عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۶۷۰
شکستن چندین سیل‌بند؛ سیلاب دز و کرخه ۶ شهرستان خوزستان را تهدید می‌کند

پیشروی آب در روستاهای خوزستان

گروه دیار کارون: هر چند بارش باران در نیمه فصل زمستان بعد از خشکسالی و تشنگی‌های چند ساله بیشتر استان‌های کشور می‌تواند خبر خوشحال‌کننده‌ای باشد، اما اخطاریه سازمان هواشناسی مبنی بر وقوع سیل در۱۰ استان به ویژه در خوزستان طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه واحتمال افزایش دبی خروجی سد دز این خوشحالی را به نگرانی ساکنان منطقه بامدژ این استان تبدیل کرده است.

آنان هرگز تصور نمی‌کردند در منطقه‌ای که سال‌های سال با خشکسالی دست و پنجه نرم کرده خبری از آمدن سیل و طغیان رودخانه‌ها باشد. آن‌طور که مسئولان اعلام کرده‌اند، ممکن است این بارش‌ها به‌اندازه‌ای باشد که سیل آسیب‌های جدی به ساکنان حوزه‌های دز و کرخه وارد کند.
 ‌جمال عالمی نیسی فرماندار اهواز هم این اخطار را جدی دانسته و می‌گوید: اگر دبی خروجی سد دز از یکهزار مترمکعب بر ثانیه روز یکشنبه فراتر برود ساکنان ۱۱ روستای این منطقه باید به سرعت جابه‌جا شوند.  هرچند مسئولان استانی این بار زودتر از حادثه به فکر افتاده وچند روز جلوتر با حضور در منطقه و بسیج نیروها تا حد ممکن اقدامات کوتاه مدت پیشگیرانه را برای کنترل سیل انجام داده‌اند، اما گزارش میدانی خبرنگاران ما از این منطقه حاکی از گلایه‌مندی مردم است؛ زیرا آنان می‌گویند: این اولین بار نیست که سیل این منطقه را تهدید می‌کند. ۲۵ سال قبل نیز سیل مهیبی این منطقه را درنوردید، پس مسئولان باید از مدت‌ها قبل به فکر چاره می‌افتادند.
مردم منطقه ایجاد کانال‌های آبیاری و زهکشی پایاب سد دز، تقویت سیل بند در منطقه و انجام نشدن ساخت و ساز در حریم رودخانه دز را از مهم‌ترین مطالبات خود می‌دانند و می‌گویند، چرا باید وقوع بارش‌هایی که می‌تواند با ایجاد زیرساخت برای مردم رحمت باشد به چنین تهدیدهایی تبدیل شود.
شکسته شدن سیل‌بندها
معاون امداد و نجات هلال‌احمر خوزستان گفت: سیل‌بند روستای آلبوعفری در شهرستان دشت آزادگان و سیل‌بند شهر رفیع در شهرستان هویزه روز گذشته شکسته شد و آب وارد این دو منطقه شد.
صادق سلامت اظهار کرد: نیروهای امدادی و مردمی در حال تلاش برای مرمت سیل‌بند هستند. برای استقرار اردوگاه اسکان اضطراری، چادرهای امدادی به منطقه آلبوعفری ارسال شده است. سیل‌بند شهر رفیع در هویزه نیز شکسته شد و آب در شهر جاری شده است و علی‌رغم هشدارها و دستورات ابلاغی برای تخلیه اما اهالی شهر برای تخلیه مقاومت می‌کنند. همچنین برای ایجاد اردوگاه اسکان اضطراری، چادرهای امدادی به منطقه ارسال شد. وی گفت: در تدارک هستیم یک اردوگاه اضطراری در شهر رفیع احداث کنیم. همچنین یک اردوگاه اسکان اضطراری به استعداد ۲۵۰ نفر در روستای سیدخلف شهرستان شوش برپا شد. با توجه به تخلیه روستای چم‌کنار شوشتر، یک اردوگاه اسکان اضطراری به استعداد ۲۵۰ نفر در نزدیکی این روستا در منطقه امن برپا شد.
سیلاب ۶ شهرستان خوزستان را تهدید می‌کند
معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان از ادامه نگرانی ها نسبت به سیلابی شدن رودخانه های دز و کرخه خبر داد و گفت: سیلاب روستاهای ۶ شهرستان دزفول ، شوش، شوشتر ، اهواز، دشت آزادگان و هویزه را تهدید می‌کند.حمیدرضا لشکری افزود: بیشتر حجم سدهای دز و کرخه پرآب شده و ارتفاع آب در مخازن این ۲ سد در حال رسیدن به تراز حداکثری است، به همین دلیل خروجی آب این سدها بیشتر  و منجر به افزایش دبی آب رودخانه ها شده است.وی گفت: هم اکنون وضعیت رودخانه های دز و کرخه به دلیل سیلابی شدن، در وضعیت حاد قرار دارد اما از بابت رودخانه‌های کارون و مارون - جراحی نگرانی وجود ندارد.لشکری ادامه داد:تمام امکانات برای جلوگیری از خسارت سیل اعم از مدیریت خروجی آب سدها و تدابیر لازم برای تقویت و ترمیم سیل بندها بسیج شده است.وی گفت: منطقه زاویه ها در شهرستان دزفول، برخی روستاهای شوش، شعیبیه در شهرستان شوشتر و بامدژ در بخش مرکزی شهرستان اهواز در حوضه دز ، همچنین بستان در شهرستان دشت آزادگان و رفیع در شهرستان هویزه در حوضه کرخه در معرض وقوع سیلاب هستند.
وی با اشاره به اینکه مناطقی که سیل بندهای ضعیف و در معرض خطر دارند را به فرمانداری‌ها و استانداری اعلام کرده‌ایم، خاطرنشان می‌کند: در این مدت سیل بندهای این مناطق تقویت شده‌اند و با استقرار ماشین‌آلات سنگین و تجهیزات لازم با خاکریزی سیل بندها را مستحکم کرده‌ایم. به محض اعلام هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر جاری شدن احتمالی سیل، پهنه‌های سیلاب را برای تمام دبی‌ها محاسبه و محل‌هایی که امکان جاری شدن سیلاب در آنها بیشتر است، مشخص کردیم تا همکاران ما سیلزدگان احتمالی را در نقاطی که سیلاب اتفاق نمی‌افتد اسکان دهند. لشکری همچنین به ساکنان روستاها و شهرهای مسیر رودخانه های خوزستان توصیه کرد: از تردد در سواحل و نزدیک شدن به رودخانه ها خودداری کنند.وی با اشاره به وجود زهکش های بزرگ مربوط به کشت و صنعت ها (به ویژه در حوضه دز) گفت: در زمان سیلابی شدن رودخانه، زهکش به صورت معکوس عمل می کند و آب رودخانه را به زمین های کشاورزی تخلیه می کند که کشت و صنعت ها باید با مسدود کردن زهکش ها از این مساله جلوگیری کنند.
رهاسازی آب از سدهای دز و کرخه
معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان گفت: در حال حاضر میزان رهاسازی آب از سد دز و کرخه را کاهش داده‌ایم و منتظر شرایط بارشی هستیم که برای امروز و فردا پیش بینی شده است.
هوشنگ حسونی‌زاده اظهار کرد: در حال حاضر میزان رهاسازی آب از سد دز حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ متر مکعب در ثانیه است در حالی که این میزان رهاسازی پیش از این حدود یک هزار و ۱۰۰ متر مکعب در ثانیه بود. همچنین میزان رهاسازی آب از سد کرخه را به حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ متر مکعب بر ثانیه کاهش داده‌ایم و منتظر بارش‌های پیش بینی شده برای امروز و فردا هستیم و پس از آن در خصوص میزان رهاسازی تصمیم‌گیری می‌کنیم. حسونی زاده با بیان اینکه آنچه که سایت‌های هواشناسی اعلام کرده‌اند، پیش بینی یک بارش بسیار سنگین در بالا دست است، ادامه داد: میزان رها‌سازی از سدهای دز و کرخه پس از بارش‌های پیش بینی شده به دوام و شدت بارش‌ها بستگی دارد. با توجه به شرایط تحمیلی این بارش‌ها بر روی مخازن می‌توان در خصوص میزان رهاسازی آب تصمیم‌گیری کرد. وی عنوان کرد: آنچه که تاکنون رهاسازی انجام گرفته است، به منظور ایجاد فضایی در مخازن برای مدیریت آب و کنترل سیلاب‌های احتمالی بوده است.
تخلیه دو روستا در شوشتر و دزفول
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان با اشاره به هشدارهای هواشناسی و مدیریت بحران خوزستان در خصوص بارندگی شدید، از آماده‌باش نیروهای جمعیت هلال احمر خوزستان خبر داد و گفت: روستای بنه عاطی از توابع بخش چغامیش دزفول و روستای چم‌کنار در شوشتر تخلیه شده‌اند. علی خدادادی اظهار کرد: در حال حاضر مناطقی از شهرستان‌های شوش، دزفول، دشت‌آزادگان و شوشتر تحت تاثیر سیلاب و آبگرفتگی قرار گرفته‌اند. وی افزود: اکنون روستاهای شیخ مندی، بیت یدی، کاظم حیدر، خلیفه حیدر، مزرعه شبلی، زلید دبات، بیت یباره، بیت سیدخلف، بیت نور، بیت غایب و بیت محارب در شهرستان شوش درگیر سیلاب اولیه هستند. یک اردوگاه اسکان اضطراری با ظرفیت ۵۰۰ نفر در روستای آهودشت شهرستان شوش برپا شده است و اردوگاه دوم نیز در روستای سید خلف در حال استقرار است. خدادادی ادامه داد: همچنین روستای بنه عاطی در بخش چغامیش و مناطق زاویه مشعلی، زاویه حمودی، زاویه عزیب و روستاهای شهید بهشتی و ده نور در دزفول تحت تاثیر سیلاب اولیه قرار گرفته‌اند.
وی با اشاره به آبگرفتگی بخش چغامیش دزفول و احتمال وقوع سیلاب، گفت: با توجه به احتمال وقوع سیلاب و آبگرفتگی شدید، روستای بنه عاطی از توابع بخش چغامیش دزفول با همکاری بخشداران و مسئولان و اهالی این روستا تخلیه شد. خدادادی بیان کرد: یک اردوگاه اسکان اضطراری با ظرفیت ۳۲۰ نفر در سه نقطه امن در نزدیک روستای بنه عاطی در بخش چغامیش آماده برپایی است و در صورت نیاز توسط عوامل امداد و نجات جمعیت هلال احمر دزفول به سرعت برپا خواهد شد. کمپ نوروزی، استادیوم مجدیان و سالن ورزشی دانشگاه فرهنگیان شهرستان دزفول نیز برای اسکان اضطراری روستاییان آماده شده‌اند. وی ادامه داد: روستاها و مناطق حاشیه رودخانه کرخه از جمله آلبوعفری، حجیه، چولانه، سمومیه، بنی نعامه، بیت کوار، رمیم، میهن آباد، دفار، مچریه، کصر و شهرهای بستان و رفیع در شهرستان دشت‌آزادگان تحت تاثیر سیلاب قرار گرفتند.
بارش ۲۰۰ میلیمتری باران در ۱۰ استان
 ‌سیف‌اله آقابیگی مدیرکل دفتر مدیریت بحران شرکت مدیریت منابع آب ایران تأکید می‌کند: با توجه به مدل‌های جامع هواشناسی پیش‌بینی کرده بودیم در مناطق وسیعی از جمله استان‌های خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، همدان و کهگیلویه و بویراحمد حداقل ۲۰۰ میلیمتر بارش داشته باشیم، لذا این مسأله از چند روز قبل به اطلاع این استان‌ها رسید و خواستار اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خسارت‌های سیل احتمالی در این ۱۰ استان به ویژه خوزستان شدیم. وی در پاسخ به این پرسش که تهدید سیل در منطقه بامدژ مسأله دیروز و امروز آن نیست و چرا اینگونه غفلت شده توضیح می‌دهد: در سالیان گذشته شبکه‌های آبیاری زهکشی در اراضی پایاب سد دز ایجاد شده و حتی اقدام به ایجاد دایک‌های مختلفی (دیواره محافظتی) در این منطقه شده، اما متأسفانه از آنجا که دو دهه از وقوع سیل مهیب در این منطقه می‌گذرد بسیاری از دایک‌ها توسط کشاورزان تصرف و اقدام به کشاورزی در آنها می‌شود.
وی می‌افزاید: معمولاً در شرایط وقوع سیلاب یک دهم حجم سد برای کنترل سیل احتمالی در نظر گرفته می‌شود در حالی که پیش‌بینی‌ها حکایت از سیلاب ۸۰۰ میلیون مترمکعبی در منطقه می‌دهد که نمی‌توان آن را با خود سد مهار کرد.
در همین حال، صدور اخطاریه از سوی سازمان هواشناسی کشور مبنی بر وقوع سیل در روز دوشنبه و سه‌شنبه در خوزستان موجب شد، تا فرماندار اهواز برای نظارت بر اقدامات پیشگیرانه از سیل در منطقه بامدژ شخصاً در این منطقه حضور یابد. وی می‌گوید: از دو سه روز قبل که پیش‌بینی‌های هواشناسی حکایت از وقوع سیل در این منطق را می‌داد نیروهای ما بسیج شدند و با آمادگی کامل و ماشین‌آلات سنگین در منطقه بامدژمستقر شده‌اند. عالمی نیسی تأکید می‌کند: در این مدت تلاش کردیم تا سیل بندهای موجود در منطقه را تقویت کنیم و از آسیب‌پذیری نقاطی که بیشتر در معرض  سیل هستند، بکاهیم.
وی، دبی خروجی سد دز را یکهزار مترمکعب در ثانیه اعلام کرده و اظهار امیدواری می‌کند، تا این دبی با بارندگی‌های روز گذشته افزایش آنچنانی نباشد. به گفته فرماندار اهواز، اگر دبی خروجی سد دز به یکهزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار مترمکعب بر ثانیه برسد باید ساکنان ۱۱ روستای بامدژ تخلیه شود تا جان روستاییان در معرض خطر قرار نگیرد. وی البته خاطرنشان می‌کند: جای نگرانی برای مردم وجود ندارد زیرا همه دستگاه‌ها در آماده باش کامل هستند و هر وقت احساس شود خطری جان ساکنان این منطقه را تهدید می‌کند بلافاصله اقدام به جابه‌جایی آنها می‌کنیم، ولی به هر جهت از ساکنان این روستا می‌خواهیم ضمن حفظ آرامش خود برای این جابه‌جایی احتمالی آمادگی داشته باشند. فرماندار اهواز می‌افزاید: در صورت وجود چنین شرایطی نه تنها این ۱۱ روستا بلکه بخش‌های وسیعی از شهرهای اهواز، شوش، شوشتر و دزفول هم به زیر آب می‌روند.
خوزستانی‌ها  به سفر غیرضروری  نروند
رئیس پلیس راه خوزستان با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارش سنگین در مدت کوتاه، گفت: مردم از سفرهای غیرضروری در زمان بارندگی اجتناب کنند. سرهنگ رضا دولتشاهی اظهار کرد: با توجه به پیش‌بینی بارش سنگین در مدت کوتاه احتمال ریزش کوه در اندیکا وجود دارد که بر همین اساس محور اندیکا – شهرکرد تا امروز (۹ بهمن‌ماه) برای کلیه خودروها و تا صبح روز شنبه (۱۳ بهمن‌ماه) برای‌تردد اتوبوس‌ها ممنوع اعلام شده است. وی با بیان اینکه در هیچ‌ کدام از محورهای خوزستان مشکل خاصی وجود ندارد، افزود: در حال حاضر حتی در جاده اندیکا مشکل خاصی وجود ندارد و‌تردد در مسیرهای خوزستان به سهولت در حال انجام است. دولتشاهی توصیه کرد: با توجه به پیش‌بینی بارش باران، برف و وزش باد شدید، مردم از سفرهای غیرضروری در زمان بارندگی اجتناب کنند. همچنین به شهرهای شمالی مخصوصا اندیکا، ایذه و دهدز سفر نکنند تا شرایط بهبود یابد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۱/۹ -  شماره 4378
جستجو
جستجو
بالای صفحه