عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۹۵۳

بحران‌های جدیدی در منطقه ایجاد شده است

رئيس مجلس شورای اسلامی، حساسیت ایتالیا در مورد برقراری صلح و امنیت در منطقه را امری پسندیده خواند و گفت: بحران‌های مختلفی در منطقه وجود دارد، ضمن این که هنوز مسئله داعش رفع نشده و بحران‌های جدیدی مانند مهاجرت هم ایجاد شده است.

علی لاریجانی در دیدار ‌ویتو روساری پتروچلی‌رئيس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا ضمن خوشامدگویی به وی و هیات همراهش موضوعات مختلفی همچون مسائل منطقه‌ای و روابط تجاری بین ایران و ایتالیا را مورد بررسی قرار داد.وی در این دیدار اظهار داشت: پیوسته نگاه مثبتی نسبت به کشور ایتالیا در داخل ایران وجود دارد که مقداری از آن مربوط به سابقه تمدنی زیادی است که بین ایران و ایتالیا وجود دارد. می‌توان گفت این همگرایی فرهنگی یک ریشه تاریخی دارد، چرا که در دوره‌های مختلف، روابط بین دولت‌هاي دو کشور خوب بوده است.وی خاطرنشان کرد: علاوه بر آن بحران‌های جدیدی هم ایجاد شده که یک ضلع مهاجرت است، کما این که بحران الجزایر، سودان و لیبی در این رابطه از اهمیت بسزایی برخوردار است.ویتو روساری پتروچلی رئيس کمیسیون سیاست خارجی و مهاجرت مجلس سنای ایتالیا نیز  گفت: اکنون ایتالیا در مرحله نوینی از ارتقای سطح روابط پارلمانی میان ایران و این کشور برخوردار است، چرا که بعد از گذشت یک سال از برگزاری انتخابات مجلس سنای این کشور شاهد تغییرات عمده‌ای در ترکیب اعضای آن هستیم، کما این که سه چهارم آن تغییر کرده و نهایی نیز شده است.وی افزود: بنابراین می‌توانیم بعد از این شاهد گشایش نوینی در زمینه روابط بین دو کشور باشیم، کما اینکه اغلب نمایندگان مجالس دوگانه ایتالیا، افراد جوانی هستند که مشتاقانه خواستار ارتقای سطح روابط با دیگر کشورها همچون ایران هستند.

 

 

 

این طرح‌هابرای کنترل قیمت‌ها ست یا به سود خودروسازان؟
قیمت خودرو، در انتظار معجزه فروش فوری

گروه اقتصادي:
 طرح فروش فوری شرکت‌های سایپا و ایران خودرو در اسفندماه سال ۹۷ نتوانست تاثیر قابل قبولی روی کاهش قیمت خودرو در بازار داشته باشد،  با این وجود در ثابت نگه داشتن قیمت خودرو‌هایی که در طرح فروش فوری عرضه می‌شدند تاثیر حداقلی گذاشت و قیمت‌ها در پایان اسفند ۹۷ تفاوتی با ابتدای آن نداشت.
حالا بعد از گذشت یک هفته از فعالیت بازار خودرو در سال ۹۸، قیمت خودرو دوباره رو به گرانی گذاشته و در همان روز‌های اول شاهد افزایش قیمت محصولات هر دو شرکت بودیم. در حال حاضر اگر نگاهی به قیمت‌ها در بازار خودرو بیاندازیم، می‌بینیم محصولات پرفروش ایران خودرو بین دو تا چهار میلیون تومان و محصولات پرفروش سایپا بین یک تا دو میلیون تومان نسبت به آخرین روز‌های سال ۹۷ افزایش قیمت داشته‌اند. از طرفی اقدام عجیب شرکت‌های سایپا و ایرانخودرو در مورد درخواست مابه‌تفاوت ۴۰۰ هزار تومانی حق بیمه شخص ثالث برای خودرو‌های فروش فوری، می‌تواند یک چالش جدید بر سر راه این طرح در سال ۹۸ باشد.
از این هفته طرح فروش فوری محصولات ایرانخودرو قرار است دوباره راه بیافتد تا ببینیم این بار می‌تواند علاوه بر جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، تاثیری در کاهش آن‌ها داشته باشد یا نه؟ مدیر بازاریابی و شبکه فروش ایران خودرو در گفتگو با تسنیم از آغاز طرح فروش فوری تنظیم بازار در سال ۹۸ از این هفته خبر داده و می‌گوید زمان دقیق اجرای طرح فروش فوری، قبل از شروع، اطلاع‌رسانی خواهد شد. احتمالا سایپا هم از این طرح عقب نخواهد ماند و به زودی شاهد اطلاعیه‌های طرح فروش فوری سایپا هم خواهیم بود. اما سئوال اصلی اینجاست که این طرح‌ها تا چه حد در کنترل قیمت‌ها تاثیر خواهند گذاشت. به خصوص با افزایش قیمت دوباره‌ای که گریبان‌گیر بازار آزاد خودرو شده است.
مابه‌تفاوت بیمه بدهید!
به گزارش جماران، سایپا که کل هزینه خودرو به اضافه مبلغ بیمه شخص ثالث را در طرح فروش فوری اسفندماه ۹۷ از مشتریانش گرفته است، حالا مدعی شده که خریداران باید ۴۴۰ هزار تومان دیگر به شرکت سایپا بپردازند. آن هم به این خاطر که خودرو‌ها را در سال ۹۸ تحویل می‌دهد و مشتریان باید بر اساس نرخ سال ۹۸ هزینه بیمه شخص ثالث را پرداخت کنند که مبتنی بر افزایش ۱۵ درصدی است. نگاهی به هزینه‌های بیمه شخص ثالث نشان می‌دهد نرخ مصوب بیمه شخص ثالث درسال ۹۷ برای خودرو‌های چهارسیلندر بین ۸۶۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان متغیر است و به هیچ وجه ۱۵ درصد از آن رقمی مثل ۴۴۰ هزار تومان نمی‌شود.
 خبرنگار ما دلیل این اتفاق را از نمایندگی‌های فروش شرکت سایپا پرسیده و آن‌ها نسبت به علت اختصاص این مبلغ تنها برای ۱۵ درصد افزایش حق بیمه، ابراز بی‌اطلاعی کرده و می‌گویند شرکت سایپا کل مبلغ خودرو را در دعوتنامه‌ها درج کرده و آن عدد ۴۴۰ هزار تومان بیشتر از مبالغ پرداختی مشتریان است و در آخرین بخشنامه‌اش برای نمایندگی‌های فروش اعلام کرده که این اضافه مبلغ مربوط به ۱۵ درصد افزایش نرخ حق بیمه شخص ثالث در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ است. به هر صورت این مشکل می‌تواند استقبال از طرح فروش فوری را با مشکل روبرو کند. چراکه خیلی‌ها بر این اساس که خودروشان را در مدت زمان کوتاه و با همان قیمت دریافت خواهند کرد، سراغ ثبت‌نام طرح فروش فوری می‌روند. اگر چیزی غیر از این باشد، طبیعتا شاهد کاهش استقبال از این طرح‌ها خواهیم بود.
 قیمت روز محصولات سایپا
ماشین‌های ساپیا در اولین هفته‌ای که از آغاز فعالیت بازار خودرو در سال ۹۸ گذشته، حدود یک تا ۲. ۵ میلیون تومان افزایش قیمت پیدا کرده‌اند. البته این موضوع در مورد خودرو‌های گران‌قیمت سایپا خیلی حاد‌تر است و افزایش قیمت‌ها به ۲۰ میلیون تومان هم می‌رسد. نمونه آن سیتروئن C۳ است که قبل از عید ۳۰۵ میلیون تومان قیمت داشت و حالا ۳۲۵ میلیون تومان فروخته می‌شود. کیا سراتو که قبل از عید ۲۰۵ میلیون تومان بود، حالا کمتر از ۲۱۵ میلیون تومان پیدا نمی‌شود.
قیمت روز محصولات ایران خودرو
ماشین‌های ایران خودرو در اولین هفته‌ای که از آغاز فعالیت بازار خودرو در سال ۹۸ گذشته، حدود دو تا چهار میلیون تومان افزایش قیمت پیدا کرده‌اند، البته این موضوع در مورد خودرو‌های گران‌قیمت ایران خودرو خیلی حاد‌تر است و افزایش قیمت‌ها به ۲۰ میلیون تومان هم می‌رسد. نمونه آن سوزوکی ویتارا است که قیمت آن با ۲۰ میلیون تومان افزایش به ۴۰۰ میلیون تومان رسیده است. انواع هایما S۵ و S۷ نسبت به قبل عید ۱۵ میلیون تومان گران شده‌اند. در بین محصولات پرفروش، پژو پارس اتوماتیک، سمند سورن توربو و پژو ۲۰۷ اتوماتیک افزایش قمیت شش میلیون تومانی را تجربه کرده‌اند.
قیمت دو مدل پژو کاهش یافت
دور جدید فروش فوری خودرو از سوی ایران خودرو با فروش دو مدل پژو کلید خورد. بر این اساس قیمت‌های اعلامی از سوی ایران خودرو در اولین دور جدید پیش فروش در سال ۱۳۹۸، کاهشی قابل ملاحظه در قیاس با قیمت‌های اعلامی از سوی این خودروساز در اسفند ماه سال جاری دارد.
 در اسفند ماه امسال قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با کیسه هوای راننده و سرنشین و سنسور دنده عقب و تهویه اتوماتیک و آینه جانبی و شیشه بالابر عقب برقی و یورو ۴ بهینه برابر با ۸۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده بود اما در دو جدید فروش فوری، قیمت این خودرو برای تحویل سی روزه برابر با ۷۹ میلیون و ۴۱۸ هزار تومان برآورد شده است. به این‌ترتیب این مدل خودرو در این دور از فروش فوری کاهش قیمتی به میزان ۶ میلیون و ۸۲ هزار تومان را تجربه کرده است. پژو ۴۰۵ بنزینی با موتور ۱۶ سوپاپ و‌ترمز ضد قفل و کیسه هوای راننده و سرنشین و یورو ۴ بهینه ۷۴ میلیون و ۳۸۵ هزار تومان بود که در این دور از فروش فوری ۶۷ میلیون و ۸۸۸ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت خورده است. به این‌ترتیب این خودرو نیز کاهشی در حدود ۶ میلیون و ۴۹۶ هزار تومان را تجربه کرده است.  گفتنی است، طرح ‌فروش فوری ایران خودرو امروز از  ساعت ۱۰ آغاز  خواهد شد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۱/۲۶ -  شماره 4415
جستجو
جستجو
بالای صفحه