عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۸۵۸
قیمت‌های نجومی بازار شب عید را کساد کرد؛

گرانی، شوق عید را به غم تبدیل کرد

گروه اقتصادي:بازار شب عید امسال با توجه به افزایش قیمت‌ها، نسبت به سال گذشته متفاوت‌تر است؛ فروشندگان رضایت چندانی از وضعیت فروش ندارند و بازار امسال را بازاری نه چندان پررونق تعریف می‌کنند.

به گزارش فارس، خریداران هم برآوردشان از قیمت اجناس این است که کالاها فوق‌العاده گران است و عنوان می‌کنند که قیمت‌ اجناس هیچ تطابقی با درآمدشان ندارد. بازار بزرگ تهران هم با توجه به این‌که چند سالی برای تهیه گزارش بازار شب عید به این مکان می‌آیم، خلوت‌تر از سال‌های قبل به نظر می‌رسد و جنب و جوش برای خرید و فروش کالا کمتر است. در این رابطه با یکی از فروشندگان پوشاک مردانه صحبت کردم که اتفاقا وی هم این موضوع را تأیید کرد.
 پوشاک ۶۰ تا ۷۰ درصد گران شده است
این فروشنده گفت: امسال به دلیل مشکلات اقتصادی مراجعه مردم به بازار برای خریدکمتر است. اجناس بسیار گران شده و قیمت‌های پوشاک ۶۰ تا ۷۰ درصد افزایش یافته و مردم توان خرید ندارند. وی با ابراز گلایه از این وضعیت گفت: معلوم نیست افزایش قیمت‌ها تا چه زمانی ادامه یابد، هر بار که برای خرید اقدام می‌کنم، نسبت به خرید قبلی باید هزینه بیشتری بپردازم.
 فقط اقلام ضروری را می‌خرم
از خانمی که به همراه دخترش در یک فروشگاه فروش گل‌های زینتی حضور داشت، در مورد خریدشان سئوال کردم که گفت: امروز من به همراه دخترم برای خرید اقلام ضروری به بازار آمدیم. این خانم اظهار داشت: با توجه به گرانی‌ها واقعا نمی‌توانم مانند هر سال خرید کنم و‌ترجیح می‌دهم، فقط اقلام ضروری را خرید کنم. برای خرید به بازار آمده‌ام، زیرا در اینجا قیمت‌ها نسبت به جاهای دیگر تاحدودی مناسب‌تر است. وی در مورد خرید آجیل  شب عید گفت: امسال قیمت این اقلام بسیار بالاست و فقط مقدار کمی برای مصرف شخصی خریداری می‌کنم، واقعا نمی‌توانم پسته کیلویی ۲۰۰ هزار تومان را خرید کنم.
استقبال از کالای ایرانی خوب است
اما خانم فروشنده گل‌های تزیئنی از وضعیت فروش به خصوص در یک ماه اخیر بسیار راضی بود و وضعیت فروش خود را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بسیار مناسب عنوان کرد. وی اظهار داشت: امسال اجناس ایرانی را جایگزین اجناس وارداتی چینی کرده‌ام و با توجه به قیمت مناسب‌تر و کیفیت بهتر گل‌ها و گلدان‌های تزیئنی تولید ایرانی، فروش‌مان افزایش یافته و در مجموع نسبت به سال گذشته راضی‌تر هستم.
ابراهیمی فروشنده پوشاک زنانه که عرضه‌کننده پوشاک ایرانی و خارجی در بازار بزرگ تهران است، بیان داشت: رکود شدیدی بر بازار حاکم است و مردم توان خرید ندارند.
وی در پاسخ به این سؤال که پوشاک وارداتی خود را چگونه تهیه می‌کند و آیا این اقلام جزو پوشاک قاچاق هست یا نه، گفت: نمی‌دانم؛ من در کنار پوشاک ایرانی، پوشاک هندی هم عرضه می‌کنم که نمی‌دانم چگونه و از کجا می‌آید. این پوشاک را برای من می‌آورندو من هم با توجه به استقبال مردم آن را خریداری و عرضه می‌کنم.
 مردم توان خرید ندارند
فروشنده کیف در بازار بزرگ تهران هم از رکود بازار گلایه داشت و گفت: با توجه به افزایش قیمت‌ها اصلا فروش خوبی درسال جاری نداشته‌ایم. وی اظهار داشت: تمام امیدمان به بازار شب عید بود که استقبال خوبی از آن نشده، مردم توان خرید ندارند. نظرات دیگر فروشندگان از جمله فروشندگان روسری و کفش هم همین بود و بازار امسال را به دلیل افزایش قیمت‌ها و پایین بودن توان خرید مردم، بازاری راکد عنوان می‌کردند. خانمی می‌گفت با اشتیاق برای خرید به بازار آمدم، ولی با غم برمی‌گردم؛ وقتی نتوانی چیزی را برای فرزندانت بخری، غم سراسر وجودت را می‌گیرد. گرانی بی‌داد می‌کند و توان خرید را از برخی اقشار گرفته است. همسرم سه ماه است که بی‌کار شده و نمی‌دانم چگونه باید امور زندگی را بگذرانم.  خانمی هم در مورد خرید آجیل شب عید، گفت: بسیار گران است، مقدار کمی پسته، بادام و تخمه جابونی خریده‌ام که هزینه آن ۵۰۰ هزار تومان شده است، درحالی‌که با همین پول سال گذشته حجم قابل توجهی آجیل خریداری کردم. اگرچه بازار امسال شب عید چندان بازار پررونقی نیست، اما از نکات بسیار حائز اهمیت در این بازار تأکید فروشندگان برای عرضه کالاهای ایرانی و توجه برخی از مردم به خرید کالاهای ایرانی است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۲/۱۸ -  شماره 4401
جستجو
جستجو
بالای صفحه