عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۵۱۰
ایرانی‌ها در مرکز بحران پناهجویان کانال مانش

ایرانی‌ها در صدر پناهجویان به انگلیس

افزایش ناگهانی تعداد پناهجویانی که از طریق کانال مانش با قایق راهی بریتانیا می‌شوند، باعث انتقاد از دولت و وزارت کشور بریتانیا شده و فشار سیاسی منتقدان بر دولت برای برخورد با این روند شدت گرفته است.

ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا، تعطیلات خانوادگی کریسمس و سال نو را نیمه‌کاره گذاشته و برای رسیدگی به این مشکل که پیشتر آن را حادثه‌ای جدی اعلام کرده بود، به لندن بازگشت. وزیر کشور بریتانیا اذعان کرده است که این مشکل هیچ راه حل مشخص و آسانی ندارد. به گفته مقامات و فعالان مهاجرتی، تعداد زیادی از این پناهجویان ایرانیانی هستند که سوار برقایق‌های کوچک از فرانسه و از طریق کانال مانش راهی سواحل جنوب شرق بریتانیا می‌شوند. از حدود دو ماه پیش تاکنون بیش از ۲۲۰ نفر تلاش کرده‌اند که خود را با قایق به بریتانیا برسانند. علاوه بر ایرانی‌ها، شهروندان افغانستان و سوریه هم در میان این پناهجویان دیده می‌شوند. حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت در بریتانیا، می‌گوید دولت نتوانسته کنترل وضعیت را به دست بگیرد و یکی از نمایندگان حزب محافظه‌کار، حزب حاکم، هم از فقدان رهبری در این ماجرا انتقاد کرده است.
وزیر کشور گفت: تلاش مهاجران برای طی کردن این سفر خطرناک باعث نگرانی جدی شده است. روز جمعه (هفت دی) ۱۲ پناهچو در دو قایق در سواحل دوور در بریتانیا بازداشت شدند. به گفته مسئولان از این تعداد به جز یک شهروند سوریه، بقیه ایرانی بودند. روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز روز شنبه در گزارشی وضعیت نابسامان اقتصادی در ایران را از دلایل تلاش شهروندان این کشور برای مهاجرت و رساندن خود به بریتانیا عنوان کرد. کریس هوگبن، رئیس کارگروه جرایم مهاجرتی بریتانیا که مسئول مقابله با قاچاق انسان است، به روزنامه فایننشال تایمز گفت: دولت بریتانیا عمدتا به دلیل وضعیت ایران، پناهجویان ایرانی را به کشورشان بازنمی‌گرداند. به گفته او اطلاع از این موضوع باعث هجوم ایرانی‌ها به بریتانیا و به وجود آمدن پدیده پناهجویان کانال مانش شده است. هوگبن گفت: این پناهجویان لازم نیست که پنهانی و قاچاقی به بریتانیا بیایند: تنها کافی است که خود را به آب‌های بریتانیا برسانند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۰ -  شماره 4359
جستجو
جستجو
بالای صفحه