عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۶۷۳

مجمع باید تبعات رد پالرمو را بپذیرد

نایب رئیس مجلس، تاکید کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام در صورت مخالفت با لوایح پالرمو و CFTباید مسئولیت تبعات آن را بپذیرد.

علی مطهری گفت: تعیین تکلیف لایحه پالرمو و CFT از اختیار مجلس خارج شده و در دستور کار مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است. وی تصریح کرد: در صورتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصلحت و منفعت کشور را بخواهد، این دو لایحه را تصویب می‌کند تا مشکل غیر ضروری برای کشور ایجاد نشود. مخالفان این دو لایحه باید مسئولیت عدم تصویب آن را بپذیرند و بعد از آن هم به دولت حمله نکنند و دیگر در مورد وضعیت معیشت و اقتصاد کشور انتقاد نکنند. عدم تصویب لوایح مذکور به مبادلات بانکی و مالی کشور آسیب می‌زند، به طور مثال تاجر کشور ما نمی‌تواند پول کالای خود را دریافت کند. مطهری عدم حضور رئیس‌جمهور در جلسات گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام را یادآور شد و گفت: آقای روحانی در جلسات گذشته مجمع حضور پیدا نکردند در حالی که حضور رئیس‌جمهور در این جلسات و دفاع از لوایح می‌تواند در آراء اعضا تاثیرگذار باشد.

 

 

فیلترینگ اینستاگرام مشکلات را حل نمی‌کند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که فیلترینگ باید در جایی که لازم است، استفاده شود، گفت: دیدگاه ما درباره اینستاگرام همین است و فکر می‌کنیم در حال حاضر یک اقدام یک‌جانبه و فیلتر کردن، به تنهایی مشکلات را حل نمی‌کند، بلکه باعث ایجاد چالش‌های دیگر در سایر حوزه‌ها می‌شود.
 محمدجواد آذری جهرمی درباره‌  احتمال لغو فیلتر تلگرام گفت: درباره‌  این موضوع، باید دستگاه قضائی بررسی کند اما آخرین صحبتی که ما شنیدیم، همان بود که دادستانی اظهار نظر کرد که علل فیلترینگ هنوز برطرف نشده که بخواهیم رفع فیلتر کنیم و هنوز هم چیزی به ما ابلاغ نشده است. وی درباره‌  مباحث مطرح‌شده درباره فیلتر اینستاگرام نیز بیان کرد: درباره اینستاگرام، ملاحظاتی از دیدگاه‌های مختلف مطرح می‌شود؛ برخی مطرح می‌کنند که استفاده از اینستاگرام تبعاتی دارد و تهدیداتی در این فضا وجود دارد، البته بسیاری هم معتقدند این فضا کاربردهای زیادی دارد و کسب‌وکارهای زیادی در آن هست و ابزار مهمی در زندگی روزانه‌شان به شمار می‌رود؛ هر دو گروه اعلام نظر می‌کنند. مرجع تصمیم‌گیری در این‌باره، کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه است که تاکنون تشکیل نشده است؛ در شورای عالی فضای مجازی هم به این مساله پرداخته نشده و دادستانی هم حکمی درباره این مساله صادر نکرده است. فیلتر شدن یا نشدن اینستاگرام هم ماجرای امروز و دیروز نیست و از سال ۱۳۹۲ درباره‌  آن بحث می‌شود. آذری جهرمی خاطرنشان کرد: ما به عنوان وزارت ارتباطات اگر بخواهیم نظر کارشناسی بدهیم، باید اشاره کرد که تهدیدات هم وجود دارد و نباید فضا را به سمت دوقطبی ببریم؛ استفاده بی‌رویه آسیب‌هایی به جامعه وارد می‌کند، به خصوص در کودکان که می‌تواند اثرات بدی بگذارد و ما این تهدیدات را می‌دانیم، اما معتقدیم راهکار فیلترینگ اینستاگرام راهکار موفقی برای از بین بردن این تهدیدات نیست و شاید آن را تشدید کند. باید هم‌افزایی کرده و راهکاری ارائه دهیم که تهدیدات را حذف کنیم. برای مثال یکی از اهداف رویکردی که در رابطه با اکوسیستم کودک داشتیم که کودکان را از این فضا جدا کنیم، کاهش تهدیدات بود. وی با بیان این‌که ما تجربه داریم از ابتدای اینترنت و از رویکرد فیلترینگ استفاده کردیم و فیلتر باید در جایی که لازم است، استفاده شود، افزود: اما وقتی ابزاری به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، اگر بخواهیم با رویکرد فیلترینگ به آن نگاه کنیم، طبیعی است یک سری اثرات جانبی دارد که می‌تواند موفقیت‌های هدف شما را زیر سؤال ببرد.

 

 

سعید شریعتی: مردم با وی‌پی‌ان همه کاشته‌‌های آقایان را به باد می‌دهند
شبکه گسترده‌ مالی پشت فیلترینگ است

یک فعال سیاسی با اشاره به فیلترینگ فضای مجازی گفت: به نظر می‌آید یک شبکه مالی گسترده پشت این قضیه قرار دارد. این را گفتم که بدانید فیلترینگ شبکه اینترنت در ایران از بیست سال پیش به شکل‌های مختلف و به انواع و اقسام روش‌ها امتحان شده، چرا ادامه دارد.
سعید شریعتی، درباره حواشی‌ای که این روزها با توجه به فیلترینگ فضای مجازی وجود دارد، بیان کرد: از ۱۳۷۴ قانون منع استفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره تصویب شد؛ یعنی بر این اساس شهروندان حق ندارند که تجهیزات دریافت از ماهواره داشته باشند. الان حدود بیست و چند سال از آن تاریخ می‌‌گذرد و فکر می‌کنم غریب به اتفاق شهروندان دسترسی به تجهیزات دریافت از ماهواره را دارند، اگر ندارند هم خودشان خواسته‌اند نه اینکه در دسترس آنها نبوده است. به هر صورت برخی از خانواده‌ها به دلایلی خودشان‌ترجیح داده‌اند که از این سیستم استفاده نکنند. وی با اشاره به مباحث اقتصادی که درباره فیلترینگ فضای مجازی وجود دارد، عنوان کرد:‌ترنور مالی رسیور، دیش، ال‌ان‌بی را در طول بیست سال گذشته حساب کنید. بعید است که این‌ترنور مالی (از نظر اقتصاد فیلترینگ) دست چند جوان نصاب ماهواره باشد. این فعال سیاسی در ادامه با اشاره به مشخص نبودن گزارش مالی درباره فیلترینگ گفت: اگر دستگاه‌های مربوطه گزارش صادقانه‌ای بدهند که این حجم از انواع و اقسام رسیور، دیش، ال‌ان‌بی از چه مبادی وارد کشور شده‌اند و چطور در شبکه توضیح بدون هیچ مانعی قرار گرفته‌اند، (دقت داشته باشید که این تجهیزات حتی راحت‌تر از دستگاه‌های دریافت دیجیتال در دسترس است) آن وقت راحت‌تر می‌توان قضاوت کرد. او تاکید کرد: به نظر من یک شبکه مالی گسترده پشت این قضیه قرار دارد. این را گفتم که بدانید فیلترینگ شبکه اینترنت در ایران که از بیست سال پیش به شکل‌های مختلف و به انواع و اقسام روش‌ها امتحان شده است، چرا ادامه دارد. شریعتی با اشاره به صحبت‌های اخیر رئيس‌جمهوری و گزارش‌هایی که احتمالا در دسترس او به عنوان رئيس قوه مجریه است، بیان کرد: فکر می‌کنم آقای روحانی امنیتی‌ترین نیروی امنیتی نظام هستند ایشان به طور مستمر عضو شورای عالی امنیت ملی بوده‌اند و علی‌القاعده از این نوع گزارش‌ها که فیلترینگ، ممنوعیت‌ها چقدر موثر بوده است، چه کسی چه چیزی را وارد کرده و چه کسی چه چیزی را خارج کرده اطلاع دارد، جزییات این اطلاعات در اختیار ایشان قرار داشته، دارد و خواهد داشت. این فعال رسانه‌ای در واکنش به صحبت‌های روحانی درباره نتیجه ندادن فیلترینگ در فضای مجازی گفت: زمانی که ایشان می‌گوید فیلترینگ شکست خورده یعنی شکست خورده، کسی نمی‌تواند به ایشان بگوید که نه شکست نخورده است.
شریعتی با اشاره به استفاده گسترده مردم از وی‌پی‌ان‌ها بیان کرد: من به شما می‌گویم که وی‌پی‌ان که در واقع چاره دور زدن فیلترینگ است، یک شبکه اقتصادی در ایران دارد. به نظر من شورای عالی فضای مجازی قبل از اینکه فیلترینگ را اعمال کند به مردم توضیح دهد که این وی‌پی‌ان‌ها چطور در اختیار مردم قرار می‌گیرد. مردم هم با خیال آسوده از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنند صرفا با یک دکمه اضافه زدن همه کاشته‌ای که آقایان نماینده دادستان، شورای عالی فضای مجازی، فتا و... داشته‌اند را به باد می‌دهند اما یک پرداخت اضافه انجام می‌شود که این هم گیر همان شبکه مافیا می‌آید.
 او افزود: به عنوان یک کارشناس فضای مجازی می‌گویم که انواع و اقسام روش‌هایی که به عنوان فیلترینگ یک سری کارشناس به دولت انداخته‌اند فقط برای گرفتن پروژه از دولت بوده است. پروژه‌های میلیاردی گرفتند حالا یا آگاهانه یا ناآگاهانه بر سر دولت کلاه گذاشته‌اند که ما با این روش فیلتر می‌کنیم، ته آن هم هیچ تاثیری نداشته است. بروید قراردادهای میلیاردی که برای فیلترینگ بسته شده را ببینید. خوب است که گزارش بدهند که چه پول‌هایی وزارت ارتباطات، شورای عالی فضای مجازی، صداوسیما، وزارت اطلاعات و... صرف این پروژه‌ها کرده‌اند.
این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه فیلترینگ شکست‌خورده است، افزود: من فکر می‌کنم اصرار کسانی که می‌خواهند فیلترینگ ادامه پیدا کند به خاطر منافعی است که باند‌های مخفی دارند و پشت سر اینها پنهان شده‌اند و به دنبال این نوع منافع از فیلترینگ هستند. وگرنه فیلترینگ هیچ اثری در دسترسی شهروندان به اطلاعات آزاد در اینترنت ندارد، مگر اینکه شیر آن را کلا قطع کنند.
شریعتی در ادامه توضیح داد: البته سخنرانی می‌تواند موثر باشد که بالاخره مردم حرف خود را از زبان رئيس‌جمهور می‌شنوند، اما نتیجه آن، نتیجه‌ای نیست که ملت می‌خواهند. با سخنرانی فیلترینگ، حصر و... حل نمی‌شود. فرق رئيس‌جمهور با من شهروند عادی این است که ایشان صاحب حکم، امضاء و دستور است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۱/۱۰ -  شماره 4379
جستجو
جستجو
بالای صفحه