عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۳۷۰
از كاركنان گروه ملی اهواز تا قطار شهری و كارگران خدماتی شهرداری‌ها؛

ادامه تجمعات گروه‌های کارگری در خوزستان

گروه دیار کارون:خوزستان یکی از قطب‌های صنعتی کشور و دارای ظرفیت‌های بالای صنعتی و کشاورزی است که مشکلات مدیریتی در سال‌های متمادی این استان را امروز با چالش‌های متعددی از جمله اعتراضات هر روزه كارگران زحمتكش بخش های مختلف صنعتی و خدماتی ، مواجه ساخته است؛ چالش‌هایی که البته با مدیریت صحیح قابل حل شدن هستند.

به گزارش ایرنا، کارگران شهرداری آبژدان اندیکا، حمیدیه و نیز شهرداری یکی از مناطق آبادان، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران و قطار شهری اهواز، روز گذشته برای مطالبه حقوق عقب افتاده خود تجمع کردند. دیروزاعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاداهواز برای بیست و چهارمین روز ادامه یافت.کاركنان گروه ملی سپس در مقابل بیت نماینده ولی فقیه در استان خوزستان تجمع كردند،آنان بنرهایی در دست داشتند، روی آن نوشته شده بود: کارگران بیدارند از استثمار بیزارند. کارگران را قربانی مافیای دلالی نکنید.
* مطالبات معوقه ۱۹ ماهه
 کارکنان قطار شهری اهواز روز دوشنبه با حضور مقابل کارگاه مترو خواستار پرداخت مطالبات ۱۹ ماهه خود شدند. یکی از این کارکنان اظهار داشت: برای سومین روز متوالی در هفته جاری برای دریافت حقوق خود جمع شده و پیگیری می‌کنیم اما تاکنون هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است. وی با اشاره به اینکه استدلال‌های شرکت کیسون و مدیرعامل قطار شهری اهواز قانع کننده نیست،  ادامه داد: مدیران کیسون به عنوان شرکت پیمانکار مدعی هستند صورت وضعیت به آنها پرداخت نمی‌شود اما در همان زمان هم که صورت وضعیت پرداخت می‌شد حقوقی به کارکنان مترو نمی‌دادند. درحال حاضر حدود ۱۰۰ نیروی حراست و ۵۰ نیروی اداری منتظر پرداخت مطالبات خود هستند. وی با اشاره به اینکه برخی از این کارگران دارای فرزند و همسر بیمار هستند،  خاطر نشان کرد: شرایط خانوادگی و سلامت بسیاری از کارگران به مخاطره افتاده است. این کارگران روز یکشنبه نیز با پهن کردن سفره‌های خالی مقابل ساختمان قطار شهری اعتراض خود را نشان دادند.  ۱۳ سال پیش که کلنگ پروژه قطار شهری اهواز بر زمین زده شد، مجریان نوید روزهایی در آینده نزدیک برای کاهش بار‌ترافیکی در شهر اهواز را دادند اما تنها ثمره آن تاکنون حفاری هایی در نقاط مختلف شهر، هدر رفت مبالغ هنگفت و البته بدهی ۱۹ ماهه کارگران فعال در این پروژه بوده است. در طول ۱۳ سال گذشته یکی از مهم‌ترین معضلات این پروژه کش و قوس‌های بسیار در پرداخت حقوق کارکنان شرکت کیسون (پیمانکار پروژه قطار شهری اهواز) بوده است به طوریکه به گفته کارگران این شرکت درحال حاضر پرداخت حقوق آنها ۱۹ ماه به تعویق افتاده است.
* اعتراض کارگران شهرداری آبادان
روز گذشته همچنین،  کارگران شاغل در بخش‌های خدمات شهری شهرداری منطقه سه آبادان با حضور در مقابل شهرداری مرکزی پرداخت حقوق و مزایای سه ماه عقب افتاده خود را مطالبه کردند. این کارگران گفتند: سه ماه حقوق، مزایا و اضافه کاری کارگران شهرداری منطقه سه پرداخت نشده است. آنها افزودند: از مسئولان شهرداری آبادان و شورای اسلامی شهر تقاضای رسیدگی به این مشکل و اقدام عاجل در پرداخت حقوق خود را داریم. این کارگران اظهار داشتند: در این مدت که حقوق و مزایای ما پرداخت نشده، با شرایط سخت اقتصادی اداره زندگی برای ما دشوار شده است. کارگران خدمات شهری مناطق مختلف شهرداری آبادان در سال جاری بارها به دلیل حقوق معوقه خود مقابل شهرداری مرکزی این شهر تجمع کردند.
* اعتراض کارگران شهرداری حمیدیه
دیروز همچنین،  جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری حمیدیه در مقابل ساختمان شهرداری این شهر در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و بیمه خود تجمع کردند. این کارگران با حضور در مقابل ساختمان این شهرداری خواستار پرداخت ۹ ماه حقوق خود و حل مشکل خود شدند.
یکی از کارگران بیان کرد: چندین بار در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و حق بیمه خود تجمع کرده‌ایم اما مشکل ما هنوز حل نشده است.
وی گفت: قول و قرارهای زیادی برای پرداخت حقوق و مزایای ما از سوی مسئولان حمیدیه داده شده اما هنوز مشکل ما حل نشده است. رئیس شورای شهر حمیدیه کرد: در حدود ۳۴کارگر فضای سبز برای شهرداری حمیدیه در قالب نیروهای پیمانکاری مشغول به کار هستند. عدنان سیاحی گفت: این کارگران ۹ ماه حقوق معوقه داشتند که مدتی پیش ۲ ماه آن پرداخت شده است ولی از مرداد ماه حق بیمه این افراد پرداخت نشده است. به دلیل شکایت کارگران حساب پیمانکاران بسته شده است و با به مناقصه گذاشتن خدمات بخش فضای سبز حمیدیه سه پیمانکار جدید بر سر کار خواهند آمد که امیدواریم مشکلات معیشتی این کارگران به زودی حل شود.
* مطالبه ۹ ماه کارکنان شهرداری آبژدان
کارگران و کارکنان شهرداری آبژدان اندیکا حدود ۹ماه حقوق نگرفته اند، از این رو دوشنبه برای سومین روز متوالی در مقابل این شهرداری تجمع کردند.
* تجمع کارگران  شهرداری بندر امام
کارگران خدمات شهری بندر امام برای چهارمین بار در سال جاری برای مطالبات پرداخت حقوق، بیمه و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در مقابل شهرداری بندر امام تجمع کردند. عدم پرداخت حقوق، واریز نشدن بیمه کارگری و عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل توسط پیمانکاران شهرداری بندر امام خمینی طی سال‌های اخیر موجب اعتراض‌های کارگران شهرداری بندر امام خمینی شده است. یکی از کارگران خدمات شهری شهرداری بندر امام خمینی اظهار داشت: طی سال جاری برای چهارمین بار است که جهت پرداخت حقوق اعتراض می‌کنیم ولی با بی‌تفاوتی مسئولان شهری،  مواجه می‌شویم. وی افزود: پنج ماه حقوق معوق داریم که سه ماه آن مربوط به پیمانکار قبلی است و دو ماه آن مربوط به پیمانکار جدید است. حق بیمه‌ کارگران پرداخت نشده است و فرزندان بیمار خود را نمی‌توانیم نزد پزشک ببریم.

 

 

 

یک مقام مسئول کارگری مطرح کرد: کارخانه‌ها را به کارگران واگذار کنید
یک مقام مسئول کارگری با انتقاد از روند خصوصی‌سازی در کشور، از نمایندگان مجلس خواست تا کمیته تحقیق و تفحص از خصوصی‌سازی را به جریان بیندازند و بررسی کنند که واگذاری شركت‌هایی نظیر نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی، به قیمت واقعی بوده است؟
ناصر چمنی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تداوم مشکلات کارخانه‌هایی نظیر ‌نیشکر هفت‌تپه‌گفت: باید جلوی خصوصی‌سازی گرفته شود تا اصلاحات لازم در فرآیند واگذاری شركت‌ها صورت گیرد. وی ادامه داد: در کشور ما خصوصی‌سازی با وضعیتی که دارد جواب نمی‌دهد چون خصوصی‌سازی به اهلش سپرده نمی‌شود و طرحی شکست خورده است که باید تا زمانی که ایرادات آن برطرف نشده و اصلاحات واقعی در آن صورت نگرفته، جلوی اجرایش گرفته شود.
این مقام مسئول کارگری با بیان این که به جای خصوصی‌سازی، خصولتی‌سازی کرده‌ایم، گفت: دولت باید شركت‌هایی که کارگران را به این روز انداخته از چنگ مدیران آن بگیرد و به شکل تعاونی به خود کارگران بدهد تا از این طریق هم مشکلات کارخانه حل شود و کارگران با دلگرمی به کار ادامه دهند و هم کارخانه به سوددهی برگردد. وی ادامه داد: مشکلات ما در بحث خصوصی‌سازی شركت‌ها فراتر از این است، چون کارخانه‌ها را ضررده نشان دادند تا به جای آن که در بورس فروخته شود در مزایده به فروش برود، در حالی که اگر همین کارخانه‌ها به قیمتی که فروخته شد به کارگران واگذار می‌شد امروز دولت با اعتراضات و بدهکاری‌ها و پرداخت مطالبات معوق کارگران مواجه نبود و کارخانه‌ای که سودده بود، ضررده نمی‌شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۹/۱۳ -  شماره 4341
جستجو
جستجو
بالای صفحه