عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۶۷۸
شکسته‌شدن سیل‌بندهای آلبوعفری، رفیع و شعیبیه

قحطی آب یا سیلاب، مسئله همیشگی خوزستان

گروه دیار کارون: به دلیل سوء مدیریت در منابع آب، بحران در خوزستان تمامی ندارد. در تابستان مردم درگیر تهیه آب شرب هستند و در زمستان به دلیل تعمیر نشدن سیل بندها و عدم رسیدگی به سدها، روی آب زندگی می‌کنند.با افزایش و شدت بارش های هفته جاری در استان خوزستان و با وجود هشدارهای سازمان هواشناسی در خصوص تشدید وضعیت آب گرفتگی اما به دلیل بی توجهی مسئولان، شاهد بروز سیل از سد کرخه و دز هستیم.

وضعیت رفیع در محاصره سیلاب
از ساعت‌های ابتدایی صبح روز دیروز،‌سه شنبه، شهر رفیع از توابع شهرستان هویزه در محاصره آب قرار گرفته است و نیروهای امدادی در حال کمک به مردم هستند، به گفته مردم منطقه از  دوشنبه شب  که سیل‌بند رفیع شکسته است، آب وارد شهر شده و شرایط را بسیار دشوار کرده است. با توجه به ورود آب به میدان ورودی شهر، نیروهای امدادی، ارتش و نیروهای مردمی در حال‌ترمیم سیل‌بندها برای جلوگیری از ورود آب به خانه‌ها هستند اما شدت جریان آب در منطقه بسیار زیاد است. به همه ساکنان رفیع اخطار داده شده که باید شهر را تخلیه کنند، زیرا احتمال ورود سیلاب به منازل در این منطقه زیاد است.
نیروهای ارتش، سپاه، هلال احمر و نیروهای مردمی در حال تخلیه شهر هستند و خودروهای امدادی نیز برای ارائه کمک و حمل و نقل مردم به مناطق امن در حال ورود به منطقه هستند. با وجود هشدارهایی که به مردم داده شده، تنها بخشی از مردم شهر را تخلیه کرده‌اند و بیش از نصفی از ساکنان رفیع هنوز در منازل خود هستند.
تعدادی از مردم به وسیله خودروهای شخصی در حال خاک‌ریزی برای جلوگیری از ورود آب به خیابان‌ها و خانه‌های خود هستند اما حجم آب جاری شده در منطقه زیاد است. یکی از شهروندان که در حال‌ترک منطقه است،  می‌گوید: آب وارد شهر شده و کسی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد. به ما گفته شده که منطقه را‌ترک کنیم و ما نیز در حال‌ترک شهر هستیم. اما یکی دیگر از اهالی رفیع می‌گوید: نمی‌توانیم خانه‌هایمان را خالی کنیم. ما جایی برای رفتن نداریم باید در خانه بمانیم. مردمی که از منطقه می‌روند حتماً جایی برای رفتن دارند.
مخالفت مردم با رهاسازی آب
با افزایش طغیان رودخانه، مسئولان برای در امان ماندن بخشی دیگر از مناطق مسکونی، قصد رهاسازی آب به اراضی روستای گبان را داشتند که با مخالفت جمع کثیری از اهالی منطقه روبه‌رو شدند.
به گزارش فارس از رفیع، با بالا آمدن شط نیسان، سیل شهر رفیع را فراگرفت و هر لحظه بر میزان آن افزوده می‌شود. بخشی از منازل مسکونی، معابر شهر و اراضی زراعی به زیر آب رفته است. با افزایش طغیان رودخانه، مسوؤلان برای در امان ماندن بخشی دیگر از مناطق مسکونی، قصد رهاسازی آب به اراضی روستای گبان را داشتند که با مخالفت جمع کثیری از اهالی منطقه روبه‌رو شدند. اهالی از روستاهای اطراف رفیع با در دست داشتن بیل به نشانه کشاورز بودن بر روی پُلی که حد فاصل رفیع و گبان است اعتراض و نارضایتی خود را نسبت به رهاسازی آب سمت زمین‌های کشاورزی خود  اعلام کردند.
حسین یکی از کشاورزان منطقه می‌گوید: از  دوشنبه شب  اینجا ایستاده‌ایم که آب را سمت زمین‌های ما رها نکنند؛ به استاندار گفتیم اگر خسارت کشاورزی ما را پرداخت می‌کند اجازه رهاسازی آب را می‌دهیم.  علی کشاورز دیگر منطقه گبان عنوان می‌کند: دولت خسارت زمان خشک‌سالی را به ما پرداخت نکرده است قطعاً نمی‌آید برای خسارت ناشی از سیلاب‌ها هزینه کند.  ام‌بدر یکی از زنان روستایی است که دیگر کشاورزان را در این تجمع همراهی کرده است به ام‌بدر می‌گویم آب را سمت زمین‌ها رها کنند بهتر نیست تا آب وارد خانه‌های شما شود؟ پاسخ می‌دهد: آب را رها کنند تا زمین‌های ما خراب شود؟ و از گرسنگی بمیریم؛ تنها درآمد مردم منطقه همین زمین‌ها هستند زیر آب بروند چه چیزی داریم بخوریم؟ شغل جلیل ماهی‌گیری است،   وی می‌گوید: هور‌العظیم هنوز خالی است چرا آب را سمت هور رها نمی‌کنند؟ وی می‌افزاید: چرا آب را به سمت دریچه‌هایی که به سمت محل اکتشافات و شرکت‌های نفتی موجود در هور العظیم است رها نمی‌کنند؟ مسئولان سدی در هور ایجاد کردند تا آب سمت عراق هدایت شود و مزاحم فعالیت شرکت‌های نفتی نشود. این ماهیگیر اهل رفیع عنوان می‌کند: اکنون‌که زندگی و کشاورزی ما زیر آب رفت چرا خبری از شرکت‌های نفتی نیست که به داد ما برسند.
مردم سیل‌‌زده و خشمگین رفیع به دلیل‌ کمبود تجهیزات جهت‌ترمیم سیل‌بند شکسته شده، در اعتراض به حضور استاندار و هيات همراه در منطقه از وی خواستند آنجا را‌ترک کند و او مجبور به‌ترک محل شد.  به گفته مردم، غلام‌رضا شریعتی بهتر بود به‌جای حضور دوباره خود به همراه عکاسان و فیلمبرداران در رفیع، چند بیل مکانیکی و گونی را به محل شکستگی سیل‌بند ارسال می‌کرد.
 معاون سیاسی، اجتماعی فرماندار هویزه، در این زمینه گفت: بر اثر طغیان رودخانه نیسان، شهر رفیع در محاصره آب قرار گرفته است اما اوضاع تحت کنترل است. حسن شریفی افزود:  سیل‌بندی که مانع ورود آب به شهر رفیع می‌شد، شکسته شده و آب به ورودی شهر رفیع وارد شد و اکنون شهر در محاصره آب است. به همه مردم گفته‌ایم که شهر را خالی کنند و مدارس را نیز روز دوشنبه و سه‌شنبه  تعطیل اعلام کردیم. در تلاش هستیم که سیل‌بند شکسته شده در رفیع را‌ترمیم کنیم. اگر نیروها و امکانات مورد نیاز برای‌ترمیم سیل‌بند به موقع به منطقه برسند، سیل‌بند را‌ترمیم خواهیم کرد. پس از‌ترمیم سیل‌بند، مجددا به مردم اجازه خواهیم داد تا به شهر بازگردند زیرا اگر سیل‌بند‌ترمیم شود، دیگر خطری شهر را تهدید نمی‌کند.
اراضی کشاورزی زیر آب رفت
بسیاری از اراضی کشاورزی منطقه که در مسیر سیل‌بند رفیع قرار داشتند، به زیر آب رفته‌اند. همچنین پس از شکسته شدن این سیل‌بند، آب وارد مزارعی شده که پس از سیل‌بند قرار داشتند. کشاورزان رفیع از اوضاع منطقه بسیار ناراضی هستند و اقداماتی را که در راستای‌ترمیم سیل‌بندها انجام می‌گیرد، کند می‌دانند. تعدادی از کشاورزان برای جلوگیری از ورود آب به مزارع خود، به کمک چوب و گونی‌های خاک در حال احداث سیل‌بند هستند اما جریان آب به شکلی است که این کار تقریبا بی‌فایده است و آب به مزارع وارد شده است. بسیاری از اهالی رفیع در محل شکستگی سیل‌بند منطقه تجمع کرده‌اند و خواهان سرعت بخشیدن به عملیات‌ترمیم این سیل‌بند هستند. کامیون‌های خاک و ماشین‌آلات راهداری در حال وارد شدن به منطقه هستند تا خاک و تجهیزات مورد نیاز‌ترمیم سیل‌بند را تامین کنند. تجمع اهالی رفیع در منطقه روند عملیات‌ترمیم را با مشکل مواجه کرده است و مسئولان از مردم درخواست دارند تا منطقه را‌ترک کنند. مردم به کمک نیروهای امدادی در حال‌ترمیم سیل‌بند رفیع هستند. تقریبا بیش از نیمی از سیل بند با تلاش مردم‌ترمیم شده است و مردم از این موضوع بسیار خوشحال هستند. تلاش مردم و نیروها برای تکمیل سیل‌بند ادامه دارد. کامیون‌های سنگ و گو نی نیز برای مهار کامل آب ورودی به رفیع در حال ورود به منطقه هستند.
پیشرفت خوب تکمیل سیل‌بند رفیع
جلیل قضایی، شهردار رفیع، نیز اظهار کرد: اگر سیلاب را کنترل نمی‌کردیم فاجعه انسانی در رفیع رخ می‌داد. اکنون شهر در محاصره سیلاب است و همه نیروهای امدادی در تلاش هستند که سیل‌بند رفیع را به طور کامل‌ترمیم کنند. وی افزود: اگر ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز تامین شود، امیدواریم سیل‌بند رفیع تا حدود سه چهار ساعت آینده به طور کامل‌ترمیم شود و دیگر شاهد ورود آب به شهر نباشیم. تاکنون نیز با بسیج مردمی که در منطقه شکل گرفته است، پیشرفت خوبی در تکمیل سیل‌بند رفیع داشته‌ایم.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۱/۱۰ -  شماره 4379
جستجو
جستجو
بالای صفحه