عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۵۴۵
همزمان با بررسی در کمیسیون امنیت ملی مجلس

دستور رئيس قوه‌ قضائیه در مورد اظهارات بخشي

گروه سياسي: رئیس قوه‌قضائیه با اشاره به انتشار برخی شایعات و ادعاها مبنی بر شکنجه یکی از کارگران بازداشتی کارخانه نیشکر هفت تپه تاکید کرد: به دادستان محترم کل کشور دستور می‌دهم که همین امروز (دیروز-دوشنبه) با تشکیل هياتی مستقل و اعزام این هيات به منطقه، موضوع را مورد بررسی قرار دهند و هر چه سریع‌تر نتیجه بررسی‌ها را به اطلاع اینجانب و مردم عزیزمان برسانند.

 آیت اله آملی لاریجانی ادامه داد: چنین مسائلی برای ما بسیار مهم است زیرا هیچگاه بنای جمهوری اسلامی، دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی چنین تخلفاتی نبوده و ما آن را به لحاظ شرعی و قانونی ممنوع می‌دانیم. ممکن است کارگری متخلف باشد اما به هیچ عنوان برخورد خلاف قانون با او پذیرفته نیست. البته تخلف احتمالی یک بازجو هم نباید به حساب یک مجموعه گذاشته شود؛ گرچه خود دستگاه‌های امنیتی و انتظامی نیز موظفند از طریق بازرسی‌ها و سایر ساز و کارهای نظارتی از وقوع تخلفات جلوگیری کنند اما به هر حال متهم کردن کل یک دستگاه به دلیل اقدام احتمالی یک فرد، شایسته نیست. آملی لاریجانی با بیان اینکه گاهی نیز ادعاهایی به دلیل عدم اطلاع از حقوق قانونی مطرح می‌شود یا زندانی تصور می‌کند محیط زندان باید برایش مانند هتل باشد، به وجه دیگر انتشار این اخبار اشاره کرد و یادآور شد: مجموع برخوردهایی که در رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های دشمن با این موضوع صورت می‌گیرد، حاکی از امارات و قرائنی است که نشان می‌دهد این ماجرا می‌تواند در ادامه پروژه‌های پی در پی و تخریبی دشمن علیه نظام باشد. البته ابعاد مختلف این موضوع باید بررسی شود و ما پیش از بررسی‌ها هیچکس را تخطئه و تکذیب نمی‌کنیم. رئیس قوه‌قضائیه افزود: اظهارات و واکنش‌های دشمن در این قبیل موارد، در داخل کشور نیز مشتریان خاص خود را دارد. اکنون نیز برخی روزنامه‌ها و رسانه‌ها دفاع‌های نامعقول از افراد می‌کنند و به شایعات علیه نظام دامن می‌زنند. آیا اگر دشمن یک موضوع را در بوق و کرنا کرد، مقتضای امنیت ملی این است که دنباله رو او شویم؟
آملی لاریجانی با بیان اینکه برخی، از این قبیل اتفاقات برای متهم ساختن نهادها و تسویه حساب‌های سیاسی و جناحی استفاده می‌کنند، به جنایات آمریکا در زندان‌های ابوغریب و گوانتانامو اشاره کرد و گفت: تظلم خواهی، حق هر شهروندی است و ما به این حق احترام می‌گذاریم اما اینکه دستگاه‌ها و بوق‌های تبلیغاتی دشمن در برابر آن دست جنایات سکوت می‌کنند و در برابر اتفاقات و ادعاها در کشور ما، بوق‌های رسمی انگلیس، آمریکا و اذناب منطقه‌ای آنها اینگونه به میدان می‌آیند و عده‌ای هم با آنها همنوایی می‌کنند، نشان می‌دهد که بحث تسویه حساب‌های شخصی و سیاسی در میان است، نه مصالح مردم زیرا در همین کشور، بارها روحانیان و دیگر آمران به معروف شهید و مجروح شده‌اند اما هیچ صدایی بلند نشده است!
از سوی دیگر رئيس کمیسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی ادعاهای‌اسماعیل بخشی‌کارگر کارخانه نیشکر هفت تپه خبر داد. حشمت‌اله فلاحت‌پیشه گفت‌: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز سه شنبه در جلسه‌ای با حضور مسئولان مربوطه به بررسی مسائل مرتبط با کارگران هفت تپه از جمله اسماعیل بخشی می‌پردازد. طی چند روز گذشته پستی در صفحه شخصی اسماعیل بخشی یکی از نمایندگان کارگر شرکت هفت تپه منتشر شد که در آن مدعی شکنجه در مدت بازداشت و شنود تماس‌های تلفنی شخصی خود شده بود. این کارگر در جریان اعتراضات کارگران هفت تپه بازداشت شده بود.
در همین حال فرزانه زیلابی وکیل اسماعیل بخشی گفت: پرونده موکلش در مرحله تحقیقات مقدماتی است اما فشارها بر او برای تکذیب شکنجه بسیار زیاد است.
 موضوع شکنجه اسماعیل بخشی در زندان به بحث مهمی در میان مسئولان و افکار عمومی تبدیل شده است؛ اسماعیل بخشی نماینده کارگران نیشکر هفت تپه چند روز پس از آزادی‌اش در مطلبی که منتشر کرده بود، خبر داد که در زندان آنقدر شکنجه شده و مشت لگد خورده که تا ۷۲ ساعت نمی‌توانسته از جایش تکان بخورد. او همچنین گفته شکنجه‌ها باعث شده دنده‌هایش بشکند و به خاطر درد کلیه‌‌ها داروی آرام‌بخش بخورد. سخنان اسماعیل بخشی واکنش نمایندگان مجلس را در پی داشت. علی مطهری، علیرضا رحیمی، فاطمه سعیدی، محمدرضا عارف و محمد کاظمی از جمله نمایندگانی بودند که نسبت به این خبر واکنش نشان دادند و خواستار توضیح شدند. آنگونه که آنها خبر داده‌اند کمیسیون امنیت ملی با دستور لاریجانی قرار است موضوع شکنجه اسماعیل بخشی را بررسی کند. همچنین وزیر اطلاعات به فراکسیون امید فراخوانده شده است. موضوع جالب آنکه سید راضی نوری نماینده شوش درباره موضوع شکنجه اسماعیل بخشی به عنوان فردی که باید بیشترین پیگیری را می‌کرد، هیچ موضعی نگرفته و فعلا سکوت پیشه کرده است! این در حالی است که حتی سخنگوی قوه قضائیه به جای تکذیب خبر، از اسماعیل بخشی درخواست کرده شکایت کند تا زوایای ماجرا رسیدگی شود. فرزانه زیلابی وکیل مدافع اسماعیل بخشی این روزها در راهروهای دادگستری خوزستان مشغول پیگیری پرونده موکلش است. این روزها افراد مختلف اسماعیل بخشی را برای تکذیب سخنانش تحت فشار قرار داده‌اند. زیلابی گفته سخنان اسماعیل بخشی درباره شکنجه شدنش صحت دارد و کارهای قانونی لازم برای پیگیری موضوع انجام شده است.
زیلابی درباره آخرین وضعیت موکلش می‌گوید اسماعیل بخشی اکنون از لحاظ کاری مشکلی ندارد و خوشبختانه امکان ادامه فعالیت در محل کارش را دارد. او خبر داده پس از اینکه موضوع شکنجه مطرح شد، فشار‌ها علیه اسماعیل بخشی شدت گرفته است و شواهد و قرائن حاکی از ایجاد فشار‌ها و جو روانی علیه موکلم برای تکذیب کردن شکنجه شدت یافته است. وکیل اسماعیل بخشی درباره اینکه این فشارها از سوی کدام افراد یا نهادها بوده، سخنی نگفته است. قوه قضائیه و مجلس قول بررسی این ادعا را داده‌اند اما به نظر می‌رسد استانداری خوزستان بزرگترین مخالف این ادعاست.
عباس عبدی فعال سیاسی هم با انتشار توئیتی درباره ادعای اسماعیل بخشی نوشت: ادعای آقای بخشی درباره شکنجه شدن ثابت شدنی است؟ حکومت می‌گوید اوباید ثابت کند. ولی اگر درست باشد، چگونه می‌تواندثابت کند؟ دیگران هم می‌گویندحکومت ثابت کندکه او نادرست می‌گوید. این بن‌بست ناشی از موثرنبودن نهادهای مدنی مستقل چون کانون وکلا و مطبوعات است. چوب این فقدان راهمه خواهندخورد.

 

 

تا پیروزی کامل، همراه سوریه هستیم
وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با تجلیل از مقاومت ملت، دولت و نیرو‌های مسلح سوریه در مقابله با‌تروریسم گفت: ملت سوریه با اقدامات خود در مبارزه با‌تروریسم خطر بزرگی را از خود و منطقه دفع کرد و ما نیز همانگونه که تا کنون همراه ملت سوریه بودیم تا پیروزی کامل سوریه را همراهی خواهیم کرد. امیر سرتیپ حاتمی با اشاره به پیروزی‌های ملت سوریه و آزاد‌سازی بخش اعظمی از خاک این کشور از اشغال‌تروریست‌ها افزود: اکنون سوریه در مرحله بازسازی است و ما حاضر هستیم در بخش بازسازی این کشور اقدامات لازم را انجام دهیم.

 

 

یک نماینده مجلس: دولت صادقانه با مردم سخن بگوید
   همه ایرانی‌ها در فشار هستند

 یک نماینده مجلس با اشاره به شرایط فعلی کشور گفت: مسئولان باید واقعیت‌ها را با مردم در میان بگذارند؛ شنیدن اخبار بد از مسئولان بسیار بهتر از این است که از بیگانگان بشنوند.
سیده فاطمه ذوالقدر درباره حفظ اتحاد و انسجام در شرایط فعلی کشور گفت: موضوع اتحاد وحدت و انسجام همیشه در نطق نمایندگان مجلس وجود داشته است، هر کدام از نمایندگان که پشت‌تریبون قرار گرفته‌اند به این نکته اشاره کردند. وی با بیان اینکه شرایط به گونه‌ای است که تمامی احزاب، جریانات سیاسی جناح‌های درون نظام و انقلاب باید با یکدیگر هماهنگ و متحد باشند، گفت: شرایطی در کشور وجود دارد که مسئولین باید با اتحاد و انسجام امیدواری بیشتری به مردم بدهند، باید اختلافات را کنار گذاشت. مشکلات زیادی در کشور داریم؛ کشور، دولت و ملت و همگی ما در فشار هستیم و تحریم‌های زیادی اعمال شده است، با حفظ انسجام و اتحاد می‌توانیم از پس این مشکلات بر بیاییم که این امر بازتاب بسیار خوبی در خارج و داخل کشور خواهد گذاشت. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرایط کشور در داخل و خارج از سوی دشمنان و دوستان ایران اسلامی رصد می‌شود. مردم و مسئولان، جناح‌ها و گروه‌های دلسوز ایران و نظام باید با یکدیگر برای رفع مشکلات، متحد و همفکری داشته باشند قطعا هدف آنان حل مشکلات است. ذوالقدر گفت: ما در آستانه چهل سالگی انقلاب قرار داریم نیاز است که مردم و مسئولان همراهی بیشتری داشته باشند، مردم در همه دوران‌ها مشکلات را برای سرفرازی ایران و تحقق آرمان‌های انقلاب و امام (ره) و شهدا تحمل کرده و خواهند کرد، مشروط به اینکه مسئولان و گروه‌های سیاسی اعم از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا دست از تخریب هم بردارند و اجازه ندهند تندروها میاندار شوند و بر آتش اختلاف بدمند و موجب فاصله شوند و مردم را در داخل ناامید و دشمنان ایران را امیدوار کنند، انشاءاله مسئولان هم با تلاش خودشان بتوانند مشکلات مردم را رفع کنند. نماینده تهران در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه واقعیت از زبان مسئولان و عدم دروغ گفتن در مورد شرایط چه تاثیری می‌تواند روی جامعه داشته باشد، عنوان کرد: قطعاً پرداختن به شرایط موجود و عدم دروغ گفتن باعث اعتمادسازی می‌شود مردم هنگامی که حرف راست را می‌شنوند و واقعیات را می‌بینند قطعاً کمک می‌کنند. وی ادامه داد: شرایط به گونه‌ای است که با اتحاد و همفکری و حفظ وحدت کلمه که مورد تاکید امام خمینی(ره) و رهبری معظم است، می‌توان بسیاری از کارها را انجام داد. این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: برنامه‌های تحریمی وجود دارد که باید شفاف‌سازی شود، بسیار خوب است که آقای روحانی و جهانگیری با مردم صادقانه سخن بگویند و اخبار را اطلاع دهند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۸ -  شماره 4364
جستجو
جستجو
بالای صفحه