عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۶۵۸

نگاه غیرطبیعی به اتفاق طبیعی

محمد توکلی

بنا بر آنچه رسانه‌های خارجی اعلام کرده‌اند انفجاری در پایگاه فضایی سمنان رخ داده است. دونالد ترامپ نیز در واکنش به این حادثه در توییتر اعلام کرده که آمریکا نقشی در انفجار این ماهواره‌بر نداشته است و آرزو کرد تا ایران بتواند علت آنچه رخ داده را با موفقیت پیدا کند. از سویی دیگر وزیر ارتباطات تنها مقام رسمی کشور بود که تا این لحظه به آنچه رسانه‌های خارجی در این باره گزارش کرده‌اند واکنش نشان داده است. جواد آذری جهرمی با انتشار عکسی از خود در کنار ماهواره «ناهید ۱» تاکید کرد که اتفاقی برای این ماهواره رخ نداده است اما درباه حادثه پایگاه فضایی سمنان گفت «بهتر است وزیر دفاع که حوزه مسوولیتشان است، در این باره صحبت کنند»
اشکال در آزمایش‌های موشکی امری طبیعی است و می‌توان نمونه‌های فراوانی از این دست را در کشورهای پیشرفته به خاطر آورد اما آنچه غیرطبیعی است نگاه مسئولان ایرانی به چنین شکست‌هایی در حوزه علم و فناوری است. نگاهی غیرطبیعی که ناکامی در حوزه علم و فناوری را برابر با «شکست نظام سیاسی در تقابل با دشمن» تصور می‌کند و از همین رو به بزرگنمایی بیشتر از حد متعارف کامیابی‌ها و کتمان و مخفی نگاه داشتن ناکامی‌ها در حوزه علم و فناوری دست می‌زند.آنچه غیر طبیعی‌ست در همین نقطه است؛ همه می‌دانیم که در دنیای امروز نمی‌توان حوادثی همچون ناکامی در یک آزمایش موشکی و یا چیزهایی مانند آن را به مدت زیادی مخفی نگاه داشت، به خصوص درباره کشوری همچون ایران که به دلایل گوناگون به شدت تحت نظر و پیگیری سایر کشورها است.   پس چرا با وجود چنین موضوعی هم‌چنان سیاست غالب در تصمیم‌گیری‌ها کتمان واقعیت‌های این چنینی است؟!
آیا اگر رسانه‌های رسمی کشور پیش از رسانه‌های خارجی این حادثه را اعلام می‌کردند امکان ارائه اطلاعات نادرست کاهش نمی‌یافت؟ آیا اگر وزیر دفاع و دیگر مسئولان ذی‌ربط همانطور که در موفقیت‌ها آماده اعلام خبرهای آن در رسانه‌ها هستند در این باره هم با صداقت و صراحت خبر مربوط به حادثه رخ داده در پایگاه فضایی سمنان را اعلام کرده بودند میزان اعتماد مردم به خبرهای مربوط به موفقیت‌ها نیز افزایش پیدا نمی‌کرد؟!
به نظر می‌آید که ضرورت دارد هم‌زمان با پیشرفت‌های علمی شاهد ارتقا رفتار حرفه‌ای میان مدیران کشور نیز باشیم تا حداقل خبرهای مربوط به کشور پیش از اطلاع‌رسانی داخلی سر از رسانه‌های خارجی در نیاورد و رئیس‌جمهور یک کشور خارجی نخستین فردی نباشد که در این باره اظهارنظر می‌کند!
حال باید منتظر ماند و دید که آیا وزیر دفاع درباره این حادثه، هر چند با تاخیر اطلاع‌رسانی خواهد کرد یا نیاز است تا نماینده‌ای در مجلس با طرح سؤالی او را وادار به پاسخگویی کند؟!

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۶/۱۰ -  شماره 4502
جستجو
جستجو
بالای صفحه