عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۳۴۴
هیچ کس پاسخگو نیست؛

سرگردانی مردم در بازار خودرو

گروه اقتصادي:آشفته‌بازار خودرو هر روز وضعیت بدتری را تجربه می‌کند؛ از خودروسازانی که به تعهدات خود در ثبت‌نام خودروها عمل نمی‌کنند و از واردکنندگانی که به بهانه‌های مختلف، از ایفای تعهدات خود در قبال مشتریان سر باز می‌زنند. دلالان هم که همچنان دست به کار هستند و از حاشـــیه قیمتی که میــان نرخ نمایندگی‌‌هایی که به صورت قطره‌ چکانی، خودرو به بازار عرضه می‌کنند و عطشی که برخی برای خرید خودرو دارند، بیشترین سود را می‌برند.

سکوت واحدهای نظارتی در بازار بلاتکلیف خودرو و افزایش مدام قیمت‌ها باعث شده خریداران خودرو برای احقاق حقوق خود چاره‌ای جز شکایت و تجمع مقابل شركت‌های خودروسازی نداشته باشند.
چند ماهی است که موعد تحویل بسیاری از خودروهای داخلی و خارجی به مشتریان آغاز شده اما متأسفانه شركت‌ها همانند روال گذشته خود خلف وعده کرده و خبری از تحویل محصولات آنهم در زمان مقرر نیست.
نکته قابل توجه در این خلف وعده‌ها درخواست مبالغ بیشتر از مردم است به نحوی که مشتری برای یک خودرو ۷۰ میلیون تومان پیش پرداخت داشته است اما شرکت نوسانات نرخ ارز و افزایش هزینه‌های تولید را بهانه کرده و از مشتریان مبالغ بیشتری برای دریافت خودرو طلب می‌کند این در حالی است که رقم‌های جدید اصلاً برای مردم قانع کننده و حتی به صرفه نیست. متأسفانه در این شرایط هیچ یک از واحدهای نظارتی هم پاسخگویی رفع مشکلات مردم نبوده و همچنان روزه سکوت را گرفته اند.
سکوت واحدهای نظارتی در حالی ادامه دارد که خریداران خودرو برای احقاق حقوق خود چاره‌ای جز شکایت و تجمع مقابل شركت‌های خودروسازی را ندارند و مدام با وعده‌های متعددی برای رفع مشکلات خود روبه رو می‌شوند.
به عنوان نمونه اخیراً مشتریان خودروی B۳۰ باید مابقی هزینه پیش خرید این خودرو را مطابق با قیمت‌های جدید پرداخت کنند. جالب اینجاست این خودرو در مردادماه امسال ۷۹ میلیون تومان قیمت داشت اما در جدیدترین تصمیم شرکت این خودرو با چند مرحله افزایش قیمت از ۱۰۶ میلیون تومان به ۱۲۴ میلیون تومان رسیده است.
مدیران خودرو هم اعلام کرده افزایش نرخ ارز مورد استفاده برای واردات قطعات برای مونتاژ خودروها در ایران از نرخ ارز مرجع به نرخ سامانه نیما، باعث افزایش ۵۵ درصدی قیمت‌ها شده است. مابقی شركت‌ها هم با استدلال افزایش نرخ ارز و هزینه‌های تولید نیز همین روال را پیش گرفته و در محصولات مونتاژی و داخلی خود افزایش قیمت‌ها را اعمال کرده‌اند.
به عنوان نمونه خریداران ساندرو، پژو۲۰۷، کوئیک، پژو۲۰۰۸، ال ۹۰، سیتروئن C۳ و حتی محصولات پژو۲۰۶ هم با بدقولی شركت‌های خودروساز روبه رو و حتی نتوانسته محصولات خود را تحویل بگیرند جالب اینجاست در برخی از محصولات شرکت اعلام می‌کند این خودرو امکان تحویل نداشته و مشتری باید محصول دیگری را از شرکت تحویل بگیرد.
با اعلام قیمت‌های جدید مشتریان چاره‌ای جز پرداخت هزینه بیشتر و حتی فروش حواله ندارند اما برخی از شركت‌ها برای عدم ضرر خود امکان صلح و واگذاری خودروی‌های پیش فروش شده را ممنوع اعلام کرده‌اند تا کسانی که مقدرو به تأمین مبلغ مذکور نیستند مجبور به انصراف شوند. البته در این شرایط باید به جایگاه سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان خوش بین بود اما این واحدنظارتی هم هیچ برخوردی را با شركت‌ها انجام نمی‌دهد و آنها هم از این اوضاع استفاده کرده و تبصره و ماده‌های مختلفی را به مصرف کنندگان تحمیل می‌کنند.
* ماشین مفتی هم نخرید
این عضو هیأت مدیره اتحادیه فروشندگان خودرو در گفت‌وگو با تسنیم با انتقاد از وضعیت بلاتکلیف بازار خودرو تشدید شکایت مردم در افزایش قیمت و عدم تحویل به موقع خودروهای خریداری شده ، می‌گوید: وقتی نظارتی در بازار نباشد شركت‌ها با وعده‌های جذاب سعی در پیش فروش محصولات آنهم به تعداد زیاد می‌کنند اما در زمان تحویل این مشتری است که با خودرو را با چندین برابر قیمت و به مشقت بسیار از شرکت دریافت می‌کند.
 مخلص با بیان اینکه با وجود افزایش شکایت مردم از شركت‌های خودرویی هنوز هم کسی به فکر نظارت بر بازار خودرو نیفتاده است، گفت: به مردم توصیه می‌کنم اگر شرکتی مجانی آگهی فروش خودرو داد هم ماشینی از آنها نخرید چراکه در نهایت آنها با استفاده از بند و ماده‌های خاص بابت تحویل محصول هزینه زیادی را از مشتری دریافت می‌کنند.
 وی با بیان اینکه افزایش قیمت خودروهای زیر ۳۰۰ میلیون تومان رونق زیادی پیدا کرده است، افزود: خریداران اگر خواستار خرید خودرو هستند از بازار با قیمت حتی ۲۰ میلیون بالاتر از شرکت بخرند اما در پیش فروش‌ها شرکت نکنند زیرا در نهایت باید ۲ برابر قیمت خودرو پول به شرکت بدهند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۹/۷ -  شماره 4337
جستجو
جستجو
بالای صفحه