عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۸۴۱

ظریف: استعفایم برای حفظ شان و اعتبار وزارت خارجه بود

وزیر امور خارجه گفت: استعفای بنده صرفاً برای حفظ شان و اعتبار وزارت امور خارجه به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین المللی بود.

محمد جواد ظریف در جمع کارکنان وزارت امور خارجه، با بیان این که این وزارتخانه نمی‌تواند بپذیرد که در صحنه روابط خارجی غایب باشد، گفت: ابزار وزارت خارجه در دفاع از منافع ملی و حقوق مردم آن است که به عنوان سخنگوی کل کشور مقتدرانه در عرصه بین الملل حضور داشته باشیم. ظریف با بیان این که ابزار وزارت خارجه اعتماد است که موجب اقتدار آن می‌شود، افزود: در دنیا باید احساس شود که حرف وزارت امور خارجه حرف کل کشور و حاکمیت است و این وزارتخانه مسئول روابط خارجی کل کشور است نه اینکه هر دستگاهی در داخل و یا خارج از دولت سیاست خارجی خودش را دارد و ما صرفا مسئول سیاست خارجی وزارت خارجه هستیم. در آن صورت به وزارت خارجه نیازی نیست. وزیر امور خارجه یادآور شد: هر دستگاهی می‌تواند اداره کل بین‌الملل خودش را داشته باشد به همین دلیل مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند که وزارت خارجه نیمی از دولت است. ابزار وزارت خارجه در دفاع از منافع ملی و حقوق مردم آن است که به عنوان سخنگوی کل کشور مقتدرانه در عرصه بین الملل حضور داشته باشیم. این وزارتخانه نمی‌تواند بپذیرد که در صحنه روابط خارجی غایب باشد. دیگران نباید آن را مزاحم تلقی کنند و ما باید کاری کنیم که همه باور کنند که حضور وزارت امور خارجه به نفع آنها و دارای ارزش افزوده بری کار هریک از دستگاه‌ها است.

 

 

 

قاسمی: استعفای ظریف طبیعی بود
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: استعفای محمد جواد ظریف از سمتش به دلیل یک سری ناهماهنگی‌ها طبیعی و گامی در جهت افزایش قدرت خارجی ایران به خصوص در شرایط کنونی بود. بهرام قاسمی در مورد استعفای هفته گذشته ظریف و برخی از اظهارات مبنی بر این که این استعفا به خاطر اختلاف ظریف با رئيس‌جمهور انجام شده است، با رد این موضوع گفت: این استعفا شخصی نبود و ربطی به رابطه وزارت امور خارجه و دولت و همچنین نحوه تعامل وزیر امور خارجه و رئيس‌جمهور نداشت و تحلیل‌هایی که در این زمینه مطرح می‌شود، درست نیست. وی همچنین در مورد سفر بشار اسد و اطلاع دولت و یا وزارت امور خارجه از انجام این سفر پیش از انجام آن گفت: کسانی که باید در جریان این سفر قرار می‌گرفتند در جریان این موضوع بودند.

 

 

 

چرا  می‌گویند تصویب لوایح خیانت است؟
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد که همه قوا و نهادهای نظامی و سایر نهادها باید حول سیاست‌هاي اقتصاد مقاومتی که در دولت پیگیری می‌شود، انجام وظیفه کنند.
اسحاق جهانگیری ادامه داد: برخی‌ها اقتصاد کشور را نمي‌شناسند در حالی که توانمندی‌هاي بسیار بزرگی در اقتصاد ایران وجود دارد و ما اقتصاد با بنیه ای داریم.  اقتصادمان ریشه دار و توانمند است؛ بله ممکن است که در گوشه ای از این اقتصاد با اعمال تحریم‌ها اتفاقی بیفتد ولی اینکه آمریکا فکر کرده با چند تحریم مي‌تواند اقتصاد ما را زمین بزند، اشتباه مي‌کند، آنان این کار را با چهار کشور کوچک انجام دادند و فکر کردند که اقتصاد ما هم مثل آن کشورهاست.وی با اشاره به اینکه تعامل اقتصاد ما با دنیا در این است که بتوانیم کالاهای خود را صادر کنیم، منابع خارجی بگیریم و از فناوری‌هاي روز استفاده کنیم، اظهار کرد: باید بتوانیم داد و ستد و ارتباط با اقتصاد دنیا را برقرار کنیم. این اقتصاد را نمي‌توان با امتیازات و شرایطی که دارد در داخل ایران حبس کرد. اگر آن را حبس کنیم از بین مي‌رود. وی ادامه داد: وقتی اقتصاد ایران دچار مشکل جدی مي‌شود که ارتباطش با اقتصاد دنیا قطع شود.وی تصریح کرد: الان این چه حرفی است که اگر کسی مي‌گوید لوایح چهارگانه تصویب شود، یک دفعه برخی مي‌گویند این کار خیانت به کشور است؟

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۲/۱۴ -  شماره 4399
جستجو
جستجو
بالای صفحه