عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۹۳۰
افزایش ۲۳۰هزار تومانی سکه در ۲روز

بازی دلار با قیمت سکه و طلا

گروه اقتصادي:قیمت سکه و طلا پس از اتمام تعطیلات نوروزی، بسیار نوسان یافته به طوری که از شنبه تاکنون، ۲۳۰هزار تومان بر قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید افزوده شده است.

با توجه به میزان تقاضا در بازار، حباب سکه همچون روز  یكشنبه  برابر با ۷۰۰ هزار تومان است و در مقابل طلا حباب قیمت نداشته و نرخ آن برابر با قیمت اونس جهانی تعیین شده است. فعالان بازار طلا و جواهر علت روند افزایش قیمت در این بازار را بالارفتن نرخ جهانی طلا، افزایش نرخ ارز به ویژه دلار در بازار داخل و همچنین افزایش میزان تقاضا برای خرید سکه و طلا می‌دانند و به نظر می‌رسد این رویه در روزهای آینده ادامه دار باشد.
* سکه رکورد زد
رئيس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر گفت: افزایش نرخ ارز سبب بالارفتن قیمت سکه و طلا در بازار شد.
محمد کشتی آرای افزود: افزایش میزان تقاضا در بازار سبب شده تا حباب سکه به ۷۰۰ هزار تومان برسد.
وی درباره علت افزایش میزان تقاضا در بازار گفت: با توجه به فرارسیدن ماه شعبان و اعیاد این ماه میزان تقاضا برای خرید سکه و طلا بالا می‌رود زیرا بر اساس تجربه سال‌های گذشته معمولا در ماه شعبان میزان برگزاری مراسم‌های ازدواج و جشن‌ها افزایش می‌یابد در نتیجه میل به خرید سکه و طلا بالا می‌رود و مردم‌ترجیح می‌دهند پیش از ماه رمضان مراسم‌های خود را برگزار کنند که این مساله در افزایش تقاضا برای خرید تاثیر گذار است. وی تاکید کرد: همان طور که ذکر شد افزایش نرخ ارز به ویژه دلار و همچنین بالارفتن میزان تقاضا در افزایش قیمت سکه و طلا در بازار موثر بوده زیرا قیمت اونس جهانی نسبت به روز گذشته هیچ تغییری نداشته است.
* چشم‌انداز قیمت دلار
یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: باید در این وضعیت تمام حاکمیت برخورد جدی‌تری با صادرکنندگان غیرنفتی انجام می‌داد تا تمام ارز حاصل از صادرات را وارد بازار کنند. نکته قابل توجه این است که حدود ۷۰ درصد از صادرکنندگان غیرنفتی خصولتی هستند و این‌ها هم دلار ناشی از صادراتشان را وارد بازار نمی‌کنند؛ بنابراین اقدامات لازم برای اینکه بتوانیم نرخ ارز را کاهش دهیم، انجام نشده است. من با قاطعیت عرض می‌کنم که اگر تیم اقتصادی دولت با بانک مرکزی همراهی می‌کردند ما می‌توانستیم مجددا قیمت ارز را کاهش دهیم، اما متاسفانه بانک مرکزی در این راه تنها مانده است.
 وحید شقاقی شهری در گفت‌وگو با فرارو در خصوص اینکه چرا قیمت ارز در ایام نوروز نوسانات بسیار اندکی داشت و با وجود اینکه اخباری مبنی بر تحریم‌های جدید وزارت خزانه داری منتشر شد، اما دلار جهش بلندی نداشت، عنوان کرد: به طور کلی شواهد و قرائن از سال گذشته حاکی از آن بود که دیگر در سال ۹۸ ما شاهد نوسانات شدید ارزی نخواهیم بود. یعنی به احتمال خیلی زیاد این نوسانات به صورت تدریجی و رفت و برگشت خواهد بود و بین ۱۳  تا ۱۵ هزارتومان در نوسان باشد. واقعیت این است که اقتصاد ایران به دلیل اینکه بدهی خارجی چندانی نداریم، دچار گسستگی نخواهد شد. همین مسئله موجب می‌شود که دیگر اتفاقاتی که طی سال گذشته در بازار ارز رخ داد، تکرار نشود. کل بدهی خارجی ایران حدود ۱۳ میلیارد دلار است و این برای اقتصاد ایران بسیار اندک است؛ لذا این مسئله به دولت اجازه می‌دهد که تا حدودی بتواند بازار ارز را کنترل کند و اجازه فروپاشی یا از همگسستگی کامل را ندهد.
وی ادامه داد: به عبارت ساده‌تر همین بدهی اندک باعث می‌شود که ما به وضعیت ونزوئلا دچار نشویم. ونزوئلا بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد که البته بنابر اعلام برخی منابع این عدد حدود ۱۷۰ میلیارد دلار است و سررسید پرداخت این بدهی‌ها هم رسیده است. از طرف دیگر تولید نفت این کشور به دلیل عدم سرمایه‌گذاری، به شدت کاهش پیدا کرده است و الان حدودا ۱/۵ بشکه صادر می‌کند و این مسئله هم تداوم ندارد. به همین دلایل اقتصاد ونزوئلا از کنترل خارج و فاصله ارزش پول این کشور با دلار بسیار زیاد شده است.
او تاکید کرد: اما در اقتصاد ایران ما فروپاشی به این صورت نخواهیم داشت و دلیلش هم همان بدهی اندک است. ضمن اینکه طبق آمار‌ها سررسید بدهی‌های ما سالانه حدود ۱/۵ میلیارد دلار است؛ بنابراین چنین اقتصادی دچار فروپاشی نمی‌شود، اما در این میان به دلیل تحریم‌ها فشار زیادی به اقتصاد ایران وارد می‌شود. زیرا به عنوان مثال ما در سال جاری صادرات نفت از ۲/۵ میلیون بشکه به حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه خواهد رسید. خب این یک فشار مضاعف به درآمد‌های ارزی خواهد بود. از طرف دیگر‌تراز ارزی ما یک سیر بسیار بالا دارد. ما در سال ۹۷ حدود ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و ۳۸ میلیارد دلار هم واردات رسمی داشتیم. یعنی‌تراز تجاری ما مثبت بود، اما‌تراز ارزی ما کسری بالایی داشت.
این استاد دانشگاه افزود: دلیلش هم این است که صادرکنندگان غیرنفتی، دلار‌های خود را وارد نکردند. یعنی از همین ۴۰ میلیارد دلار تنها ۹ میلیارد دلار (بنابر گفته وزیر اقتصاد) وارد کشور شده است. حالا در حوزه صادرات نفت هم همانطور که عرض کردم ما با کاهش شدید صادرات نفت مواجه خواهیم شد و این در حالی است که پول فروش همین تعداد کم هم به طور کامل وارد کشور نخواهد شد. در این وضعیت به ذخایر و دارایی‌های ارزی بانک مرکزی فشار زیادی وارد خواهد شد؛ لذا مدیریت بانک مرکزی به مراتب سخت‌تر خواهد شد و به همین دلیل هم بود که دیدیم قیمت دلار از سه هزار تومان تا بالای ۱۵ هزارتومان هم رسید.
وی تصریح کرد: اما بعد از اتفاقات سال گذشته دیگر امکان اینکه دلار بتواند بیش از‌اندازه منطقی خود را بالا بکشد وجود ندارد و احتمالا اگر به بالای ۱۳ هزارتومان برسد، بانک مرکزی دخالت می‌کند و و مجددا قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند. البته در این میان یک نکته بسیار مهم وجود دارد که بنابر گفته رئیس بانک مرکزی، هنوز از ذخایر ارزی این بانک استفاده نشده و این خبر بسیار خوبی است. یعنی تا امروز صرفا مداخله کرده‌اند. منظور از مداخله کردن این است که در مواقعی که قیمت دلار خیلی پایین آمده خریداری کردند و زمانی که بالا رفته همان را در بازار به فروش رسانده تا از این طریق بازار را به یک ثبات نسبی برساند؛ بنابراین اگر این صحبت رئیس بانک مرکزی مبنی بر عدم استفاده از ذخایر ارزی صحت داشته باشد به این معنی است که آن را برای شرایط بحرانی کنار گذاشته‌اند و دیگر خیلی جای نگرانی وجود نخواهد داشت.
وی اظهار کرد: با همه این‌ها من فکر نمی‌کنم که قیمت دلار هم از آنچه هست پایین‌تر بیاید. البته ما می‌توانستیم با توجه به وضعیت موجود اقداماتی انجام دهیم که به نوعی مدیریت منابع صورت بگیرد. یکی از این اقدامات مدیریت واردات بود. یعنی باید در شرایط فعلی مانع از واردات کالا‌های لوکس و غیرضروری می‌شدیم.

 

 

 

۷۳۰ اثر تاریخیِ ۲۵ استان در اثر سیل آسیب دیدند؛

آسیب ۳۰۰ میلیاردی سیل به میراث فرهنگی

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ۷۳۰ اثر تاریخیِ ۲۵ استان کشور در اثر بارش باران و سیلاب آسیب دیده‌اند که براساس بررسی‌ها و پایش‌های انجام شده تا‌کنون، به اعتباری معادل ۳۰۰ میلیارد تومان برای مرمت و نجات‌بخشی این آثار نیاز است.
محمدحسن طالبیان، گفت: متأسفانه سیل به آثار تاریخیِ برخی از استان‌ها آسیب‌های زیادی را وارد کرده است، حتی هنوز برخی از آثار زیر آب و در بستر رودخانه هستند و بعد از گذشت حدود ۱۰ روز از اتفاقات رخ داده در این استان‌ها، سیلاب در برخی نقاط بار دیگر افزایش داشته و حتی بارندگی‌ها در استان گلستان نیز بیش از گذشته گزارش شده است.
وی  با اشاره به وضعیت کرخه در استان خوزستان که استان را با مشکلاتی مواجه کرده، نسبت به پایش محوطه‌های مهم و باستانی تاکید می‌کند و می‌گوید: در حال حاضر آن‌چه برای ما اهمیت دارد، پایش بناها، سازه‌ها یا پل‌های در بستر رودخانه است. با توجه به وجود محوطه‌های تاریخی زیاد خوزستان و قرارگرفتن بخشی از آن‌ها در کنار کرخه، بررسی آن‌ها بعد از فروکش کردن آب انجام می‌شود.وی بناهای تاریخی قرار گرفته در بستر رودخانه را به دو بخش تقسیم می‌کند و می‌گوید: این سازه‌ها یا پل‌های سالمی هستند که هنوز اجزای خود را حفظ کرده و یک پارچه‌اند که آسیب کمتری دیده‌اند، مانند پل «گپ» در لرستان که دچار فرسایش شده و تخریب‌های کوچکی در آن رخ داده، اما خوشبختانه ساختار بنا آسیب ندیده است.
طالبیان بخش دوم این آثار تاریخی را براساس وضعیت پل ساسانی «دزفول» توضیح می‌دهد و با بیان این‌که مشکلاتی برای این پل در سیلاب ایجاد شده، بیان می‌کند: از سوی دیگر برخی از سازه‌ها نیز از ساختار قدرتمندی برخوردار بوده‌اند، مثل پل «گاومیشان» که بزرگترین دهانه‌  ساختاری در مرز ایلام و لرستان را دارد.معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی همچنین به ریزش خاک‌های دستی تپه باستانی اطراف قلعه فلک‌الافلاک اشاره می‌کند و می‌گوید: دیوارهای حفاظتی قلعه نیز در برخی نقاط ترک خورده‌اند و هنوز نمی‌توان درباره‌ی ساختار برج و وضعیت احتمالاً نگران‌کننده‌ی آن حرف زد، البته اطراف آن نیاز به اقدامات اضطراری، پایش و تثبیت دارد و باید آزمایش‌های خاصی روی آن انجام داد.
به گفته او گروه کارشناسی شوشتر، وضعیت سازه‌های آبی دزفول را نیز بررسی می‌کند.وی همچنین درباره‌ی وضعیت خانه‌های تاریخی دزفول و شوشتر که احتمالاً در باران‌های سیل‌آسای استان دچار مشکل یا تخریب‌هایی شده‌اند، بیان می‌کند: باید با بررسی ساختار و فندانسیون سازه‌ها، برنامه‌ریزی کاملی روی این بناها انجام شود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۱/۲۰ -  شماره 4411
جستجو
جستجو
بالای صفحه