عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۵۳۸

پیشرفت‌ها دشمن را در موضع ضعف قرار داد

وزیر دفاع گفت: اگر دشمنان لحظه‌ای احساس کنند ما در موضع ضعف قرار گرفته‌ایم توطئه شوم خود را همچون دوران دفاع مقدس در قالب حمله نظامی بر ما تحمیل خواهند کرد.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه بخش دفاعی کشور با توجه به مسئولیت مهم خود در استقرار امنیت به عنوان نیاز اولیه جامعه انسانی پیشرفت‌های خود را مرهون نخبگان متعهد و متخصصان دلسوز بوده است، اظهارداشت: یکی از دستاوردهای ارزشمند نظام جمهوری اسلامی قطع وابستگی به استکبار و سایر کشور در زمینه بهداشت و امنیت بوده است که نقش دانشگاهیان در تحقق این موضوع بسیار تعیین کننده بوده است. وی اضافه کرد: امروز بحمداله به برکت خون شهدا و پیشرفت‌های صورت گرفته در عرصه علمی و دفاعی و ارتقای قدرت بازدارندگی دشمنان نظام اسلامی در موضع ضعف قرار گرفته‌اند.

 

 

در هم تنیدگی اروپا و آمریکا دلیل تأخیر در اجرای سازوکار ویژه مالی
هشدار ایران به اتحادیه اروپا درباره SPV

گروه سياسي:  سخنگوی وزارت امور خارجه با انتقاد از تاخیر اتحادیه اروپا در اجرای ساز و کار مالی موسوم به SPV پس از خروج آمریکا از برجام گفت: جمهوری اسلامی ایران قطعا مسئولیت عدم اجرای ساز و کار مالی موسوم به SPV را به عهده اروپا می‌داند.
بهرام قاسمی افزود: اروپایی‌ها باید به عنوان مقصر اصلی به عواقب این تصمیم فکر کنند چرا که ایران تاکنون به تمامی تعهدات برجامی خود عمل کرده ولی نهایتا صبر ایران حتما حد و‌اندازه‌ای دارد، لذا زمان اتخاذ تصمیم راهبردی اتحادیه اروپا برای انتخاب مسیر خود نزدیک است. وی خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا در ایجاد ساز و کار مالی با حسن نظر ورود کرد و اراده سیاسی مثبتی نیز از خود نشان داد، اما در طول زمان و طی مذاکرات ماه‌های گذشته این احساس کم کم جدی‌تر می‌شود که کشورهای اروپایی با یک سری ناتوانی‌های جدی در اجرای SPV مواجهند.
سخنگوی وزارت امور خارجه سیطره دلار و همچنین در هم تنیدگی اقتصاد اروپا و آمریکا را از دلایل اصلی تأخیر در اجرای SPV خواند و افزود: اتحادیه اروپا و حتی سه کشور اروپایی طرف ایران در برجام نیز در اسارت و گروگان اقتصاد آمریکا هستند، لذا لازم است که در جهت استقلال خود و برای ادامه حیات مستقل تصمیم بگیرند. کشورهای اروپایی باید بهای استقلال اقتصاد خود از آمریکا را بپردازند چرا که انجام این کار مهم حتما نمی‌تواند بدون هزینه باشد به خصوص در اجرای کار مهم و تاریخی چون SPV که می‌تواند نقطه عطف مهمی برای همبستگی اروپا در صحنه جهانی باشد، لذا کشورهای اروپایی باید در این برهه و مقطع زمانی تصمیم بگیرند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به سخنان یکی از تحلیلگران سیاست خارجی کشورمان مبنی بر عدم اقدام عملی ایران در مواجهه با اجرایی نشدن SPV، تصریح کرد: برخی مسائل، موضوعات داخلی و خواست کشور است که روند خود را در کانون‌های قانونگذاری داخلی طی می‌کند. برای مثال امروز در محافل مختلف درباره لایحه موسوم به CFT بحث می‌شود تا چیزی که در نهایت به نفع کشور و نظام اقتصادی ایران باشد اجرا شود، این موضوع کاملا روشن و شفافی است که نیازی به توضیح ندارد و هر آنچه که در دستگاه‌های قانونگذاری تصمیم گیری شود، اجرایی خواهد شد. برقراری ارتباط بین تصویب لوایحی چون CFT را با موضوع SPV مطلوب نمی‌بینیم چرا که موضوع SPV به عنوان تعهدی که ۱+۴ پس از خروج آمریکا از برجام به ایران داد، کاملا روشن است.
 قاسمی افزود: ۱+۴ با توجه به اجرای کامل تعهدات جمهوری اسلامی ایران در قبال برجام متعهد شد که به منظور برخورداری ایران از منافع برجام پس از خروج آمریکا از این توافق زمینه‌های لازم را فراهم کند که در همین راستا از اردیبهشت امسال مذاکرات ما آغاز شد. متاسفانه در اجرایی شدن SPV با تاخیر مواجه هستیم و این به دلیل پیچیدگی موضوع و همچنین کاری دشوار و نوین میان ایران و مجموعه‌ای از کشورهای اتحادیه اروپا با دیدگاه‌های مختلف است که منجر به کندی این روند شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه کارشکنی‌های شدید امریکا را از دلایل مهم تاخیر در اجرای این ساز و کار مالی خواند و افزود: تهدیدهای مکرر بنگاه‌های اقتصادی و تجاری اروپایی توسط آمریکا عاملی بود که نهایتا منجر به تاخیر در به نتیجه رسیدن SPV شد. قاسمی همچنین در خصوص اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا که اعمال تحریم‌ها علیه ایران را به نفع مردم دانسته بود، گفت: مایک پمپئو بیش از حد صحبت می‌کند و متاسفانه علیرغم توصیه‌ها از مشاوران ورزیده‌تری نیز بهره نمی‌گیرد تا دید بهتری به مردم ایران و شرایط منطقه به او ارائه دهند.
وی سخنان وزیر امور خارجه آمریکا را بدون منطق و آگاهی کامل از تحولات بین‌المللی دانست و افزود: مایک پمپئو در خصوص پرتاب ماهواره‌های ایرانی که موضوعي صلح آمیز و کاملا پایه گذاری شده بر بنیان‌های علمی و فنی است، اظهاراتی داشته که این اقدامات را به موضوع موشکی پیوند داده است، در حالی که هیچ قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل جمهوری اسلامی ایران را از چنین اقداماتی منع نمی‌کند. جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مستقل توسعه و پیشرفت دانش و بنیان‌های علمی کشور را با همت اندیشمندان و جوانان دانشمند کشور دنبال می‌کند. وی ادامه داد: وزیر امور خارجه آمریکا باید با مراجعه به متخصصین از آنها بخواهد که مجددا قطعنامه ۲۲۳۱ را برایش تفسیر کنند تا با دقت و آگاهی کامل صحبت کند.

 

 

 

ماندگاری انقلاب معجزه الهی است
نماینده ولی فقیه در سپاه، انقلاب اسلامی را الگوی جهانی برشمرد و اظهار کرد: صدور انقلاب اسلامی علاوه بر الگوپذیری ملت‌ها، الگوگیری دولت‌ها را نیز به دنبال داشته و این دلیل عمده عصبانیت و تحریم‌های آمریکایی‌هاست.
حجت‌الاسلام عبداله حاجی صادقی، اظهار داشت: ماندگاری و زنده بودن انقلاب یک معجزه الهی و ولایت فقیه یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌ها و هدیه خداوند برای مردم است. وی با اشاره به تلاش‌های استکبار جهانی برای براندازی نظام، گفت: دشمنان با درست کردن جبهه‌ای عظیم، وسیع، نامتجانس و واحد می‌خواهند به عظمت و اقتدار انقلاب اسلامی ضربه وارد کنند، اما سنگرنشینان این جبهه هرگز اجازه دست‌درازی دشمن به این مرز و بوم را نخواهد داد. نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان اینکه دشمن با اسلام و روحیه جهادی و انقلابی‌گری مشکل دارد، تصریح کرد: انقلاب اسلامی مرگ تدریجی استکبار را رقم زده و موجودیت و شاخص‌های ابهت دشمنان را با مشکل جدی مواجه کرده است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۷ -  شماره 4363
جستجو
جستجو
بالای صفحه