عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۴۴۹۶
با برگزاری مراسم تحلیف و سوگند اردوغان؛

نظام حکومتی‌ترکیه رسما تغییر کرد

گروه بين‌الملل: نظام حکومتی‌ترکیه با برگزاری مراسم ادای سوگند در مجلس و تحلیف رجب طیب اردوغان رئيس‌جمهوری منتخب بطور رسمی از پارلمانی به ریاستی تغییر یافت.

 مردم‌ترکیه اوایل بهار سال گذشته طی یک همه پرسی به تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی رای دادند و در جریان انتخابات ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸ (سوم تیرماه ۱۳۹۷) رجب طیب اردوغان به عنوان نخستین رئيس‌جمهوری در نظام جدید انتخاب شد.
با قطعی شدن نتایج انتخابات، دیروز مراسم سوگند و تحلیف رئيس‌جمهور جدید‌ترکیه در مجلس برگزار شد.
 مراسم آغاز به کار رئيس‌جمهور‌ترکیه با حضور ۶ هزار میهمان داخلی و خارجی در کاخ بش تپه آنکارا برگزار شد که در آن ۲۲ رئیس جمهوری، ۲۸ نخست وزیر و رئیس مجلس از کشورهای مختلف و دبیر کل ۶ نهاد بین المللی شرکت داشتند. در نظام جدید حکومتی‌ترکیه با حذف پست نخست وزیری، اردوغان به عنوان رئيس‌جمهور، رئيس دولت و مسئول کابینه خواهد بود.
نخستین جلسه کابینه جدید‌ترکیه روز جمعه (۲۲ تیرماه) تشکیل می‌شود و اعضای کابینه جدید پیش آغاز فعالیت خود، در آیین نماز جمعه در مسجد بایرام پاشا در آنکارا حضور می‌یابند.
بر اساس تغییرات ۱۸ ماده قانون اساسی‌ترکیه که در فروردین ماه سال گذشته به تایید و تصویب مردم این کشور رسید، نظام حکومتی‌ترکیه پس از ۹۵ سال، از سیستم پارلمانی به ریاستی تغییر پیدا کرده و با حذف پست نخست وزیری، رئيس‌جمهوری منتخب به مدت پنج سال رئيس دولت و مسئول کابینه خواهد بود. در نظام جدید‌ترکیه، اردوغان نیازی به معرفی کابینه به مجلس و رای اعتماد نمایندگان به اعضای کابینه خود ندارد و بر این اساس، وی قصد دارد با تغییرات گسترده در ساختار مدیریتی کشور، دولتی چابک تشکیل داده و با ادغام و حذف ۱۰ وزارتخانه، تعداد وزارتخانه‌های‌ترکیه را به ۱۶ عدد کاهش دهد. اردوغان قرار است در نظام جدید ۱۶ وزیر شامل وزیر دادگستری، کشور، دفاع ملی، آموزش ملی، انرژی و منابع طبیعی، شهرسازی و حومه، فرهنگ و گردشگری، ورزش و جوانان، خزانه و مالیه، ارتباطات و زیرساخت ها، امور خارجه، کار، خدمات اجتماعی و خانواده، کشاورزی و جنگلداری، صنایع و تکنولوژی، بهداشت و تجارت را انتخاب کند. در نظام جدید ریاست‌جمهوری‌ترکیه، اردوغان هشت سازمان مستقل وابسته به نهاد ریاست‌جمهوری تشکیل خواهد داد و علاوه بر آن چهار دفتر ویژه زیر نظر رئيس‌جمهوری نیز تشکیل می‌شود و تمام امور مهم‌ترکیه از طریق این چهار دفتر پیگیری خواهد شد. بر اساس تغییرات جدید که توسط اردوغان اعلام شده، چهار دفتر ویژه وابسته به نهاد ریاست‌جمهوری شامل دفاتر مالی، منابع انسانی، تحول دیجیتالی و سرمایه گذاری تاسیس می‌شود با هماهنگی نهاد ریاست‌جمهوری تمام امور مهم‌ترکیه از طریق این چهار دفتر پیگیری خواهد شد. این دفاتر نقش اصلی در استفاده از منابع انسانی به طور موثر، بهبود اوضاع اجتماعی، افزایش خدمات‌رسانی و بهینه‌سازی آن از طریق تحولات دیجیتالی با هدف تبدیل‌ترکیه به کشوری جذاب برای سرمایه گذاری از طریق توسعه ابزارها و سیاست‌های مالی جدید خواهند داشت.
 در نظام جدید ریاستی‌ترکیه هشت سازمان جدید شامل ستاد کل نیروهای مسلح، اطلاعات ملی (میت)، صنایع دفاعی، امنیت ملی، امور دیانت، نظارت (بازرسی) دولتی، ارتباطات، استراتژی و بودجه شکل می‌گیرد که روسای آنها توسط رئيس‌جمهوری منصوب خواهد شد. همچنین در دوره جدید دولت‌ترکیه، ۶۵ شورا، کمیته و کمیسیون موجود در‌ترکیه حذف شده و به جای آن ۹ شورای تخصصی در حوزه‌های مختلف تشکیل خواهد شد که این شوراها با همکاری نهادهای دیگر و از جمله مجلس کار سیاست گذاری در حوزه‌های مختلف و ارائه خدمات مشاوره را بر عهده خواهند داشت.
همچنین نمایندگان جدید پارلمان‌ترکیه در راستای آغاز به کار پارلمان سوگند یاد کردند. با برگزاری مراسم سوگند نمایندگان پارلمان‌ترکیه که به مدت ۱۰ ساعت و نیم به طول انجامید، بیست و هفتمین پارلمان‌ترکیه آغاز به کار کرد. در این مراسم به جز دنیز بایکال نماینده آنتالیا از حزب مردم جمهوری خواه به دلیل مشکلات جسمانی در این مراسم حضور نداشت.
دورموش ییلماز نماینده آنکارا از حزب خوب به عنوان پیرترین عضو پارلمان مدیریت این مراسم را بر عهده داشت.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۴/۱۹ -  شماره 4245
جستجو
جستجو
بالای صفحه