عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۲۳۴
واکنش‌ها به دستور العمل جدید پوشش در دانشگاه آزاد

جنجال‌هایی که تمامی ندارد

به نظر می‌رسد که جنجال‌ها و تصمیمات بحث برانگیز در دانشگاه آزاد تمامی ندارد و همچنان مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف افکار عمومی را غافلگیر می‌کنند و گاهی با برکناری اساتید برجسته و گاهی هم با عدم ممانعت از حضور گشت ارشاد در مقابل دانشگاه اما حالا آن‌ها وارد حیطه پوشش دانشجویان شده‌اند و این با واکنش‌های منفی بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

به گزارش فرارو، بعد از درگذشت آيت‌اله هاشمی رفسنجانی و آغاز دوره ریاست علی‌اکبر ولایتی در هیات موسس دانشگاه آزاد، دیگر این دانشگاه تبدیل به پای ثابت اخبار هفتگی یا حداقل ماهانه شد. ولایتی به عنوان نخستین اقدام هاشمی‌زدایی را در دستور کار خود قرار داد و هرکدام از افراد خانواده مرحوم آيت‌اله هاشمی را به نوعی از این دانشگاه حذف کرد. بعد از آن انتخاب فرهاد رهبر به عنوان رئیس دانشگاه آزاد بود. او که بعد از حواشی بسیاری از دانشگاه تهران رفته بود، اینبار ریاست دانشگاه آزاد را برعهده گرفت و حواشی به اوج خود رسید.  برکناری اساتید، بازنشستگی برخی استادان مانند صادق زیبا کلام که رویکرد و دیدگاه سیاسی متفاوتی نسبت به رهبر و ولایتی داشتند یا حضور گشت ارشاد در مقابل دانشگاه آزاد سوهانک از جمله این موارد بود. اما با گذشت زمان نه تنها این حواشی کاهش پیدا نکرد که حالا چند روزی است که در مرکز توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است و ماجرا از یک خبر و تصمیم عجیب آغاز شد. ماجرا از این قرار است که در نخستین روز هفته جاری که جو عمومی کشور نگران آغاز دور جدید تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران بود، دانشگاه آزاد اسلامی دستورالعمل ضوابط مورد توجه در تعیین مصادیق مجاز و غیرمجاز پوشش و ظاهرآرایی را اعلام کرد و هرچند این هفتم مهر ماه ابلاغ شده بود، اما تا روز شنبه خبری از آن نبود.
براساس این دستورالعمل که لازم‌الاجراست، پوشش بانوان مناسب است چادر با استفاده از مانتوی مناسب، شلوار و مقنعه یا روسری با رنگ متعارف و جوراب و یا پوشش مانتوی زیر زانو- آستین بلند، یا شلوار و مقنعه و با رنگ متعارف و جوراب باشد؛ همچنین مو و اندام زن در حدود حجاب شرعی پوشانده شود. پوشش آقایان نیز باید پیراهن آستین بلند و شلوار ساده و رسمی با رنگ ساده باشد. لازم است اندام مرد نیز در حد متعارف پوشیده باشد یعنی نازک، بدن‌نما و چسبان نباشد. پوشش محیط خوابگاه نیز باید متعارف با اماکن خوابگاهی باشد. پوشیدن لباس راحتی به ویژه بانوان در هر شرایطی در فضای عمومی خوابگاه ممنوع است. استفاده از کلاه بدون مقنعه، استفاده از روسری‌های نازک و کوتاه، شال به تنهایی یا خارج شدن مو از جلوی سر و پشت مقنعه، استفاده از دامن جایگزین شلوار برای بانوان ممنوع شد. همچنین آرایش‌هایی که در صورت و ناخن جنبه زیبایی دارد و موجب جلب توجه دیگران می‌شود، در محیط دانشگاه ممنوع است. با انتشار این دستور العمل واکنش‌های منفی و حتی تمسخرآمیز از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی آغاز و حتی هشتگ دانشگاه آزاد تبدیل به یکی از داغ‌ترین هشتگ‌های توییتر فارسی شد.
 یکی از کاربران در این باره نوشت: زمان ما پوشیدن شلوار جین قدغن بود. کسی پاش می‌کرد یا راهش نمی‌دادن یا می‌رفت کمیته انضباطی. حالا دانشگاه آزاد پوشیدن پیراهن آستین کوتاه و لباس راحتی تو خوابگاه را برای دختر و پسر ممنوع کرده. کسی که اين تصمیم را گرفتی تو این مملکت زندگی می‌کنی؟ مگه شهیدعراقی با آستین کوتاه نمی‌رفت پیش امام؟ کاربر دیگری در این باره نوشت: آقای ولایتی اولین رسالت دانشگاه تولید علم است نه آنکه تفاوت‌های پوشش یک دانشجو در دانشگاه با محیط بیرون آن بیشتر بکنید، الگو قرار دادن دانشگاه امام صادق برای دانشگاه آزاد نتیجه‌ای ندارد.
کاربر دیگری ضمن انتقاد از دستورالعمل جدید دانشگاه آزاد نوشت: اینم از مشکلات دانشگاه آزاد که حل شد. انشاءاله از این به بعد به برکت این دستورالعمل دانشجویان از مهارت‌های حرفه‌ای بیشتری برای محیط کار برخوردار خواهند بود، مدارکشان معتبر‌تر خواهد شد، قبل از اتمام دوره کارشناسی استخدام خواهند شد و به آن‌ها دلار ۷۵۰ تومانی تعلق خواهد گرفت. برخی دیگر از کاربران با اشاره به آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران و همزمانی انتشار این دستور العمل نسبت به آن واکنش نشان دادند. به عنوان مثال یکی از کاربران در این باره نوشت: همزمان با آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا بر علیه مردم ایران، دانشگاه آزاد هم دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه دانشجویان این دانشگاه آغاز کرد! یکی دیگر از کاربران نوشت: وقتی دغدغه هر آدمی که نیم نگاهی به اخبار داشته باشد، تحریم‌های همه جانبه‌ترامپ است در گوشه‌ای از این سرزمین هنوز نگرانی‌ها روی محور پوشش است.
 در این میان بخش دیگری از کاربران اعتراضات خود به این دستورالعمل جنجالی را با طنز بیان کردند. به عنوان مثال یکی از کاربران نوشت: صداوسیما را مسخره می‌کردیم که چرا بازیگرای زن سریال‌هاش با حجاب کامل و مانتو شلوار می‌خوابند، نگو داشتند فرهنگ‌سازی می‌کردند! کاربر دیگری نوشت: هر کی می‌خواد پناهندگی بگیره دستورالعمل پوشش و ظاهرآرائی جدید دانشگاه آزاد رو ببره سفارت درجا پناهندگی میدن بهش. یکی دیگر از کاربران در این باره نوشت: دانشگاه آزاد یه ابلاغیه داده برای پوشش خانم‌ها و آقایونی که دارن توی این دانشگاه درس می‌خونن. فقط همینو بگم باید کم کم سلام بدیم به تیپ‌های دهه ۶۰ و ۷۰. دخترا با مقنعه چونه دار پسرا هم که دیگه مشخصه. یعنی واقعا آزادی توی این دانشگاه معنا شده. خدا قوت آقای ولایتی.
 کاربر دیگر با اشاره به اظهارات اخیر ولایتی درباره مقاومت مردم یمن مبنی بر اینکه مقاومت را از مردم یمن یاد بگیرید که آن‌ها به جای لباس لنگ می‌پوشند، نوشت: احساس می‌کنم آیین نامه پوشش دانشگاه آزاد ناقص است، مگر میشه تو دانشگاه ولایتی کسی نتونه لنگ بپوشه؟  همچنین یکی دیگر از کاربران در این باره نوشت: با دستورالعمل جدید دانشگاه آزاد این دانشگاه، کره‌شمالی و ۱۹۸۴ را ناک‌اوت کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۸/۱۵ -  شماره 4323
جستجو
جستجو
بالای صفحه