عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۴۱۵۴
نوبخت: وقت آن نیست که ذهن دیپلمات‌ها را مشغول کنید

برجام تصمیم درستی بود

سخنگوی دولت در واکنش به هجمه‌هایی که به بهانه خروج آمریکا از برجام به دولت وارد می‌شود، گفت: مشکلات زیاد است و ما باید خود را برای هر شرایطی آماده کنیم و دیگر وقت نداریم که هم با دشمنان برخورد کنیم و هم به دوستان خود نگاه داشته باشیم که از پشت خنجر نزنند.

محمدباقر نوبخت در نشست خبری این هفته خود درباره حمله به دولت به بهانه برجام، اظهار کرد: اکنون وقت آن نیست که ذهن مسئولان دیپلماسی کشور که درگیر سیاست‌های جهانی هستند را با بیان این مطالب مشغول کرد. ما نباید جز به منافع ملی به چیز دیگری فکر کنیم. وی در ادامه افزود: باید بررسی کنیم که آیا اساسا برجام برای اجرا شدن تمامی مجاری حقوقی و قانونی خود را در داخل کشور طی کرده است و آیا براساس اجماع داخلی به اجرا درآمده است؟ و آیا اصلا برجام درست بوده است یا خیر؟ برجام تمام مراحل قانونی و حقوقی خود را در داخل کشور طی کرد؛ چه در مجلس و چه نکاتی که رهبری مطرح کردند نیز رعایت شد. برای ارزیابی از درستی اجرای برجام باید شرایط سال ۹۲ را ببینیم. در سال ۹۲ ما در شرایطی بودیم که با یک اتهام واهی از سوی رژیم صهیونیستی کشور ما تحریم شد و حتی کشورهای دوست ایران نیز از ما دفاع نکردند.
نوبخت با بیان اینکه براساس یک اتهام واهی کشور دچار محاصره اقتصادی شد، تصریح کرد: آیا در آن مقطع دولت باید این محاصره اقتصادی را تایید می‌کرد یا در جهت رفع اتهامات وارده اقدام می‌کرد. اگر دولت هیچ اقدامی نمی‌کرد قطعا تاریخ ما را نمی‌بخشید. ما باید اثبات می‌کردیم که فعالیت هسته‌ای ما نظامی نیست و این تایید را از آژانس گرفتیم. با برجام تحریم‌ها علیه ما رفع شد هرچند مشکلاتی از قبیل ارتباطات بانکی باقی ماند. اما ایران از محاصره اقتصادی خارج شد. وی با تاکید بر اینکه برجام اقدام درستی بود که از سوی دولت انجام گرفت، خاطر نشان کرد: در شرایط تحریم این ملت بود که باید هزینه سنگینی می‌پرداخت. دولت را وادار نکنید برخی مسائل را بیان کند، چرا ما را وادار می‌کنید که حرف‌هایی بزنیم که موجب سوءاستفاده دشمن شود.
 نوبخت در ادامه با بیان اینکه برجام اجماع جهانی علیه ایران را ازبین برد، بیان کرد: عدم همراهی اروپا با‌ترامپ آیا ارزش ندارد؟ نوع مقابله اتحادیه اروپا و از جمله فرانسه و انگلیس با آمریکا از دستاوردهای برجام بوده است. اکنون مردم جهان می‌دانند مواضع آمریکا درست نیست و این بزرگترین دستاورد ما است. وی تاکید کرد: البته اگر منافع ما ایجاب کند حتما از برجام خارج می‌شویم. بازگشت به گذشته برای ما مشکل نیست. غنی‌سازی را درآن شرایط با هر درصدی که تشخیص دهیم انجام می‌دهیم و وقتی هم از برجام خارج شدیم هیچ نیازی نیست که فعالیت‌های هسته‌ای ما تحت نظر طرف مقابل انجام شود. با از بین رفتن برجام آنها هستند که ضرر می‌کنند و ما برای بازگشت به شرایط سال ۹۲ مشکل نداریم البته اگر تحریم برای عده‌ای منافعی دارد، برای مردم زیان خواهد داشت بنابراین ما در دولت تلاش می‌کنیم زورگویی‌های آمریکا به نتیجه نرسد. سخنگوی دولت همچنین اظهار کرد: رهبری بارها از رهبران دیپلماسی ما به نیک نامی یاد کرده اند. ما در برجام چیزی از دست ندادیم بلکه منافع زیادی به دست آورده‌ایم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۲/۲۶ -  شماره 4211
جستجو
جستجو
بالای صفحه