عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۵۱۸

لاستیک خودرو؛ گمشده تازه ایرانی‌ها!

تب و تاب هر گرانی بعد از یکی دو ماه می‌خوابد مگر بازار لاستیک خودرو. تقریبا در ۲۳ استان کشور مردم به طور گسترده‌ای در حال گوگل کردن مطالب مرتبط با خرید لاستیک خودرو هستند. در خود بازار قیمت این کالا دو، سه برابر شده و کلاهبرداران برای به دام انداختن طعمه‌های خود کمین کرده‌اند.

 نتایج جستجوی لاستیک در گوگل بیشتر به عبارت ثبت‌نام لاستیک دولتی اختصاص دارد. عباراتی مثل قیمت لاستیک،لاستیک دولتی،قیمت لاستیک پراید ولاستیک دولتی سواری بیشترین تعداد جستجو را داشته و نشان می‌دهد اغلب کسانی که این کلمه را در گوگل سرچ کرده‌اند به دنبال خرید لاستیک با قیمت پایین بوده‌اند. مسئله‌ای که تقریبا برای ۲۴میلیون خانوار ایرانی صاحب ماشین دغدغه ایجاد کرده است. در این گزارش تلاش می‌کنیم جلوتر از گوگل به بخشی از سئوالات در مورد بازار لاستیک و قیمت انواع آن برای خودرو‌های مختلف بپردازیم  تا ببینیم لاستیک متناسب با هر خودرو در حال حاضر چه قیمتی داشته و نسبت به سال گذشته چه وضعیتی را پشت سر گذاشته است.  
*لاستیک پراید؛ از ۳۰۰ هزار تا یک میلیون
لاستیک‌های سایز ۱۳ مناسب برای خودرو‌های پراید، ماتیز و MVM۱۱۰ عموما قیمتی بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان دارند. البته برند‌های کم‌کیفیت‌تر این لاستیک‌ها خیلی ارزان‌تر و حدود ۳۰۰ هزار تومان ارزش دارند. مثلا لاستیک‌های چینیتری انگلسایز ۱۳، ۴۰۰ هزار تومان فروخته می‌شوند. همین لاستیک‌ها پارسال ۲۸۰ هزار تومان قیمت داشتند. لاستیک‌های دولتی سایز ۱۳ که به راننده‌های تاکسی پراید و پراید ۱۴۱ اختصاص پیدا کرده، آنچنان تفاوت قیمتی با بازار آزاد ندارند. چراکه یک جفت آن برای راننده‌های پراید معمولی ۲۹۰ هزار تومان و برای راننده‌های پراید ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد.
* لاستیک پژو؛ از ۳۳۰ هزار تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار
لاستیک سایز ۱۴ به درد پژو پارس، پژو ۴۰۵ و پژو ۲۰۶ و رانا و روآ می‌خورد. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد قیمت انواع لاستیک سایز ۱۴ موجود در بازار در محدوده قیمتی یک میلیون تومان است. ارزان‌ترین لاستیک سایز ۱۴ که می‌شود پیدا کرد لاستیک تیگار است که جزو برند‌های متفرقه به حساب آمده و یک جفت آن ۳۳۰ هزار تومان قیمت دارد. لاستیک بریجستون که از برند‌های معروف لاستیک محسوب می‌شود ۹۶۰ هزار تومان قیمت خورده است.
*لاستیک سمند و تندر؛ از ۳۳۰ هزار تا دو میلیون تومان
خودرو‌های سمند، زانتیا، تندر ۹۰، دنا، برلیانس، آریو و پژو پارس LX چرخ‌های مشابه هم دارند و لاستیک سایز ۱۵ برای آن‌ها مناسب است. لاستیک‌های سایز ۱۵ تنوع برند بیشتری دارند و قیمت ایرانی‌های آن کمی پایین‌تر از سایز ۱۴ است. به طور مثال لاستیک بارز سایز ۱۵ سایز فابریک ۴۰۰ هزار تومان قیمت دارد. البته سال گذشته این لاستیک ۲۷۰ هزار تومان قیمت داشت و بعد از رسیدن به قله ۵۲۰ هزار تومان در شهریور، حالا به قیمت ۴۰۰ هزار تومان رسیده. لاستیک یزد تایر با طول عمر ۵۰ تا ۶۰ کیلومتر، بین ۵۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد و همین لاستیک سال گذشته ۳۲۰ هزار تومان می‌ارزید. بریجستون‌های تایلند با توجه به طول عمر بیشتری که دارند (۸۰ کیلومتر) گران‌تر بوده و یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته می‌شوند. این بریجستون‌ها پارسال ۵۵۰ هزار تومان قیمت داشتند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۲ -  شماره 4360
جستجو
جستجو
بالای صفحه