عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۳۷۵
از طرف انجمن صنفی خدمات مسافرت هوایی صورت گرفت؛

تهدید سایت علی بابا به دلیل ارزان‌فروشی!

در روزهای اخیر موضوع اخطار تهدیدآمیز انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی ایران به شرکت Alibaba. ir به دلیل عرضه بلیط ارزان هواپیما، بحث داغ رسانه‌ها شده است.

این اخطار در پی شکایت تعداد معدودی از دفاتر خدمات مسافرتی از شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی سفرهای علی بابا، مبنی بر فروش بلیط هواپیما، ارزان‌تر از سایر عاملان فروش و تخفیف مستقیم ۵ تا ۹ درصدی به مسافران بلیط هواپیما ارائه شده است و صراحتا علی بابا تهدید شده است که در صورت خودداری از افزایش قیمت بلیط هواپیما مورد برخورد واقع خواهد شد. صدور چنین اخطاری در شرایطی که علی بابا با کاهش قیمت در صدد حمایت از گروه مصرف‌کننده است و این اقدام باید مورد تقدیر قرار گیرد در عوض با اخطار و حتی تهدید این انجمن صنفی مواجه شده است و گویا انجمن مورد نظر، حرکتی بر خلاف جریان آب داشته و با تخفیف و کاهش قیمت به نفع مسافران خطوط هوایی مخالف است. نیما قاضی، مدیرعامل شرکت سفرهای علی بابا در پاسخ به این اخطاریه و با هدف شفاف‌سازی در نحوه نرخ‌گذاری بلیط هواپیما گفت: قیمت‌گذاری روی بلیط هواپیما در اختیار شرکت‌های هواپیمایی است و این شرکت‌ها نرخ بلیط (Fare) را تعیین می‌کنند؛ اما سود فروش بلیط متعلق به عامل فروش است و عامل فروش، چه آنلاین و چه حضوری، مجاز است از میزان سود خود به مشتری تخفیف دهد. بر همین اساس، همانطور که آژانس‌های مسافرتی حضوری، هنگام فروش بلیط هواپیما برای مشتری تخفیف‌هایی لحاظ می‌کنند، وب‌سایت علی بابا نیز با هدف حمایت از مشتریان خود با توجه به اوضاع نابسمان اقتصادی از بخشی از سود خود به نفع مشتری می‌گذرد و این تخفیف را روی قیمت تمامی بلیط‌های وب سایت خود برای تمامی مشتریان اعمال می‌کند. وی افزود: با اطمینان می‌گویم که وب‌سایت علی بابا، تخفیفی بیش از کمیسیونی که متعلق به خودش هست ارائه نمی‌کند.
به گفته وی ارائه خدمات با کیفیت با قیمت و پشتیبانی مناسب از افتخارات علی بابا است و این درحالیست که برخی از همکاران ما در جلساتی که در انجمن مورد نظر برگزار می‌شود، نسبت به این موضوع گله‌مندند و معتقدند که علی بابا با ارائه چنین خدماتی با قیمت و پشتیبانی مناسب، توجه مسافران را به خود جلب کرده است و از رقبای دیگر پیشی گرفته است. وی یادآور شد خدمت‌رسانی با کیفیت و در عین حال ارائه قیمت ارزان و مناسب به مردم جرم نیست و سایت علی بابا از سود خود به منظور حمایت اقتصادی از مشتریان می‌گذرد و بلیط هواپیما با قیمت ارزان و مناسب به فروش می‌رساند؛ کاری خلاف انجام نمی‌دهد و در چارچوب قانون فعالیت می‌کند و در صورتی که قانونی برای این حوزه وضع شود، این قانون باید توسط همه بازیگران به اجرا در آید.
مدیر عامل علی بابا با اشاره به این موضوع که رئیس انجمن صنفی مورد نظر، علی بابا را عامل «لطمه به فعالیت سایر واحدها»  معرفی کرده است،  گفت: این موضوع بدون اینکه به قوانین و ضوابط خاصی اشاره شود، مطرح شده است و شائبه تبانی و سوء‌استفاده از جایگاه را مطرح می‌کند.این در حالی است كه به دنبال نوسانات نرخ ارز در ماه‌های گذشته، نوسان قیمت‌هایی در بازار‌های مختلف شکل گرفت که افزایش نرخ بلیت پرواز‌های داخلی و خارجی یکی از آن‌ها بوده است.به گونه‌ای که نرخ بلیت هواپیما با توجه به میزان وابستگی آن‌ها به ارز افزایش هزینه ۵۰ تا ۷۵ درصدی داشته و در برخی شرایط در مسیر‌های پرتردد قیمت‌ها گا‌ها به دو تا دو و نیم برابر افزایش داشت. این رشد قیمت واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشت، اما نکته قابل توجه در این میان این است که قیمت بلیت هواپیما به صورت دستوری تعیین نمی‌شود که با اظهار نظر‌های مختلف کاهش قیمت پیدا کند و تنها راهکار اتخاذ شده برای آن تغییر سامانه نرخ دلار محاسبه شده از سامانه سنا به سامانه نیما بوده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۹/۱۳ -  شماره 4341
جستجو
جستجو
بالای صفحه