عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۴۱۶۱
از اصغر فرهادی و پناهی تا گلشیفته فراهانی؛

ایرانیان در کن

گروه فرهنگ و هنر:‌ کن ایرانی، این توصیفی است که رسانه‌ها برای هفتاد و یکمین جشنواره معتبر فیلم کن به کار برده اند.

حضور دو فیلمساز ایرانی در بخش مسابقه جشنواره و احتمال موفقیت آن‌ها در این دوره در کنار حضور یک بازیگر ایرانی در یک فیلم غیر ایرانی در این جشنواره باعث شده است که شاهد ایرانی‌ترین دوره از جشنواره فیلم کن باشیم. شاید کسی تصور نمی‌کرد این دوره جشنواره کن هم با فیلم اصغر فرهادی آغاز شود و هم فیلم او و جعفر پناهی در بخش مسابقه حضور یابند. گفته می‌شود این یک اتفاق کم سابقه در کن است که یک فیلم هم کن را افتتاح کن و هم در بخش مسابقه حاضر باشد. شاید این اتفاق به خاطر نگاه ویژه دست‌اندارکاران کن به فیلم اصغر فرهادی باشد.درست در شبی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که کشورش از توافق هسته‌ای (برجام) خارج می‌شود، اتفاق مهمی برای فرهنگ و سینمای ایران در فرانسه و در شهر کن رخ داد. هفتاد و یکمین جشنواره کن با فیلم اصغر فرهادی با عنوان «همه می‌دانند» آغاز شد.فیلمساز اسکاری ایران در آن شب همراه با بازیگران این فیلم از جمله پنه‌لوپه کروز و خاویر باردم قبل از آغاز نمایش فیلم به روی فرش قرمز رفتند و مورد استقبال خبرنگاران، عکاسان و مردم حاضر در مراسم قرار گرفتند.
 دومین فیلم ایرانی که در کن امسال در بخش مسابقه حضور دارد «سه رخ» تازه‌ترین اثر جعفر پناهی است که در جشنواره نمایش داده شد.جعفر پناهی که به‌دنبال حمایت از اعتراضات سال ۱۳۸۸ بازداشت و به ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور و عدم اجازه فیلمسازی در داخل ایران محکوم شد، نتوانست برای نمایش فیلم «سه رخ» به جشنواره کن برود. با این حال عوامل فیلم از جمله «بهناز جعفری» بازیگر زن «سه رخ» در کن حضور یافتند.پس از اینکه پناهی نتوانست به کن برود با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود اعلام کرد که به نوشتن نامه طلب عفو در قبال دریافت اجازه خروج برای شرکت در جشنواره فیلم کن جواب رد داده است.
ماه گذشته کانون کارگردانان سینما در نامه‌ای از حسن روحانی رئیس‌جمهور خواسته بودند اجازه خروج این فیلمساز را برای شرکت در جشنواره کن صادر کند. با این حال مقامات پاسخ صریحی به این درخواست ندادند. سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد، ماه گذشته حل این مسئله را منوط به زمان کرده بود.عدم حضور جعفر پناهی در کن بازتاب گسترده داشت، صندلی خالی او مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت، دیگر هنرمندان ایرانی حاضر در کن هم نا خشنودی خود را از حضور نداشتن اعلام کردند.حاشیه‌های عدم حضور پناهی در کن بیش از فیلم او مورد توجه قرار گرفته است. با اینحال برخی منتقدان سه رخ  را ستوده اند.روزنامه لوموند چاپ فرانسه فیلم جدید جعفر پناهی را نمادی تــــازه از «مینیمالیسم خوش‌قریحه» او دانسته است. سومین حضور ایرانیان در کن به نقش آفرینی گلیشفته فراهانی در فیلم «دختران آفتاب» باز می‌گردد. فراهانی در این فیلم در نقش فرمانده گروهی از زنان ایزدی ظاهر شده که به دنبال انتقام از نیرو‌های داعش هستند. فیلم را ایو هوسون کارگردانی کرده است.حضور فراهانی بر روی فرش قرمز کن مورد توجه رسانه‌ها و مخصوصا افکار عمومی در داخل ایران قرار گرفت. این حضور واکنش‌هایی فراوانی در شبکه‌های اجتماعی داشته است.فیلم «دختران آفتاب» توجه منتقدان را به خود جلب نکرده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۲/۲۶ -  شماره 4211
جستجو
جستجو
بالای صفحه