عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۶۷۶
درس بزرگِ «جنگجویان کوهستان»؛

۸ سال ثبات و هزینه برای سنگین‌ترین باخت

گروه ورزشی : شکست تیم ملی فوتبال ایران برابر ژاپن و ناکامی در رسیدن به فینال جام ملت‌های آسیا وضعیت فوتبال کشور را با ابهامات و پیچدگی‌های تازه‌ای مواجه کرد که تبعاتش ماه‌ها ادامه خواهد داشت.

تراژدی تلخی که از ۴۳ سال قبل هر چهار سال یکبار تکرار مي‌شود، این بار هم سنت شکنی نکرد و به بدترین شکل ممکن کام مردم را تلخ کرد. حالا تلخ کامی عادت مردم و علاقمندان به فوتبال شده. حسرت آنها برای دیدن جام قهرمانی بر بالای دستان فرزندان ایران زمین ۴۷ ساله شد. آنهم اگر چهار سال بعد دوباره «نقطه سر خط نباشد» و کمی جلوتر برویم. حداقل تا فینال. پنج بازی خوب و قابل تقدیر همه را امیدوار کرد که این بار جام به ایران چشمک خواهد زد. خوان ششم اما سخت بود و نفسگیر. از این شش بازی در دو دیدار حریفان درجه اول آسیا را داشتیم؛ عراق که بدون گل مساوی شدیم و ژاپن که سه گل خوردیم! چهار بازی دیگر حریفان درجه دوم را به چهار میخ کشیدیم!
آماده جشن و شادمانی رسیدن بودیم که مردان سرزمین آفتاب تابان چراغ امید و آرزویمان را خاموش کردند. آنهم به دست خودمان. آن دو نفر (دو بازیکن ژاپن) از جنگجویان کوهستان درسی به آن پنج نفر (بازیکنان ایرانی در حال اعتراض به داور) دادند که مي‌شود مثنوی‌ها در موردش نوشت. مي‌شود سال‌ها در موردش صحبت کرد. آن تصویر را تمام مسئولان کشور باید به دیوار اتاق شان بزنند و هر روز در موردش صحبت کنند شاید اتفاق تازه ای رخ داد.تیم ملی باخت و دستش از رسیدن به جام خالی ماند. مثل ۴۳ سال گذشته. حالا چهار سال دیگر باید صبر کرد. شاید هم ببشتر. به قول جهانبخش با این روند باید ۱۰۰ سال دیگر صبر کرد!اما بعد از این شکست و ناکامی و خداحافظی تلخ چه بر سر فوتبال مي‌آید؟ چه بر سر تیم ملی مي‌آید؟ كي‌روش مي‌ماند یا مي‌رود؟ اگر كي‌روش رفت چه کسی به جایش مي‌آید؟ ایرانی یا خارجی؟ تاج مي‌ماند یا مي‌رود؟ تکلیف بازنشسته‌هاي فدراسیون فوتبال چه مي‌شود؟ آیا تیم ملی به حال خود رها مي‌شود یا فدراسیون برایش برنامه دارد؟ سئوالات در مورد دوران «پسا كي‌روش» زیاد است.
همانطور که در مورد پس از کنار رفتن از جام ملت‌هاي آسیا و سرنوشت فوتبال ملی سئوال زیاد است. طبیعتا تیم ملی چند ماهی به امان خدا رها مي‌شود چرا که رویداد مهمی در پیش نیست. از برنامه بلند مدت هم خبری نیست که بخواهیم امیدوار باشیم تیم سریع سروسامان بگیرد و بازیهای تدارکاتی انجام دهد.تیم ملی به امان خدا رها خواهد شد. تکلیف سرمربی مشخص نمی شود و چند ماهی در مورد انتخاب جانشین كي‌روش صحبت خواهد شد. موافقان و مخالفان به جان هم مي‌افتند و تا مي‌توانند «حرف» مي‌زنند. هم مفت هم گرانقیمت! اما انتهایش چیزی عاید فوتبال نمی شود چون همه‌اش برای منافع خودشان است نه منافع ملی. پیش بینی مي‌شود تاج و دوستان دست‌ها را به نشانه تسلیم مقابل وزارت ورزش بالا ببرند اما نه به این راحتی. وزارت ورزش در سایه حرکت خواهد کرد و تلاش مي‌کند ریشه بازنشسته‌ها را بزند. جنگ‌ها دوباره شروع مي‌شود. تاج و دوستان بازنشسته یک طرف، وزیر و سربازهای سواره و پیاده اش از یکطرف مي‌تازند تا زورشان را بهم نشان دهند. تیم ملی هم در امان خدا رها مي‌شود.گردِ مرده بر پیکره فوتبال پاشیده
می شود. تیم ملی در سکوت فرو مي‌رود و بازیهای لیگ شروع مي‌شود تا تکلیف قهرمان مشخص شود. قهرمانی که نه ریالی جایزه مي‌گیرد و نه مي‌تواند در لیگ قهرمانان آسیا حسرت سالها قهرمان نشدن را از بین ببرد. آنجا هم مثل اینجا که حسرتش ۴۷ ساله شد.!
۸سال  هزینه برای سنگین‌ترین باخت
کارلوس کی‌روش در کنفرانس خبری بار دیگر به انتقاد از جامعه ورزش و فوتبال ایران پرداخته و گفته: «من در این هشت سال برای شما جنگیدم ولی نقش شما در این هشت سال جز سکوت چه بود؟» کی‌روش با اشاره به هشت سال حضورش در راس کادر فنی تیم ملی به نوعی خودش جواب خودش را داده است. فرصت هشت ساله به کی‌روش ابعاد این باخت را سنگین‌تر، دردناک‌تر و تاریخی‌تر می‌کند چرا که هیچ یک از مربیان تاریخ تیم ملی ایران، چه ابراهیمی و دهداری و چه برانکو و چه مایلی‎‌کهن که تیم‌های‌شان در نیمه‌نهایی جام ملت‎ها آن هم اغلب با ناداوری و در ضیافت پنالتی‌ها حذف شدند نه تنها حداکثر سه سال که بعضا قبل از جام ملت‎ها دو سال هم مهلت نداشتند روی نیمکت ایران باشند اما کی‌روش شکستی سنگین را به ارمغان آورده و اینگونه هم نقد و پرسش می‌کند.آقای کی‌روش، هشت سال تمام در قبال مصاحبه‌ها و رفتارهای توهین‌آمیز و تحکم‌آمیز شما و برخی از دستیاران‌تان به مربیان و دستیاران ایرانی تیم ملی، مسئولان ارشد وزارت ورزش، روسا و مدیران و کارمندان فدراسیون فوتبال، خبرنگاران، مربیان لیگ و.... سکوت کردیم و در مقابل عدم استفاده از دستیار ایرانی قوی، استفاده از خارجی‌ها در بخش رسانه‌ای تیم ملی، تعطیلی‌های مکرر لیگ، سفرهای گاه و بیگاه‌تان به خارج از کشور، خط خوردن شایسته‌ها و دعوت برخی بازیکنان بدون تیم و مصدوم لیگ به تیم ملی هم حرفی نزدیم و نتیجه‌اش را هم مقابل ژاپن دیدیم به امید آنکه شاید با مهلت دادن به یک مربی نامدار و درجه یک جهانی و صرف آن همه هزینه کلان و حرف‌شنوی همه‌جانبه از کی‌روش‌ها به جام برسیم، اما به رغم تزلزل مدعیان حذف شدیم، آن هم با تحمل سنگین‌ترین شکست تاریخ ایران در جام ملت‌های آسیا. ما را با طلسم و چرایی این همه سکوت در قبال این همه تاخت و تاز تنها بگذار آقای کی‌روش. بدرود.
ناف ما را با «حسرت» بریده‌اند
 ژاپن با گذشتن از سد ایران راهی فینال جام ملت‌های آسیا شد. اشتباه متعدد بازیکنان ایران در خط دفاع این اجازه را به ژاپن داد تا با عبور از ایران، به کسب پنجمین قهرمانی در آسیا امیدوار باشد.
* حرفه‌ای نبودن، فرق بزرگ  ایران و ژاپن بود. صحنه گل اول سامورایی‌ها به ایران، فاصله فوتبال ما و ژاپن بود. ما توپ را رها کردیم و به دنبال داور افتادیم، آنها به دنبال توپ رفتند و گل زدند.
* ما به حسرت خوردن عادت کرده‌ایم، گویا ناف ما را با حسرت‌ها بریده‌اند. حسرت ۴۳ ساله‌مان شد ۴۷ سال.
* بازی ایران و ژاپن نشان داد که فوتبال چرا این همه جذاب است. در حالی که همه فکر می‌کردند ایران، ژاپن را هم مثل آب خوردن می‌برد، با خوردن سه گل جام را به ژاپن تعارف کرد.
 * می‌شود دوباره از امروز به گرانی‌ها فکر کنیم و البته دیگر سانسورهای اعصاب خورد کن تلویزیون را نبینیم.
* ایران و ژاپن هر دو از لباس آدیداس استفاده می‌کردند اما ژاپنی‌ها برای پوشیدن لباس آدیداس برای ۸ سال ۱۴۴ میلیون دلار (سالانه ۱۸ میلیون دلار) پول گرفته است که هم ارزش با قرار داد آرژانتین با این کمپانی آلمانی است و ایرانی‌ها با ۷۰ درصد تخفیف پیراهن‌های آدیداس سفید با کد محصول CE۱۷۱۷ که لوگوی فدراسیون به همراه نشان یوزپلنگ ایرانی روی آن نقش بسته را خریداری کردند؛ فرق دیگر فوتبال ایران و ژاپن.
خداحافظی با کی‌روش؟
 فدراسیون فوتبال با انتشار پیامی از همه دست‌اندرکاران فوتبال ایران که در سال ۹۷ فعالیت داشتند، تشکر کرد. نکته مهم در این پیام اعلام تلویحی پایان همکاری ایران و کی‌روش است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۱/۱۰ -  شماره 4379
جستجو
جستجو
بالای صفحه