عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۷۴۳۷
رئیس مجلس در اهواز:‌ مجلس به رغم کمبودها توجه ویژه‌ای به خوزستان دارد

کاستی‌های خوزستان باید رفع شوند

گروه دیار کارون: در سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به همراه وزیر نیرو ،طرح های آب و برق خوزستان با سرمایه گذاری ۲۵ هزار میلیارد ریال افتتاح شد.

علی لاریجانی گفت: چند پروژه در استان خوزستان افتتاح شدند که حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار آن‌ها بوده است. لاریجانی در بدو ورود به اهواز اظهار کرد: آمدن امروزم به اهواز ضمن عرض ارادت به مردم خوزستان، دو وجه دارد؛ وجه اول پروژه‌های مهمی است که باید افتتاح شوند و وجه دوم حضور در جلسه شورای اداری است که در آن می‌خواهیم مسائل مربوط به استان را بررسی کنیم. مسائلی که در خصوص سیل بوده و مسائلی که امروز هست مانند بحث فاضلاب، بیشتر مورد بررسی و پیگیری قرار می‌گیرد. پروژه‌هایی که افتتاح می‌شود بیشتر مربوط به وزارت نیرو و بخشی از آن مربوط به آموزش و پرورش است. وی ادامه داد: مجموع پروژه‌هایی که امروز افتتاح می‌شود، حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارشان بوده که پروژه‌هایی شامل آبرسانی به شادگان، چند پروژه تولید و توزیع برق در اهواز و افتتاح چند کلاس آموزشی هستند. وی گفت: اهواز یک سابقه مقاومت ستودنی در دفاع مقدس دارد و باید تلاش کنیم که کاستی‌های خوزستان در ابعاد مختلف از جمله آموزش و پرورش رفع شود. 
ساخت ۲ نیروگاه گازی در استان 
 وزیر نیرو گفت: ساخت دو واحد نیروگاه گازی با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان در خوزستان در دست احداث است. رضا اردکانیان در آئین بهره‌برداری از پروژه‌های برق در استان اظهار کرد: مجموعه طرح‌های بخش آب در شهرستان شادگان با سرمایه‌گذاری ۴۷۵ میلیارد تومان افتتاح شد. وی در خصوص پروژه‌های برق که امروز در استان خوزستان به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: در عرصه تأمین و تولید که شرکت توزیع برق در دست اجرا دارد طرح‌های بسیاری است که با اعتباری بالغ‌بر ۶۰۵ میلیارد تومان است. وزیر نیرو از ساخت دو نیروگاه گازی در استان خوزستان خبر داد و گفت: این دو واحد نیروگاه گازی با سرمایه‌گذاری ۱,۴۴۰ میلیارد تومان در دست احداث است. ۲,۵۵۰ میلیارد تومان طرح حوزه برق در خوزستان به بهره‌برداری می‌رسد. دهه فجر یک نوع ایستگاه سوخت‌گیری برای مردم و مسئولان است که بیعت مجدد با آرمان‌ها و اهداف انقلاب برای حرکت در مسیر پیش رو داشته باشند. وی با بیان اینکه کار اصلی ما تحقق اصلاح الگوی مصرف است، عنوان کرد: در تابستان ۹۷ و ۹۸ با محاسبات صورت گرفته در هر سال استان خوزستان در رتبه نخست مدیریت مصرف قرار است. کار مدیریت مصرف یکی از کارهای سختی است که ابعاد مختلفی دارد و باید دست در دست هم بدهند تا آن را به نتیجه برسانند. تبادل انرژی با کشورهای همسایه امروز از اولویت‌های صنعت برق است و در این زمینه با کشورهای منطقه نیز ارتباط خوب و منطقی برقرار شده است. 
افزوده شدن ۴۰ هزار متر مکعب به ظرفیت تصفیه‌خانه‌های خوزستان
همچنین  مدیرعامل آبفا خوزستان گفت: در دو سال و نیم گذشته ۴۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز به ظرفیت تصفیه‌خانه‌های استان خوزستان اضافه شده است. 
صادق حقیقی‌پور در آیین بهره‌برداری از طرح آبرسانی غدیر به شادگان، اظهار کرد: باوجود فعالیت‌هایی که در زمینه رعایت الگوی مصرف داشتیم اما میزان مصرف آب در تابستان امسال در شهرهای استان به ۲ میلیون مترمکعب در شبانه‌روز رسید و این مساله استان ما را در تابستان‌های گذشته با تنش جدی در بحث تامین آب مواجه کرده بود. 
 وی افزود: در کنار این مساله، عمر و قدمت بالا و فرسودگی زیاد سازه‌های تامین آب و همچینن هزینه زیادی که ما باید انجام دهیم تا تاسیسات جدید را احداث کنیم ما را بر آن داشت تا از ایده بازتوانی و ارتقا و بازسازی خود تاسیسات قدیمی استفاده کنیم که هم هزینه کمتری برای ما ایجاد می‌کند و هم زمان رسیدن به هدف را برای ما کوتاه‌تر می‌کند. حقیقی‌پور تصریح کرد: بهبهان یکی از شهرهایی است که ما مرتب در آن دچار تنش می‌شویم، به دلیل اینکه منبع تامین آب آن سد کوثر است و این سد از لحاظ هیدرولوژیکی در طی سالیان گذشته مرتب تحت تنش آبی بود و از لحاظ میزان بارندگی جزو حوضه‌های خشک ما بود. 
گفتنی اینکه، خط انتقال آب ۱۳۰۰ میلیمتری طرح آبرسانی غدیر به شهرستان شادگان با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس، رضا اردکانیان وزیر نیرو و غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان افتتاح شد. کارفرمای این طرح سازمان آب و برق استان خوزستان و پیمانکار آن قرارگاه خاتم الانبیا است که در مدت ۲۴ ماه اجرا شد. جمعیت تحت پوشش شهری در افق سال ۱۴۱۵، حدود ۱۰۶ هزار و ۲۳ نفر، جمعیت تحت پوشش روستایی در افق سال ۱۴۱۵، ۱۱۵ هزار و ۵۱ نفر است. روستاهای تحت پوشش این طرح ۱۹۰ روستا و میزان تأمین آب از این طرح ۱۳۵ هزار متر مکعب در شبانه‌روز است. همچنین اعتبار اجرای این طرح ۱۵۳ میلیارد تومان برآورد شده است. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۱۱/۱۶ -  شماره 4605
جستجو
جستجو
بالای صفحه