عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۵۳۷
تحریم کامل ارتش كي‌روش در رسانه‌هاي میزبان

سیاسی ترین جام‌ملت‌های تاریخ

گروه ورزشی: تیم ملی ایران یکی از ۵-۶ مدعی اصلی قهرمانی در جام ملت‌ها محسوب می شود.

شاگردان كي‌روش بیش از نیم دهه است که در صدر جدول رنکینگ آسیا جای دارند و در این سال‌ها کمتر پیش آمده که مغلوب تیم‌هاي آسیایی شوند. علاوه بر این، در ترکیب تیم ملی بازیکنان شناخته شده در سطح جهان زیاد دیده می شوند؛ سامان قدوس بازیکن حاضر در لوشامپیونه فرانسه، علیرضا جهانبخش وینگر تیم برایتون، سردار آزمون با سابقه گلزنی به بایرن مونیخ، علیرضا بیرانوند با مدال نایب قهرمانی آسیا و مهار پنالتی رونالدو و... که همگی مورد توجه فوتبال دوستان آسیایی و حتی اروپایی قرار دارند.با تمام این تفاسیر، روزنامه‌ها و وبسایت‌هاي خبری کشور میزبان جام ملت‌هاي آسیا یعنی امارات اخبار حول تیم ملی ایران را آنطور که باید و شاید پوشش نداده اند و اگر از چند خرده خبر عبور کنیم، می توانیم به جرات بگوییم که هیچ مطلبی از تیم ملی ایران در این رسانه‌ها دیده نمي‌شود!
 * تاثیر روابط سیاسی بر فوتبال
شاید در شعار بتوان فوتبال را جدا از سیاست دانست اما حداقل در منطقه خاورمیانه چنین موضوعی به هیچ عنوان با واقعیت مطابقت ندارد. فراموش نکنیم فدراسیون فوتبال ایران چند ماه درگیر قانون منع به کار گیری بازنشستگان بود، لیگ قهرمانان آسیا چند سال است که به خاطر روابط سیاسی ایران و عربستان مصاف نمایندگان این دو کشور را در زمین بي‌طرف برگزار می کند و همچنین در سال‌هاي اخیر کشورهایی نظیر قطر و امارات نیز به صف این منازعات پیوسته‌اند. حالا تاثیر روابط تیره و تار سیاسی ایران و امارات را می توان در پوشش رسانه ای جام ملت‌ها نیز مشاهده کرد. جایی که حتی رسانه‌هاي خصوصی امارات به دلایل مختلف که می توان به تفصیل بررسی کرد، از نوشتن در خصوص تیم كي‌روش سر باز می زنند و به مدعی اصلی قهرمانی توجه چندانی نمي‌کنند. اگرچه این اتفاق اهمیت چندانی هم برای ایران ندارد، اما کشور میزبان ملزم به میهمان نوازی و رعایت عدالت در تمام موضوعات است. روزنامه‌هاي الخلیج، الامارات، الاتحاد، شرق الاوسط و... از جمله نشریاتی هستند که موضع این چنینی در قبال تیم ملی ایران داشته‌اند.
برگزاری تورنمنت فوتبال در آسیا باوجود تنش بین کشورهای این منطقه مسبوق بالسابقه است. پس از پایان جنگ ایران - عراق و جنگ خلیج فارس، جام ملت‌هاي آسیا ۱۹۹۲ هیروشیما و شدیدتر از آن مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ با التهاب و تنش بسیار زیاد برگزار شد. آن زمان کشورهایی نظیر ایران، کویت و سوریه در یک جبهه حضور داشتند و آن طرف کشورهایی نظیر عراق، عربستان سعودی و حتی امارات متحده عربی بودند. آتش اختلافات و جنگ افروزی این کشورها سبب شد تا دیدارها حساسیت فرا فوتبالی به خود بگیرند و به طور مثال مصاف ایران و عراق در مهر ماه ۷۳ یا جدال ایران و عربستان در آخرین بازی مرحله مقدماتی که هر دو با شکست تیم ایران همراه شده، آمیخته با تنش‌ها و درگیری‌هاي سیاسی برگزار شدند.اکنون نیز جام ملت‌هاي آسیا ۲۰۱۹ در شرایطی برگزارشد که ایران و عربستان همچون گذشته منازعات سیاسی شدیدی با یکدیگر دارند. علاوه بر ایران، کشور قطر نیز از چند سال گذشته با عربستان جدل داشته است. در جبهه ایران علاوه بر قطر، می توان کشورهایی نظیر سوریه، یمن و عراق را دید. آن طرف امارات متحده عربی مهم ترین یار عربستان است. در این بین باید بررسی کرد و دید که آیا نظر فوتبال دوستان این کشورها نیز مطابق با اتفاقات سیاسی است یا خیر؟
 امارات ۲۰۱۹ در جایگاه قطر ۱۹۸۸
این نخستین تجربه ایران در تحریم رسانه‌ای از سوی کشور میزبان نیست. ایران و قطر اگرچه از ابتدا روابط دوستانه ای باهم داشتند اما از آغاز جنگ بین ایران و عراق، دچار اختلاف شدند و نمود این اختلافات در جام ملت‌هاي ۱۹۸۸ دوحه دیده شد. جایی که روزنامه‌هاي قطری در طول تورنمنت هیچ عکسی از بازیکنان ایران چاپ نکردند و در روزی که ایران با چین بازی رده بندی را داشت، روزنامه دولتی این کشور عکس تیمی ایران را پایین تر از کره جنوبی، عربستان و چین چاپ کرد؛ یعنی ایران چهارم می شود!
 حمایت تمام قد قطری‌ها از ایران
اما برخلاف کشور میزبان، رسانه‌هاي عراقی و قطری حسابی هوای تیم ایران را در روزنامه هایشان داشته اند. به طور مثال روزنامه استاد الدوحه قطر در شماره ديروزش به آقای گلی علی دایی، بهتاش فریبا و حسین کلانی در تاریخ جام ملت‌ها اشاره کرد و همچنین نقل قولی از كي‌روش را در صفحات نخستین به چاپ رساند. علاوه بر این استاد الدوحه به بررسی تاریخچه بازی‌هاي ایران و کره‌جنوبی پرداخت و این مسابقه را یکی از پرتکرارترین بازی‌هاي جام ملت‌ها دانست.علاوه بر آن، در برنامه‌هاي ورزشی تلویزیون‌هايي چون الکاس قطر نیز می‌توان روابط دوستانه با ایران را مشاهده کرد؛ جایی که علاوه بر خط مشی این رسانه، میهمان‌ها نیز در پیش بینی‌هاي خود اغلب ایران را به عنوان یکی از فینالیست‌ها یا حتی تیم قهرمان معرفی می کنند.
ایران خیره کننده ظاهر شد
درهمین حال رئيس سوییسی فیفا معتقد است که تیم ملی ایران در کنار پنج تیم دیگر شانس زیادی برای کسب عنوان قهرمانی در آسیا خواهد داشت.جیووانی اینفانیتو در خصوص این مسابقات گفت:به عنوان رئيس فیفا در ریز برگزاری چندین تورنمنت در امارات هستم و این کشور توانایی کامل برای برگزاری مسابقات با این تعداد تیم و یا بیشتر را خواهد داشت. این کشور امکانات بسیار زیادی دارد و به خوبی نیاز همه را بر طرف می‌کند و کشوری کامل برای برگزار مسابقات بزرگ است.رئيس فیفا هم‌چنین جام ملت‌های آسیا را دشوار دانست و گفت:رقابت بسیار قوی و خوبی شاهد خواهیم بود و این که پیش بینی کنیم کدام تیم قهرمان می‌شود کار سختی است. تیم‌هایی مانند کره جنوبی، عربستان، ژاپن، استرالیا و ایران در جام جهانی بسیار خوب و خیره کننده ظاهر شدند و مدعی قهرمانی خواهند بود.
هشدار جدی AFC به پخش غیرقانونی جام ملت‌ها
کنفدراسیون فوتبال آسیا طی بیانیه ای هشدار داد که در صورت پخش غیرقانونی بازی‌هاي جام ملت‌هاي آسیا، اقداماتی جدی را انجام خواهد داد.
 جام ملت‌هاي آسیا ازدیروز و با بازی امارات و بحرین رسما آغازشد.در بیانیه AFC  آمده است:‌ کنفدراسیون فوتبال آسیا اطلاع پیدا کرده است که برخی شبکه‌ها  بدون خرید حق پخش بازی‌هاي جام ملت‌هاي آسیا قصد پوشش زنده این تورنمنت را دارند که در تعارض با توافقات صورت گرفته با کمپانی اصلی پخش کننده بازی هاست.AFC  برای محافظت از حقوق شرکای تجاری خود هشدار می دهد که اگر از توافقات تجاری این کنفدراسیون تخطی شود، با جدیت با متخلفان برخورد خواهد شد.AFC  هرگونه تخلف در این زمینه را به صورت کاملا جدی پیگیری خواهد کرد تا  توافقات صورت گرفته با شرکای تجاری و نیز حق کمپانی‌هاي اصلی پخش کننده محفوظ بماند.‌
ترس عجیب حریف ایران از رسانه‌ها
بازیکنان تیم ملی فوتبال عراق با دستور سرچکو کاتانتس  حق هیچ‌گونه مصاحبه با رسانه‌های گروهی را ندارند.کامل زغیر، یکی از مدیران ارشد فدراسیون فوتبال عراق نیز در واکنش به این تصمیم ناگهانی سرمربی تیم ملی این کشور گفت: از خبرنگاران عراقی که هم‌اکنون در امارات هستند تقاضا می‌کنیم تا صبور و منتظر باشند تا با سرچکو کاتانتس نشستی در این رابطه برگزار کنیم. می‌خواهیم او را درباره ضرورت مصاحبه‌ بازیکنان با رسانه‌های گروهی متقاعد کنیم.حضور بسیاری از رسانه‌های گروهی جهت پوشش اخبار تیم ملی فوتبال عراق اتفاق خوشایندی است و باعث حمایت‌های بیشتر از این تیم در آستانه نخستین بازی  برابر ویتنام می‌شود.وی درباره ممنوعیت حضور نمایندگان رسانه‌های گروهی در هتل محل اقامت تیم ملی عراق خاطرنشان کرد: نمی‌دانم چرا سرمربی تیم ملی فوتبال عراق از حضور هرگونه رسانه‌ای مضطرب و نگران می‌شود.تیم ملی فوتبال عراق در گروه D جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ با تیم‌های ملی ایران، یمن و ویتنام قرار دارد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۶ -  شماره 4362
جستجو
جستجو
بالای صفحه