عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۳۴۵
صالحی: فشارهای اقتصادی غوغا می‌کند، حقوقم از ۳ هزار دلار در سال گذشته به ۷۰۰ دلار رسیده است

یقین داریم که از این بحران عبور می‌کنیم

گروه سياسي: رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با یورونیوز در بروکسل به سئوالات این شبکه اروپایی پاسخ داد.

علی‌اکبر صالحی در پاسخ به این پرسش که راه حل شما در این مقطع با توجه به فشارهای اقتصادی که روی مردم وجود دارد چیست؟، گفت: چالشی که بین ایران و غرب وجود دارد، یک چالش پیچیده‌ است. بعد از انقلاب اسلامی این چالش شروع شده است. به هرحال واقعیت این است که ایران یک کشور بسیار مهم است. ایران پس از انقلاب از مدار سیاسی آمریکا خارج شد یا بهتر است بگوییم از مدار سیاسی دنیای غرب خارج شد، تصمیم گرفت در مدار سیاسی خودش قرار بگیرد و به صورت یک کشور مستقل سیاسی عمل کند. این مساله برای غرب بسیار گران بود که چنین کشوری را از دست بدهد. کشوری که از همه جهات مهم است و در مدار سیاسی غرب بود الان تبدیل به یک کشور مستقلی شده است که برای خودش تصمیم می‌گیرد و غلام حلقه به گوش کسی نیست. هر کشور دیگری هم بخواهد به چنین وضعیتی برسد، قطعا باید هزینه سنگینی بپردازد. هزینه استقلال، هزینه ساده‌ای نیست. هزینه کمی نیست. خودشان می‌گویند که ایران قدرت نوظهور منطقه است. ما جنگ، تحریم‌ها و محدودیت‌های بسیاری از اول انقلاب داشتیم. وی افزود: ما یک قدرت نوظهور منطقه علی‌رغم همه فشارها هستیم. این حکومت از کجا آمده است؟ دست‌نشانده که نیست. مثل کشورهای دیگر در خاورمیانه نیستیم که یک قبیله بخواهد کشوری را اداره کند. دولتی برآمده از اراده ملت و انتخابات است. فشارهای اقتصادی غوغا می‌کند. مثلا حقوق من تا یکسال پیش به عنوان یک استاد دانشگاه، حدود ۳۰۰۰ دلار در ماه بود، الان به ۷۰۰ دلار رسیده است. این واقعا فشار اقتصادی است. ببینید اقشار دیگر چقدر تحت فشار هستند. ما تمام این‌ها را قبول داریم. در ضمن اینقدر ملت ما هوشیار و هوشمند و آگاه است که می‌داند اتفاق‌هایی که می‌افتد، عمدتا ناشی از فشارهای خارجی است. البته ما هم به‌عنوان مسئول، ممکن است در این فشارهایی که آمده، بی‌ارتباط نباشیم. یعنی ما هم قصوری داشته باشیم. اما عمدتا از فشارهای خارجی است. برای همین هم ملت در طول این ۴۰ سال، ۸ سال جنگ تحمیلی را پایداری کرد، تمامی تحریم‌ها را توانسته است تحمل بکند. این هم می‌گذرد. هیچ چیز ابدی نیست و ما یقین داریم که از این بحران عبور می‌کنیم. از این گردنه عبور می‌کنیم. مملکت ما از جهات مختلف معیشتی اداره می‌شود اما فشار هم هست. ولی ملت این فشار را قطعا درک می‌کند و می‌فهمد که این فشار تصنعی است و از این گردنه عبور خواهد کرد.
صالحی در ادامه خاطر نشان کرد: در ارتباط با برجام واقعا هر دو طرف نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرند. دو طرف سعی می‌کند تا برجام به عنوان یک حلقه وصل بین ایران و اتحادیه اروپا حفظ شود. قطعا اگر بتوانیم در این معرکه برجام را نجات بدهیم، این مساله می‌تواند زمینه‌ساز گسترش تعاملات ما با اتحادیه اروپا در ابعاد دیگر مانند اقتصادی، فرهنگی و علمی شود. ما فعلا در گردنه‌ای به نام گردنه‌ترامپ گیر کرده‌ایم. باید از این گردنه عبور کنیم. این گردنه فقط برای ما نیست. گردنه‌ای است که برای اتحادیه اروپا هم وجود دارد. به عنوان مثال اتحادیه اروپا از اقدامات‌ترامپ در زمینه توافق پاریس هم بسیار ناراضی است. برای اولین بار حقانیت ایران در اینکه نمی‌توان به دولت آمریکا اعتماد کرد برای همه روشن شده است. هم اکنون بسیار روشن و بدیهی است که نه فقط مردم ما در ایران بلکه دیگر مردم در اروپا و گوشه گوشه دنیا می‌بینند کشوری مثل آمریکا که از جایگاه ویژه اقتصادی، علمی، قدرت نظامی و... برخوردار است تبدیل به کشوری شده که دچار تشویش و یا به هم ریختگی سیاسی است. یک آشفتگی سیاسی در آمریکا وجود دارد. آمریکا سیاست آشفته‌ای را در پیش گرفته است و همه را هم گیج کرده است. ما فکر می‌کنیم هیچ چیز ابدی نیست. همه باید کمک کنند تا دولت آمریکا از این مخمصه‌ای که برای خود ایجاد کرده است خارج شود. چون مثل یک انسان مستی است که این ور و آن ور می‌رود و ممکن است مشکلات بیشتری ایجاد کند. وی در پاسخ به این پرسش که برای رد شدن از این گردنه و مهمتر از آن برای حفظ برجام آیا ایران آمادگی دارد که هزینه بیشتری کند؟، گفت: مشکلی که بین ما و دنیای غرب از جمله اتحادیه اروپا وجود دارد این است که اعتماد متقابل را در سال‌های گذشته از دست دادیم. یعنی اعتماد متقابلی که باید وجود داشته باشد، متاسفانه از دست رفت. حال ما تلاش می‌کنیم این اعتماد را مجددا بسازیم. همواره سازندگی و ساختن، دشوارتر از تخریب است. برجام یک نمونه خوبی از ایجاد زمینه تعامل بین ایران و اتحادیه اروپا است. اگر بتوانیم این برجام را نجات دهیم و زمینه و بستر تعامل را ایجاد کنیم، در این بستر تعامل، ما خیلی موارد، امور، خواسته‌ها و سئوال‌ها از اروپا داریم. آنها هم خواسته‌ها و سئوال‌هایی دارند. اما این سئوال‌ها و خواسته‌ها باید در یک بستر تعاملی انجام گیرد. اروپایی‌ها نگفتند که می‌خواهند چیزهای دیگری را به این برجام اضافه کنند. اگر همین برجام را حفظ کنیم یعنی زمینه یا بستر لازم برای تعامل را فراهم کرده‌ایم و سپس در طول زمان اختلافاتی را که در امور مختلف مثلا حقوق بشر داریم را با گفت‌وگو پیش ببریم.
صالحی گفت: ما الان در چارچوب برجام هستیم، تمام کارهای ما در چارچوب برجام است. برای همین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا به حال ۱۳ بار تایید کرده که ایران به تعهداتش عمل کرده است. ما هیچ‌کاری را فعلا خلاف تعهداتمان نکردیم و نمی‌کنیم ولی اگر دستوری صادر بشود که برجام تمام شد و شما بروید کارتان را انجام بدهید، ما خیلی راحت می‌توانیم برگردیم و این بلوف نیست.

 

 

وضعیت رفاه در ایران در رتبه یکصد و هشتم قرار دارد؛ ادامه رشد شاخص رفاه در سطح جهان
گزارش سالانه انستیتوی پژوهشی لگاتوم پیرامون وضعیت رفاه در کشورهای گوناگون مانند سال پیش همچنان نروژ، نیوزیلند، فنلاند و سوئیس را به‌ترتیب در رده‌های اول تا سوم در صدر فهرست و یمن، جمهوری آفریقای مرکزی و افغانستان را به‌ترتیب در رتبه‌های ۱۴۷ تا ۱۴۹ در قعر جدول ارزیابی کرده است.
در گزارش امسال شاخص رفاه مؤسسه لگاتوم، وضعیت رفاه در ایران در رتبه یکصد و هشتم محاسبه شده است. انستیتوی پژوهشی لگاتوم در گزارش سال ۲۰۱۸ میلادی خود، رفاه جهانی را همچنان رو به رشد و در بالاترین سطح گزارش کرده گرچه خاطر نشان کرده این رشد در عرصه بین‌المللی به طور متوازن و برابر صورت نگرفته است. گزارش امسال افزوده، فاصله میان بیشترین و کمترین امتیازات کشورها از سال ۲۰۱۳ همواره رو به افزایش بوده و امسال این شکاف به بزرگترین حدّ خود تاکنون رسیده است. بنا بر این گزارش از پنج سال پیش به این سو ۱۱۳ کشور نمره رفاه خود را بهبود بخشیده و از سال پیش ۹۵ کشور نمره‌شان را بالا برده اند. این در حالی است که وضعیت رفاهی در ۳۶ تنزل داشته است. در گزارش امسال، گذشته از نروژ که همچنان جایگاه خود را در رأس فهرست حفظ کرده، سه کشور دیگر حوزه نوردیک، فنلاند در رده سوم، دانمارک، پنجم و سوئد در رده ششم همچنان در میان ۱۰ کشور صدر جدول از نظر رفاهی جای دارند. بریتانیا، کانادا، هلند و ایرلند، به‌ترتیب در رده‌های هفتم تا دهم ارزیابی شده، آلمان، چهاردهم، آمریکا، هفدهم، فرانسه، بیستم و ژاپن در رده ۲۳ سنجیده شده اند. در گزارش انستیتوی پژوهشی لگاتوم، وضعیت رفاه در ایران که سال پیش در رتبه ۱۱۷ محاسبه شده بود، امسال با ۹ سکو ارتقاء در رتبه ۱۰۸ ارزیابی شده است.
بهترین نمره برای ایران در زمینه سرمایه انسانی و سپس سلامت و بدترین نمره در عرصه آزادی شخصی و پس از آن در حوزه حکومت منظور شده است. رتبه وضعیت رفاه در ایران همواره در گزارش‌های سالانه مؤسسه لگاتوم در قسمت پایین جدول بین رتبه‌های ۱۰۶ تا ۱۱۸ قرار داشته است. در گزارش امسال، ایتالیا در رده ۳۴، کره‌جنوبی ۳۵، اسرائیل ۳۷، چین ۸۲، هند ۹۴ و روسیه در رتبه ۹۶ محاسبه شده اند. در ته جدول، عراق، جمهوری دمکراتیک کنگو، سودان، چاد، یمن، جمهوری آفریقای مرکزی و افغانستان به‌ترتیب رتبه‌های ۱۴۳ تا ۱۴۹ را پُر کرده اند.
لگاتوم از سال ۲۰۰۷ این گزارش را منتشر می‌کند و پژوهشگرانش، شاخص رفاه را بر پایه ارزیابی وضعیت کشورها در ۹ عرصه مختلف تعریف کرده‌اند که عبارتند از: کیفیت اقتصادی، محیط بازرگانی، حکومت، آموزش، سلامت، ایمنی و امنیت، آزادی‌ شخصی، سرمایه اجتماعی و محیط طبیعی. حامی مالی انستیتوی پژوهشی لگاتوم در لندن، شبکه لگاتوم، یک شرکت خصوصی سرمایه گذاری در عرصه بین المللی مستقر در دوبی است.

 

 

عراقچی: با آمریکا مذاکره نخواهيم کرد

به اروپا فرصت می‌دهیم ولی صبرمان بي‌پایان نیست

گروه سياسي:  
معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: تلاش اروپا برای ایجاد سازوکار مالی برغم فشارهای فزاینده آمریکا ادامه دارد. از آنجا که در جریان تلاش‌های آنها هستیم به نظرمان باید فرصت بیشتری به اروپایی‌ها داده شود، هرچند که این فرصت بي‌پایان نخواهد بود.
 سید عباس عراقچی گفت: به دلیل ‌حساسیت موضوع‌ نمی‌تواند خبرها درباره کشورهای میزبان سازوکار ویژه مالی اروپا را تایید کند، چرا که آمریکایی‌ها به دنبال بستن همه راه‌ها هستند و از هم اکنون، فشارهایشان را بر کشورهایی که برای ایجاد این سازوکار تلاش می‌کنند، شروع کرده‌اند‌. او به ذکر این نکته درباره سازوکار مالی بسنده کرد که اتحادیه اروپا تاکنون راه حل عملیاتی برای تعامل با ایران را ارائه نکرده ولی از آنجا که ما را در جریان تلاش‌های خود قرار می‌دهند تصورمان این است که باید به اروپایی‌ها فرصت بیشتری داده شود، البته این فرصت، بي‌پایان نخواهد بود. ‌
عراقچی در مورد ساز و کار ویژه کشورهای اروپایی برای حفظ برجام و تامین منافع اقتصادی ایران گفت: سازوکار ویژه مالی یکی از موضوعات کنونی مذاکره ما با کشورهای اروپایی است، آن‌ها در تلاش هستند که این ساز و کار را تشکیل بدهند تا یک نظام دریافت و پرداخت برای تعاملات اقتصادی ایران ایجاد شود. عراقچی در خصوص نوع تعامل اروپایی‌ها با ایران در خصوص برجام نیز گفت: ما تاکنون اراده سیاسی در کشورهای اروپایی را شاهد بوده‌ایم و نشانه‌ای نداریم که خلاف این اراده باشد البته آن‌ها هنوز موفق نشده‌اند که راه حل‌های عملیاتی مورد نیاز برای منافع ایران را در برجام طراحی و عملیاتی کنند. ما شاهد هستیم که فشارهای آمریکا بسیار زیاد است و گره‌های فنی و حقوقی که بر سر این راه وجود دارد، بسیارجدی است و اروپایی‌ها درحال تلاش برای بازکردن این گره‌ها هستند.  
عراقچی در خصوص منافع برجام برای ایران گفت: منافع ایران از برجام فقط اقتصادی نیست. ما منافع سیاسی و منافع دیگری هم داریم که مجموعه منافع ما تا زمانی که تامین باشد، در برجام باقی خواهیم ماند، ما هنوز به نقطه‌ای نرسیده‌ایم که به طور کامل از برجام قطع امید کنیم. تصور می‌کنیم که این توافق ظرفیت هایی دارد که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. برجام تاکنون موجب شده که آمریکا در انزوا قرار گیرد و به این لحاظ موفق بوده است. همچنین موجب حمایت و پشتیبانی جامعه بین المللی از ایران شده که این خود فی نفسه بسیار ارزشمند است. البته منافع اقتصادی کشورما از برجام در اثر تحریم‌های آمریکا به شدت کاهش پیدا کرده است اما اروپایی‌ها ودیگران تلاش می‌کنند راه‌های جبرانی پیدا کنندمعاون سیاسی وزارت خارجه اظهارداشت: برجام بسیاری از تحریم‌ها در مورد برنامه هسته‌ای ایران را از بین برده است، برنامه هسته‌ای ایران اکنون در محیطی بسیار شفاف و منطقی به حرکت خود ادامه می‌دهد، اتهام هایی که سابقا وجود داشته و پرونده پی‌ام دی، همه این‌ها بسته شده است. قطعنامه‌های شورای امنیت که ایران را تهدید معرفی می‌کرد، همه از بین رفته است، این‌ها مزایایی است که باعث شده ماندن ایران در برجام همچنان منفعت داشته باشد. تا زمانی که این منافع وجود دارد، ایران به حضور در برجام ادامه می‌دهد اما از لحظه‌ای که به این نتیجه برسد که این منافع وجود ندارد، تصمیم دیگری خواهد گرفت.  تلاش ایران و اعضای باقیمانده در برجام این است که این توافقنامه حفظ کشود، اراده سیاسی در همه اعضا وجود دارد اما حفظ برجام منوط به آن است که توازن در آن برقرار باشد و خواسته‌ها و منافع اقتصادی ایران از برجام تامین شود. ما اکنون با کشورهای اروپایی، روسیه و چین در حال مذاکره هستیم تا آن قسمت از مزایای اقتصادی برجام هم دوباره تا حدامکان تامین شود. معاون سیاسی وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: مذاکرات با اروپایی‌ها و همچنین روسیه و چین به عنوان بقیه اعضای برجام از نزدیک ادامه دارد، جلسات کارشناسی و جلسات در سطوح بالا با این کشورها وجود داشته است و ملاقات‌ها و دیدارهای دوجانبه هم به صورت مرتب وجود دارد.
عراقچی در خصوص خروج آمریکا از برجام و سرنوشت آن پس از این سیاست آمریکا نیز گفت: توافق هسته‌ای نمرده، فقط آمریکا از آن خارج شده است، ایران و سه کشور اروپایی، روسیه و چین این توافق را ادامه می دهند.این کشورها متعهد شده اند که نبودن آمریکا در توافق هسته ای را جبران می کنند.ایران با آمریکا به عنوان کشوری که تعهدات خود را نقض کرده و از توافقی که همه دنیا از آن پشتیبانی می کند، خارج شده است، هیچ گونه مذاکره ای نخواهد کرد و حاضر نیست در این خصوص عقب نشینی کند یا امتیازی بدهد.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۹/۱۰ -  شماره 4338
جستجو
جستجو
بالای صفحه