باردیگر دست به حمله شیمیایی بزند، آمریکا ‌آماده‌ است تا مجددا به این کشور حمله کند.

پیشتر و پس از این حملات دونالد‌ترامپ، نیز در توییتی از این عملیات تمجید کرد و گفت: ‌حمله بامداد شنبه به بهترین نحو انجام شد. از فرانسه و بریتانیا به خاطر درایت و قدرت خوب نظامی شان قدردانی می‌شود. نتیجه‌ای بهتر از این به‌دست نمی‌آمد. ماموریت انجام شد. ‌
هیلی: تا تحقق اهداف، از سوریه
 * خارج نمی‌شویم
نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد: تا زمانی که اهدافمان در سوریه محقق نشود، نیروهایمان را از این کشور خارج نمی کنیم.  نیکی هیلی  گفت: تا زمانی که اهدافمان در سوریه محقق نشده باشد، نیروهایمان را از این کشور خارج نمی کنیم. نماینده آمریکا در سازمان ملل ادامه داد: روابط واشنگتن و مسکو تا اندازه ای به دلیل تحولات سوریه بسیار پر تنش شده است؛ اما آمریکا هنوز به بهبود روابط امیدوار است.
همچنین معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت: واشنگتن آمادگی دارد به هرگونه اقدامات تلافی‌جویانه بالقوه از سوی سوریه یا متحدانش از جمله روسیه و ایران پاسخ دهد.
مایک پنس، گفت: دونالد‌ترامپ و مشاورانش در حال ارزیابی واکنش نظامی احتمالی سوریه، روسیه یا ایران به دنبال حملات تحت امر آمریکا هستند. وی گفت: ‌ایالات متحده آماده واکنش برای دفاع از نیروهایش است و شفاف اعلام می‌کنیم، ایالات متحده آمریکا همچنین آمادگی دارد اقدامات دیگری را به روشی مستمر صورت دهد تا اطمینان حاصل کند سوریه متوجه این مساله هست که اگر بار دیگر از تسلیحات شیمیایی استفاده کند، باید بهایی پرداخت کند. ‌پنس گفت: ‌ما معتقدیم این امر به طور چشمگیری توانایی این رژیم برای تولید مواد شیمیایی را فلج کرد. ‌
این در حالی است که شورای امنیت سازمان ملل در نشست خود پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی روسیه در محکومیت حملات آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه را رد کرد. این نشست پس از درخواست ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، برای رسیدگی به بحران سوریه بعد از حملات ائتلاف سه قدرت غربی هم‌پیمان علیه سوریه برگزار شد. آمریکا، بریتانیا و فرانسه بامداد شنبه در واکنش به حملات یکشنبه گذشته به غیرنظامیان در شهر دوما، به یک سری اهداف نظامی و مراکزی که سلاح‌های شیمیایی سوریه در آن تولید می‌شود، حمله کردند. اما پیش‌نویس تنظیم شده از سوی روسیه، یکی از همپیمانان مهم سوریه، در پایان یک نشست پرالتهاب شورای امنیت، تنها از رای حمایتی دو کشور دیگر برخوردار شد؛ چین و بولیوی. هشت کشور از ۱۵ عضو دائم و غیردائم شورای امنیت به پیش‌نویس قطعنامه یاد شده رای مخالف دادند و رای چهار عضو دیگر، ممتنع بود. روسیه در دوره اخیر ۱۲ بار پیش‌نویس قطعنامه‌های ارائه شده به شورای امنیت برای محکومیت سوریه را وتو کرده بود. اما واسیلی نبنزنیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، دراین نشست مدعی شد که آمریکا و هم‌پیمانانش به جای دیپلماسی، به تاخت‌وتاز و‌قلدرمابی‌روی آورده‌اند زیرا‌هنوز افکار استعماری‌دارند. نشست شورای امنیت با اظهارات قاطع نیکی هیلی، سفیر آمریکا، کارن پیرس، سفیر بریتانیا، و همچنین نماینده سوئد در سازمان ملل، به محکومیت شدید عملکرد روسیه در حمایت از اقدامات بشار اسد مبدل شد. نیکی هیلی در این نشست تاکید کرد که شش بار وتوی روسیه، از سوی سوریه به‌چراغ سبز‌تعبیر شد تا به جنایات خود علیه غیرنظامیان ادامه دهد. هیلی، بریتانیا و فرانسه را‌دوستان بزرگ‌آمریکا، و حملات را‌دقیق و موجه‌نامید. وی تاکید کرد که حملات به‌قلب مراکز شیمیایی سوریه، برنامه تولید جنگ‌افزار شیمیایی سوریه را فلج می‌کند‌. سفیر آمریکا این را نیز گفت که بارها به سوریه فرصت داده شد اما زمان دیپلماسی دیگر به سر آمد و زمان عملکرد بود. هیلی هشدار داد که اگر اسد دوباره به حمله شیمیایی اقدام کند، آمریکا و هم‌پیمانانش دوباره وارد عمل خواهند شد. کارن پیرس، سفیر بریتانیا در سازمان ملل، نیز سخنانی را که‌ترزا می، نخست‌وزیر کشورش در لندن بیان کرده بود، مورد تاکید قرار داد. وی گفت، کسی جز حکومت اسد توان حمله شیمیایی یکشنبه گذشته در دوما را نداشت. فرانسوا دلاتره، سفیر فرانسه در سازمان ملل، نیز گفت که برای پاریس جای‌تردیدی نبود که بشار اسد عامل حمله شیمیایی به غیرنظامیان در دوما بود.
 * اهداف ایران در لیست حمله نبود
چند مقام عالی‌رتبه کاخ سفید اعلام کردند که هیچ‌کدام از ۱۰۵ موشک کروز آمریکایی شلیک شده در سوریه، به سمت اهداف ایرانی یا روسی شلیک نشده‌اند و تنها تاسیسات و مراکز پژوهشی ساخت تسلیحات شیميایی رژیم سوریه را هدف قرار داده‌اند. علیرغم اینکه اهداف ایرانی در لیست حملات آمریکا در سوریه نبود، دونالد‌ترامپ، به ایران هشدار داد و گفت: ایران باید اموالش را به جای حمایت از اسد، صرف بهبود اقتصاد کشورش کند.
یکی دیگر از مقامات کاخ سفید گفت: آمریکا برای روسیه نقش مهمی در روند ثبات سوریه قائل است و گام بعدی بعد از حمله موشکی باید بازگشتن به گفت‌وگوهای ژنو، تلاش برای اصلاح قانون اساسی، برگزاری انتخابات آزاد و پشتیبانی از تلاش‌های سازمان ملل بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ است.
* دفاع از حمله به خاک سوریه
وزیر امور خارجه انگلیس در دفاع از حمله به خاک سوریه گفت: حملات هوایی گرچه ممکن است به ‌وحشیگری بیمارگونه‌ در سوریه خاتمه ندهد اما نشان می‌دهد ما روی‌ اصول و ارزش‌های متمدنانه‌ ایستاده‌ایم.  بوریس جانسون، در مطلبی در روزنامه دیلی تلگراف نوشت: یک دلیل بسیار ساده وجود دارد که چرا پیوستن انگلیس به نزدیکترین متحدانش در اجرای حملاتی هوایی علیه ماشین جنگی اسد اقدامی ‌صحیح‌ بود. این درباره آینده جمعی ما است. این درباره نوع جهانی است که می‌خواهیم فرزندانمان در آن رشد کنند. این خصوصا درباره این است که آیا جهان باید استفاده مکرر از تسلیحات شیمیایی و این درد و رنج انسانی را تاب بیاورد یا خیر. مشکل چنین سلاح‌هایی فقط این نیست که تاثیرشان شنیع است. هر کس به تصاویر غوطه شرقی نگاهی بیندازد، می‌تواند درد و رنج را مشاهده کند.
 جانسون همچنین از روسیه بابت ‌دروغگویی‌ و حفاظت از اسد انتقاد کرد  و نوشت: روسیه مکررا از رژیم اسد مقابل تحقیقات و سانسور دفاع می‌کند. روسیه همینطور ‌دروغ‌هایش‌ را تکرار می‌کند، درست همانطور که از زمان قتل ناکام سرگئی و یولیا اسکریپال شاهد هستیم.
* هنوز بازرسان وارد دوما نشده‌اند
سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی اعلام کرد: بازرسان این سازمان در دمشق هستند و هنوز وارد شهر دوما نشده‌اند.اگر اجازه بدهند تیم تحقیقات، از محل حمله شیمیایی در شهر دوما واقع در غوطه شرقی بازدید خواهد کرد اما هنوز مقامات روسی و سوری این اجازه را نداده‌اند. این هیئت در سرتاسر سوریه به تحقیق خواهد پرداخت تا به واقعیت استفاده از سلاح شیمیایی در دوما پی‌ببرد.
* حمله به سوریه پیام مهمی دارد
سفیر عربستان در واشنگتن ضمن اعلام حمایت از حمله نظامی آمریکا و متحدانش به سوریه، اعلام کرد: این حمله پیام مهمی برای ایران و بشار اسد دارد. خالد بن سلمان، تاکید کرد، اقدامات اتخاذ شده در واکنش به نقض‌های مکرر قوانین بین‌المللی و ‌استفاده از سلاح ممنوعه از سوی دولت سوریه‌ را حمایت می‌کند. این پاسخ سریع مانعی برای دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه و حامیان آن در استفاده از سلاح شیمیایی در آینده است. سفیر عربستان افزود: واکنش به استفاده از سلاح شیمیایی حاکمیت قوانین بین‌المللی در منطقه را تحکیم می‌بخشد و پیام مهمی برای اسد و حامیان آن به ویژه ایران و شبه‌نظامیان آن است مبنی بر اینکه آنها با عواقب نقض‌های آشکار و مکرر علیه بی‌گناهان و غیرنظامیان روبه‌رو خواهند شد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱/۲۷ -  شماره 4190
جستجو
جستجو
بالای صفحه