عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۴۶۹۴
انتقاد نماینده هویزه از عملکرد سازمان محیط‌زیست در آتش سوزی هورالعظیم

خوزستانی‌ها یک ماه است که دود می‌خورند

گروه دیار کارون: آتش سوزی تالاب هورالعظیم در خاک عراق حدود یک ماه پیش آغاز شد و گفته شده هشت کانون آتش در آن فعال است. در ایران نیز حدود ۲ هزار هکتار از هور در همین مدت دچار آتش سوزی شده است.

وزش باد موجب انتشار دود غلیظ ناشی از این آتش سوزی در برخی نقاط خوزستان می‌شود به طوری که گاهی تا ۶ شهرستان را درگیر کرده است.
در همین رابطه، نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه ضمن انتقاد شدید نسبت به عملکرد رئیس سازمان محیط‌زیست کشور در قبال آتش سوزی تالاب هورالعظیم تنها راه مهار دود غلیظ در خوزستان را کمک گرفتن از کمک‌های بین‌المللی دانست.
قاسم ساعدی در خصوص تعطیلی ادارات شهر هویزه به دلیل دود غلیظ ناشی از آتش‌سوزی تالاب هوالعظیم، گفت: متاسفانه بیش از یک ماه است که مردم شهرهای هویزه، دشت آزادگان، حمیدیه و در مواقعی کلان شهر اهواز نفسشان از دود غلیظ آتش‌سوزی تالاب هورالعظیم گرفته است.
وی گفت: شرم آور است که یکی از بزرگترین تالاب‌های بین‌المللی جهان بیش از یک ماه است که در آتش می‌سوزد و هیچ اقدام قابل توجهی برای مهار آن از سوی سازمان محیط‌زیست کشور صورت نمی‌گیرد. این آتش سوزی، پوشش گیاهی و موجودات زنده بیش از ۵۰ هزار هکتار از این تالاب را در بخش عراق نابود کرده است و در حال پیش روی به سمت بخش‌های دیگر است اما متاسفانه محیط‌زیست کشور هیچ توجهی به این فاجعه محیط‌زیستی که علاوه بر دود غلیظ فعلی در آینده نیز معضلاتش گریبان مردم منطقه را خواهد گرفت، ندارد و رئیس آن به مردم توصیه می‌کند که ماسک بزنند!
این نماینده مجلس دهم تاکید کرد: بحث ما با آقای روحانی این است که اگر چه شما از مردم عبور کرده‌اید و مطالبات مردم برای شما مهم نیست اما نمی‌توانید به جان و زندگی مردم هم بی تفاوت باشد. رئیس سازمان محیط‌زیست در حال حاضر با جان جمعیتی نزدیک به ۲ میلیون نفر بازی می‌کند.
وی افزود: آقای کلانتری یک فرد غیر متخصص در حوزه محیط‌زیست است که سال‌ها وزیر کشاورزی بوده. ایشان در همان دوران وزارت خود نیز به دلیل سد‌سازی‌ها و برداشت‌های بی رویه آب‌های زیرزمینی، آب بسیاری از رودخانه ها، دریاچه‌ها و تالاب‌های کشور را خشکاند و هم سفره‌های زیرزمینی شهرهای مرکزی ایران را از بین برد و امروز برای جبران اشتباهات گذشته خود می‌خواهد آب را از سرشاخه‌های کارون به استان‌های مرکزی انتقال دهد. مساله محیط‌زیست در دنیا و در قرن بیست و یکم یکی از محورهای مهم مورد توجه محافل جهانی است ولی در کشور توجه کافی به آن نمی‌شود به طوری که افرادی غیر مسئول و غیر متخصص را در آن به کار می‌گیرد. وی در مورد وضعیت فعلی شهرهایی که تحت تاثیر دود غلیظ قرار دارند، گفت: هویزه، دشت آزادگان، حمیدیه، سوسنگرد و دیگر شهر‌ها همیشه روزهای چهارشنبه به دلیل کمبود برق تعطیل هستند علاوه بر آن بیشتر از یک ماه است که دود غلیظ روزهای زندگی آن‌ها را هم تحت تاثیر قرار داده است؛ تاجایی که روز گذشته به همین دلیل ادارات مراکز دولتی هویزه تعطیل شد.
نماینده دشت آزادگان و هویزه در پایان، گفت: پیشنهاد ما به صورت مشخص به سازمان محیط‌زیست و سازمان مدیریت بحران کشور این است که وقتی ما امکانات کافی برای اطفاء این حریق را نداریم باید سازمان محیط‌زیست تمام تلاش خود را برای کمک گرفتن از نهادهای بین‌المللی به کار ببندد، در حال حاضر مدیریت بحران تمام تلاش خود را برای مهار آتش انجام داده است ولی به دلیل وسعت بالای آتش موفق به کنترل آن نشده است، تنها راه باقی مانده کمک گرفتن از نهادهای بین‌المللی است و سازمان محیط‌زیست باید هر چه سریع‌تر در این زمینه اقدام کند. کار سختی هم نیست تالاب هورالعظیم هم تالابی بین‌المللی است و هم ثبت یونسکو است و این نهادها خودشان را موظف به کمک می‌دانند.
 عوارض ناشی از دود گرفتگی
در همین حال،‌ یک متخصص بیماری‌های تنفسی عوارض و راه‌های پیشگیری از دود ناشی از آتش سوزی تالاب هورالعظیم را در برخی شهرهای خوزستان تشریح کرد.
حشمت ا... توکل افزود: هر فرد سالم در حالت استراحت در هر دقیقه هفت تا هشت لیتر هوا را به ریه کشیده و بیرون می‌دهد اما در حالت ورزش ۲۰ برابر افزایش می‌یابد. وی گفت: هوا از نظر فیزیکی و شیمیایی عاری از آلودگی نیست و اگر دفاع بدن ضعیف شود و یا هوای استنشاقی مواد آلوده زیادی داشته باشد زمینه ساز بیماری ریوی می‌شود. توکل ادامه داد: دود ناشی از سوختن نیزارهای هورالعظیم در یک ماه گذشته خوزستان را فرا گرفته، ممکن است یک فرد سالم را که فعالیت زیادی ندارد در حد تحریک کردن دستگاه تنفس، سرفه کردن و به صورت گذرا درگیر کند. در افراد با سابقه بیماری قلبی، تنفسی و یا سن بالا عوارض بیشتری را به همراه دارد چون دفاع بدن در سنین خیلی بالا و پایین ضعیف است. وی گفت: دود از مهمترین محرک‌ها برای یک فرد مبتلا به آسم است که راه‌های هوایی را تنگ کرده و فرد دچار تنگی نفس، سرفه، خس خس و حمله تنفسی می‌شود واحتمال بروز این عوارض برای افراد سیگاری با بیماری برونشیت مزمن نیز وجود دارد. توکل بیان کرد: افراد با بیماری قلبی در هوای دود آلود دچار عوارض تنگی نفس و تپش قلب خواهند شد. دود ناشی از این آتش سوزی در بلند مدت عوارض احتمالی از جمله برونشیت مزمن و عوارض دیگر را در برخی افراد به دنبال دارد. وی توصیه کرد: در روزهای دود آلود گروه‌های حساس از جمله کودکان، افراد مسن و دارای سابقه بیماری از منزل خارج نشوند و سایرین در صورت خارج شدن از منزل ورزش نکنند. توکل گفت: در صورت اجبار برای خروج از منزل بهتر است از ماسک فیلتر دار استفاده شود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۵/۱۷ -  شماره 4265
جستجو
جستجو
بالای صفحه