عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۶۶۶
قاسمی: نشست ورشو الزاما در مورد ایران نیست

منتظر اعلام رسمی اروپا می‌مانیم

گروه سياسي:سخنگوی وزارت خارجه كشورمان گفت: منتظر می‌مانیم تا موضوع آغاز به کار ساز و کار ویژه مالی اروپا با ایران (spv)، رسما توسط اروپا اعلام شود.

بهرام قاسمی، در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در ارتباط با اعلام برخی از رسانه‌های خارجی مبنی بر اینکه امروز اس‌پی‌وی ارائه خواهد شد، اظهار کرد: قول‌های زیادی در مورد SPV در ماه‌های پیش شنیده‌ایم و روزهای اخیر نیز این مسائل را شنیده‌ایم. اکنون نیز منتظر می‌مانیم تا رسماً توسط اروپا این موضوع اعلام شود. وی درخصوص صحبت‌های اخیر ماجدی، سفیر پیشین ایران در آلمان گفت: این صحبت‌ها اظهار نظر شخصی وی بوده است و او اکنون بازنشسته است.
قاسمی با بیان اینکه آقای ماجدی یکی از دیپلمات‌های ورزیده و پرتلاش جمهوری اسلامی ایران است که بازنشسته شده‌اند و قطعاً نظرات ایشان، نظرات فردی او در دوران بازنشستگی است، گفت: نظرات ایشان الزاماً نظرات وزارت امور خارجه نیست و قطعاً در این مورد نیز، این اظهارات، نظر وزارت خارجه نیست. سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه سخنان خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در ویدئو کنفرانسی در نشست داووس اعلام کرد که آمریکا یک اجلاس جهانی علیه حکومت ایران و در دفاع از مردم ایران ایجاد کرده، نظر وزارت امور خارجه در مورد این سخنان چیست؟ خطاب به خبرنگار پرسش کننده، گفت‌: صحبت‌های آقای پمپئو واکنش نمی‌خواهد. آقای پمپئو مثل‌ترامپ هر روز عادت دارد که زندگی و روز خود را با این نوع موضع‌گیری‌ها نسبت به ایران طی کند و ظاهراً اگر این کار را نکند، این موضوع باعث تولید عوارض و بیماری‌های خاصی می‌شود. او احساس می‌کند‌ترک عادت موجب مرض است. در صورتی که ما این طور تصور نمی‌کنیم و می‌گوئیم‌ترک عادت امکان‌پذیر است و این در ضرب‌المثل ایرانی نیز مورد اشاره قرار گرفته است. وی با بیان اینکه امیدواریم آقای پمپئو، سخنان خود را درست، دقیق و با توجه به جایگاه دقیق ایران مطرح کند، اظهار کرد: او باید به یاد داشته باشد که چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی و چندین هزار سال نیز از تاریخ این سرزمین می‌گذرد و او نمی‌تواند هر سخنی را نسبت به این ملت و دولت مطرح کند و احتمالاً ایشان نیز با ادامه این رویه به سرنوشت اسلاف خود دچار می‌شود و روزی فرامی‌رسد که ایشان باید از گفته‌های خود شرمگین باشد. این دیپلمات ارشد ایرانی با تاکید بر اینکه ملت ایران در طول تاریخ نشان داده است که در برابر زورگویی‌ها به صورت متحد از سرزمین و کیان خود دفاع می‌کند، گفت: ما توصیه می‌کنیم که آقای پمپئو در فرصت‌های لازم بیشتر فکر کند و در اتخاذ مواضع در مورد ایران مشورت بیشتری کند و از مشاورانی که از برخی از گروه‌های ‌تروریستی تغذیه می‌شوند استفاده نکند، چرا که با این کار در جهت تخریب منافع آمریکا حرکت می‌کند.
وی در پاسخ به سئوالی در رابطه با اظهارات برخی از مقامات کشورهای اروپایی از جمله وزیر امور خارجه فرانسه در رابطه با تحریم ایران به خاطر فعالیت‌های موشکی‌اش و همچنین برخی دیگر از مواضع کشورهای اروپایی در مورد ایران و اینکه آیا اروپایی‌ها با مطرح کردن این گونه سخنان به دنبال باج‌خواهی از ایران هستند، تصریح کرد: ما اشتراکات زیادی با کشورهای اروپایی داشته و داریم. اختلاف نظرهایی نیز همواره بین ایران و کشورهای اروپایی وجود داشته است. ما ارزش‌های خود را دنبال می‌کنیم آنها نیز مسائل و نگاه خود را و الزاماً این موضوع به این معنا نیست که نتوانیم گفت‌وگو و یا همکاری کنیم. وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که در مورد برخی از اظهار نظرها در رابطه با اعلام چگونگی SPV بود گفت‌: اینکه چگونه SPV اعلام می‌شود ما نمی‌توانیم به مطلب یک رسانه استناد کنیم. مقامات مسئول اروپایی هر موقع در رابطه با این موضوع صحبت کردند ما آن را ارزیابی می‌کنیم و تحلیل خود را در مورد آن ارائه می‌کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه سفیر روسیه در سازمان ملل اظهاراتی در مورد نشست ورشو داشته و این موضوع را مطرح کرده که چرا ایران به نشست ورشو دعوت نشده است و اینکه با توجه به مباحث صورت گرفته آیا از ایران برای حضور در این نشست دعوت شده است یا نه؟ تصریح کرد: نشست ورشو یک اقدام آمریکایی است با اهداف مشخص و نه الزاماً در مورد ایران، این نشست اهداف مشخصی را دنبال می‌کند و به نظر می‌رسد که یکی از اهداف این نشست ایجاد شکاف و اختلاف در بین کشورهای اروپایی است.

 

 

بعضی از کلمه رفراندوم وحشت دارند
تهدید به قتل عضو مجمع به خاطر FATF

گروه  سياسي:    یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بعضی‌ها از کلمه رفراندوم وحشت دارند؛ فکر می‌کنند وقتی می‌گوییم رفراندوم یعنی براندازی نظام. با صراحت، قانون اساسی می‌گوید در مسائل مهم اقتصادی، فرهنگی یا سیاسی ممکن است قانون گذاری از طریق مراجع مستقیم به آرا عمومی انجام شود. البته نوبت به اینها نمی‌رسد انشاءاله پالرمو در مجمع حل می‌شود.
حجت‌الاسلام مجید انصاری در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سئوال که چرا موضوع پالرمو در جلسه شنبه، به نتیجه نرسید؛ اظهار کرد: اینکه گفته می‌شود قرار بود در جلسه روز شنبه حتماً درباره پالرمو رأی گیری شود درست نیست؛ چرا که نمی‌شود همچین قراری در مجمع و مجلس گذاشت. چون رأی‌گیری باید بعد از اتمام فرآیند رسیدگی کامل و انجام بحث‌های کارشناسی انجام شود و نتیجه از قبل قابل پیش‌بینی نیست که آیا می‌شود در یک جلسه همه مسائل را بررسی کرد یا نه؛ نمی‌توان انتظار داشت که در یک یا دو جلسه حتماً نتیجه حاصل شود. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه توضیحاتی درباره FATF ارائه داد و گفت: FATF اقدام مشترکی در سطح جهان بین‌الملل است؛ که حدود ۴۰ توصیه به کشورها برای اصلاح قوانین داخلی‌شان ارئه کرده است. انصاری در بخشی از این مصاحبه با اشاره به تاریخچه بررسی لوایح چهارگانه در کشور، خاطر نشان کرد: بحث پیوستن به FATF اصلاً به دولت‌های یازدهم و دوازدهم مربوط نیست؛ در زمان احمدی نژاد مطرح بود. حتی زمانی که آقای جلیلی در شورای عالی امنیت ملی بود با دستخط ایشان توصیه شده تا این کار صورت بگیرد. الان در کش مکش‌های داخلی و جبهه گیری‌های سیاسی موضوع از حوزه کارشناسی خارج شده است. عده‌ای جبهه گیری‌هایی مثل زمان برجام می‌کنند و فضا را مشوش شده است. انصاری خاطر نشان کرد: سابقه همه این لوایح به سال‌ها پیش بر می‌گردد که در دولت جدید تشکیل شد. دولت تصویب کرده و در مجلس نیز در سه نوبت تصویب شد. نکته جالب توجه این است که مجلس ایرادات شورای نگهبان درباره پالرمو را بر طرف کرده و الان از نظر شورای نگهبان پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو تصویب نهایی شده است. وی افزود: نسبت به اشکالات مجمع تشخیص از باب اصرار هم با در نظر گرفتن مصلحت، اکثریت نمایندگان ملت گفتند ما مصلحت کشور را در تصویب این موضوع می‌بینیم. حالا این موضوع به مجمع تشخیص آمده و در یک فضای کاملاً آزاد و بدون تنش بررسی می‌شود؛ معنی ندارد جریانی بنشیند، افرادی را بسیج کنند و در شبانه روز صدها پیامک بعضاً تهدید آمیز به مسئولان بفرستند.
انصاری گفت: من از بعد جلسه روز شنبه مجمع پیامک‌هایی حتی تهدید به قتل و به تعبیر آنان برخورد خونین دریافت کردم. ما که بیدی نیستیم که با این بادها بلرزیم؛ اما من از دستگاه قضائی و امنیتی کشور می‌خواهم رسیدگی کنند. این کدام جریان است که نشسته عده‌ای را تحریک می‌کند که اعضا مجمع تشخیص یا نمایندگان را تهدید کنند؟ این یعنی تهدید نظام. این قانون شکنی است که عده‌ای به خودشان حق بدهند که چون فکر می‌کنند پیوستن به پالرمو خلاف مصلحت است؛ اگر نمایندگان انجام دادند نمایندگان را خائن بخوانند و به نمایندگان مجمع بگویند وارد این موضوع نشود. وی ادامه داد: کدام صلاحیت اخلاقی حقوقی و قانونی را دارند که این طور حرف بزنند. این اوج استبداد است که گروهی فکر می‌کنند عده‌ای بر خلاف نظر آنان هستند خیانت می‌کنند.

 

 

 

خط و نشان آمریکا در آستانه بررسی SPV از سوی اروپا
اروپا بین ایران و آمریکا انتخاب می‌کند

گروه اقتصادي:
بلومبرگ در گزارشی بر تلاش سه‌ جانبه آلمان، فرانسه و انگلستان و تاثیرات آن بر تسهیل تجارت اروپا با ایران و نقش آن در مصون ساختن شرکت‌های اروپایی از مجازات آمریکا تصریح کرد.
 کشورهای اروپایی در صدد کمک کردن به شرکت‌هایی هستند که به دنبال تجارت با ایران هستند و از طریق چنین طرحی برای دور زدن تحریم‌های ایران با دونالد‌ترامپ مقابله می‌کنند. پیش‌نویس اظهارنامه اتحادیه اروپا که مورد ملاحظه بلومبرگ قرار گرفته است، از اقدام اولیه این سه کشور به عنوان اقدامی که تأثیری مثبت بر روابط تجاری و اقتصادی با ایران و به ویژه بر زندگی مردم ایران ایجاد کرده استقبال می‌کند. در حالی که اروپایی‌ها از بررسی سازوکار مالی ویژه موسوم به SPV با ایران خبر داده‌اند، کاخ سفید اروپایی‌ها را تهدید کرده که در صورت دورزدن تحریم‌های آمریکا، مشمول مجازات‌های شدید خواهند شد و این موضوع برای اروپا انتخابی بین ایران و آمریکاست.
پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه ایران، سایر طرف‌های مذاکره‌کننده در برجام بر پایبندی به این قرارداد تاکید و موافقت کردند که اقداماتی را برای استفاده اقتصادی ایران از مزایای برجام انجام دهند.
در همین راستا کشورهای اروپایی عضو برجام از ایجاد یک سازوکار مالی ویژه موسوم به SPV خبر دادند که بتواند تجارت ایران با کشورهای اروپایی را تسهیل کند و پس از مدتی، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از راه‌اندازی این سازوکار تا ۱۰ آبان ماه سال جاری خبر داد، اما این قول او عملی نشد.
با گذشت زمان، فشارهای مقامات ایرانی بر اروپایی‌ها افزایش یافت تا جایی که مقامات دیپلماتیک کشورمان اعلام کردند که در صورتی که اقدام عملی برای استفاده ایران از منافع اقتصادی برجام انجام نشود، ایران گزینه‌های دیگری از جمله خروج از برجام را نیز خواهد داشت.
این در حالی است که مشکل راه‌اندازی این سازوکار از سوی مقامات اروپایی انتخاب میزبان این سازوکار عنوان شد، به طوریکه لوگزامبورک و اتریش کشورهایی بودند که به عنوان میزبان این سازوکار مطرح شدند، اما میزبانی آن را نپذیرفتند و در نهایت قرار شد که آلمان و فرانسه به طور مشترک میزبانی این سازوکار را برعهده بگیرند. با ادامه فشارها از سوی ایران، موگرینی بار دیگر از راه‌اندازی سازوکار مالی ویژه با ایران تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی خبر داد، اما بار دیگر اروپایی‌ها بدقول شدند و با پایان یافتن این سال نیز خبری از ایجاد سازوکار نشد. اما طی روزهای گذشته، ایجاد سازوکار مالی ویژه با ایران جدی‌تر از قبل شده و به نظر می‌رسد که در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد.
بر اساس گزارشی که بلومبرگ منتشر کرده، کشورهای اروپایی درصدد کمک به شرکت‌هایی که به دنبال تجارت با ایران هستند برآمده‌اند و از سوی دیگر، از طریق چنین طرحی برای دور زدن تحریم‌های ایران می‌خواهند با دونالد‌ترامپ مقابله کنند.
این گزارش حاکی از آن است که این طرح روز دوشنبه رونمایی شد   و سفیران دولت‌های اتحادیه اروپا آن را در بروکسل بررسی کردند و به گفته دو دیپلمات، ممکن است اگر تمامی ۲۸ کشور موافقت کنند به زودی ارائه  شود.
این برنامه برای حمایت و حفاظت از آن دسته شرکت‌های اروپایی که مشتاق به تجارت با ایران هستند، در برابر تحریم‌های آمریکا که ممکن است در اثر مبادلات با دلار اعمال شوند، طراحی شده است. از سوی دیگر اعلام شده که سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان که از امضاءکنندگان توافق هسته‌ای با ایران هستند، مسئولیت این سازوکار را به عهده خواهند داشت، به این‌گونه که پاریس میزبان آن، آلمان مدیریت و انگلیس مسئولیت حسابرسی را خواهند داشت. این سازوکار به نوعی یک شرکت تبادل مالی است که در آن، به عنوان مثال درآمد ایران از محل صادرات نفت به اروپا می‌تواند به‌طور مستقیم به شرکت‌های اروپایی که به ایران کالا می‌فروشند، پرداخت شود.
آمریکا اروپا را تهدید کرد
اما این در حالی است که روز گذشته آسوشیتدپرس نوشت:  دولت‌ترامپ از نزدیک در حال رصد تلاش‌های اروپا برای استقرار یک کانال پرداخت مالی جایگزین به منظور هموار کردن مراودات اقتصادی با ایران است. بر اساس گزارش این خبرگزاری آمریکایی، کاخ سفید در حال هشدار دادن به اروپایی‌هاست و به آن‌ها گفته اگر برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران تلاش کنند، مشمول تنبیه‌ها و مجازات‌های شدید قرار خواهند گرفت.
این در حالی است که گفته می‌شود اتحادیه اروپا از هشدارهای آمریکا دچار دستپاچگی نشده و در حال حرکت به سمت اجرای طرح خود است که اگر اجرایی شود، می‌تواند سبب تعمیق تنش در روابط فرا آتلانتیک شود. بر اساس آن‌چه آسوشیتدپرس نوشته، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است که واشنگتن به دنبال اجرای کامل تحریم‌ها علیه ایران است و با هر فرد یا شرکت تضعیف‌کننده تحریم‌ها برخورد می‌کند.
تام کاتن، سناتور آمریکایی نیز، در این باره گفته است: انتخاب برای مراودات اقتصادی، انتخاب بین ایران یا ایالات متحده است و امیدوارم که متحدان اروپایی ما عاقلانه انتخاب کنند. تلاش‌های اروپا برای ایجاد کانال مالی با ایران در حالی به قدم‌های نهایی خود رسیده که آمریکا با‌ترس از اجرایی شدن این کانال و شکست دوباره خود در تحریم ایران، دست به تهدید اروپا زده است، حال باید دید که اروپایی‌ها در این میان با پایبندی به قوانین بین‌المللی به ایجاد این سازوکار مالی ادامه خواهند داد و آمریکا را منزوی‌تر خواهند کرد یا اینکه در مقابل تهدیدهای آمریکا کوتاه می‌آیند که ضعف اروپا در مقابل آمریکا را بیش از پیش نمایان می‌کند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۱/۹ -  شماره 4378
جستجو
جستجو
بالای صفحه