عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۵۳۷
رئيس‌جمهور: صلح با ایران، مادر همه صلح‌ها و جنگ با ایران مادر همه جنگ‌هاست؛

راه آمریکا توبه واقعی است

گروه سياسي: رئيس‌جمهور گفت: برخی درس سیاسی خوانده‌اند، اما مجتهد نشده‌اند؛ اما ظریف علاوه بر اینکه استعداد نخبگی دارد، یک مجتهد سیاسی است.

‌ حجت‌الاسلام حسن روحانی  در دیدار با محمدجواد ظریف، معاونان و مدیران وزارت امور خارجه، با ابراز خرسندی از حضور در این وزارت‌خانه و جمع معاونان و مدیران آن، گفت: سیاست خارجی ویژگی‌های خاص و روابط تنگاتنگی با ملت دارد.وی ادامه داد: ملت مشخصه‌اش در یک جامعه محدوده‌ای است که داخل را از خارج جدا می کند، مرزهای جغرافیایی و مرزهای سیاسی داخل و خارج خودی و بیگانه را مشخص می‌کند.رئيس‌جمهور با یادآوری اینکه‌ سیاست خارجی یعنی نحوه تعامل یک کشور با بیرون و دیگران، تصریح کرد: بنابراین سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی باشد که مربوط به یک جناح، حزب یا یک جمع است؛ سیاست خارجی مربوط به کل ملت ایران است.
روحانی با بیان اینکه در همه جای دنیا تصمیمات مهم سیاست خارجی را نظام می‌گیرد، تصریح کرد: بر اساس ساز و کار آن نظام، تصمیمات را یا دولت می‌گیرد یا یک شورا یا سایر مقامات و این بستگی به ساختار آن نظام دارد. ما هم نظرات خودمان را به صراحت می‌گوییم اما وقتی نظام به یک تصمیم رسید، آن تصمیم را با امانت به وزارت خارجه منتقل می‌کنیم. در شورای عالی امنیت ملی ممکن است اعضا رایی بدهند که من با آن مخالف باشم اما آن را امضا می‌کنم. بعضی‌ها این را درست لمس نمی‌کنند که من به عنوان رئیس جمهور نظرم را بیان می‌کنم اما اگر لایحه‌ای که من مثلا به مجلس داده‌ام و مجلس آن را تغییر داد و تبدیل به قانون کرد و با لایحه من متفاوت بود، من آن را امضا و ابلاغ می‌کنم، این دوگانگی نیست؛ زیرا باید همه نظرمان را با صراحت و بدون کم و کاست بیان کنیم، اما تصمیمات نظام را هم اجرایی کنیم.روحانی با بیان اینکه شاید بسیاری از کسانی که پای صندوق‌های رأی، به من رأی دادند یکی از دلایل‌شان سیاست من در بخش خارجی و تعامل سازنده با دنیا بود، اظهار کرد: تعامل سازنده کار سختی است اما تقابل با جهان از آسان‌ترین کارهای دنیا است. بسیار آسان است که در برابر همه دنیا در یک سخنرانی به همه فحاشی شود؛ تقابل با دنیا هنرمندی نمی‌خواهد اما اساس در روابط و سیاست خارجی، تعامل سازنده است. مقام معظم رهبری نیز در دور دوم دولت تدبیر و امید از تعبیر تعامل گسترده با جهان استفاده کردند؛ پس این نوع تعامل سیاست نظام و خواست مردم است.وی ادامه داد: همه مسئولان به یک معنا که کارگزار نظام هستیم، کاره‌ای نیستیم، بلکه همه باید مطیع نظر اکثریت قاطع باشیم؛ نظام ما بر این مبناست و تمام مقامات با رأی مستقیم یا غیرمستقیم مردم مشروعیت پیدا می‌کند و جمهوریت در جمهوری اسلامی به معنای واقعی کلمه حاکم است. همچنین قانون اساسی ما نیز به صراحت می‌گوید که اداره امور مردم و کشور باید با رأی مردم و از طریق انتخابات‌های مختلف انجام شود. رئیس جمهور در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد: اینکه آمریکا فکر می‌کند با تحریم و فشار می‌تواند نظام ما را تغییر دهد یا با این اقدامات مردم از نظام برگردند و بگویند که دیگر جمهوری اسلامی را نمی‌خواهند بلکه نظام دیگری را می‌خواهند یا اینکه کلیت ایران را رها کنند و عشق به ایران را کنار بگذارند، تا زمانی که اصل ششم قانون اساسی پا برجاست، این کار امکان‌پذیر نیست.
روحانی با تاکید بر اینکه نظر مردم برای ما مهم است، خاطرنشان کرد: ما تعامل سازنده و یا به تعبیر مقام معظم رهبری تعامل گسترده با دنیا را به رأی مردم گذاشتیم و در دور دوم رأی بیشتری نسبت به دور اول کسب کردیم.وی با بیان اینکه هیچ عشقی در ذهن مردم ما بالاتر از عشق به ایران و اسلام نیست، اظهار کرد: منطق، دین، آرمان و خواست ملی ما در کنار هم قرار دارد و ما باید با مردم باشیم و سخن‌مان با اکثریت قاطع مردم یکی باشد.
وی با بیان اینکه هشت سال مذاکره هیچ حاصلی نداشته بود، اظهار کرد: در این شرایط شاید تحمل موفقیت مذاکره برای عده‌ای سخت بود. به هر حال این طبع انسان‌هاست و نمی‌شود کاری کرد. همه ما در رقابت یا خدایی ناکرده در حسادت هستیم. می‌گفتند این مشکل به هیچ عنوان قابل حل نیست و مذاکره هیچ حاصلی ندارد، البته من نمی‌گویم چرا مذاکرات پیش از این دولت حاصلی نداشت. در این شرایط طبیعی است حرف‌هایی زده شود. در هر توافقی اگر دنبال حداکثر امتیاز باشیم امکان ندارد به نتیجه‌ای برسیم. پیامبر هم در صلح حدیبیه از حداکثر خواسته‌های خود کوتاه آمد چون می‌خواست صلح انجام شود.روحانی ادامه داد: اما در سال ۹۶ شیطان رجیم ظهور پیدا کرد. در این سال آمریکا دنبال ضربه به برجام بود اما نمی‌دانست کارش چه تأثیری دارد تا اینکه در دی ۹۶ عده‌ای اغتشاش خیابانی راه انداختند که نمی‌خواهم بگویم چه کسانی با چه هدفی این کار را انجام دادند اما این کار باعث شد دولت آمریکا به دام بیفتد و فکر کند که اگر یک هل دیگر بدهد کار ایران تمام است. ترامپ گول اطرافیان جنگ طلب خود را خورد و اغفال شد. اما اگر آمریکا کار غلط کرده و از برجام خارج شده ما باید جواب بدهیم؟ آمریکا از سایر توافقات بین‌المللی خود هم خارج شد. شما می‌گویید ترامپ خوب است و بقیه بد هستند؟ بعضی‌ها در داخل این گونه می‌نویسند.
رئيس‌جمهور گفت:ما اهل مذاکره هستیم. اگر آمریکا واقعا مذاکره می‌کند باید کل تحریم‌ها را بردارد و دست از جنایت و تروریسم اقتصادی بردارد. راه آمریکا توبه واقعی است. من سال قبل گفتم صلح با ایران مادر همه صلح‌ها و جنگ با ایران مادر همه جنگ‌هاست. من به آمریکا می‌گویم شما نمی‌توانید هم امنیت ما را خدشه‌دار کنید ولی دنبال امنیت سربازان خود در منطقه باشید. صلح در برابر صلح، جنگ در برابر جنگ و نفت در برابر نفت. ما قادر هستیم به حرفی که می‌زنیم عمل کنیم. پهپاد شما را با موشک ساخت داخل ساقط کردیم. دولت یازدهم و دوازدهم این موشک را ساخت و سپاه آن را شلیک کرد. رفیق شما کشتی ما را گرفت ولی ما دیگر از خطای آن‌ها نگذشتیم و کشتی آن‌ها را گرفتیم. آن‌ها می‌گویند می‌خواهیم ناوچه به خلیج فارس بیاوریم اما مگر ناو شما در کنار کشتی شما نبود ولی چرا جلو نیامد؟ امنیت در مقابل امنیت و تنگه در برابر تنگه. نمی‌شود تنگه جبل‌الطارق را ببندید اما تنگه هرمز برای شما آزاد باشد.وی در پایان گفت: ما می‌دانیم فشار و سختی بر مردم وجود دارد ولی از این فشارها عبور می‌کنیم و در این نبرد پیروز می‌شویم.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۵/۱۶ -  شماره 4487
جستجو
جستجو
بالای صفحه