عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۵۲۳
ورود سالانه یک میلیون نفر به بازار کار؛ دهه شصتی‌ها هنوز در جستجوی شغل هستند

۳/۲ میلیون بیکار مطلق در کشور وجود دارد

گروه اقتصادي: هجــوم سالانه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و متولدین اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ به بازار کار مساله‌ای جدی برای دولت است، مساله‌ای که تاکنون هم راهکار جدی برایش وجود نداشته است و بیکاری همچنان یکی از چند معضل اصلی اقتصادی مردم ایران است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی از تصمیمات و اتخاذ سیاست‌های جدید دولت برای حمایت از تولید و اشتغال در جلسه هیئت وزیران خبر داد.
فرهاد دژپسند در دیدار با آیت‌اله نوری همدانی، گفت: بر اساس سیاست‌های اتخاذ شده در جلسه  هیئت وزیران، کلیه نیازهای اولیه و کالاهای واسطه‌ای مورد نیاز تمام واحدهای تولیدی و صادراتی کشور تامین خواهد شد. انتظار می‌رود با اعمال مدیریت ناشی از تصمیمات جدید هیئت دولت، شاهد ثبات بیشتری در اقتصاد کشور باشیم.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی نظام و به ویژه مراجع عظام، رفع مشکل بیکاری است، گفت: بر مبنای تحولات جمعیتی، طی سال‌های اخیر، همه ساله، بخش عظیمی از متولدین دهه ۶۰ پا به عرصه اشتغال گذاشته و به جمع متقاضیان کار می‌پیوندند و به همین دلیل، سالی یک میلیون شغل جدید برای پاسخگویی به این خواسته، مورد نیاز است. دژپسند با بیان اینکه متاسفانه به واسطه تحریم‌های ظالمانه موجود، در حال حاضر، محدودیت هایی برای تامین سالانه یک میلیون نفر اشتغال وجود دارد، با این حال در دوره حدودا پنج ساله دولت یازدهم و دوازدهم، حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد شد که گر چه از نظر ما ناکافی است، اما رقم چشمگیری است. وزیر اقتصاد گفت: در ماه‌های ابتدایی پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام، وضعیت اقتصادی کشور حالت ناپایدار به خود گرفت که تا حد زیادی بخاطر افزایش انتظارات تورمی و نگرانی بابت آینده بود اما دولت از آبان ماه امسال موفق به کنترل اوضاع شد و با برنامه‌های در دست اجرا، شرایط به مراتب، بهتر نیز خواهد شد.
۳ میلیون بیکار مطلق در کشور
در همین رابطه، رئیس مرکز آمار از اشتغال ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به صورت کامل خبر داد و گفت: سه میلیون و ۲۰۰ هزار بیکار مطلق در کشور وجود دارد.
امید علی پارسا در حاشیه جلسه اعضای شورای برنامه ریزی و توسعه استان همدان، افزود: البته تعداد شاغلان بیشتر از این عدد است اما برخی مبنا را درباره بیمه و تامین معیشت می‌دانند ولی موضوع معیشت از کار و تولید به طور کامل جداست. وی، افراد دارای اشتغال ناقص که بین یک تا ۴۴ ساعت در هفته کار می‌کنند را ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اعلام و اضافه کرد: نرخ تورم نقطه‌ای کشور ۳۷. ۵ درصد و نرخ تورم ۱۲ ماهه ۱۸ درصد است.
رئيس مرکز آمار ایران افزود: نرخ بیکاری کشور در پاییز امسال نسبت به پاییز سال گذشته ۱۱. ۷ درصد باقی مانده است و در استان همدان نیز ۷. ۲ درصد آخرین نرخ بیکاری است. پارسا اظهار داشت: نرخ‌های استانی خطای نسبی ۲۰ درصدی دارد یعنی عددی که گفته می‌شود ۲۵ درصد همین عدد ممکن است کمتر یا بیشتر باشد، یعنی نرخ بیکاری همدان بین ۶. ۲ و ۹. ۲ درصد است و این برآوردی است که وجود دارد. وی با بیان اینکه نرخ مشارکت اقتصادی سالجاری در کشور ۴۰. ۵ درصد و در استان همدان ۴۰. ۲ درصد است، گفت: همدان جزو استان‌هایی است که نرخ بیکاری در آن نسبت به متوسط کشور کمتر است.
 رشد ۳ درصدی بیکاران تحصیلکرده
بررسی گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد، درپاییز امسال نرخ بیکاری جوانان (۱۵تا۲۴ سال) حدود ۲۷ درصد بوده و سهم بیکاران فارغ التحصیل دانشگاه از کل بیکاران حدود ۳ درصد افزایش یافته است.
گسترش بیکاری در کشور موجب کاهش درآمدها و در نتیجه رفاه مردم در جامعه می‌شود؛ مساله‌ای که می‌تواند باعث به وجود آمدن انواع آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی در جامعه شود. افزایش نرخ بیکاری از طریق افزایش بار تکفل بر افراد موجب ایجاد آثار ناگوار اجتماعی - اقتصادی و در نتیجه گسترده شدن فقر و نابرابری و در نهایت تضعیف رفاه اجتماعی می‌شود.
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران از نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار در پاییز سال ۱۳۹۷، بررسی نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۱۱. ۷ درصد از جمعیت فعال کشور (شاغل و بیکار) بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور افزایش ۰. ۶ درصدی این شاخص، نسبت به فصل مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد و جمعیت بیکار کشور با ۵۶ هزار و ۳۷۴ نفر افزایش به سه میلیون و ۱۵۹ هزار نفر رسیده است.
به وجود آوردن بستر ایجاد اشتغال برای یک میلیون نفر در سال کار بسیار سختی به نظر می‌رسد؛ ایجاد این بستر جز با تقویت دو ستون فعالیت‌های تولیدی و عمرانی حاصل نمی‌شود. برخی کارشناسان معتقدند با وجود بالا رفتن قیمت ارز و به صرفه نبودن سیل واردات کالاهای شرقی کم کیفیت از سویی و اعمال تحریم‌های مبادلاتی غربی از سوی دیگر حالا بهترین فرصت برای تمرکز و سرمایه‌گذاری روی حوزه‌های تولیدی است تا علاوه بر ایجاد اشتغال از منفی شدن رشد اقتصادی هم جلوگیری کنیم. از سوی دیگر اهمیت فعالیت‌های عمرانی در ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی کمتر از حوزه تولید نیست.

 

 

 

 در پی تلاطمات ماه‌های قبل؛
 ۲۲ میلیارد دلار ارز از کشور خارج شد

عضو هیئت ‌رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با حمایت از تصمیمات بانک مرکزی برای مقابله با سوداگران بازار ارز گفت: تلاطم‌های ارزی ماه‌های پیش نتیجه کم کاری بعضی از معاونین سابق بانک مرکزی بود که در پی آن ۲۲ میلیارد دلار ارز از کشور خارج شد.
محمدرضا پورابراهیمی درباره مصوبه بانک مرکزی برای تعیین سقف‌تراکنش‌های مالی روزانه به تسنیم گفت:هر گونه اقدامی که بتواند نظارت را بر عملیات بازار پول بیشتر بکند و باعث اقتدار عمل بیشتر بانک مرکزی شود، مورد حمایت ماست.وی افزود:عملکرد بانک مرکزی در زمینه حذف چک‌های تضمینی، بررسی‌تراکنش‌ها و تبدیل سودهای روزشمار به ماه شمار در مدیریت بازار نقدینگی موثر است.
در همین رابطه امیر خجسته، عضو هیئت ‌رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره آثار مثبت اعمال سقف‌تراکنش‌های مالی بر بازار ارز گفت:اقدام بانک مرکزی، کار خوب و پسندیده‌ای است و به نظر من باید‌تراکنش‌های مالی کنترل شود. این کار نیاز به مصوبه هم نداشت زیرا جزء وظایف ذاتی بانک مرکزی محسوب می‌شود. البته افرادی که در مافیای این برنامه‌ها حضور دارند راهکار دور زدنش را می‌دانند، لذا بانک مرکزی باید با قاطعیت اقدامات خود را ادامه دهد.
نماینده همدان با اشاره به استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان برای جابه‌جایی‌های کلان پول اظهار داشت: کجای دنیا این‌طور هرج و مرج وجود دارد؟ ما مسئولین راه‌ها را باز کرده‌ایم تا یک عده که با ما در ارتباط هستند این اقدامات را انجام دهند، بانک مرکزی از ابتدا باید این راه را مسدود می‌کرد. تلاطم‌های اخیر ارزی نتیجه کم کاری بعضی از معاونین سابق بانک مرکزی بود که حالا یک عده از آن‌ها دفاع می‌کنند. هزاران میلیارد تومان در کشور جابجا شد که در نتیجه این روند ۲۲ میلیارد دلار به خارج از کشور رفت. این مسائل کار باندهایی بود که به قدرت و ثروت وصل بودند.

 

 

با پذیرش استعفای قاضی‌زاده هاشمی؛
 معاون نوبخت سرپرست وزارت بهداشت شد

رئیس‌جمهور در حکمی با پذیرش استعفای قاضی‌زاده هاشمی، سعید نمکی را به عنوان سرپرست جدید وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب کرد.
نمکی دارای دکترای ایمونولوژی پزشکی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. او پیش از این معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه بود.  نمکی، ‌که از سوی رئيس‌جمهور به عنوان سرپرست وزارت بهداشت منصوب شده، از معاونان محمدباقر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه، می‌باشد! همان مرکزی که بودجه وزارت بهداشت را کاهش داد تا وزیر، ناچار به استعفا شود و بگوید: من آدم کم تحملی نیستم ولی کارد به استخوان رسیده... می‌خواهند دوباره رانتخوارها را بیاوریم اما ما از این جنس نیستیم... اصلا اشتباهی اومدیم همکارشون شدیم، اشتباهی که کردم این بود که اعتماد کردم. ۳۵ هزار میلیارد تومان صرف موسسات مالی و اعتباری فاسد کردند ولی سازمان برنامه و بودجه برای طرح تحول سلامت ۱۶ هزار میلیارد داد.
حال با انتصاب این چهره از حلقه موسوم به نوبخت به جای هاشمی که از معدود وزیران دارای اعتماد به نفس بود، به نظر می‌رسد پس از حذف طیب‌نیا از وزارت اقتصاد، آخوندی (وزارت مسکن و راه) و حالا قاضی‌زاده هاشمی از دولت، افکار و سیاست‌های پرچالش در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و داخلی، حلقه نوبخت به طور کامل بر دولت مسلط شده و در دو سال باقیمانده از عمر دولت دوم روحانی روزهای سخت‌تر از اکنون در انتظار او و دولتش خواهد بود. در همین زمینه کانال دیده‌بان دولت نوشت: با عدم دیدار حسن روحانی با وزیر بهداشت بعد از استعفا، پیشنهاد وزارت به علی نوبخت و سرانجام انتصاب معاون نوبخت به سرپرستی وزارت بهداشت همه شایعات روزهای اخیر تایید شد و نقش محوری محمدباقر نوبخت در استعفای اعتراضی حسن هاشمی عیان شد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۵ -  شماره 4361
جستجو
جستجو
بالای صفحه