عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۷۴۲۲

مملکت به خاطر رفتارهای شعاری مدام هزینه می‌دهد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: از ویژگی‌های و افتخارات برخی از سیاستمداران در ایران این است که می‌توانند دشمن زیادی را برای کشور جذب کنند.

«حشمت اله فلاحت پیشه»، در ارتباط با روند بررسی طرح خروج ایران از NPTگفت: اینکه چه کسی از اعضای کمیسیون امنیت ملی این طرح را امضا کرده؟ اطلاعی ندارم اما این طرح را امضا نکردم و امضا هم نمی‌کنم، در کمیسیون هم که مطرح شود قطعا مخالف صحبت خواهم کرد. او ادامه داد: طرح خروج از NPT از آن قبیل طرح‌هاست که دشمنان کشور را زیاد می‌کند و باید به چنین رفتارهایی در عالم سیاست شک کرد. کشوری به اسم جمهوری اسلامی ایران حدود ۳ دهه بر بنیاد حقوقی NPT، کل مواضع و رفتارهای سیاسی و فنی‌اش شکل گرفته و به یک باره در قالب یک طرح برخی سعی می‌کنند این بنیاد را از زیر پای کشور، خارج کنند، به معنای خالی کردن بنیاد حقوقی جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته‌ای است.فلاحت پیشه گفت: ۳۰ سال است در قالب NPT همه بازرسی‌ها را پذیرفتیم، بالاترین بازرسی‌های هسته‌ای در طول تاریخ از کشور ایران صورت گرفته و با افتخار هم ایران پاک‌ترین کشور بوده و تنها کشور عضو باشگاه، کشورهای دارای غنی‌سازی هستیم که بدون تخلف به این مرحله رسیدیم. 
ایران قابلیت‌های مختلف در حوزه هسته‌ای دارد که می‌تواند به فناوری‌های هسته‌ای در حوزه‌های مختلف برسد، در چنین شرایطی طرح موضوع خروج از NPT معنایش این است که ایران بلافاصله ذیل فصل هفتم و هشتم ملل متحد می‌رود، یعنی همان مکانیسم ماشه‌ای که آمریکایی‌ها سعی می‌کنند، اروپا را تحت فشار قرار بدهند، را فعال می‌کند. او در ارتباط با عواقب خروج ایران ازNPT گفت: با خروج از NPT عملا مکانیسم ماشه علیه ایران آن‌هم توسط برخی از ایرانیان فعال می‌شود، به همین دلیل این کار را خیلی مشکوک می‌دانم. در قالب NPT می‌توانیم به قابلیت فناوری هسته‌ای برسیم، وکلای ما می‌توانند از NPT استفاده کنند و کل برنامه هسته‌ای کشور را تثبیت و توجیه و مشروع‌سازی کنند، کاری که تاکنون صورت گرفته است.نماینده مردم اسلام‌آباد غرب گفت: خروج از NPT یعنی عزم کشور برای انجام یک‌سری تخلفات هسته‌ای جزم شود که معنایش افتادن در مسیر کره شمالی و مسیر کشورهای دیگری است که به این فناوری و به سمت بمب هسته‌ای رسیدند، در صورتی که در کشور برای بمب هسته‌ای، منع فقهی داریم. معتقدم این طرحی است که شاید، برخی افراد ناخودآگاه در مسیری گام برمی‌دارند که دشمنان جمهوری اسلامی آن را به معنای فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ملت ایران توسط بخشی از سیاست‌مداران ایرانی، قلمداد کنند. 

 

 

 شورای نگهبان کاری می‌کند مردم پای صندوق رای نیایند

۹۰درصد اصلاح‌طلبان ردصلاحیت شدند

یك عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان با بیان این که ۹۰درصد اصلاح طلبان ردصلاحیت شده اند، گفت: ارائه لیست امید۲ از سوی اصلاح طلبان با درنظر گرفتن شاخص‌های غیرسیاسی از جمله شاخصه قومی و قبیله‌ای، شاخصه داشتن تخصص‌های مدیریتی و...، صحت ندارد و جعلی است.
محمود صادقی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که مطرح شدن لیست امید ۲ از سوی اصلاح طلبان با درنظر گرفتن شاخصه‌های غیرسیاسی، در حوزه‌های انتخابیه‌ای که اصلاح‌طلبان ردصلاحیت شده‌اند، چقدر صحت دارد؟ اظهار داشت: اصلاح طلبان در قالب شورای سیاستگذاری جبهه اصلاح طلبان به طور متمرکز و هماهنگ شده عمل می‌کنند.راهبردی که از ابتدا اعلام هم شد و روی آن تأکید شد، این بود که اگر ما در یک حوزه انتخابیه، کاندیدای واجد صلاحیت و دارای هویت شناخته شده اصلاح طلبی داشته باشیم، آن را به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان معرفی می‌کنیم و اگر هم کاندیدایی نداشته باشیم، لیست نمی‌دهیم؛ یعنی اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت می‌کنند اما بدون معرفی کاندیدا؛ چون کاندیدای اصلاح‌طلب در آن حوزه‌های انتخابیه وجود ندارد. صادقی گفت: راهبرد شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان همین موضوعی که ذکر شد، بوده و تا کنون هم این راهبرد تغییری نکرده است؛ در بیانیه شورای عالی اصلاح طلبان هم با شفافیت و صراحت اعلام شد که ما اصلاح‌طلبان نمی‌خواهیم زینت المجالس باشیم؛ یعنی اصلاح طلبان نمی‌خواهند حضوری زینتی در مجلس آینده داشته باشند و به هر حال این راهبرد وجود دارد.  ۹۰ درصد کاندیداهای اصلاح طلبان در سراسر کشور رد صلاحیت شدند، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت در حوزه‌های انتخابیه‌ای که کاندیدا نداریم، لیست انتخاباتی بدهیم.وی خاطرنشان کرد: البته برخی احزاب در درون شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هم هستند که‌ تعداد بیشتری از افرادشان از این مرحله عبور کردند و صلاحیت شان تأیید شد، بنابراین یک نظر مطرح شد که اگر احزابی فکر می‌کنند کاندیدای بیشتری را می‌توانند معرفی کنند، آنها مجاز باشند خودشان در قالب حزبی خودشان عمل کنند اما شورای عالی اصلاح طلبان به صورت کلی، راهبرد عدم ارائه لیست را داشته و تا الان هم هیچ گونه تغییری در این راهبرد به وجود نیامده است. 
در همین حال یك نماینده مجلس دیگر در مورد رد‌صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان گفت: عملکرد شورای نگهبان و به ویژه جملاتی که سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد ضد مشارکت مردمی خواهد بود، یعنی خود شورای نگهبان کاری انجام می دهد که افراد پای صندوق رای نیایند. علی نوبخت ادامه داد: اینکه ۹۰ نماینده مجلس را در حال حاضر رد صلاحیت کردند و مطلبی را به صورت عام مطرح کردند و اتهام وارد کردند به چه معناست؟ آیا با این گونه عملکرد ناخواسته در زمین دشمن بازی نمی‌کنیم؟ اینگونه حرکات را به عنوان یک نماینده مردم محکوم می‌کنم و اگر به بنده ثابت شود که این ۹۰ نماینده واقعا اتهاماتی دارند که ثابت شده است، این مجلس را درروزهای آینده ترک می کنم و بغل این افراد نخواهم نشست یا برعکس اگر به بنده ثابت شود کسانی که صلاحیت ها را بررسی می کنند با آبروی مومن و کسانی که دنیا به دنبال ضربه زدن به آنهاست بازی کردند و با دست خودی به آنها ضربه وارد شده است از دست شورای نگهبان در ابتدا به خدا ، بعد به مقام معظم رهبری و در مرحله بعد به قوه قضاییه شکایت خواهم برد.عضو فراکسیون امید افزود: این روش محکوم است وما آن را نمی پسندیم چراکه این گونه عملکردها و رفتارها ضداتحادی است که رهبری این همه بروی آن توصیه می‌‌کنند. عملکرد دوستان ما به گونه ای است که صد تا دشمن نمی تواند اینگونه به ما ضربه بزند وبه شدت به این روند معترضم. عضو کمیسیون بهداشت با اشاره به سرد بودن تنور انتخابات گفت: مسائل متعددی بر گرم شدن تنور انتخابات اثرگذاراست و از آن جمله تنوع کاندیدا از هر گرایش و جریانی برای انتخاب مردم است که ما امیدواریم تا ۲۲ بهمن که به اعتراضات رسیدگی می‌شود با برطرف شدن شائبه‌ها افرادی که با اتهامات واهی رد شده اند نیز تایید شوند تاشاهد گرم شدن تنور انتخابات و مشارکت حداکثری مردم باشیم.نوبخت در پایان خاطر نشان کرد: برای متهم کردن این افراد باید به صراحه رای ازدادگاه داشته باشیم چراکه این اتهامات بسیارسنگین است و امیدواریم دوستان ما اینقدر آب به آسیاب دشمن با گفتن برخی اتهاماتی که ثابت نشده اند نریزند.

 

چالش درونی اصول‌گرایان در فقدان رقیب انتخاباتی
حامی برجام بودید؟ در فهرست نخواهید بود

گروه سياسي:  شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در تدارک فهرست انتخاباتی است اما رئيس جامعه روحانیت مبارز از مردم می‌خواهد که به فهرست رای ندهند، طیفی تندرو موسوم به انقلابی هجمه به دولت را هدف حضور در مجلس می‌دانند اما طیف معتدل مصلحت‌ سنجند، پایداری‌ها چندان راغب قرار گرفتن کنار نواصول‌گرایان نیستند و بهاریون هم ساز خود را می‌نوازند، این میان میدان خالی از رقیب انتخابات برای اصول‌گرایان پر از چالش درونی به نظر می‌رسد.
شاید روزی که براساس مصلحت کشور از توافق برجام حمایت کردند نمی‌دانستند که روزی برای همین حمایت با خطر کنارگذاشته شدن از فهرست جریان متبوع خود روبرو خواهند شد؛ اما به نظر می‌رسد رادیکال‌های اصول‌گرا خط قرمز فهرست خود را برجام و دستاوردهای دولت اعلام کرده اند. بستن فهرست هم با تمام دردسرهایش همچنان با ابهام کارایی روبروست. هیات داوران انتخاب شده‌اند اما وحدت همچنان با چالش جبهه‌های کوچک و ناشناخته روبروست. پایداری‌ها از فهرست جداگانه خود کوتاه نمی‌آیند و بهاری‌ها هم آرام آرام در پی راه تازه خود هستند. علنی شدن اختلافات میان اصول‌گرایان این روزها تنها با یک توییت یا اظهارنظر در شبکه‌های مجازی قابل رویت است. روز گذشته «یاسرجبرائیلی» از فعالان مجازی اصول‌گرا و از اعضای کمیته داوران انتخاب نامزدهای نهایی در توییتی که ساعاتی بعد حذف شد از حضور حامیان برجام در فهرست انتخاباتی انتقاد کرد. توییت گرچه حذف شد اما دیگر هم‌فکرهای او ضمن تصدیق موضع او تاکیدکردند موافقان برجام و FATF را نباید در فهرست اصول‌گرایان راه داد. در صورت اصرار این گروه بر نظر خود برخی چهره‌های معتدل اصول‌گرا در خطر حذف از این فهرست قرار خواهند گرفت و مواضع منطقی آن‌ها درباره مسائل کشور قربانی رادیکال‌های جوان خواهد شد. حتی سرلیست احتمالی این فهرست هم گرچه این روزها به سبب مخالفت با دولت از اساس با همه چیز مخالف است اما روزهای نه چندان دور از موافقان برجام بود. «محمدباقر قالیباف» شهردار پیشین تهران در آبان‌ماه ۹۴ ضمن قدردانی از زحمات «محمدجواد ظریف» برجام را موفقیت بزرگی توصیف کرده است. او در مهر ۹۵ هم مذاکره را نوعی مبارزه دانسته و بار دیگر از برجام حمایت می‌کند. قالیباف در اردیبهشت ۹۶ و در بحبوحه رقابت‌های انتخاباتی هم تاکید کرده بود که «من هم از برجام پاسداری می‌کنم؛ هر دولتی غیر از این دولت، همین مسیر را می‌رفت.» تعداد چهره‌های موافق برجام و حتی برخی دستاوردهای دولت در این فهرست کم نیستند و باید دید تندروهای جوان با آن‌ها چه خواهند کرد.
لیستی رای بدهند یا ندهند؟
اعضای هیات انتخاب نامزدهای نهایی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) مشخص شدند. این هیات داوران ۱۰ نفره شامل یک مداح، یک مجری، سه وزیر دولت‌های «محمود احمدی‌نژاد»، عضو شورای شهر چهارم، دو روحانی برنامه‌های مذهبی صداوسیما، رئیس پیشین دانشگاه صنعتی شریف و یک فعال سیاسی هستند که در کنار اعضای شورای مرکزی شانا که نامزد انتخابات نیستند، درباره نامزدهای نهایی انتخابات تصمیم بگیرند و فهرست اعلام کنند. این تلاش‌ها در حالی است که آیت‌اله «محمدعلی موحدی کرمانی» رئيس جامعه روحانیت مبارز کشور و امام جمعه موقت تهران در بخشی از خطبه‌های جمعه گذشته گفته است: «در خصوص انتخابات باید دقت کرد، باید سوابق نامزدها را بررسی کرد. برخی شعار می‌دهند؛ آن هم شعارهای دروغین. خواهش من این است که به تمام افرادی که رأی می‌دهید، بشناسید و لیستی رأی ندهید.» نمی‌توان به آسانی دریافت که آیا منظور آیت‌اله موحدی کرمانی پرهیز از ارائه فهرست از سوی اصول‌گرایان است و این جریان همچنان در ابهام درستی و غلطی ارائه فهرست، اما قدر مسلم آن است که برای بستن فهرستی که بتواند در میدان خالی از رقیب پیروز شود چالش‌هایی وجود دارد. 
جبهه‌ها و ناشناخته‌هاي فهرست
بخشی از پروسه وحدت کامل در جریان اصول‌گرا با مانع جبهه‌های کوچک و افراد ناشناخته در فهرست روبروست. تعدادی از این جبهه‌ها اساسا تمایلی برای حضور در سازوکار شانا ندارند، برخی مردد در تصمیم‌گیری هستند و برخی هم منتقد اقدامات شورای ائتلاف اصول‌گرایان. برای مثال جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت تنها به احتمال حمایت خود از سازوکار شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خبر داده است. احزابی مانند حزب ایران زمین، جمعیت جوانان انقلاب اسلامی، حامیان انقلاب اسلامی، جمعیت آبادگران ایران اسلامی در این جبهه عضو هستند. جبهه جهادگران ایران اسلامی هم فهرست ۱۲۴ نفره و ابتدایی خود را برای انتخابات اعلام کرد. فهرستی که با لیست شانا اشتراکات اندکی دارد. جامعه زینب (س) هم دیگر تشکل اصول‌گرایی است که از گفته‌های دبیرکل آن می‌توان دریافت که چندان از سازوکار شانا راضی نیست. «اعظم حاجی عباسی» گفته است: انتظار می‌رفت برای انتخاب نامزدهای انتخاباتی زنان، با احزاب زنان مشورت می‌شد. متاسفانه تصمیم گیرندگان به صورت یک شرکت سهامی هستند و پست ها در بین افرادی خاص و چهره‌هاي مورد نظر سهامداران در گردش است و چهره‌های قدیمی و بازنشسته و اعضای وابسته به حزب خود که تبعیت محض از بزرگانشان دارند را جایگزین خود می‌کنند. نام‌های تازه موجود در فهرست‌های ابتدایی و نهایی اصول‌گرایان هم برای این طیف و هم مردمی که رای می‌دهند ابهام‌آفرین است. هرچند «مهدی چمران» عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب از پروسه دشوار مصاحبه و آزمون و رصد نامزدهای ناشناخته اصول‌گرایان سخن می‌گوید اما داستان نه با رصد اطمینان بخش است و نه با میثاق‌نامه. برخی از این چهره‌ها سابقه سیاسی خاصی ندارند و صرفا به دلیل پایبندی به برخی اصول در فهرست حضور یافته‌اند. 
پایداری‌ها و بهاری‌ها همراه می‌شوند؟
«در تهران با برخی گروه‌ها مشکلات کوچکی داریم؛ مثلا اعضای جبهه پایداری اصرار دارند که لیست جدا ارائه دهند، ولی می‌خواهند که در این لیست، نفرات مشترک زیادی حضور داشته باشند که هنوز نتوانستیم در این موضوع با هم به توافق برسیم.» این سخنان غلامعلی حدادعادل، رئيس شورای ائتلاف است. «مصطفی میرسلیم» هم از دیگر اعضای شورای ائتلاف می‌گوید: «یک‌سری مسائل هنوز حل نشده است و بزرگواران ما در شورای ائتلاف مشغول مذاکره هستند که سعی کنند جبهه پایداری را هر چه بیشتر به ائتلاف نزدیک کنند.» تلاش برای به همراه‌سازی جبهه پایداری موضوع تازه‌ای نیست اما بی‌نتیجه بودن این تلاش‌ها به فاصله ۲۰ روز هم  عجیب است. انتظار این بود که پس از ماه‌ها گفت‌وگو و رایزنی و کوتاه آمدن و سهم‌دادن، اکنون این جبهه دیگر در سودای ارائه فهرست تازه نباشد که هست. خوش‌بینی شانایی‌ها در حالی است که جبهه پایداری فهرست بسته شده از سوی آن‌ها را فاقد شاخص خاص و سهم‌خواهانه توصیف می‌کنند و از شاخص‌های مختص خود سخن می‌گویند. «حمید رسایی» عضو شناخته شده و نامزد این جبهه در تازه‌ترین سخنرانی انتخاباتی خود گفته است: «اشکال دیگر هم این است که آن ۷هزار نفری که ۱۵۹ نفر را انتخاب کردند، چه کسانی هستند؟ آن ۹۰ نفر را می‌آورید در اتاق بسته خودتان به ۳۰ نفر می‌رسانید و این یعنی هیچ شاخصی معلوم نیست. جبهه پایداری معتقد است که، ملاک و شاخصی دارد و به شورای ائتلاف می‌گوید، هیچ شاخصی ندارند.» در همین سخنرانی رسایی از فهرست انتخاباتی وزرای رئیس‌جمهوری اسبق هم خبر می‌دهد و به این ترتیب مشخص می‌شود که انشعاب تنها پایداری‌ها نخواهند بود بلکه بهاری‌ها هم در تدارک جدا کردن راه خود از شورای ائتلاف نیروهای انقلاب هستند. شاید فهرست‌های ارائه شده هم‌پوشانی‌هایی هم داشته باشند اما مشخص است که امکان پیروزی با تک فهرست بسیار بیشتر از چند فهرست است اما شاید احتمال سهم‌خواهی در آینده برای فهرست‌های چندگانه بیشتر باشد.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۱۱/۱۵ -  شماره 4604
جستجو
جستجو
بالای صفحه