عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۵۲۵
کدام کاپیتان جام ۱۵ کیلویی را لمس می‌کند؟

قاره کهن، ۲۴ تیم و میلیاردها آرزو

گروه ورزشی:از امروز پرجمعیت‌ترين قاره جهان در فوتبال غرق می‌شود. برای عاشقان فوتبال گذراندن روزهای سرد زمستان با تماشای فوتبال‌های پر هیجان بهترین راه رسیدن به بهار است؛ بهاری که برای کشور قهرمان ۱۱ بهمن و زودتر از همیشه مي‌رسد.

از زمانی که اعضای کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفتند تا آسیا بعد از آمریکای جنوبی، دومین قاره‌ای باشد که در آن کشورها، تحت عنوان مسابقاتی به نام جام‌ملت‌ها با هم مسابقه دهند، تقریبا ۶۳ سال می‌گذرد. در این زمان طولانی اتفاقات زیادی افتاده است. کشورهایی از قاره آسیا جدا و کشورهای جدیدی به این مسابقات اضافه شدند. برخی از کشورها به دلایل مختلف تحت عنوان نام‌هاي مختلف در طول این سال‌ها وارد مسابقات مي‌شدند.جام‌ملت‌های پیش رو از ۱۵ دی به میزبانی امارات آغاز می‌شود اولین دوره ای است که با حضور ۲۴ تیم برگزار می‌شود. قرقیزستان، فیلیپین و یمن اولین حضور خود در این رقابت‌ها را تجربه می‌کنند. البته یمن قبلا تحت نام یمن جنوبی در جام‌ملت‌ها شرکت کرده بود. دو تیم برتر هر گروه به همراه چهار تیم سوم برتر، ۱۶ تیم مرحله یک هشتم را تشکیل می‌دهند.مسابقات با بازی امارات- بحرین از گروه A  افتتاح می‌شود. گروهی که ویتنام و هند هم در آن حضور دارند. به احتمال زیاد امارات شانس نخست صعود از این گروه است و بحرین و ويتنام باید برای دوم شدن با یکدیگر رقابت کنند. اماراتی‌ها بزرگترین ستاره خود یعنی عمر عبدالرحمان را در این جام به دلیل مصدومیت در اختیار ندارند.استرالیا با نشان قهرمانی دوره پیش در گروه B برای صعود کار سختی ندارد و رقیبانش یعنی سوریه، فلسطین و اردن رقابت فشرده‌ای برای صعود به عنوان تیم دوم و شاید یکی از تيم‌های برتر سوم دارند. فلسطین با تساوی برابر ایران نشان داد حریف دست و پا بسته ای برای هر ۳ تیم نخواهد بود.
ژاپن با بیشترین قهرمانی(۴ بار) و با یک مربی وطنی در گروه F قرار دارد. اگر همه چیز عادی پیش برود عمان و ترکمنستان نمی‌توانند برای سامورایی‌ها دردسر درست کنند و فقط ازبکستان به اصطلاح می‌تواند یقه آن‌ها را بگیرد. ازبکستانی که تیم امیدش را از چند سال قبل تا امروز حفظ کرده و با ترکیبی یکدست و آماده وارد مسابقات مي‌شود.لقب سرحال‌ترين تیم این جام شاید برازنده کره جنوبی باشد. آنها در بازی‌هاي دوستانه اخیر خود اروگوئه را شکست دادند و برابر شیلی به تساوی رسیدند. البته آخرین بازی آنها برابر عربستان بود که بدون گل به پایان رسید. کره ستاره‌هاي زیادی دارد که آماده ترینشان سون هیونگ مین، شماره هفت تاتنهام است. آن‌ها آنقدر به صعود از گروهشان اطمینان دارند که موافقت کرده‌اند که سون از بازی سوم گروهی به جمع ملی پوشان کره‌ای اضافه شود و تا قبل از آن برای تاتنهام بازی کند. از ۳ تیم دیگر گروه سوم فقط چین سابقه حضور در این رقابت‌ها را دارد و فلیپین و قرقیزستان باید مراقب باشند در اولین حضورشان تجربه بدی را پشت سر نگذارند. اگر ژاپن و کره جنوبی به عنوان صدرنشین صعود کنند و به فینال برسند قطعا یکی از جذاب‌ترين فینال‌هاي تاریخ آسیا را شاهد خواهیم بود.
عربستان سرگروه گروه E است؛ رده بندی این گروه با حضور قطر، لبنان و کره شمالی شاید از دیگر گروه‌ها کمی سخت تر باشد اما در شرایط عادی عربستان و قطر گزینه‌هاي نخست صعود هستند. ژاوی ستاره سابق بارسلونا و فعلی السد قطر شانس قطر برای قهرمانی را بیشتر از عربستان در نظر گرفته است.بیشتر بنگاه‌های شرط بندی روی قهرمانی تیمی شرط بسته اند که در گروه D با عراق، ویتنام و یمن همگروه است. ایران با کی‌روش از شانس بالایی برای قهرمانی برخوردار است مخصوصا اگر در گروهش صدرنشین شود تا نیمه نهایی حریف بزرگی در مسیرش قرار نمی گیرد. ۸ سال از حضور کیروش در تیم ملی ایران مي‌گذرد و قهرمانی در جام ملت‌هاي آسیا مي‌تواند هم مردم و هم کی‌روش را راضی کند. هرچند کی‌روش به دست آوردن قلب مردم را بالاتر از جام قهرمانی می‌داند.  ۱۱ بهمن جام قهرمانی روی دست یکی از کاپیتان‌ها بالا می‌رود؛ ممکن است ژاپن قهرمان شود و فاصله را با رقیبانش بیشتر کند. شاید کره جنوبی بعد از ۵۹ سال سومین قهرمانی اش را جشن بگیرد. عربستان و ایران هم اگر قهرمان شوند، کنار ژاپن با ۴ قهرمانی قرار می‌گیرند. استرالیا را هم نباید فراموش کنیم که می‌تواند به تیم هایی که پشت سر هم قهرمان شده‌اند بپیوندد. شاید هم عراق که در سال ۲۰۰۷با شگفتی قهرمان شد. هر چه هست فوتبال آسیا یک ماه پر هیجان را پیش رو دارد؛ فوتبالی که خاصیتش غافلگیری است پس خودتان را برای هر اتفاقی از حالا آماده کنید.
*ایران موفق‌ترین میزبان
در شانزده دوره گذشته رقابت‌های فوتبال جام‌ملت‌های آسیا، ۷ بار تيم‌های میزبان موفق شده‌اند جام را در خانه خود نگه دارند که در بین آنها ایران موفق‌ترين عملکرد را به خود اختصاص داده است.جام‌ملت‌های ۲۰۰۷ به صورت مشترک در چهار کشور ویتنام، اندونزی، تایلند و مالزی برگزار شد و به جز این دوره، هنگ کنگ، کره جنوبی، رژیم اشغالگر قدس، ایران، تایلند، کویت، سنگاپور، قطر، ژاپن، امارات، لبنان، چین و استرالیا، دیگر کشورهایی هستند که به صورت مستقل تجربه میزبانی از جام‌ملت‌های آسیا را دارند.ایران و قطر تنها کشورهایی هستند که تا پیش از این ۲ بار از این بازي‌ها میزبانی کرده‌اند و با برگزاری هفدهمین دوره این بازي‌ها، امارات هم به سومین کشوری تبدیل مي‌شود که ۲ بار از این بازي‌ها میزبانی کرده است. تاکنون ۷ بار تيم‌های میزبان توانسته‌اند قهرمانی را به دست آورده و جام را در کشور خود حفظ کنند و  کره‌جنوبی اولین کشوری بود که موفق به انجام این کار شد. کره‌ در سال ۱۹۶۰ برگزار کننده دومین دوره از مسابقات جام‌ملت‌های آسیا بود که با قهرمانی در این مسابقات نخستین میزبان - قهرمان این بازی‌ها شد.در سومین و چهارمین دوره جام‌ملت‌های آسیا در سالها ۱۹۶۴ و ۱۹۶۸ دو بار دیگر این اتفاق تکرار شد و رژیم اشغالگر قدس و ایران هم توانستند در اولین میزبانی‌هاي خود در آسیا قهرمان جام‌ملت‌ها شوند تا در ۳ دوره پی در پی میزبان بازي‌ها قهرمان بازی‌ها هم باشد.تیم ملی ایران با میزبانی در سال ۱۹۷۶ و تکرار قهرمانی، تبدیل به اولین تیمی شد که در قهرمانی هت تریک کرده و اولین کشوری که ۲ بار در خانه جام را بالای سر برده است. همچنین ایران اولین کشوری بود که ۲ بار از این بازي‌ها میزبانی کرد.کویت سومین کشوری بود که بعد از کره و ایران توانست جام را در خانه حفظ کند. تنها قهرمانی کویت در این مسابقات به سال ۱۹۸۰ باز مي‌گردد که این مسابقات به میزبانی همین کشور برگزار شد؛ اما  اماراتی‌هاي میزبان  هم با توپی پر وارد این بازي‌ها شده‌اند. در صورتی که موفق به قهرمانی در این تورنمنت شوند، تبدیل به هشتمین تیمی می‌شود که جام قهرمانی آسیا را در خانه حفظ کرده است.
*جهانبخش بازی اول نیست
تیم ملی دراولین بازی خود در جام‌ملت‌ها ۱۷ دی به مصاف تیم یمن مي‌رود و بر اساس اعلام سرمربی ایران علیرضا جهانبخش غایب بزرگ این دیدار خواهد بود. کارلوس کی روش در این باره گفت: از دید پزشکی و فنی، ما باور قوی داریم که جهانبخش به موقع برای این مسابقات ریکاوری خواهد کرد، اگرچه احتمالاً او بازی اول مقابل یمن را از دست خواهد داد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۵ -  شماره 4361
جستجو
جستجو
بالای صفحه