عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۵۵۸
در حالی که مسئولان میراث فرهنگی خوزستان تکذیب می کنند تصاویر حکایت دیگری دارند؛

آرامگاه «یعقوب لیث صفاری» تخریب یا ...؟

گروه دیار کارون: یک فعال میراث فرهنگی استان خوزستان از تخریب شدن آرامگاه یعقوب لیث صفاری که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده است، خبر داد.

قاسم منصور آل کثیر، از فعالان میراث فرهنگی خوزستان در گفتگو با مهر گفت: اخیرا آرامگاه تاریخی یعقوب لیث در شهرستان دزفول و درون محوطه تاریخی جندی شاپور بر اثر آنچه که اشتباه پیمانکار عنوان شده تخریب شد.آل کثیر افزود: به راحتی با اشتباه خوانده شدنِ تخریب یک اثر تاریخی و ثبت ملی شده نباید از موضوع گذشت کرد. تخریب یک اثر تاریخی موضوع ساده ای نیست که بگویند اشتباه شد. نظارت عالی بر روی نحوه عملیات مرمت چرا تا این اندازه باید ضعیف باشد.آرامگاه یعقوب لیث صفاری با شماره ۲۵۵۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.این فعال میراث فرهنگی اظهار کرد: چندی پیش نیز بخش هایی از بقاع تاریخی سادات تفاخ در لگیطه (شوش) بر اثر سهل انگاری و عدم توجه و رسیدگی تخریب شد.وی با بیان اینکه، طی سال‌های گذشته نیز بخشی از آرامگاه دانیال نبی (ع) نیز تخریب شد که پس از اعتراض دوستداران میراث فرهنگی شوش عنوان شد که آوار شدن دیواره ها در برنامه اجرایی مرمت بوده است. حال آنکه تخریب ناگهانی و  شبانه آن باعث احتمال خطرات جانی می توانست باشد.آل کثیر گفت: بسیاری از بقاع تاریخی خصوصا در شوش که به تاریخ اسلامی آن کمتر توجه شده از جمله بقاع تاریخی تفاخ، شهر اسلامی مگرنات، سیداحمد و ... در حال حاضر در معرض تخریب آسیب های جدی قرار گرفته اند که مستلزم بررسی و رسیدگی مستمر مسئولان‌ میراث فرهنگی است.این دوستدار میراث فرهنگی تاکید کرد: آنچه دوستداران و فعالان میراث فرهنگی را بیش از هر چیز نگران می کند سهل انگاری یا ناتواناییِ لازمِ فنی در حفاظت و مرمت بناهای تاریخی است.
تخریب نه مرمت !
پیرو انتشار این خبر مدیر پایگاه جندی‌شاپور اعلام کرد:  این بخش از دیواره دارای الحاقاتی که طی ۲۰ سال گذشته به ساختمان اضافه شده است.یعقوب زلقی می گوید به منظور مرمت الحاقات باید این دیوار برداشته می شده تا آجرهای سنتی جایگزین آن شود.
اداره کل میراث فرهنگی خوزستان هم که این روزها با انتقاداتی روبرو است در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:  هیچ‎گونه تخریبی در بقعه یعقوب لیث صورت نگرفته است بلکه اقداماتی در راستای بهبود وضعیت بنای مذکور در حال انجام است.
و باز هم تکذیب!
مسئول روابط عمومی و امور بین‎الملل اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: هیچ‎گونه تخریبی در بقعه یعقوب لیث صورت نگرفته است و اقدامات برای مرمت آن انجام می‌شود! خراسانی گفت: رواق ضلع جنوبی آرامگاه یعقوب لیث صفاری در دزفول که در دهه شصت به بقعه الحاق شده بود، در سال‎های اخیر به دلیل نفوذ رطوبت و عملکرد نامناسب ناودان‎ها دچار آسیب شده و مصالح و ملات آن فرسوده شده بود.او افزود: به منظور بهبود وضعیت بنای مذکور، پیمانکار مرمتی با تیم کارشناسی و نظارت رسمی متخصص امر انتخاب و اقدام شد و در جلسه کمیته کارشناسی با حضور کارشناسان حوزه معاونت میراث فرهنگی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و دزفول در محل بقعه برگزار شد.خراسانی بیان داشت: تصمیم گرفته شد ترمیم بدنه ضلع جنوبی که کاملاً الحاقی و صرفاً برای ایجاد پشت‎بند به بقعه اضافه  شده انجام شود و در حال حاضر نیز مقدمات اجرایی مطابق طرح مصوب در کمیته کارشناسی از سوی ناظر پروژه و پیمانکار به مرحله اجراء درخواهد آمد. هیچ‎گونه تخریبی در بقعه یعقوب لیث صورت نگرفته است و اقدامات به منظور وضعیت شامل، ترمیم و تعویض جداره‎های آجری، اجرای مجدد طاق فروریخته‎شده  و عایق مناسب بام با مصالح کاملاً سنتی و الگو‌های وضع موجود خواهد بود.  
آرامگاه یعقوب لیث صفاری که با شماره ۲۵۵۰ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است در روستای شاه‌آباد در ده کیلومتری دزفول، سمت راست جاده دزفول به شوشتر قرار دارد. کنار این آرامگاه بازمانده‌های شهرجندی شاپور دیده می‌شود. همچنین در بخش غربی شهر دزفول از مسیر اندیمشک به دزفول تندیس عظیم یعقوب لیث که سوار بر اسب می تازد نصب شده و این مهر تائید دیگری بر وجود آرامگاه یعقوب لیث است.یعقوب لیث صفاری، با نام اصلی رادمان پور ماهک یا به شکل رایج در پارسی میانه،رادمان ماهکان (رادمان پسر ماهک) یک پادشاه ایرانی و بنیان‌گذار دودمان صفاریان در سیستان بود. او شهر زرنج را به پایتختی برگزید. وی با موفقیت بخش‌های بزرگی از جهان ایرانی، شامل کشورهای امروز ایران، افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان و غرب پاکستان را فتح نمود. یعقوب لیث را نخستین شهریار ایرانیِ احیاگر زبان پارسی، پس از فروپاشی شاهنشاهی ساسانیان می‌دانند.پس از یعقوب، برادرش عمرو لیث جانشین او شد.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۵/۲۲ -  شماره 4490
جستجو
جستجو
بالای صفحه