عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۵۰۸
داود هرمیداس باوند: ایران در منطقه کشوری تنهاست

وضعیت ایران درآینده سوریه

گروه بين‌الملل: یک دیپلمات سابق و استاد حقوق و روابط بین‌الملل گفت: علیرغم خروج نیروهای آمریکا از سوریه، ایران در عرصه منطقه کشوری تنهاست و سایر کشورها تمایلی ندارند تهران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای حضور داشته باشد.

 داوود هرمیداس باوند در مصاحبه با یورونیوز، گفت: فعل و انفعالات جدیدی در منطقه در حال شکل گیری است که می‌تواند آثار مثبت و پیامدهای منفی برای ایران داشته باشد. تا جایی که خود ایران می‌تواند در حل مشکلات حضور داشته باشد سعی می‌شود منافع تهران هم تامین شود ولی وقتی که دیگران تصمیم گیرنده هستند طبیعی است که توجهی به منافع ایران نمی‌شود. دونالد‌ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۹ دسامبر خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اعلام و داعش را دشمن محلی ایران، روسیه و‌ترکیه خواند که آنها باید با این گروه مقابله کنند. این مساله هر چند با استقبال مقامات این سه کشور مواجه شد اما بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که این کشور همچنان به تلاش‌های خود علیه ایران در سوریه ادامه خواهد داد.
 هرمیداس باوند، می‌گوید: با خروج آمریکا از سوریه و همچنین خارج کردن نیمی از سربازان این کشور از افغانستان، حوادث منطقه شکل جدیدی پیدا می‌کند اما باید توجه داشت با اینکه آمریکا دارد سوریه را‌ترک می‌کند حرف نهایی را درباره این کشور، آمریکا و روسیه و احتمالا هم تا حدودی‌ترکیه خواهند زد و ایران به حاشیه رانده خواهد شد چون اسرائیل شدیدا با حضور ایران در این منطقه مخالف است و آمریکا هم در جهت تامین منافع اسرائیل در چنین مسیری قرار دارد. روسیه هم رابطه خاصی با اسرائیل دارد تا جایی که اسرائیل، حملات به پایگاه‌های ایرانی در سوریه را به روسیه اطلاع می‌دهد ولی روسیه به ایران اطلاع نمی‌دهد.
هرمیداس باوند می‌افزاید: روسیه تاکنون از ایران استفاده ابزاری کرده و به هیچ وجه مایل نبوده و نیست که ایران، قدرت هسته‌ای شود. قبلا هم به قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل رای داده و در شورای حکام آژانس بین‌المللی هم هیچ گاه کنار ایران نایستاد. موضع‌ترکیه هم در قبال ایران و سوریه، خیلی از اسرائیل دور نیست. منتهی اسرائیل با گستاخی مطرح می‌کند‌ترکیه به شکل دیگری.‌ترکیه به هیچ وجه مایل نیست ایران در سوریه و به طور کلی در منطقه حضور آنچنانی داشته باشد.
 استاد حقوق و روابط بین‌الملل دانشگاه تهران، ایران را کشوری تنها در منطقه می‌داند و می‌گوید: حتی پاکستان هم خیلی علاقه‌ای ندارد ایران قدرت بگیرد و رابطه نزدیک مالی با عربستان دارد و اگر بخواهیم ارزیابی بکنیم در حقیقت ایران در منطقه تنهاست. با اینکه خاکریزهایش را به خارج از ایران یعنی تا مرزهای اسرائیل منتقل کرده، اما فقط خرج می‌کند و چیزی دریافت نمی‌کند. هزینه کمک مادی و تسلیحاتی می‌کند بعد هم متهم می‌شود به حمایت از‌تروریسم بین‌المللی و حزب اله و حماس و جهاد و گروه‌هایی که آمریکا و اسرائیل،‌تروریست خطاب می‌کنند.
او در عین حال تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا در خروج نیروهای این کشور از سوریه را سیاستی انزواطلبانه خواند و گفت: آقای‌ترامپ یک سیاست شبهه انزواطلبی در پیش گرفته و هر کجا هم رفته گفته اگر آمریکا پایگاهی دارد به خاطر شماست و هزینه‌اش را خود شما باید تامین کنید. در مورد حضور این کشور در سوریه هم گفت که منافعی ندارد و اگر عربستان و بقیه می‌خواهند باید هزینه‌اش را تامین کنند. در ناتو هم همین مساله را مطرح کرد که مردم آمریکا تمایل ندارند هزینه دیگران را بدهند اما روسیه و‌ترکیه نمی‌خواهند ایران چندان بهره‌ای از سیاست شبه انزواطلبی‌ترامپ ببرد و در مساله آینده سوریه و تعیین روند این کشور، ایران را کنار خواهند گذاشت و با اسرائیل در یک مسیر قرار دارند.
با این حال برخی تحلیل گران معتقدند که اسرائیل بازنده بزرگ خروج نیروهای آمریکایی از سوریه خواهد بود و عدم حضور نیروهای آمریکایی برای اسرائیل به معنی حضور پررنگ‌تر ایران برای افزایش توانایی‌هایی نظامی‌اش در سوریه است. هرچند که اسرائیل اعلام کرده است که اجازه نخواهد داد سوریه تبدیل به زمین‌ بازی ایران شود. هرمیداس باوند که سابقه ریاست کمیته حقوق سازمان ملل را هم دارد، می‌گوید: مساله روسیه در سوریه، حل مشکلات این کشور با غرب است و برای این کشور رابطه با اسرائیل جایگاه ویژه‌ای دارد.‌ترکیه هم مشخصا در بحث سوریه در جبهه مخالف قرار داشت و تصور می‌کرد که بشار اسد ظرف چند ماه سقوط می‌کند بعد از ۶ سال حالا سعی می‌کند نقشی در تحولات فعلی این کشور داشته باشد و الان هم که بحث کردهای سوریه مطرح است و باید دید‌ترکیه به چه سمتی می‌رود اما‌ترکیه همانطور که گفتم مایل نیست ایران به عنوان یک قدرت بزرگ منطقه ای، نقشی در این تحولات داشته باشد.
اگرچه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ‌ترکیه اعلام کرده که در صورت خروج یگان‌های مدافع خلق کاری با منبج نخواهد داشت اما شورشیان مسلح تحت حمایت‌ترکیه به همراه نظامیان‌ترکیه رهسپار منبج شدند تا آنگونه که ادعا کرده‌اند عملیات نظامی برای آزادسازی این شهر را شروع کنند. به این‌ترتیب سرزمین‌های کردنشین غنی از نفت و حاصلخیز برای کشاورزی در شمال سوریه بار دیگر دستخوش تحولات سیاسی و صحنه رقابت میان دمشق، آنکارا و کرملین شد. چند روز بعد از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ایران به افغانستان سفر کرده و برای اولین بار به صورت رسمی از مذاکره این کشور با گروه طالبان سخن گفت.
هرمیداس باوند به این سفر و اظهارات علی شمخانی اشاره کرده و می‌گوید: افغانستان همسایه شرق ایران است و طبیعی است که ایران بخواهد در حل مساله افغانستان حضور داشته باشد و احتمالا نظرات حاشیه‌ای هم دارد که می‌خواهد لحاظ شود. ایران بارها از سوی مقام‌های آمریکایی متهم به ارتباط با طالبان و تجهیز این گروه شده است. داوود هرمیداس باوند می‌گوید: طالبان با پشتیبانی مالی عربستان و پشتيبانی سیاسی انگلیس و آمریکا شکل گرفته و بر افغانستان مسلط شده بود بعد از قضایای ۱۱ سپتامبر این گروه از سوی همین کشورها سرکوب شد اما اخیرا روسیه هم وارد گفت‌وگو با طالبان شده و عربستان و امارات هم وارد مذاکره با این گروه شده اند. ایران هم وقتی طالبان مستقر بود با وجود اینکه کنسولگری ایران در مزار شریف را از بین بردند بعدها وارد تعاملات اقتصادی به خصوص سر نفت شد و سعی کرد یک رابطه‌ای با طالبان ایجاد کند. به هرحال مشکل افغانستان همیشه به ضرر ایران است و ایران خواهان این است که قضیه افغانستان فیصله پیدا کند.
هرمیداس باوند می‌گوید: بحث عراق هم است که کشورهای عربی در هر حال تجدید نظر نسبت به عراق هستند و ایران هم به هر حال کشور بزرگ منطقه است و در عین حالی که مردم ایران راضی نیستند اما ایران در عراق و سوریه و لبنان و یمن حضور دارد. بنابراین فعل و انفعالاتی که در منطقه شکل می‌گیرد می‌تواند آثار مثبت یا پیامدهای منفی داشته باشد. تا جایی که خود ایران می‌تواند حضور داشته باشد در حل مشکلات سعی می‌شود به نحوی باشد که منافع ایران هم تامین شود ولی وقتی که دیگران تصمیم‌گیرنده هستند طبیعی است که آنطور که توجه آنچنانی که باید و شاید تامین نشود.

 

 

ابهامات بر سر افزایش امامزاده‌ها به قوت خود باقی است؛
باید با قدرت با امامزاده‌های جعلی برخورد شود

‌سازمان اوقاف در این دکان‌ها را ببندد؛ این جمله‌ای است که نماینده رشت آن را درباره امامزاده‌ها به کار می‌برد.
 امامزاده‌هایی که برخی معتقدند بدون حساب و کتاب در حال افزایش هستند و گویا چندان سد سخت و محکمی دربرابر آنها وجود ندارد؛ شاهد این ادعا هم صحبت‌های غلامعلی جعفرزاده است که به خانه ملت می‌گوید: در همین فاصله مجلس نهم تا مجلس دهم چندهزارتایی به آمار امامزاده‌ها اضافه شد؛ سئوالی که مردم می‌پرسند این است که داستان امامزاده‌ها کی تمام می‌شود؟ یعنی چه که تعداد آنها رو به تزاید است و چرا مرتبا افزایش پیدا می‌کند؟ این افزایش امامزاده‌ها در نزد جوانان فاقد معنا است، یک جایی باید پرونده کشف امامزاده را ببندند و مرتبا نباید امامزاده تولید شود.
به گزارش خبرآنلاین، او با اشاره به اینکه نباید بعد از تاریخی به بعد کشف امامزاده داشته باشیم، می‌گوید: کشف امامزاده‌ها باید یک جا تمام شود؛ برخی از اینها اصلا هیچ شجره‌نامه‌ای ندارد و در برخی روستاها داستان‌سازی می‌شود؛ بنابراین سازمان اوقاف باید جلوی آن را بگیرد و با این خرافات و برخی اظهارات مسئولان که موجب وهن دین است، به شدت برخورد کند، البته این صحبت جعفرزاده با واکنش سازمان اوقاف رو به رو شد و این سازمان در جوابیه‌ای با طرح این موضوع که بررسی شجره‌نامه امامزاده‌ها بر اساس کار کارشناسی است، خطاب به نماینده رشت نوشت: از این نماینده محترم به‌عنوان شخصیت حقوقی صاحب‌تریبون نظام اسلامی انتظار می‌رفت قبل از تکرارچندین باره چنین موضوعات حساسیت‌زا که به‌راحتی دست‌مایه و خوراک تبلیغاتی رسانه‌های معاند نظام نیز قرارمی گیرد به‌دوراز حاشیه پردازی مراتب را از این سازمان پیگیری می‌نمود تا عنداللزوم طی برگزاری جلسه کارشناسی آمار و اطلاعات کامل بقاع متبرکه کشور و چگونگی ثبت و ضبط آن‌ها طی چندین ساله اخیر در بستر سامانه جامع اطلاعات و مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه برای ایشان تبیین می‌شد. با وجود پاسخی که سازمان اوقاف به نماینده رشت داد اما همچنان ابهامات بر سر افزایش امامزاده‌ها به قوت خود باقی است.
محمدعلی پورمختار که در مجلس نهم ریاست کمیسیون اصل ۹۰ را به عهده داشت و اتفاقا در آن مقطع پرونده‌هایی درباره امام‌زاده‌ها در این کمیسیون مطرح شده بود، گفت: من اکنون آمار دقیقی در دست ندارم اما آخرین باری که این پرونده را در کمیسیون اصل ۹۰ پیگیری می‌کردیم تعداد امام‌زاده‌ها به ۱۱ هزار رسیده بود. آن زمان ما با طرح این موضوع تلاش کردیم به افرادی که امام‌زاده‌سازی می‌کنند هشدار بدهیم؛ تا حدودی هم جلوی این کار گرفته شد و در این راستا سازمان اوقاف هم مطلع شد و با این رویه برخورد کرد اما انتظار می‌رفت سازمان اوقاف با حساسیت بیشتری نسبت به این موضوع رفتار کند.
پورمختار درباره بحث شجره‌نامه این امام‌زاده‌ها گفت: یک فردی در قم مسئولیت تطبیق شجره نامه‌ها را دارد که آیت‌اله نوری همدانی درباره ایشان فتوایی داده‌اند که این فرد فاقد صلاحیت برای تائید شجره نامه امامزاده‌ها است. در واقع این فردی که شجره نامه امامزاده‌ها به او سپرده می‌شود تا آن را نسل به نسل برساند به یک ائمه از سوی آیت‌اله نوری همدانی زیر سئوال رفته است این درحالی است که بخشی از امامزاده‌ها از طرف این فرد شجره نامه گرفته‌اند. به نظر می‌رسد سازمان اوقاف برای جلوگیری از وهن امامزاده‌ها باید به این موضوع ورود کند. مضاف بر اینکه سازمان اوقاف متولی اصلی این امر است و تکلیف دارد به موضوع ورود کند و اجازه این سو استفاده‌ها را ندهد. نکته دیگر این است که به هر حال در این روند از مردم پول گرفته می‌شود و برای این امامزاده‌ها گنبد و بارگاه چندده میلیونی هزینه می‌شود و اگر این رویه ادامه پیدا کند حتما خسارت بار خواهد بود. او در پاسخ به این سئوال که درخواست برای ایجاد یک امامزاده بر چه اساسی شکل می‌گیرد، گفت: پشت این درخواست‌ها افراد هستند که درخواست به همان فردی که پیش از این اشاره کردم می‌دهند و نمی‌دانم ایشان بر اساس چه مبنایی موجبات ایجاد وضعیت امروز می‌شوند. این نماینده مجلس در پاسخ به این سئوال که آیا اقدامی برای تخریب امامزاده‌های جعلی صورت گرفته است، گفت: این وظیفه سازمان اوقاف است و هنوز حرکت موثری ندیدیم.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۰ -  شماره 4359
جستجو
جستجو
بالای صفحه