عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۵۲۹
وضعیت معابر مناطق محروم اهواز بحرانی است؛

بارندگی و تکرار تراژدی آبگرفتگی معابر

گروه دیار کارون: بارندگی‌های اخیر استان خوزستان در کنار رحمت الهی با سوء مدیریت برخی مدیران‌تراژدی تلخ آبگرفتگی معابر و‌تردد سخت شهروندان را به همراه داشته و کسب و کار را با مشکل مواجه کرده است.

 باران رحمت الهی بار دیگر در آسمان استان خوزستان بارید و چهره دیگری به شهرستان‌های استان بخشید، چهره‌ای که نشاط، شادی و سرور همراه طراوت مضاعف را می‌توان در آن مشاهده کرد.
میزان این بارندگی در شهرستان‌های استان خوزستان مختلف است، به گونه‌ای که در برخی شهرستان‌ها  هیچگونه بارندگی وجود نداشته و براساس گزارش هواشناسی ۰ میلی متر و برخی نیز تا قریب به ۳۰ میلی متر رسیده‌اند. اما مسئولان هواشناسی استان خوزستان پیش از بارندگی نسبت به ورود پدیده فراگیر در استان خوزستان اعلامیه‌ای صادر و هشدارهای لازم را گفته بودند تا دستگاه‌های اجرایی نسبت به اتخاذ تصمیمات لازم فرصت کافی را داشته باشند و مردم هرگونه برنامه‌ریزی برای مسافرت یا‌تردد را با رعایت ایمنی لازم انجام دهند. همچنین اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان نیز اخطاریه‌ای نسبت به پدیده فراگیر بارندگی و آماده باش سایر دستگاه‌ها و عدم خروج فرمانداران را صادر کرده تا تجربه تلخ بارندگی‌های اخیر در استان بار دیگر تکرار نشود. اما طی ۲۴ ساعت بارندگی در استان خوزستان با وجود هشدار هواشناسی و اخطاریه‌ای مدیریت بحران استان خوزستان اما‌تراژدی تلخ گرفتگی معابر،‌تردد سخت شهروندان و اتفاقاتی که تکرار آنها تنها تلخی گذشته را یادآوری می‌کند، مشاهده شد. وقوع این اتفاقات تلخ موجب تعطیلی یا کندی در کسب و کار شهروندان نیز شده و باران رحمت با سوء مدیریت مسئولان به عاملی در مختل شدن کسبه تبدیل گردیده است.
 بلاتکلیفی دفع آب‌های سطحی
آبگرفتگی معابر کلانشهر اهواز بعد از بارش‌ها یکی از معضلات و مشکلاتی است که نه شهرداری معتقد است متولی ساماندهی آن است و نه سازمان آبفا بنابراین این معضل هرسال با همان شکل و شمایل قبلی رها می‌شود و تا کنون فکری اساسی برای رفع این موضوع نشده است.
 بارش‌های زودهنگام پاییزی در اهواز سبب شد معضل فراموش شده این کلانشهر برای شهروندان دردسر ساز شود البته بارش‌ها تنها نقاط آب گرفته شده در شهر را آشکار نکردند بلکه از قدیمی و فرسوده بودن سیستم فاضلاب شهر، نبود یک سیستم مجزا برای دفع آب‌های سطحی همچنین غافلگیر شدن مسئولان آبفا و شهرداری اهواز نیز پرده برداشت.
فعالان و معتمدان مناطق محروم اهواز در نشستی با اعضای شورای شهر، وضعیت آسفالت و فاضلاب شهری به ویژه در منطقه ۶ را بحرانی دانسته و خواستار رسیدگی فوری شدند. خرابی آسفالت به‌ویژه در منطقه شش، آلودگی و قطعی آب شرب، جاری بودن فاضلاب در معابر و عدم توزیع عادلانه امکانات شهری از جمله مشکلاتی بود که فعالان مناطق محروم، خواستار رفع آنها درسریع‌ترین زمان ممکن شدند.
جعفر شعبان‌پور یکی از فعالان اجتماعی در این جلسه با بیان اینکه مسئولان نباید مردم را از نظام اسلامی ناامید کنند، اظهار کرد: مردم از منتخبان خود در شورای شهر انتظارات بسیاری دارند که کاملا به‌جا هستند. وی با بیان اینکه معابر اهواز با اندکی باران غرق می‌شوند، افزود: مردم مناطق محروم اهواز از بوی بد فاضلاب و خرابی آسفالت به سطوح آمده‌اند، این حق مردم نیست که به‌ دلیل بی‌توجهی مسئولان، به بیماری‌‌های مختلف مبتلا شوند یا خودروهای آنها آسیب ببیند.
 محمدرضا عالی‌پور معاون سازمان خدمات شهری شهرداری اهواز در این باره، اظهار داشت: در بند۱و۲ قانون شهرداری‌ها تعریف آب‌های سطحی به این شرح است که آب‌های سطحی به معنای آب‌ تولید شده؛  از بارش‌های جوی که به درون زمین نفوذ نکرده و مستقیما از سطح زمین به زهکش‌هاو فاضلاروها وارد می‌شود به عبارت دیگر آب‌های سطحی نوعی آب روان است که به فاضل‌روها و لوله‌های انشعابی می‌ریزد.
وی افزود: به موجب قانون توزیع عادلانه آب و قانون تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب؛ متولی امر هر گونه مجاری آب، بستر، تعیین حریم، تجاوز به حریم متعلق به وزارت نیرو بوده و قانون گفته است که شرکت‌های آب و فاضلاب در شهرها برای به عهده گرفتن تمام مسئولیت‌های فاضلاب و آب‌های زائد تشکیل می‌شوند.
* دفع آب‌های سطحی در بلاتکلیفی
محمدرضا ایزدی عضو شورای شهر اهواز درباره وضعیت آب‌های سطحی اهواز با بیان اینکه تا زمانی که فاضلاب جز وظایف شهرداری بود و لایروبی و ایجاد فاضلاب توسط شهرداری انجام می‌شد مشکلی وجود نداشت، اظهار داشت: از دهه هفتاد بعد از تاسیس سازمان آبفا، مسئولیت سیستم فاضلاب را به سازمان آبفا دادند و متاسفانه وضعیت آب‌های سطحی بلاتکلیف ماند چرا که شهرداری معتقد است طبق روال قدیم آب‌های سطحی باید از طریق فاضلابها دفع شود اما آبفا می‌گوید که دفع آب‌های سطحی مربوط به شهرداری است. وی افزود: در کلانشهر اهواز زیرساخت خاصی برای دفع آب‌های سطحی وجود ندارد بنابراین تا زمانی که زیرساختی به وجود نیاید باید کماکان مانند چند دهه اخیر آب‌های سطحی از طریق فاضلاب هدایت و دفع شوند،  همچنین در حال حاضر با توجه به وضعیت موجود بهترین راه حل این است که شهرداری و آبفا با کمک هم نسبت به لایروبی فاضلاب‌ها اقدام کنند تا آب‌های سطحی بعد از بارش به راحتی دفع شوند. در صورتی که فاضلاب نزدیک محل آبگرفتگی باشد امکان ایجاد سیستم دفع آب‌های سطحی وجود دارد اما محل‌های آبگرفتگی یک نقطه یا ده نقطه نیست بنابراین پرداختن به این کار زمان بر بوده اما نقاطی که واقعا مشکل آفرین باشند شهرداری برای رفع مشکلات دست به کار شده است.
فاضلاب‌ها لایروبی نشدند
وی از لایروبی نشدن فاضلاب‌ها طی ۴ سال اخیر خبر داد و گفت: مدیران آبفا نسبت به سایر مدیران اهوازی و مردم اطلاع دارد که کدام نقاط اهواز مشکل گرفتگی فاضلاب دارد و شهرداری نیز نقاطی را که بیشترین محل جمع شدن آب، گرفتگی فاضلاب و عدم دفع آب وجود دارد را مرتب به آب و فاضلاب گزارش می‌‌دهد.
* به عهده شهرداری است
فردوس کریمی، مدیرعامل سازمان آبفا اهواز در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه شهرداری معتقد است که سیستم دفع آب‌های سطحی و فاضلاب یکی هستند، گفت: طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها و طبق نشریه ۳-۱۱۸ متولی دفع آب‌های سطحی شهرداری است.  آبگرفتگی بعد از بارش‌ها بیشتر از اینکه حاصل فرسوده بودن سیستم فاضلاب شهری و یا نبود سیستم دفع آب‌های سطحی باشد؛ حاصل نداشتن یک متولی مشخص برای رسیدگی و پرداختن به این موضوع است چرا که اگر حل این معضل به جای پاسکاری شدن بین دو سازمان آبفا و شهرداری اهواز مسئول خاصی را داشت شایدسریعتر مورد بررسی و رفع شدن قرار می‌گرفت.
بنابراین شهروندان از بالاترین مسئول استان انتظار دارند با مشخص کردن متولی این معضل نسبت به رفع آن هرچه سریعتر اقدام شود چرا که بر کسی پوشیده نیست اغلب مناطق این کلانشهر در همان دقایق ابتدایی بارش‌ها دچار آبگرفتگی و مختل کردن زندگی شهروندان می‌شود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۵ -  شماره 4361
جستجو
جستجو
بالای صفحه