عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۵۳۹
بسیاری از روحانیون در برابر پرسش‌ها بی‌جواب‌اند

زائری: آیا خبر دارید در جامعه چه می‌گذرد؟

یک کارشناس مذهبی گفت: بسیاری از دوستان ما وقتی از مدارا، گفت‌وگو، تساهل، تسامح، همزیستی و همراهی صحبت می‌کنند، موضع‌شان این است که خب حالا که زورمان نمی‎رسد می‌توانیم گفت‌وگو کنیم، برخی از علمای بزرگوار ما موضع‌شان این است.

به گزارش ایسنا، حجت‎الاسلام محمد رضا زائری در همایش گفت‌وگو، مدارا و هم‌زیستی، بازخوانی الگوی مدیریت اجتماعی امام موسی صدر، اظهار کرد: شخصی با تعجب از من پرسید که آیا در شخصیت و اندیشه امام موسی صدر نقطه‌ای برای انتقاد می‎بینید و انتقادی دارید؟ البته که دارم. من چنان شیفته امام موسی صدر هستم که در خیال او جایی برای انتقاد نمی‌دید. من از تعجب او تعجب کردم و گفتم نه تنها امام موسی صدر، بلکه ما به هر کسی غیر معصوم انتقاد داریم، به امام(ره) و رهبر انتقاد داریم. انتقاد طبیعت انسانی است که می‌اندیشد و فکر می‌کند. اگر من به طور طبیعی آثار، شخصیت و تجربه امام موسی صدر را ببینم، به طور طبیعی انتقاد نیز دارم.
وی با اشاره به اینکه منِ آخوند از دو حال خارج نیستم، یا قرار است در این جامعه پدری کنم یا اینکه کسب دین داشته باشم، تصریح کرد: این روزها که وضعیت اقتصادی مردم چندان خوب نیست، در آستانه شب عید و پایان سال این صحنه را بارها خواهید دید، دیدید و می‌بینید که پدر یا مادری با بچه‌اش از خیابان رد می‌شود، بچه وسیله‌ای را می‌خواهد و پدر یا مادر پول ندارند، آن زمان که قیمت را می‌پرسند، دو نفر کنار بچه هستند که یک نفر مغازه‌دار است که قیمت را می‌گوید و تمام می‌شود، یک نفر دیگر نیز پدر یا مادر هستند که پول ندارند، پدر یا مادری که نتوانسته لباس نو برای بچه‎ خود بخرد، شب خوابش نمی‌برد. زائری ادامه داد: منِ آخوند نسبت به جامعه یا صاحب مغازه هستم که امروز مشکلات جامعه را گرفته و من از چیزی خبر ندارم، پشت‌تریبون بیان می‌کنم که ما در این ۴۰ سال به‌اندازه ۴۰۰ سال پیشرفت کردیم. آیا این فرد خبر دارد که در جامعه چه می‌گذرد؟ چه فسادی در جامعه منتشر است؟ چه پدرهایی شرمنده بچه‌های خود هستند؟ چه مادرهایی...، اصلا برای این فرد مهم نیست، نهایت به این فکر می‌کند که وقتی از دنیا رفت در حرم حضرت معصومه (س) دفنش کنند، اما آخوندی دیگر نیز برخلاف آن است. وی افزود: ابتدای انقلاب که طلبه‌ها و انقلابی‌ها مجبور بودند که جلوی دانشگاه با چریک فدایی و توده‌ای بحث کنند چه نسلی زاده شد و در سال‌های بعد که من آخوند سر کلاس می‌رفتم و همه سر تکان می‌دادند چون می‌خواستند نمره بگیرند چه نسلی درست شده است؟ زائری با بیان اینکه امروز بسیاری از روحانیون ما در برابر پرسش‌ها بی‌جواب می‌مانند، عنوان کرد: این امر بدین دلیل است که در معرض چالش و گفت‌وگوی جدی قرار نگرفته‌اند، ما فرصتی فراهم نکردیم تا مسیحی و مسلمان، شیعه و سنی، شیعه و شیعه و دانشگاهی و حوزوی بتوانیم با هم درست حرف بزنیم، پرسشمان را مطرح کنیم و جواب بگیریم.

 

 

صرفا به برداشتن نرده‌های نماز جمعه نباید اکتفا کرد؛

نرده‌های زیادی بین مردم و مسئولان وجود دارد

پس از آنکه سال گذشته ائمه جمعه برخی شهرهای کشور، خواستار برداشته شدن نرده‌های جداکننده بین مردم و مسئولان شدند، با برگزاری اولین نماز جمعه توسط خطیب جوان و تازه منصوب از سوی رهبر انقلاب به امامت جمعه تهران، نرده‌های جداکننده مردم و مسئولان در نماز جمعه پایتخت نیز برداشته شد تا بسیاری از این رویه خوب و مردمی شکل گرفته حمایت و قدردانی کنند.
به گزارش تابناک؛ پس از آنکه در روز اول انجام این اقدام یعنی جمعه گذشته، سیل تبریک و تهنیت‌ها و قدردانی‌ها از این اقدام که فاصله بین مردم و مسئولان را حداقل در نماز جمعه کم و کمتر می‌کند، فرصتی در برخی رسانه‌ها و توسط برخی صاحب نظران و فعالان سیاسی ایجاد شد تا این موضوع را دقیق‌تر به واکاوی و تحلیل بگذارند و برخی مطالب را در حاشیه این موضوع بیان کنند. به عنوان مثال مسعود ده نمکی، کارگردان سینما و تلویزیون با انتشار تصویری از حجت الاسلام حاج علی اکبری امام جمعه موقت و جدید تهران در واکنش به برداشتن میله‌ها در نماز جمعه هفته گذشته، در اینستاگرام نوشت: خدا را شکر گر چه دیر بود ولی شروع خوبی بود. زمانی به خاطر این مطالبات و مطالب در نشریه شلمچه و جبهه متهم به افراطی گری می‌شدیم و حالا در‌تریبون‌های رسمی طرح می‌شود. مسأله مهم در اصلاح روش‌های غلط مرد زمان خود بودن است. برخی فعالان سیاسی و رسانه‌های جریان اصول‌گرا هم خواستار این رویه و فراگیر شدن آن در جهت کاستن از هزینه‌هايي که برای جداسازی مسئولان و مردم صورت می‌گیرد شدند؛ مثلا محمود رضوی تهیه کننده سینما که از او به عنوان یک فرد نزدیک به محمد باقر قالیباف یاد می‌شود، در صفحه مجازی خود ضمن تمجید از این اقدام، نوشت: ۹۰ درصد مسئولان با توجه به شرایط کشور دیگر نیازی به محافظ و حفاظت ندارند. این موضوع می‌تواند بابی برای ورود به این موضوعات هم باشد. از طرفی یکی از روزنامه‌های جریان اصلاحات با انتخاب این تیتر که خودمان را با برداشتن نرده‌های نماز جمعه سرگرم نکنیم، مشکلات مهم‌تری داریم نوشت: با وجود آنکه حذف نرده‌ها در نماز جمعه‌ها را می‌توان یک قدم مثبت و رو به جلو تلقی کرد، سئوال اینجاست اگر گفته می‌شود جمعیت امروز نماز جمعه نسبت به اول انقلاب کاهش داشته است، آیا این کاهش جمعیت صرفا ناشی از نصب نرده‌ها بوده یا انتقادات دیگری هم مطرح است؟
این رسانه مطلبی را از حجت‌الاسلام هاشم‌زاده ‌هریسی نماینده مردم تبریز در مجلس خبرگان دراین باره نقل کرده که گفته است: گذاشتن این نرده‌ها از ابتدا هم اشتباه بود و از این کار‌های اشتباه زیاد داریم؛ این نرده‌ها تنها فاصله میان مردم و مسئولان را بیشتر کرد. نباید فراموش کنیم، اقداماتی مانند برداشتن نرد‌ه‌ها هر قدر هم اقدام مثبتی باشد، موضوع کوچکی است؛ مشکلات مردم خیلی فراتر از این حرف‌هاست که مسئولان باید به دنبال رفع آن‌ها بروند. مردم این ‌روز‌ها درد دارند و انتقادشان تنها به بود و نبود چند نرده ختم نمی‌شود. یا در جایی دیگر محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب تهران در مجلس و عضو فراکسیون امید در واکنش به برداشتن نرده‌های حفاظ بین مردم و مسئولان در نماز جمعه تهران در توئیتر خود نوشت: کار خوبی است اما برخی طوری سخن می‌گویند که گویی نصب نرده‌ها کار دشمن بوده است. واقعیت هم این است که تنها با برداشتن نرده‌های جداکننده بین مردم و مسئولان فاصله ایجاد شده بین ولی نعمتان و خادمان برقرار نخواهد شد. با توجه به فاصله ایجاد شده در این سال‌ها نیاز است که نرده‌های فراوانی که شبیه حائلی بین مردم و مسئولان است، برداشته شود تا ارتباط بین مردم و مسئولان قوت پیدا کند وگرنه این کار به تنهایی پاسخگو نخواهد بود.
کشیدن نرده جداکننده بین مردم و مسئولان به دنبال حوادث‌تروریستی اوایل دهه ۶۰ صورت گرفت؛ چراکه بسیاری از مسئولان کشور نظیر رئیس جمهور، نخست‌وزیر، برخی از وزیران، رئیس قوه قضائیه، ۶ تن از ائمه جمعه و ۱۷ هزار نفر از مردم بیگناه توسط گروهک‌تروریستی منافقین که تبدیل به عمله‌های صدام و معاندان جمهوری اسلامی شده بودند، به شهادت رسیدند؛ برای همین برخی اقدامات حفاظتی برای جلوگیری از چنین حوادثی انجام شد. حالا با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی و ورود به دهه پنجم انقلاب، به واسطه امنیتی که در کشور ایجاد شده دیگر نیازی به ادامه بسیاری از اقدامات حفاظتی نیست و مطابق با گزارشی که گفته می‌شود شورای عالی امنیت ملی ارائه کرده است، بسیاری از مسئولان نیاز به انجام اقدامات حفاظتی ندارند؛ این مسأله در ارتباط با نماز جمعه نیز صادق است، چون از سال گذشته اقدامات زیادی در سراسر کشور برای انجام این موضوع آغاز شده است. حالا جدای از برداشتن نرده‌های حفاظتی و جداکننده بین مردم و مسئولان در نماز جمعه باید بسیاری از نرده‌های جداکننده دیگری که بین مردم و مسئولان فاصله انداخته است، برداشته شود و خیلی کارهای دیگر هم باید بشود تا مسئولان از نزدیک در جریان مشکلات جامعه و مردم قرار بگیرند و از سوی دیگر مردم نیز به راحتی به مسئولان دسترسی داشته باشند تا امیدوار به حل مشکلاتشان بمانند. مسئولان باید سختی زندگی در نقاط محروم را از نزدیک لمس کنند و بدانند که مردم در این شرایط چه نیازهایی دارند، مسئولان باید از طریق وسایل حمل و نقل عمومی جا به جا شوند تا بفهمند طعم استفاده نکردن از امتیازات ویژه مربوط به بهره‌گیری از خودروهای دارای مجوزات خاص برای عبور و مرور چگونه است، مسئولان باید خود خرید کنند تا از نزدیک در جریان افزایش هر روزه قیمت‌ها و سختی‌هايي که مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه از این وضعیت نابسامان تحمل می‌کنند را متوجه بشوند.
خلاصه اینکه مردم مشکلات زیادی دارند که بسیاری از آنها به دلیل جدایی است که بین آنها با مسئولان ایجاد شده است؛ نزدیک‌تر شدن هرچه بیشتر آنها به مردم می‌تواند کمک کند که تصمیم گیران متوجه بشوند مردم از چه رنج می‌کشند و چه سختی‌هايي دارند. نرده‌های زیادی بین مردم و مسئولان وجود دارد که برای حل مشکلات کشور باید آنها را برداشت، برای همین صرفا به برداشتن نرده‌های نماز جمعه نباید اکتفا کرد.

 

 

 

صبر و مدارای جمهوری اسلامی هم اندازه‌ای دارد
  صادق خرازی: قرار نیست تا ابد در برجام بمانیم

مدت‌ها از خروج ترامپ از برجام می‌گذرد و تحریم‌های اقتصادی امریکا علیه ایران یکی پس از دیگری در حال اجرایی شدن هستند. اروپا بارها اعلام کرده که به برجام پایبند است و تلاش می‌کند سازوکارهای مالی برای انتفاع ایران از برجام را عملی سازد.
در همین خصوص سفیر اسبق ایران در فرانسه گفت:قطعاً جمهوری اسلامی ایران بر اساس دو فاکتور از پیش اعلام شده حرکت خواهد کرد. ۱ـ پایبندی به برجام همانند پایبندی به سایر قواعد و مقررات بین‌المللی که تاکنون جمهوری اسلامی آن را اثبات کرده است. ۲ـ در صورت عدم دستیابی به منافع حاصل از برجام هیچ دلیلی وجود ندارد که ایران برای همیشه و تا ابد در برجام ماندگار شود.صادق خرازی افزود: در حقیقت آنها مدت‌ها بحث کانا‌ل‌های مالی را معطوف به مسائل فنی کردند و باز هم جمهوری اسلامی به آنها فرصت داد. اما آرام آرام ما به این نتیجه نزدیک می‌شویم که اگر اروپا بخواهد این مشکل تکنیکی و فنی، دستمایه و دستاویزی برای کم تحرکی آنها جهت رسیدن به مسیر تجارت و سرمایه‌گذاری در ایران شود، تهران هم دلیلی نمی‌بیند که دست بسته کناری بنشیند و به برجام و به دستاوردهایی که چیزی نصیب جمهوری اسلامی ایران نکرده است، نگاه کند.وی گفت: اروپایی‌ها باید بدانند که یک بار برای همیشه تکلیف خود را با این توافقنامه مشخص کنند و آن این است که داشتن رابطه با جمهوری اسلامی ایران فقط منافع تجاری و اقتصادی نیست بلکه حفظ برجام می‌تواند منافع امنیتی برای اروپا داشته باشد. بنابراین گذشته از منافع تجاری، فاکتور امنیتی حاصل از برجام را هم مد نظر داشته باشد و ببیند که تلاش‌های جمهوری اسلامی بوده که توافقنامه برجام را تاکنون سرپا نگه داشته است. همان طور که بارها اعلام شده است صبر و مدارای جمهوری اسلامی ایران هم اندازه‌ای دارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۷ -  شماره 4363
جستجو
جستجو
بالای صفحه