عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۶۷۷
دولت ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی به واردکنندگان داده که این وضع بازار باشد؟

مردم در صف گوشت، سازمان حمایت در خواب

گروه اقتصادي: کمبود، کاهش مراکز عرضه، نامشخص‌بودن زمان و میزان توزیع، صف‌های طولانی و عدم‌اشراف جهاد کشاورزی بر عملکرد شبکه و عوامل توزیع واقعیات امروز بازار گوشت و مرغ کشور است.

این چند خط را آقایان وزیر، معاون وزیر، معاونانِ معاون وزیر و خلاصه آقایان مسئول بخوانند به امید آنکه رگ غیرتی بجهد، خوابی بپرد و وضع مردمی که دغدغه‌شان از مسکن و اشتغال، به صف مرغ و تخم مرغ و گوشت یخی برزیلی رسیده، تغییر کند.
 به نظر می‌رسد این روزها بیش از آنکه تحریم‌ها و مشکلات خارجی و دشمنی‌ها عرصه را بر مردم تنگ کند، این آقایان وزیر و وکیل و معاون و مشاور و قس علی‌هذای خودمان هستند که با بی‌تدبیری‌ها، خونسردی‌ها و البته ناکارآمدی، کمر مردم را زیر بار مسائل روزمره‌ای همچون مرغ و گوشت، خم کرده‌اند. آقایانی که یک‌تریلی هم نمی‌تواند سِمَت و عنوان و پست و مقامشان را هم بکشد.
در چند هفته اخیر که شاید خیلی‌ها انتظار داشتند، همزمان با چهلمین سالگرد انقلاب، همت ویژه‌، تدبیری فراتر و کاری مضاعف، چاشنی اقدامات مسئولان امر شود، کمتر روزی است که مردم، شاهد صف گوشت و مرغ نباشند و کار به جایی برسد که آقای وزیر در برنامه تلویزیونی در واکنش به گرانی گوشت، چشم در چشم مردم بدوزد و بگوید خدا را شکر کنید که هست ! واقعا چه شده که امروز کار به جایی رسیده که گوشت، می‌شود موضوع بررسی نمایندگان مردم در مجلسی که برگزاری هر جلسه آن ۵ میلیارد تومان برای این ملت آب می‌خورد و آقایان سازمان حمایت و وزارت جهاد کشاورزی، به روی خودشان هم نمی‌آورند.
شاید اگر آقایان وزیر و معاون وزیر و حتی معاونانِ معاون وزیر یا نه، اصلا همسر و خانواده‌‌های بزرگوارشان یک باربه صورت اتفاقی و تصادفی از کنار صف‌های چند صدنفره گوشت یخی رد می‌شدند اوضاع اینطور نبود.
کاش حداقل یک نفر جواب آقای پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس را می‌داد و می‌گفت دروغ است ادعایشان؛ اینکه عملاً بیش از ۲۰ تا ۳۰ درصد کالاها با ارز‌ترجیحی به دست مردم نمی‌رسد؛ کاش به یک نفر از آقایان برمی‌خورد و در واکنش به این آمار و حساب و کتاب بعدی، قضیه را از بیخ و بُن تکذیب می‌کرد که از ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی که برای کالاهای اساسی تخصیص داده شده، عملاً ۷۰ هزار میلیارد تومان آن به دست مردم نمی‌رسد.
به هرحال اگر قرار است مردم گوشت ۱۰۰ هزار تومانی بخرند و دیگران از ارز ۴۲۰۰ توانی سود ببرند، به ما صف‌نشین‌های گوشت و مرغ هم بگویید که بی‌خود و بی‌جهت حرص بی‌تدبیری دولتی‌ها و ناامیدی از هویت ملی و کارت ملی‌مان را که این روزها فقط به‌اندازه ۳ کیلو گوشت یخی برزیلی می‌ارزد نخوریم و در یک کلام در کنار ذکر خیر آقایان، بگوییم نوش جانتان و خلاص...؛ آنوقت نه کاری به دولت داریم و نه گلایه‌ای از ۱۰ ارگانی که در فضای آرام بازار گوشت قرمز، خودشان را متولی می‌دانند.
علی‌ای‌حال،  آقایان مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار، سازمان عریض و طویل حمایت از مصرف کننده و دوستان دیگری که عنوان و سِمَت و جایگاه‌شان شاید یک نفس هم خوانده نشود، نظر ما که مهم نیست ولی جناب بانک مرکزی هم در اطلاعیه اخیرشان معتقد است: مقایسه رشد بهای اقلام مشمول و غیرمشمول ارز حمایتی در این ماه‌ها حاکی از بروز برخی مشکلات در حوزه تنظیم بازار این کالاها است.
آقایان بزرگوار؛ دست آخر بد نیست این را هم بدانید وقتی جناب آقای معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهادکشاورزی مصاحبه می‌کند و می‌گوید: هم‌اکنون مشکل خاصی در تأمین گوشت قرمز وجود ندارد و واردات آن نسبت به گذشته بیشتر شده و تولید آن هم تغییری نسبت به گذشته نداشته ما در صف گوشت، شما را هم یاد می‌کنیم و دعای خیر دست جمعی ما و زن و مردهایی که برای ۳ کیلو گوشت بیشتر، بچه‌های ۳-۴ ساله‌شان را هم همراه آورده‌اند، بدرقه راحتان است؛ خیالتان راحت.
عرضه گوشت گران‌تر از نرخ واقعی
عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است : آنچه در بازار کالاهای اساسی اتفاق افتاده، عجیب و غیر قابل باور است.
یحیی آل اسحاق اظهار کرد: دولت در ابتدای امسال اعلام کرد که منابع لازم برای تأمین کالاهای اساسی را آماده کرده است و آمارهایی که تاکنون ارائه شده نیز نشان می‌دهد که برای ۲۴ قلم کالای اساسی، بیش از ۱۴ میلیارد دلار ارز رسمی اختصاص یافته است اما آنچه در عمل رخ داده نشان می‌دهد که این روش نتوانسته پاسخگوی نیازهای کشور باشد. به گفته وی تنها برای تأمین گوشت مورد نیاز جامعه دولت از ابتدای امسال تاکنون حدود یک میلیارد دلار ارز رسمی تزریق کرده اما در شرایطی که باید با توجه به پیش‌بینی‌ها، نرخ این کالا در مرز ۴۰ هزار تومان تعیین می‌شد، امروز در بازار نرخ‌های ۱۰۰ هزار تومانی نیز مشاهده می‌شود.
وی با بیان اینکه اگر روش فعلی برای تأمین ارز مورد نیاز برای کالاهای اساسی جوابگو بود، باید نرخ این کالاها حدوداً ۵۰‌درصد پایین‌تر از نرخ امروز بازار تعیین می‌شد، توضیح داد: کالاهای اساسی مستقیماً با معیشت مردم درگیرند و وقتی نتوانیم نرخ آنها را مدیریت کنیم فشاری جدی به اقشار کم درآمد وارد می‌شود و تحمل این مسئله برای جامعه دشوار است. این اتفاق در حالی در بازار داخلی مشاهده می‌شود که به نظر برای تأمین این کالاها نباید مشکلی می‌داشتیم.وی تصریح کرد: برای مثال برای کالایی همچون گوشت، بحث تولید و تأمین منابع ابتدایی در اختیار وزارت کشاورزی است اما مدیریت و توزیع در بازار را وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) انجام می‌دهد. از این رو وقتی مشکلی را در بازار مطرح می‌کنیم هر وزارتخانه‌ای مشکل به وجود آمده را به گردن بخش دیگری می‌اندازد و نتیجه چیزی می‌شود که می‌بینیم.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۱/۱۰ -  شماره 4379
جستجو
جستجو
بالای صفحه