عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۷۱۴
علوی: انحراف هر انقلابی را تهدید می‌کند وزیر اطلاعات گفت: امروز وحدت و انسجام داخلی به همراه مشارکت مردم و همراهی با ولایت فقیه راهبرد نظام جمهوری اسلامی را مشخص می‌کند. حجت‌الاسلام سید محمود علوی افزود: اگر به هر دلیلی یکی از این ارکان نظام جمهوری اسلامی، وحدت و انسجام، مشارکت مردم و رهبری ولایت فقیه آسیب ببیند، کشور ما نیز دچار آسیب و خطر خواهد شد. همه ما باید پشت سر رهبری و ولایت فقیه با وحدت و انسجام داخلی و همراهی مردم حرکت کنیم تا بتوانیم از آسیب‌های پیشرو نظام جلوگیری کنیم. اگر به هر دلی

اروپایی‌ها جواب تماس‌های ما را نمی‌دهند

وزیر نفت گفت: بعد از تحریم فقط‌ترکیه است که از جمع کشورهای اروپایی از ما نفت می‌خرد و با اینکه ۲ کشور اروپایی عملاً مجوز خرید نفت از ایران را دارند و ما بارها با آنها تماس گرفته‌ایم اما جواب تماس ما را نمی‌دهند.
 بیژن زنگنه  در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر صادرات نفت به اروپا گفت: بعد از تحریم فقط کشور‌ترکیه است که از جمع کشورهای اروپایی از ما نفت می‌خرد و اروپایی‌ها به هیچ عنوان نفت از ایران برداشت نمی‌کنند با این که دو کشور اروپایی عملاً مجوز خرید نفت از ایران را دارند و ما بارها با آنها تماس گرفته‌ایم اما جواب تماس ما را نمی‌دهند. وزیر نفت ایران همچنین گفت: عراق ماهانه ۲۰۰ میلیون دلار گاز از ایران دریافت می‌کند، اما بعد از وضع تحریم‌های ایالات متحده پولی به ایران نداده است.  زنگنه، گفت که عراق تاکنون دو میلیارد دلار بدهی به خاطر واردات برق و گاز ایران دارد، اما می‌گوید به خاطر تحریم‌ها نمی‌تواند پولی به ایران بدهد. وی با اشاره به اینکه در دوران برجام ما شرایط فروش نفت‌مان خوب بود و صنعت نفت در حال توسعه بود، گفت:  در اردیبهشت ماه سال ۹۷، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه صادرات نفت و میعانات گازی ما بود که این‌ها از دستاوردهای برجام است. وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر وضعیت عرضه بنزین در سال آینده، گفت: بنزین یا باید افزایش قیمت پیدا کند یا سهمیه‌بندی شود. من در هفته‌های اخیر در مورد این موضوع صحبت کرده بودم و دیدم در فضای مجازی برخوردهای بدی با صحبت‌های من شد و ظاهراً صحبت‌های من را متوجه نشده بودند. منظورم از افزایش قیمت این بود که قیمت را اگر مردم قبول دارند بالا ببریم و اگر قبول ندارند که دست به آن نخواهیم زد. در مورد نحوه عرضه بنزین در سال ۹۸ تا کنون ۱۰ سناریوی مختلف در کمیسیون تلفیق مطرح شده که هیچ کدام نیز رأی نیاورده است. وی ادامه داد: هدف دولت از ارائه عرضه بهینه بنزین کنترل مصرف و صفر کردن قاچاق سوخت است. خوشبختانه امسال از مهر ماه واردات بنزین صفر شد و سال آینده هم قطعاً بنزین وارد نمی‌شود.
وی تصریح کرد: موضوع مهم قاچاق گازوئیل و بنزین است که البته قاچاق گازوئیل بسیار بیشتر از بنزین است و باید برای آن تدبیری صورت گیرد.  وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر تشکیل بورس نفت و ممانعتی که از سوی وزارت نفت برای خریداران نفت در بورس ایجاد شده است، ‌گفت: من بارها اعلام کرده‌ام هر کس می‌‌تواند بورس نفت را عملیاتی کند جلو بیاید و ما اگر مشتری وجود داشته باشد هر هفته نفت را در بورس عرضه می‌کنیم. زنگنه گفت: موضوع مهم نسبت عرضه‌های ریالی است که به ما گفته شده است باید عرضه‌ها به صورت ریالی باشد اما ما دلار هم نیاز داریم و نمی‌توانیم که تمام عرضه خود را ریالی انجام دهیم. وی در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری با اشاره به تعیین تکلیف عرضه بنزین در سال ۹۸ گفت: هر آنچه را که مردم بخواهند انجام خواهیم داد اما این موضوع نیز باید گفته شود که افزایش قیمت اثرات کلان اقتصادی دارد و ما نباید کاری کنیم که به مردم فشار وارد شود. وی ادامه داد: من نیز بعید می‌دانم که مجلس در سال آینده تصمیمی برای نحوه عرضه بنزین در کشور بگیرد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۱/۱۷ -  شماره 4384
جستجو
جستجو
بالای صفحه