عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۴۴۹۵
ناخوانده‌هایی که نزدیک جام ایستادند؛

سه ستاره و یک وصله ناجور

گروه ورزشی: مرحله نیمه نهایی بیست و یکمین دوره رقابتهای فوتبال جام‌جهانی درحالی امروز و فردا برگزار خواهد شد که احتمال حضور دو مهمان ناخوانده در فینال وجود دارد.

 ۶۰ بازی از بیست و یکمین دوره رقابت‌های جام‌جهانی گذشت و حالا همه منتظر بازی‌های مرحله نیمه نهایی هستند. تیم ملی فوتبال فرانسه پس از پشت سر گذاشتن تیم‌هايي چون استرالیا، دانمارک، پرو، آرژانتین و اروگوئه خود را در قامت مدعی کسب جام زرین جهانی معرفی کرد تا حالا منتظر بازی روز سه شنبه با بلژیک باشد. بلژیکی که از همان نخستین بازی خود با پاناما نشان داد پدیده رقابت هاست و می‌تواند بزرگان جام را یکی پس از دیگری حذف کند. اتفاقی که با برد تیم‌هايي نظیر انگلیس در مرحله گروهی و پیروزی مقابل برزیل در یک چهارم نهایی رنگ واقعیت به خود گرفت تا ادن هازارد و هم تیمی هایش به موفقیت در بازی نیمه نهایی و خلق شگفتی دیگر برای هوادارانشان در بازی مقابل فرانسه امیدوار کنند. خط حمله زهردار بلژیک توانسته است بطور میانگین بالای دو گل در هر بازی از جام به ثمر برساند تا مهاجمان این تیم تبدیل به کابوس هوگو لوریس کاپیتان و دروازه بان فرانسه شود.
فرانسه که آخرین قهرمانی خود را ۲۰ سال پیش با هدایت«امه ژاکه»و عملکرد فوق العاده بازیکنانی نظیر زین الدین زیدان، یوری ژورکائف، فابیان بارتز، لوران بلان و مارسل دسایی کسب کند حالا با بازیکنانی همچون کیلیان امباپه، آنتونی گریزمان، عثمان دمبله و... به فکر تکرار قهرمانی جهان است. در دیگر دیدار مرحله نیمه نهایی جام بیست و یکم، تیم ملی فوتبال انگلیس بی آنکه ستاره‌های نامداری داشته باشد به مصاف کرواسی می‌رود. سه شیرها در گذشته بازیکنانی همچون دیوید بکهام، دیوید سیمن، استیون جرارد و فرانک لمپارد و... را در اختیار داشت که آرزوی هر کشوری بود تا یکی از سوپراستارهای فوتبال دنیا را در اختیار داشته باشد. اما تمام این بازیکنان نتوانستند حضور در نیمه نهایی جام‌جهانی را تجربه کنند تا حالا امیدهایشان به تصمیمات گرت ساوت گیت سرمربی انگلیس و ساق پای بازیکنانی نظیر هری کین، لینگارد و استرلینگ باشد تا آرزوی دیرینه آنها را با پیروزی مقابل کروات‌ها برآورده کنند و فینالیست جام لقب بگیرند.
کرواسی را اگر بهترین تیم تاکتیکی جام نخوانیم می‌توانیم در زمره فنی‌ترین تیم‌ها قرار دهیم. فوتبال زیبا و رو به جلوی شاگردان زلاتکو دالیچ سبب شد تا آنها به راحتی از سد تیم‌هايي نظیر نیجریه، آرژانتین، دانمارک بگذرند و در یک چهارم نهایی هم میزبان را در ضربات پنالتی شکست دهند و به نیمه نهایی برسند.  
کروات‌ها با«ویچ»‌‌های خود نظیر لوکا موردیچ، مانزوکیچ، راکیتیچ و... در قامت مدعی کسب جام حاضر شده‌اند تا شاید بتوانند مقام سومی خود در رقابت‌های جام‌جهانی ۱۹۹۸ فرانسه را با پیروزی مقابل انگلیس و حضور در فینال بهتر کنند. باید منتظر ماند و دید دو دیدار بزرگ سه‌شنبه و چهارشنبه شب چگونه طی خواهد شد و بالاخره کدام تیم‌ها به فینال معتبرترین رویداد بین‌المللی فوتبال ملی راه پیدا خواهند کرد. شاید دو تیم فرانسه و انگلیس راهی فینال شدند و شاید هم دو مهمان ناخوانده این مرحله یکی بلژیک و کرواسی به فینال رسیدند. البته احتمالات دیگری هم وجود دارد. بلژیک - انگلیس یا فرانسه - کرواسی هم می‌تواند احتمالات دیگر فینال باشند.
* شماره خاص فوتبالی
بازیکنانی که با شماره ۱۰ تیم‌های ملی خود در مرحله نیمه نهایی جام‌جهانی حضور دارند، از جذابیت‌های این مرحله به شمار می‌روند؛ اما هر کدام از این تیم‌ها در مرحله نیمه نهایی ستاره‌هايي دارند که امیدهای اصلی آنها برای موفقیت و رسیدن به جام ارزشمند قهرمانی جهان به شمار می‌روند. این ستاره‌ها عمدتا در فاز تهاجمی حضور دارند و زیر ذره بین تماشاگران و کارشناسان فوتبال هستند. به طور خاص‌تر، بازیکنانی که خیلی مورد توجه همه اهالی فوتبال قرار می‌گیرند، کسانی هستند که شماره مهم و ویژه ۱۰ را در هر تیم به تن می‌کنند. در بین چهار بازیکن شماره ۱۰ حاضر در مرحله نیمه نهایی جام‌جهانی هم نام‌های جالب توجهی به چشم می‌خورند:
* بلژیک: ادن آزارد
وینگر سرعتی تیم فوتبال چلسی انگلیس در جام‌جهانی عملکرد خیره‌کننده‌ای داشته و دوباره به روزهای فوق‌العاده اش برگشته است. آزارد در فاز تهاجمی بلژیک به همراه لوکاکو و دی بروینه بهترین خط حمله جام تا به اینجا را تشکیل داده و به قدری عالی کار کرده که دوباره زمزمه‌های پیوستنش به رئال مادرید شنیده می‌شود. یک نکته جالب در خصوص این بازیکن، این است که پیش بینی قبلی او از مرحله نیمه نهایی جام‌جهانی، حضور تیم‌های بلژیک، فرانسه، انگلیس و آرژانتین بوده که نشان می‌دهد این بازیکن از قبل شروع رقابت ها، ۷۵ درصد این مرحله را به درستی حدس زده بوده. باید دید قهرمان هم مطابق پیش بینی‌های او، بلژیک خواهد بود یا خیر.
*  کرواسی: لوکا مودریچ
بازیکنی که به اعتقاد بسیاری کارشناسان بهترین هافبک حال حاضر دنیاست، نقش مهمی در رسیدن کرواسی به نیمه نهایی جام‌جهانی داشته است. ستاره شماره ۱۰ رئال مادرید پس از قهرمانی در سه دوره پیاپی لیگ قهرمانان اروپا، حالا به دنبال تحقق رویای دیرینه برای خود و مردم کشورش است. کروات‌ها پس از ۲۰ سال دوباره به نیمه نهایی جام‌جهانی رسیده‌اند و این بار می‌خواهند طعم حضور در فینال را بچشند. او چندی پیش هم گفته بود که حاضر است افتخارات باشگاهی اش در سطح اروپا را با یک قهرمانی در جام‌جهانی عوض کند.
* فرانسه: کیلیان‌ام باپه
خروس‌ها مدتی است پیراهن مهم و افسانه‌ای شماره ۱۰ خود را به یک جوان استثنایی سپرده اند. ستاره نوزده ساله تیم پاری سن ژرمن که دومین بازیکن گران قیمت تاریخ به شمار می‌رود، حالا در اولین تجربه جهانی اش، به جوان‌ترین گلزن تاریخ فرانسه در جام‌های جهانی تبدیل شده و به نظر می‌رسد با سرعتی وحشتناک، مثل استارت‌های ویران کننده اش، به سمت قله‌های فوتبال دنیا در حال حرکت است. کیلیان با ۳ گل امیدهای اندکی هم برای آقای گلی این جام خواهد داشت و بدون‌تردید اولین و مهم‌ترین سلاح تیم دشان در بازی نیمه نهایی مقابل بلژیک است. امباپه در حالی امید اصلی خروس‌ها برای کسب دومین قهرمانی جام‌جهانی است، که در زمان به ثبت رسیدن اولین قهرمانی فرانسه در سال ۱۹۹۸، او حتی به دنیا هم نیامده بود.
* انگلیس: رحیم استرلینگ
شاید تنها شماره ۱۰ حاضر در نیمه نهایی که با سه نفر دیگر از لحاظ عملکرد سنخیتی نداشته، رحیم استرلینگ است. این بازیکن جوان و پرتلاش اگرچه در‌ترکیب سه شیرها خیلی موثر بوده و حملات زیادی را پایه گذاری کرده، اما چندان نتوانسته توقعات را برآورده کند. استرلینگ با یکی از سنگین‌ترین نقل و انتقالات انگلیس به منچستر سیتی منتقل شد و در فصل گذشته عنوان قهرمانی جزیره را با این تیم به دست آورد؛ او اما در تیم ملی هنوز ندرخشیده و هستند کسانی که معتقد باشند پیراهن شماره ۱۰ انگلیس چندان به تن او برازنده نیست. البته درخشش ستاره گلزنی مثل هری کین هم در زیاد شدن فشارها روی استرلینگ چندان بی تاثیر نبوده است.
برنامه دیدارهای مرحله نیمه نهایی جام بیست و یکم به شرح زیر است:
*سه شنبه ۱۹ تیر:   فرانسه - بلژیک - ساعت ۳۰: ۲۲
*چهارشنبه ۲۰ تیر:  انگلیس - کرواسی - ساعت ۳۰: ۲۲

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۴/۱۹ -  شماره 4245
جستجو
جستجو
بالای صفحه